• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Re: Kuničarstvo

Meni sinoć izlegla ona incestna kunica,11 komada!!!,a kako mi je dno kotilice mrežasto sve što je očerupala propalo a ona jadna i dalje i dalje nema na njoj deset dlaka,popodne sam podturio malo kartona i vratio njoj dlaku u kotilicu tako ih je jadna zamotala da me to sve skupa snježilo!!!
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,923
Re: Kuničarstvo

Trebam savjet. Za pet dana ću odvojit dvanaest mladih od majke. Ako netko zna šta da napravim a da ostanu svi živi . Ne pitam za ljekove nego samo na prirodan način??????????????????
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Trebam savjet. Za pet dana ću odvojit dvanaest mladih od majke. Ako netko zna šta da napravim a da ostanu svi živi . Ne pitam za ljekove nego samo na prirodan način??????????????????

1.kolko su stari ,ako su 30 dana nevjeriujem da ce svi ostat zivi...
Sto su duze s materom ima manje gubitaka kod odvajanja

Osobno kod mene u kavezima nema gubitaka ,vise ne odvajam sa 1mj. i to ima veliku ulogu...
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Re: Kuničarstvo

Sa koliko bi onda dana starosti trebalo odvajat mlade,moji danas imaju 40 dana?
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Sa koliko bi onda dana starosti trebalo odvajat mlade,moji danas imaju 40 dana?

Kad ih odvojim sa 2mj.nemam uginuca po odbijanju,
Ja ih odbijam sa 50-60dana
 

JosipO

Član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
58
Re: Kuničarstvo

Trebam savjet. Za pet dana ću odvojit dvanaest mladih od majke. Ako netko zna šta da napravim a da ostanu svi živi . Ne pitam za ljekove nego samo na prirodan način??????????????????

Pozdrav davaj im smjesu sa kokcikostatikom od zelenoga list od divlje kupine dobro sijeno i voda i nema problema
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Pozdrav davaj im smjesu sa kokcikostatikom od zelenoga list od divlje kupine dobro sijeno i voda i nema problema

Rekao je bez ljekova,a sta je kokcidostatik nego lijek...
Nadam se da ne tovite do kraja tova s tom smjesom,onda je lakse kupit kunica u nekom trgovackom lancu...

Pa.list kupine je dobar kod mekse stolice....
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Meni sinoć izlegla ona incestna kunica,11 komada!!!,a kako mi je dno kotilice mrežasto sve što je očerupala propalo a ona jadna i dalje i dalje nema na njoj deset dlaka,popodne sam podturio malo kartona i vratio njoj dlaku u kotilicu tako ih je jadna zamotala da me to sve skupa snježilo!!!

Moje kotilice imaju duplo dno i uvijek izmedu stavim papira (deblje) sluzi kao izolacija i ne popadaju dlake i slama iz nje dok se mladi koprcaju u gnjezdu....
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Kuničarstvo

Ja sam svoje odvojio sa 35 i 37 dana starosti i za sad nemam problema,,,
jos uvijek sam uzgajivac pocetnik i ne vazem mladunce pa neznam niti tezinu istih,,,
za dan dva odvajam i ostatak ekipe od trece zecice,,,
pripust ce mozda biti jos danas,,,

cetvrta zecica okotila 9 komada od toga 8 zivih, jedan ostao van gnjezda i uginuo od posljedica podhlađivanja,,,

Za sad sam prezadovoljan samim startom i nadam se da entuziazam nece splasnuti,,,:tongue:
 

Liza

Član
Tu od
21 Lis 2014
Poruka
201
Re: Kuničarstvo

Pozdrav kunicari :)
Meni se 3 zekice pocele cupat, sutra im je termin. Bit ce zecica :)

Glede odvajanja, negdje sam citala da se mladima u druga 3 tjedna zivota stvara neki enzim i mijenja ph zeluca, i da je vazno da svo to vrijeme budu s majkom. Probat cu naci


Edit: Nasla sam
Zašto je kunićima i zečevima važno majčinsko mlijeko

Pokušat ću ovdje samo u kratko objasniti zašto je kunićima i zečevima važno majčinsko mlijeko i zbog čega ih prije 8 tjedana starosti ne bi trebalo odvajati od majke.

Znamo da je vitaminska kakica od životne važnosti svakom kuniću i zecu, jer preko nje dobiva i vitamine i probiotike, koje organizam u tom obliku može najbolje preuzeti. Međutim mehanizam stvaranja vitaminske kakice počinje se razvijati tek sa 3 tjedna starosti i treba mu otprilike još 3 tjedna da bi se razvio. Da bi taj mehanizam proradio, bebi kuniću i zecu nužno je majčinsko mlijeko, ali dodatno i vitaminska kakica od mame, koju bebe počinju jesti s otprilike 3 tjedna starosti.

Zašto majčinsko mlijeko? Bebe zeca i kunića imaju pH-faktor želuca 5 - 6,5. Kod tog pH-faktora, bakterije koje uđu na usta mogu neometano proći kroz želudac i izazvati enteritis i druge probleme. Međutim, majčinsko mlijeko uz pomoć enzimske reakcije u želucu bebe kunića, stvara tzv. "mliječno ulje" koje kontrolira razinu mikroba u želucu i spriječava nastajanje enteritisa.

Zašto vitaminska kakica od mame? Da bi caecum (slijepo crijevo) bebe kunića i zeca došao u funkciju i mogao početi proizvoditi vlastitu vitaminsku kakicu, treba ga prvo naseliti sa zdravim bakterijama, a njih će beba zec i kunić pronaći u vitaminskoj kakici od majke.

Taj proces stvaranja zdrave crijevne flore počinje oko trećeg i traje do otprilike šestog tjedna starosti. Kada se crijevna flora razvije i nakon prestanka dojenja, pH-faktor u želucu jednog zeca i kunića će pasti na 1 - 2, što je okolina u kojoj nepoželjne bakterije nemogu opstati, pa time ni doprijeti do crijeva. Tek kada odrasli kunić i zec uzima vlastitu vitaminsku kakicu, pH-faktor poraste na 3 kako bi zdrave i za crijeva poželjne bakterije, želudac propustio dalje.
link
 
Posljednje uređivanje:

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,923
Re: Kuničarstvo

Kunići su 25 dana stari , a odvojio bi ih sa 30. Svi su dobro dok su sa mamom, ali problemi nastaju po odvajanju. Ženka se treba ponovno okotit za osam dana , znači treći dan po odbijanju ovih. Taman da se smiri i pripremi. Šteta je da kad su već odvojeni i toliko truda oko njih pol pokrepa. Najgore mi je kad ih vidim ovako zdrave i vesele dok su sa mamom , a za par dana već kunjaju i svi su zasrani.
 

Entuzijast

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2014
Poruka
206
Re: Kuničarstvo

Nikad ne odvajam prije 45 dana starosti a često i kasnije zavisi kak stojim sa prostorom. A tako si tempiram i parenja obično mjesec dana poslije okota i za sad nisam imao niti jedno uginuće poslije odvajanja.
 

Liza

Član
Tu od
21 Lis 2014
Poruka
201
Re: Kuničarstvo

Zato jer je ženka parena tri dana po okotu.

A da, onda moras :(
Procitaj zadnji post na prethodnoj stranici, nasla sam gdje je objasnjeno zasto trebaju biti s majkom 6 tjedana
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,923
Re: Kuničarstvo

Nešto slično sam napisao na postu 8646 ali nije bilo nikakvih reakcija. Dat ću im čistu gajbu , sijena, ječma i vode pa šta Bog da. I još jedan ispravak, ima ih trinaest , krivo sam prebrojo .
 

number 9

Član
Tu od
21 Srp 2011
Poruka
115
Re: Kuničarstvo

ja sam puštao u štalu, gotovo nikakvih gubitaka nisam imao, ako koji i ugine- prirodna selekcija. Uvijek ih ima još, a ako i nema , brzo se naprave.
 

Liza

Član
Tu od
21 Lis 2014
Poruka
201
Re: Kuničarstvo

Nešto slično sam napisao na postu 8646 ali nije bilo nikakvih reakcija. Dat ću im čistu gajbu , sijena, ječma i vode pa šta Bog da. I još jedan ispravak, ima ih trinaest , krivo sam prebrojo .

13 je sretan broj :icon_thumright:
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
934
Re: Kuničarstvo

Ja svoje hajkom zečice stare 17 tjedana nemogu nikako naparit jednostavno bježe od zeca nosio sam ih i pod drugog zeca al isto je. Jel ima neko neki savjet?
 
Na vrh