• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Uzgajam kalifornijske. Onako iz iskustva, kako najbolje prepoznate koji je kunić bolestan (kokcidioza) prije nego bude kasno? Dajem 10 kapi na 1 liru vode 5 dana za redom, nakon toga vitamini.

...proljevaste smrdljive stolice,sa dosta sluzi,napiren zasran (oprostite na izrazu) kunic,scucuren u cosku slabo il nikako ne jede...

Nemogu napamet pricat al mi nekako djeluje slaba doza za zarazene...
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Kuničarstvo

Mene moji vec pomalo zabrinjavaju, lude za travom, strah me i davati koliko bi oni mogli pojesti,,,
Za sad nema nikakvih problema, nema mekanih stolica, nadutih, usranih, nista,,,
zrnjevlja pomjesanog sa briketicima imaju koliko ih volja kao i sijena ali kad se netko od nas pojavi trava se ceka ko da nisu tjedan dana nista okusili,,,

Danas sam uzeo jednu veliku hranilicu za pilice i kokosi pa cu pokusati iz nje davati pomjesano sijeno i frisku travu,,,
jer sijeno mi vise ugaze nego pojedu,,,
kako se cini morat cu ga izrezati na krace da bi moglo curit na otvor,,,
zapravo pomocu hranilice cu ih pokusati primorati da zajedno jedu i travu i sijeno,,,

Ovako nekako to izgleda,,,

hranilica-viseca-20l-b.jpg
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Mene moji vec pomalo zabrinjavaju, lude za travom, strah me i davati koliko bi oni mogli pojesti,,,
Za sad nema nikakvih problema, nema mekanih stolica, nadutih, usranih, nista,,,
zrnjevlja pomjesanog sa briketicima imaju koliko ih volja kao i sijena ali kad se netko od nas pojavi trava se ceka ko da nisu tjedan dana nista okusili,,,

Danas sam uzeo jednu veliku hranilicu za pilice i kokosi pa cu pokusati iz nje davati pomjesano sijeno i frisku travu,,,
jer sijeno mi vise ugaze nego pojedu,,,
kako se cini morat cu ga izrezati na krace da bi moglo curit na otvor,,,
zapravo pomocu hranilice cu ih pokusati primorati da zajedno jedu i travu i sijeno,,,

Ovako nekako to izgleda,,,

hranilica-viseca-20l-b.jpg

Nece upalit dok god osjete travu sijeno ce izbacivat i gazit...
Daj im prvo trave a kad pojedu travu sijeno ...
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

...proljevaste smrdljive stolice,sa dosta sluzi,napiren zasran (oprostite na izrazu) kunic,scucuren u cosku slabo il nikako ne jede...

Nemogu napamet pricat al mi nekako djeluje slaba doza za zarazene...

I jos jedna stvar skripe (skrgucu) zubima al tad je za vecinu kasno...
 

uzgojitelj

Član
Tu od
1 Ruj 2015
Poruka
195
Re: Kuničarstvo

5.ml na 10kila tjelesne mase-: jesi to napiso
Moji su haiku malo laksi kolko ja moram dat:(nerd):
Bez uvrede ,ako niste sposobni da si odredite dozu mogu vam je ja napisat il me možete još jednom ismijat.

Poslano sa mog ONE TOUCH 4015X koristeći Tapatalk
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Kuničarstvo

Evo prvih dojmova, hranilica je ok velicinom odgovara, za sad taman svi stanu oko nje,,,
bila je potrebna mala prepravka, izbusene su druge rupe kako bi se povecao donji otvor jer sijeno i trava nisu kao zitarice da lagano cure,,,
Probao sam im pomjesati sijeno i travu a ujutro ce se vidjeti rezultati,,,

Do sad su jeli s poda (slame) pa je glavni cilj bio da hrana ostane cista tj. da ne dolazi u doticaj sa slamom na kojoj vjerujem da ima ostataka mokrace, ipak je njih 17 (za sada) i svaki nek samo malo popisa to se nakupi,,,
je da svakodnevno dodajemo svjezu slamu aliiii,,,

Ako sijeno bude ostajalo ili se razbacivalo bit cu prisiljen napraviti neke jasle sa kojih ce moci jesti kad im se prohtje,,,

:tongue:
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Re: Kuničarstvo

Kolege,imam problem,kod rasplodnog kunca i jedne kunice našao sam neke krasteu ušima i okolo njih izgleda krvavo,dobio sam savjet da ulijem u uši emulziju sumpora u prahu i maslinovog ulja,šta mi vi preporučate,hvala???
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Kuničarstvo

To je jedna od najcescih bolesti uha kod kunica je usna suga, odnosno parazitarna invazija u uhu koju izazivaju mikroskopski vidljive grinje - šugarci,,,

ulje i sumpor su ok, ali probaj i pitroid staviti,,,

Nisam isprobaval ali "cuo" sad da wd-40 te probleme rjesava samo tako,,,

Valjalo bi redovito raditi kompletan pregled svih zivotinja tad bi se problem na vrijeme uocio i bile bi osjetno manje posljedice,,,
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Re: Kuničarstvo

Ovo sa wd-40 bi bilo super jer bi bilo lako aplicirat i ne prlja ko sumpor,ima li itko ko je proba da zna točno??
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,923
Re: Kuničarstvo

Probaj najprije sa neopitroidom. Ponovi dva put dnevno jedno tri dana i trebalo bi proći. Možeš sa špricom nakapati i obično ulje, maslinovo ili wd, samo što će ti kunići od tog biti masni. Imaš i orginal emulziju kod poljoprivrednog veterinara. Moj ti je savjet da ne čačkaš po ušima ako je ženka gravidna.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,923
Re: Kuničarstvo

Bobić , mislim da bi prvo trebalo sjeno propustit kroz sjeckalicu da sve bude dužine oko dva tri centimetra. Jednom mi je prijatelj dao vreću tako narezane suhe djeteline i jeli su sve bez biranja. A može se pomješat sa žitaricama u običnu hranilicu. Problem higijene kod punog poda postoji , ali ni žica nije idealna jer dosta hrane propada i stvaraju se žuljevi.. Ja sam imao jasle ali nisu baš htjeli jesti iz njih.
 

JosipO

Član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
58
Re: Kuničarstvo

llE moji kuničari najbolje su jasle za sijeno samo nesmiju biti preguste osobito ako je sijeno predugačko
 

number 9

Član
Tu od
21 Srp 2011
Poruka
115
Re: Kuničarstvo

Imam nekih kunića za prodaju, a kupujem kozu. Pa ako nekog zanima zamjena neka se javi. Čistokrvnih šaraca nešto, većinom križanci šarca, 2-2,5 mj
 

prepelica

Novi član
Tu od
16 Stu 2015
Poruka
6
Re: Kuničarstvo

Je li netko daje kuhinjsku sol kunićima? Koliko je bitna? Koliko je treba davati?
Hvala.
 

Mikac

Član
Tu od
4 Svi 2016
Poruka
36
Re: Kuničarstvo

Dali me netko moze savjetovat o redosljedu pripustanja zecice hajkoma nakon sto se okotila (12 kom) . Hvala
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Kuničarstvo

Kako miislis o redosljedu?

Ja sam svoje pripustao nakon 31, 32 i 35 dana nakon okota,,,
Bitno je da ona ima volju sve ostalo su nijanse,,,


Sto se tice hranilice, super je i zadovoljan sam sa njom ali nije se postigao efekat koji se trebao postici,,,
zapravo postiglo se cak i kontra onoga kaj je trebalo, sijeno naravno nisu pojeli ali je isto od vlazne trave odvuglo (citaj ovlazilo se) i to nije dobro, probao sam im to jos jednom jutros pomjesati i sad cu vidjeti situaciju kad ih odem ogledati, mada ne vjerujem da ce se ista znacajnije dogoditi,,,

kako se cini ne preostaje mi nista drugo nego napraviti i jasle,,,:p:
 

Mikac

Član
Tu od
4 Svi 2016
Poruka
36
Re: Kuničarstvo

Pa na to i mislim kada se najprije smije pustit pod zeca 15,20,30,-ti dan nakon okota?
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Re: Kuničarstvo

Jutros napravio miks,sumpor 6 žličica,neopitroid 1 žličica i pola litre maslinova ulja i ulio im u uši,sad ću vidit šta će bit!
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,923
Re: Kuničarstvo

Ako se želiš baviti hibridima onda ih ne možeš pripuštat svaka tri mjeseca jer će izaći iz ritma parenja. Ja sam dosad pario treći dan poslije okota i svaka je primila i othranila mlade. Male odvajam trideseti dan , sve poćistim , stavim novu kotilicu i ona se okoti , neka za tri , a neka prenese ali ne više od pet dana. Ako tako radiš onda moraš ženki i mladima davat jaku hranu, čitaj smjesu , jer će se iscrpit. Sad , pošto sam nalego kunića parim dva tjedna po okotu, a planiram i kasnije jer mislim na savjet kolega mlade držat pedeset dana sa majkom.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,923
Re: Kuničarstvo

Bobić, sa kunićima se moraš nadmudrivati. Ja im prvo dam ujutro sijeno i ostavim tako do predvečer kad ide trava. Mjera im je takva da do jutra jedva čekaju da dobe sijeno.
 

Najnoviji postovi

Na vrh