• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
934
Re: Kuničarstvo

Mužjak ti je po meni premlad za pripust prije pet mjeseci starosti. I ne možeš ga forsirati odmah kao iskusnog parnjaka. Prvo parenje se obavlja sa starijom i mirnom ženkom koja se zna namjestiti. Zatim mu se da jedno tjedan odmora pa ponovno ženka. Ako puštaš tako mladog kunića odmah sa tri neiskusne ženke može se desiti da ti prestane sa rastom , da ga ženka istuće pa da se kasnije boji ili da ga osakati. Takav kunić više nije za upotrebu. Mužjak je važniji od ženke pa nek veli tko šta hoće. On daje kvalitetu budućim mladima dok o ženki ovisi brojnost.Sa mužjakom moraš uspostaviti poseban odnos, dati mu najbolje mjesto i hranu, povjerenje kroz diranje i čišćenje , a ne ga iskoristit samo kad ga trebaš da dobiješ mlade a poslije nek životari. Zato pažljivo biram od mladih onog ekstra dobrog kojeg ću si ostaviti i kroz poseban tretman othraniti. Zato i kad mi netko dođe sa ženkom na parenje ne može ga dobiti jer znam koliko sam uložio u njega i koliko vrijedi. Sad imam jednog koji šije sve sa tri mjeseca skoro za kilu. A neću ga pripuštat prije jeseni.
Znam ja daje zec premlad ali bojimse da dok zec navrši 5 mjeseci da se čenke neće ugojit pa onda one neće bit za parenje.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Pozz...
To što je robelar rekao je upravo ono što sam ja mislio!, čovjek mi uzeo riječ iz usta!
Kvalitetnu ženku se može u njemačkoj dobiti za 50€, ali dobrog mužijaka nema ispod 100€!
I što je najvažnije, mora dobiti posebno mjesto i poseban tretman i tada on sve vrati trostruko!
 

number 9

Član
Tu od
21 Srp 2011
Poruka
115
Re: Kuničarstvo

imao hajkoma jednog, bio ok kunić. Prosjek legla 8-12 komada,fino napredovali , sa raznim pasminama ga križao. Nabavio kalifornijskog , prekrasan, od 4 zečice jedna okotila 4, tri ništa. Zimus nabavio šarca, mojih 5 zečica točno 50 mladih. Posudio ga ćaći , njemu sa tri zečice 34 komada. Čak sam uspio dobiti kod tri komada boju havana, i to neku super nijansu :(rofl):
 

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
Re: Kuničarstvo

Zdravo. Imam jedno pitanje pa bih molio iskusnije da mi odgovore.
Imam dve zenke..male su imaju po oko 1kg. Neznam kolko su stari jer sam ih kupio pre nedelu i po dana. Super su, zivahne,jedu i rastu :).
Nisam kupio muzjaka jer mi komsija ima isto kunica i ima muzjaka pa bih njegovog pozajmio kad bude bilo potrebe. E sad, kako da znam kad je zenkama doslo vreme za parenje. Ima li neke i kakve promene u ponasanju? I drugo podpitanje ,posle koliko vremena nakon kotenja zenka se opet moze pariti?
 

Entuzijast

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2014
Poruka
206
Re: Kuničarstvo

Zdravo. Imam jedno pitanje pa bih molio iskusnije da mi odgovore.
Imam dve zenke..male su imaju po oko 1kg. Neznam kolko su stari jer sam ih kupio pre nedelu i po dana. Super su, zivahne,jedu i rastu :).
Nisam kupio muzjaka jer mi komsija ima isto kunica i ima muzjaka pa bih njegovog pozajmio kad bude bilo potrebe. E sad, kako da znam kad je zenkama doslo vreme za parenje. Ima li neke i kakve promene u ponasanju? I drugo podpitanje ,posle koliko vremena nakon kotenja zenka se opet moze pariti?

Ako su same obično nema neke promjene u ponašanju a ako su zajedno znaju skakati na druge i glumiti mužjaka. Znaš sigurno ako joj pregledaš spolovilo te ako je boje višnje(tamno crvene) tjera se.
Može se pariti odmah par dana posle okota ali to je preintenzivni način uzgoja i takva će ti ženka izdržati eventualno godinu dana, Ja ih pripuštam 30-45 dana poslije okota.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Kuničarstvo

Evo i kod mene napokon doslo do odvajanja prva dva legla,,,
jedna imala 10 a druga 7 komada, ovih 7 osjetno veci, jaci i ujednaceniji od ovi 10,,,

I zecice su pripustene, ceka se novo babinje,,,:tongue:

Ovo je slikano jos dok su bili sa majkama,,,

13012632_984856251622196_3778677103625568168_n.jpg


13062429_984856278288860_6422649395688751727_n.jpg


Svi zajedno u novom prostoru,,,

13059752_985949168179571_1755677322_n.jpg
 

uzgojitelj

Član
Tu od
1 Ruj 2015
Poruka
195
Re: Kuničarstvo

Kolko ja znam brojnost ovisi o zečici a kvaliteta o mužjku il?

Poslano sa mog ONE TOUCH 4015X koristeći Tapatalk
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Re: Kuničarstvo

Sedam zecica stari 1 mj i 11 dana teski 0,5 do 0,75 kg. Da li je to dobra tezina. Zecici su debeli, dobro jedu (sijeno, travu, zob, kukuruz, kruh i brikete). Prvo pojedu brikete pa onda zob.
Da li smiju jesti brikete koliko hoce ili postoji norma u ishrani?

Hvala
 

Entuzijast

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2014
Poruka
206
Re: Kuničarstvo

Samo ih pusti neka jedu koliko hoce negdje(farme) i jedu same granule bez dodataka. Težina je ok s obzirom na broj mladih i to ti je usko povezano pošto sam ja jučer vagnuo moje kuniće onako orijentaciono da znam koji su mi za odstrel pa čisto iz znatiželje i tri mlada koji su mi oko 45 dana (ta zečica mi već dva puta zaredom ima tri u leglu da je nisam masno platio već bi bila u hazenpfeferu) i sva tri oko 1500g . Dok mi kalifornijka ima 8 kom par dana mlađi teški od 800 do 1000g.Sve to ovisi o puno faktora koja su rasa koliko i je u leglu uvjeti držanja da li je vruće ili hladno... bitno da su zdravi već će narasti.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,923
Re: Kuničarstvo

Težina tako malih kunića ovisi i varira od dosta faktora kao broj mladih, rasa, majka, ishrana , odvajanje....... Ja sad imam dva panonska koji su sa mamom stari 27 dana i imaju 1,10kg. Imam i kržljavig od dva i pol mjeseca sa dve kile. Kunić najviše dobiva između drugog i trečeg mjeseca a sa tri bi trebao imati makar 2,80kg živ i završiti sa tovom. Poslije se stvaraju gubici u odnosu vrijeme i hrana tj. troškovi i isplativost. Zato bi bio ideal imati mlade koji sa tri mjeseca natjeraju tri kile ali opet i tu ima caka. Naime neki kunići mogu nabiti tu kilu ali su sama kost i koža. On mora biti mesnat i mišičav bez naslaga masti . Prednji i zadnji kraj proporcionalan a ne da ima samo butove. Za tako nešto po meni su najbolji hibridi . Kad imaš kunića od tri mjeseca i dve kile i on samo stoji na tome bolje da ga nemaš. Zato ja najprije riješim takve pa onda napredne. Smjesa je ključan faktor u tovu i čim hoćeš uštediti na njoj to se i vidi na vagi. Smjesa je kompletna hrana uz sijeno i vodu i svako razređivanje sa kuruzom ječmom i zobi je kokošarenje i produžetak tova. Misliš ušteda a gubitak jer kunići sporije rastu. Druga je stvar što nemamo novaca pa to radimo jer za deset kila smjese kupiš pedeset kila ječma i sl. Onda kad tu dodaš još i ,, besplatnu travu" evo ti ,,isplativosti". Dok neko ishrani dve ture ti si još na onim kunićima i svojoj računici o uštedi. Zato je važno ono što sam već rekao na početku :dobra hrana i dobri rasplodni materijal plus uvjeti i volja odnosno ljubav uz Božju pomoć.
 

Entuzijast

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2014
Poruka
206
Re: Kuničarstvo

Slažem se s vama ali i to zavisi koliko i za šta ih mi uzgajamo ja ih imam uglavnom za sebe i uglavnom ih dobijem za tri mj od 2800 do 3000 g sad su mi tri legla jučer vagani od 2400g do 3050g uvjek ima koji krco i neki dosta napredniji ali često ih ostavim radi izgleda ili sl više nego kilaže a ako tov potraje i koji dan više nije mi toliko bitno kao na komercijalnim farmama.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Re: Kuničarstvo

Imam zeca i zecicu smedje boje krizani koje am kupio na pijaci i jednu bijelu koju sam dobio od susjeda. Susjed kaze da nije krizana.
Nije mi bitna cijena u ishrani, ali hocu da jedem zdravu hranu. Bitno mi je doci do prvr ture za klanje. Ni tezina mi nije bitna. Sve zivotinje hranim bez koncentrata jer ih ne prodajem.

Kako vazete zeceve?
 

Entuzijast

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2014
Poruka
206
Re: Kuničarstvo

Digitalna viseća vaga košta 40-50 Kn kunić u kantu od jupola i vagneš.(odbi težinu kante:icon_eyes:)
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,923
Re: Kuničarstvo

Tko se imalo ozbiljnije bavi kunićima taj ih i važe. Mjerenje od oka prema ruci i izgledu nije objektivno. Ja imam bilježnicu u kojoj bilježim težinu svakog legla tako da je to najbolja kontrola ako nešto nije u redu.Kad netko veli ima kunić tri kile a ustvari dve i sedamdeset to je isto kao da kaže star je dva mjeseca a ima tri i pol.Nekome je to svejedno a nekome ne.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,923
Re: Kuničarstvo

Jedno mjesec dana . Nisi naveo rasu , starost, hoće li biti samo na smjesi ...
 

Manfred123

Član
Tu od
8 Kol 2015
Poruka
60
Re: Kuničarstvo

Mislim si uzeti zecicu samo za sebe pa bi joj brao trave i tako al da znam kolko bi joj drzalo to
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

imao hajkoma jednog, bio ok kunić. Prosjek legla 8-12 komada,fino napredovali , sa raznim pasminama ga križao. Nabavio kalifornijskog , prekrasan, od 4 zečice jedna okotila 4, tri ništa. Zimus nabavio šarca, mojih 5 zečica točno 50 mladih. Posudio ga ćaći , njemu sa tri zečice 34 komada. Čak sam uspio dobiti kod tri komada boju havana, i to neku super nijansu :(rofl):

Nista čudno pošto su šarci jedini kunići izvan hybridnih rasa šta kote extremne količine mladih i što je velika prednost u odnosu na hybride, sva svojstva se nasljeđuju...
Havane su dobri kunići, ali samo u očinskoj liniji, ženke ne mogu odgojiti puno mladih, ne znam zašto! Bar kod mene je tako!
 

number 9

Član
Tu od
21 Srp 2011
Poruka
115
Re: Kuničarstvo

Nista čudno pošto su šarci jedini kunići izvan hybridnih rasa šta kote extremne količine mladih i što je velika prednost u odnosu na hybride, sva svojstva se nasljeđuju...
Havane su dobri kunići, ali samo u očinskoj liniji, ženke ne mogu odgojiti puno mladih, ne znam zašto! Bar kod mene je tako!
Od 3 havane, svima isti otac, čistokrvni šarac. Jednom je majka mix hajkoma i kalifornije, dvojici majka mix hajkom belgijski orijaš. Spol ne znam. Da li si probao s tim havanama samo čistokvne šarce ili takve križane?
I u ovoj turi sam primjetio, naravno, da opet puno bolje napreduju križani od čistokrvnih.
 
Na vrh