• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,923
Re: Kuničarstvo

Ta ženka je vjerojatno kalifornijska , a ako si ju pario sa patuljastim ne očekuj mlade puno veće. Dovoljan je i jedan skok da ostane skotna. Što se tiće k rumpira ovaj kupovni je vjerojatno šprican sa nećim da ne klija i da dulje traje. Zato i dobiju proljev. Po meni ne treba ih hraniti stalno krumpirom nego sjeno, žitarice. smjesa, kako je već puno puta navedeno.
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Danas sam zamijenio zeca za zecicu od susjeda. Zecica je bijele boje, ima crne usi i crnu mrlju na nosu, kaze da je cistokrvna ali ne zna koja je vrsta. Nije imao zeca pa se nije kotila nekoliko mjeseci. Kada sam je donio kuci stavio sam je kod zeca i on je odmah skocio. Da li treba skok ponoviti?

Zecevima sam davao dnevno po jedan svjezi krompir. Buduci da nemamo vise nas krompir za jelo prije mjesec dana sam iz kuce uzeo 2 krompira kupljenih u trgovini i dao zecici i zecu koji su odvijeni. Taj dan su obadvoje dobili proljev - samo taj dan. Nisam obracao pozornost i dalje sam davao svoj sitni krompir. Prije par dana sam iz kuce uzeo jedan krompir koji je pao i dao zecu, opet je dobio proljev. I dalje sam davao svoj krompir i nema problema. Da li je netko imao ovakav slucaj.

Hvala.

krompir nije hrana za kuniće
sijeno,voda -obavezno,žitarice,ili kupovna hrana (paleti ili briketi kak ih več ko zove)
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,923
Re: Kuničarstvo

Dali provodite kontrolno parenje nakon 5 dana?
Ja ne provodim nikakva kontrolna parenja zato jer sam se osvjedoćio da ima ženki koje puste mužjaka iako su skotne i iako nisu u terminu tjeranja. Jednom sam tako i nikad više pustio ženku koja je bila skotna i sve mi je mlade porazbacala. Moj sistem je da pogledam spol i ako je dva tjedna po okotu pripuštam. Ako ženka koja je primila ne okoti odmah ju maknem iz uzgoja. Isto tako nikad ne prepipavam dal nosi mlade.
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

okotila mi se belgijska orijašica,nisam brojao ali ima ihhhhh....:cool2::cool2::cool2::cool2::cool2::cool2::cool2:

jutros sam našao 2 izvan kotilice,dobrano pothlađeni ali preživili su,ima ih 10komada,volio bih da ih je manje al dobro...
 

pilot

Novi član
Tu od
6 Ožu 2016
Poruka
18
Re: Kuničarstvo

da li je itko od vas davao kuncima slame? ne mislim na sijeno nego bas slamu.
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

da li je itko od vas davao kuncima slame? ne mislim na sijeno nego bas slamu.

slama nije za ishranu,znaju pojest koji komadič,grickaju kad im stavim pod njih...
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,923
Re: Kuničarstvo

da li je itko od vas davao kuncima slame? ne mislim na sijeno nego bas slamu.
Ako nemaš sijena dobra je i slama. Ja svojima dajem povremeno slamu jer smatram da regulira njihovu probavu što se vidi po tvrdoj stolici. Na svakoj smjesi piše da se daje slama ili sijeno zbog vlakana. Malo je problem dok se ne naviknu ali kad vide da nema sijena onda ju fino jedu.Ako ju mješam sa sijenom onda ju neće. Uglavnom podbacam pod njih pa što pojedu.Naravno uz nju ide i ostala hrana.
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Ako nemaš sijena dobra je i slama. Ja svojima dajem povremeno slamu jer smatram da regulira njihovu probavu što se vidi po tvrdoj stolici. Na svakoj smjesi piše da se daje slama ili sijeno zbog vlakana. Malo je problem dok se ne naviknu ali kad vide da nema sijena onda ju fino jedu.Ako ju mješam sa sijenom onda ju neće. Uglavnom podbacam pod njih pa što pojedu.Naravno uz nju ide i ostala hrana.

pojest če svašta ako nemaju izbora
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Re: Kuničarstvo

Imam pitanjce,nabavio sam profi kaveze za kuniće ali su mi malo veliki pa sam ih morao stavit pod nastrešnicu koja je sa dvije strane zatvorena šta mislite o tome oće li to bit ok?
 

JosipO

Član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
58
Re: Kuničarstvo

POZDRAV ako je zatvorena na dvije suprotne strane onda je u redu ako je zatvorena u L onda nije jer kod vas su jaki udari vjetra
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Re: Kuničarstvo

Uvijek je bolje da je zatvorena u L nego suprotne strane.Ako su zatvorene suprotne strane tu je konstantno promaja ,
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Re: Kuničarstvo

Zatvorena je baš sa onih strana di najviše puše na to sam i pazio ali sam ipak nekako nesiguran.
 

pilot

Novi član
Tu od
6 Ožu 2016
Poruka
18
Re: Kuničarstvo

gabro neče njima ništa bit samo ako nisu na promaji, koje kunce imaš? a šta se tiče slame to sam dobio jednu balu pa eto probao sam im dati nije da su navalili gricnu tu i tamo...poslužit će za kokoše :)
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Re: Kuničarstvo

Da ti pravo rečen neznam sliče na kalifornijske bijele sa crvenim očima,ali sve je to neki miks,to sam spašavao nešto od prerane smrti i sad dok ne nabavim čiste oni popunjavaju prazninu! E da ona kunica je izlegla 6 komada ali su ogromni!
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
934
Re: Kuničarstvo

Imam pitanje u vezi parenja svojih hajkoma znazi zec i zečice su stari15 tjedana. Sa prvom je kad sam ga stavio onako uredno izvrnuo se na leđa a sa ove druge dvje prvo ga nisu htjele pustit a kad je skočio nije se izvrnuo nego samo ciknuo i sišao sa nje. Dali je to dovoljno ili ništa otoga posla?
 

uzgojitelj

Član
Tu od
1 Ruj 2015
Poruka
195
Re: Kuničarstvo

Meni je rekao gospodin od kojeg sam kupio da mužjaka ne puštam prije 4.5mj a ženke kada imaju 3.8kg.Mislim da je mužjak pre mlad-nemora bit ako je spolno razvijen a ovo što je ciknuo nemora značit ništa.

Poslano sa mog ONE TOUCH 4015X koristeći Tapatalk
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,923
Re: Kuničarstvo

Imam pitanje u vezi parenja svojih hajkoma znazi zec i zečice su stari15 tjedana. Sa prvom je kad sam ga stavio onako uredno izvrnuo se na leđa a sa ove druge dvje prvo ga nisu htjele pustit a kad je skočio nije se izvrnuo nego samo ciknuo i sišao sa nje. Dali je to dovoljno ili ništa otoga posla?
Mužjak ti je po meni premlad za pripust prije pet mjeseci starosti. I ne možeš ga forsirati odmah kao iskusnog parnjaka. Prvo parenje se obavlja sa starijom i mirnom ženkom koja se zna namjestiti. Zatim mu se da jedno tjedan odmora pa ponovno ženka. Ako puštaš tako mladog kunića odmah sa tri neiskusne ženke može se desiti da ti prestane sa rastom , da ga ženka istuće pa da se kasnije boji ili da ga osakati. Takav kunić više nije za upotrebu. Mužjak je važniji od ženke pa nek veli tko šta hoće. On daje kvalitetu budućim mladima dok o ženki ovisi brojnost.Sa mužjakom moraš uspostaviti poseban odnos, dati mu najbolje mjesto i hranu, povjerenje kroz diranje i čišćenje , a ne ga iskoristit samo kad ga trebaš da dobiješ mlade a poslije nek životari. Zato pažljivo biram od mladih onog ekstra dobrog kojeg ću si ostaviti i kroz poseban tretman othraniti. Zato i kad mi netko dođe sa ženkom na parenje ne može ga dobiti jer znam koliko sam uložio u njega i koliko vrijedi. Sad imam jednog koji šije sve sa tri mjeseca skoro za kilu. A neću ga pripuštat prije jeseni.
 

Najnoviji postovi

Na vrh