• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

JosipO

Član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
58
Re: Kuničarstvo

Ljudi uzmite čekić u ruke stavite kosu na veči komad željeza i rastucite oštricu na kosi oštrica može biti i neravna tj kao da ima zube kasnije se lako nabrusi ako nemate brus dobro dođe elektroda za elektro varenje
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,923
Re: Kuničarstvo

Nije da nisam probao ali mi se oštrica sva izvitoperila. Na kraju sam ju poravno i stanjio fleksericom.
 

JosipO

Član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
58
Re: Kuničarstvo

Sa fleksom moraš pazit ako ti na mjestima kosa poplavi kosa na tom mjestu je mekanija i piga se pod jačom travom
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Kuničarstvo

Klepanje kose radi se polako i odmjerenim udarcima,,,
uz to klepa se samo cca 2 mm vrh ostrice, ukoliko se ide sire ili prejakim udarcima onda se ostrica izvitoperi (citaj naraste)
Najbolje je klepati na original babici i sa original klepcem,,,
ja sam prije znao udarati sa obicnim cekicem ali nije to niti priblizno to,,,
Kad se fino klepa ostrica nesmije imati zube vec mora biti glatka i britka a brus sto finiji jer on ne sluzi za brusenje vec vise za ravnanje ostrice ukoliko je pretanka pa se povine,,,

Ja (a u posljednje vrijeme skwo) rezemo maslacak ili travu sa lovackim nozem jer je treba vrlo malo a kasnije kad malisani malo stasaju bit ce prava starinska kosa u opticaju,,,
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,923
Re: Kuničarstvo

Malo sam pretraživao zašto kunići samo u jutro jedu svoj izmet. To se zove koprofagija i ona regulira probavne organe i utjeće na cjeli organizam.To nema ni jedna životinja i time kunić uzima vitamine koji mu nedostaju u organizmu.U debelom crijevu se odvija proces skupljanja tih vitamina koje izbaci u jutro.Taj ljepljivi tamno crni izmet ima najveći vitaminski sastav koji opet jede i tako nadoknađuje vitamine.Normalni izmet nema nikakvu vrijednost pa ga kunič ni ne koristi nego samo taj jutarnji.On sadrži bjelančevine, fosfor natrij i kalij.Interesantno da mladi već sa petnaest dana to rade i da ne znam kakvu vitaminsku hranu jedu to rade do kraja.Znači nije do kvalitete hrane nego je to tako. Zato je kuniću lakše biti na daski. Zakljućujem da ako se taj proces usljed promjene hrane poremeti dolazi do problema koje mi na forumu iznašamo. Nadam se da zbog ovog netko neće odustati od kunića.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Re: Kuničarstvo

1 - koliko dana ecici sisaju i kada se zecica pusa kod zeca? Kako se pozna da zecica trazi zeca? Zecicima je sutra mjesec dana.

2 - prije tjedan dana sam dobio 1 muskog i 4 zenske (bar mi se tako cini). To je neka vrsta zeceva, imaju manje usi, a izmedju i iza usiju imaju dugacke dlake. Zenske su smedje - crne boje i izgledaju kao igracke dok je muski crne boje. Muski je stalno skakao na zenske tako da sam ga odvojio od njih. Danas se jedna zenska ponasala kao zec. Stavio sam je kod zeca ali je bjezala i nije dozvolila da skoci te sam je vratio kod zenki.

Hvala.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,923
Re: Kuničarstvo

1 - koliko dana ecici sisaju i kada se zecica pusa kod zeca? Kako se pozna da zecica trazi zeca? Zecicima je sutra mjesec dana.

2 - prije tjedan dana sam dobio 1 muskog i 4 zenske (bar mi se tako cini). To je neka vrsta zeceva, imaju manje usi, a izmedju i iza usiju imaju dugacke dlake. Zenske su smedje - crne boje i izgledaju kao igracke dok je muski crne boje. Muski je stalno skakao na zenske tako da sam ga odvojio od njih. Danas se jedna zenska ponasala kao zec. Stavio sam je kod zeca ali je bjezala i nije dozvolila da skoci te sam je vratio kod zenki.

Hvala.
Sisaju mjesec do mjesecipo.Stavljaj ju dok ne primi. Ako joj je spolovilo tamnocrveno do ljubičasto tad se tjera. To su vjerojatno mjwšanci nekog patuljastog lavoglavog oli slićno.
 

kameleon

Novi član
Tu od
30 Svi 2015
Poruka
4
Re: Kuničarstvo

Pozdrav svim kunicarima!
Nov sam na forumu pa se bas ne snalazim najbolje.
Posto uskoro idem u mirovinu a koja naravno nece bit nesto velika a troskovi jesu veliki planirao sam se bavit uzgojem kunica za prodaju mesa.
Iskreno ne kuzim sve najbolje pa sam se uputio citat cijelu temu al 860 strana kad procitam povilenit cu.
Moje pitanje je koju vrstu kunica uzgajat za prodaju mesa, koja bi bila dobra literatura za procitat, kakvo je stanje s trzistem i koja je cijena mesa?
Malo sam nadrobio al nekako moram zapocet....
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,923
Re: Kuničarstvo

Mišljenja sam da nije vrijeme za bavit se uzgojem kunića za prodaju. Evo konkretno danas sam bio na jednom sajmu i čovjek donio četri komada za prodat a niko ga nije ni pogledo cijelo prijepodne.Ako misliš imat za sebe i tu i tamo nekom frknut kojeg , al da se baviš samo za prodaju to ne. Prodavao sam po 50kn za kilu što je dobra cijena za prodavača, al za kupca previše jer imaš sad po centrima po 20kn kilu sv. vratine. Nikog nije briga što je ovo moje d omaće i zdravo nego cijena, a ona ne može niže ako hoćeš biti u plusu. Tako da imam u škrinji kunića još od jeseni koji stoje, a za sebe maznem friškog. Nemam nikakvog interesa ali preporučio bih ti neku srednju rasu , normalno hibride panon. Omjer uloženog i dobivenog mi se najbolje pokazao kod njih.Brzo su spolno zreli i brzo napreduju za lonac.Nek ti malo i drugi daju volje.
 

kameleon

Novi član
Tu od
30 Svi 2015
Poruka
4
Re: Kuničarstvo

Polako zakljucujem da je najbolje se bavit švercom.....s uzgojem sam se mislio bavit u mirovini da malo popunim kucni budzet....bile su u planu prvo koze al s obzirom gdje zivim mljeko nebi imao kome prodat a pasmina za meso je slabo placena koliko sam skuzio.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,923
Re: Kuničarstvo

Gle ak imaš siguran otkup i svoju hranu nije sve tak crno. Ak bi prodal recimo dvadeset kila mjesećno po pet banki to ti je tisuću kuna. No da bi imal tih dvadeset kila svaki mjesec moraš imat svaki mjesec dvadeset kunića od četiri kile žive vage. E sad računaj da ti kunić natuče četri kile živ treba mu oko pet mjeseci. Izračunaj sam koliko bi morao imati kunića u ciklusu da ih možeš isporučiti svaki mjesec. Od zarade odbi još h ranu, vodu, trud ... Najbolje se isplati imati za sebe , kojeg tjedno staviti na tanjur ili ih prodavat žive za rasplod. A kupaca nema.
 

Victoria08

Novi član
Tu od
21 Tra 2015
Poruka
13
Re: Kuničarstvo

Da javim,kod moje zečice nije bila u pitanju lažna trudnoća,u subotu se je lijepo okotila :)
Nisam ih još brojala,vidim da se lijepo miču pa neću ništa dirat.
U prva dva okota je imala po 6 mladih,pa pretpostavljam da će nastavit tim tempom :)
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Kuničarstvo

Ajd nek ti je sa srecom @Victoria08,,,

Ja svoje viđam sve manje a sve se vise sqwo brine o njima,,,
Malecki vec jedu ko veliki, najvise travu, maslacak,,,

Kroz par dana mislim da cu ih odvojiti od majki da se i one malo odmore,,,
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

ja sam isto uzeo , samo mi fali kanta za pojilice



(Powered by frubar.net)

kupiš pipu za 20-ak kn.probušiš rupu na nekom kanisteru zašarafiš i to je to.

ps.rupa nek bude koji milimetar uža od navoja na pipi...
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

okotila mi se belgijska orijašica,nisam brojao ali ima ihhhhh....:cool2::cool2::cool2::cool2::cool2::cool2::cool2:
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Polako zakljucujem da je najbolje se bavit švercom.....s uzgojem sam se mislio bavit u mirovini da malo popunim kucni budzet....bile su u planu prvo koze al s obzirom gdje zivim mljeko nebi imao kome prodat a pasmina za meso je slabo placena koliko sam skuzio.

mislim da ti je najbolje s ovcama (ak imaš svoju zemlju) za jenjetinu ljudi su ipak spremni dat koju kunu.
kuniča nije lako prodat,kod mene je cijena 35kn/kg.a to je ak nemaš svoju hranu potpuno neisplativo...
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Re: Kuničarstvo

Danas sam zamijenio zeca za zecicu od susjeda. Zecica je bijele boje, ima crne usi i crnu mrlju na nosu, kaze da je cistokrvna ali ne zna koja je vrsta. Nije imao zeca pa se nije kotila nekoliko mjeseci. Kada sam je donio kuci stavio sam je kod zeca i on je odmah skocio. Da li treba skok ponoviti?

Zecevima sam davao dnevno po jedan svjezi krompir. Buduci da nemamo vise nas krompir za jelo prije mjesec dana sam iz kuce uzeo 2 krompira kupljenih u trgovini i dao zecici i zecu koji su odvijeni. Taj dan su obadvoje dobili proljev - samo taj dan. Nisam obracao pozornost i dalje sam davao svoj sitni krompir. Prije par dana sam iz kuce uzeo jedan krompir koji je pao i dao zecu, opet je dobio proljev. I dalje sam davao svoj krompir i nema problema. Da li je netko imao ovakav slucaj.

Hvala.
 

Najnoviji postovi

Na vrh