• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

Choc

Član
Tu od
17 Ruj 2016
Poruka
45
Uzmi malo njene dlake pa dobro natrljaj mladunce i onda ih ubaci pod ovu sto ima jedno. Trebala bi prihvatiti 90% a ti nemas sta izgubiti.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Jutrosnje iznenadjenje :) majka hajkom, otac sarac
azjvpf.jpg

Samo da popravim sliku da bude vidljiva,,,
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Danas smo kod prijatelja vagnuli njegove panonce u tovu starosti 70 dana. Težina teško razočarenje- od 0,90 do 1,30 kg. Samo je jedan muški bio donekle sa težinom od 1,70 kg. Hrana klasika . Odbijeni sa 30 dana. Vjerojatno još jedan koji će odustati razočaran hibridima.
 

Choc

Član
Tu od
17 Ruj 2016
Poruka
45
Granule i samo granule....za najbolji napredak. Nema zeleni nista, niti ikakvih zitarica, nikakvih drugih sjemenki. Ja sam pratio i to, zenka hajkom na cistim granulama, uz malo sijena za 3 mj, 3,6 kg. Ostale na normalnoj hrani 2-2,5kg. Znaci kilo ih fura.
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Granule i samo granule....za najbolji napredak. Nema zeleni nista, niti ikakvih zitarica, nikakvih drugih sjemenki. Ja sam pratio i to, zenka hajkom na cistim granulama, uz malo sijena za 3 mj, 3,6 kg. Ostale na normalnoj hrani 2-2,5kg. Znaci kilo ih fura.

ako i je za 3mj.došla do 3,6kg.vjerujem da je to iznimka ...

Svima nama koji nismo izdvojili cca.100 eura za kunića mora biti jasno da 3mj/3kg gotovo da nije moguće...
Naravno ak je netko imao sreče kupiti njihove prve potomke postići će dobre rezultate a mi koji imamo 10 koljeno i više vrlo vjerovatno i u krvnom srodstvu ne možemo očekivat te rezultate!!!

Hibridi kote i odhranjuju više mladih od ostalih, tako da iako nema famoznog (valda je jasno o čemu pričam))prirasta po meni su još uvijek isplativi...
 

Choc

Član
Tu od
17 Ruj 2016
Poruka
45
da, da pa to je cista sreca...ostavio sam je za rasplod...ali njeni potomci nisu ni blizu tako dobri....Ali realno kazem, dobar gen se ne moze iskoristiti bez jake prehrane...
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
ako i je za 3mj.došla do 3,6kg.vjerujem da je to iznimka ...

Svima nama koji nismo izdvojili cca.100 eura za kunića mora biti jasno da 3mj/3kg gotovo da nije moguće...
Naravno ak je netko imao sreče kupiti njihove prve potomke postići će dobre rezultate a mi koji imamo 10 koljeno i više vrlo vjerovatno i u krvnom srodstvu ne možemo očekivat te rezultate!!!

Hibridi kote i odhranjuju više mladih od ostalih, tako da iako nema famoznog (valda je jasno o čemu pričam))prirasta po meni su još uvijek isplativi...

Već sam pisao koju rasu uzgajam i koliko dugo, i do sada mi se samo nekoliko puta dogodilo da mi totalno zakažu što se prirasta tiće (3-4 x)!
U prosjeku imam 8 mladih po leglu i rijetko da su mi ispod 3 kg/3 mj.
I kod tih "starih" rasa nemam problema s tim koje su koljeno i koja generacija!!
Ni kod kalifornijskih nikad nisam imao s tim problema, jedino sto mi se njihovo meso nije sviđalo po okusu...
Najviše "frke" sam imao s "belgijskim" gdje ih je uvijek bilo malo u leglu i jako dugo im je trebalo da postignu pristojnu težinu za klanje pa sam zbog toga i odustao od njih!
A sto se hrane tiće, ni ja ne ulazem 100 € mjesecno u kuniće! Kupujem svu hranu osim sijena i to 100 kg zobi i 50 kg peleta od valpovke / mjesečno.
Sijeno me košta 5 kuna po bali ( košenje, okretanje, baliranje i dovoz s njive!)
Mjesečno hranim cca. 50 kunica i koštaju me 350 kuna!
Znaci moguče je za malo novaca dobiti super kvalitetno meso!
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
U cemu je greska po tebi???
Ne možemo reći da je greška samo u jednom. Prvo , odvojio je mlade sa trideset dana jer mu se ženka za tri dana opet kotila. Ženka je bila pripuštena prvi put sa nepuna četri mjeseca i po meni nije bila još za parenje ,broj mladih u leglu je bio trinaest i postepeno mu je otišlo tri mlada tako da u startu nisu svi primili dosta mlijeka. Prehrana je opet druga stavka. Hranjenje hibrida bez smjese na tradicionalan način je kao da pustimo bijele piliće za tov na travu i sami šrot. Osnovna hrana za hibride je izbalansirana gotova hrana tzv. peleti i to ne ovako kako većina radi da malo smjese posoli po kuruzi. Sama logika stvari pokazuje da ne može biti ista smjesa npr. Čakuvec, za sve dobne skupine . A to upravo većina ljudi radi jer za drugu smjesu ne znaju , a i ova je preskupa. Ako netko ima informaciju pošto je u Mađarskoj sve će biti jasnije. Kad mladima od mjesec dana natrpaš kuruze , kruha i trave normalno da zakržljaju i dok ponovno krenu treba im puno vremena. I pod treće je već rečeno od ostalih kolega. Većina hibrida je od istih ljudi , uvoz svježe krvi je slab i onaj tko uveze neće djelit okolo za badava. Tako da je stanje takvo kakvo je. Svako dublje parenje od četvrtog koljena i prodavanje takvih kunića novim uzgajivaćima stvara nezadovoljstvo.
 

Choc

Član
Tu od
17 Ruj 2016
Poruka
45
Kninquin-super post. Samo sto je u nas bala sijena 12 a zimi po 20 kuna :( Al ima po oranicama zato uparati maslacka.. Kako god mislim i ja da se isplati uzgajati za sebe. Prodajem sutra dva mala od 2-2.20 za 120 kuna...ne znam iskreno koliko se to isplati. Mozda bolje sacekati jos mjesec i poklati za sebe.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Granule i samo granule....za najbolji napredak. Nema zeleni nista, niti ikakvih zitarica, nikakvih drugih sjemenki.


OK ako je boldano istinito molil bi lijepo objasnjenje od cega se sastoje granule?
zasto su bolji ti umjesani sastojci upitne kvalitete od sastojaka koje ja koristim i znam da su 100% kvalitetni i ispravni jer svojim kunicima ne dajem nista sumljive kvalitete,,,
imali smo prilike jednom "uvaliti" (lokalnom proizvođacu stocne hrane) kukuruz kojeg je plesnivoca dobrano uhvatila,,,
pod uvaliti ne mislim da to taj proizvođac nije vidio vec da smo to dobili placeno po manjoj cijeni,,,

I sam kupujem granule i moram priznati da radi njih imam dosta rastepanja ostalih zitarica ali jednostavno nemam vremena napraviti hranilice u kojima bi svaka vrsta zitarica bila odjeljenaa popunjavala bi se samo ona koja se potrosi,,,
na taj nacin mislim da bi izbjegao rastepanje a kunici bi jeli ono sto im najvise odgovara,,,
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Ako računamo da je kila očišćenog kunića po peteset kuna što je za neke nedostižna cijena , onda bi to bila i cijena za dve kile živog. Da to nabije treba mu tri mjeseca . Kad zbrojiš ne isplati se nikako. Ali interesantno ako kupujete jednomjesečnog kunića za uzgoj da je cijena isto pedeset kuna, a rasplodnog od četri kile sto šezdeset iako na njemu ima samo dve kile mesa.
 

Choc

Član
Tu od
17 Ruj 2016
Poruka
45
Pijan sam za neku raspravu. U granulama imas sve kao i u ostalim zitaricama, mada mladi kunici mogu iskoristiti visoko proteinsku hranu...znaci dodatak soje, zobi.. čak i ribljih ostataka.a mi to ne mozemo nikad napaviti od home made zitarica. Druga stvar zeleno je dobro za zdravlje, vlakna i ostalo, ali usporava tov. LP.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Kninquin-super post. Samo sto je u nas bala sijena 12 a zimi po 20 kuna :( Al ima po oranicama zato uparati maslacka.. Kako god mislim i ja da se isplati uzgajati za sebe. Prodajem sutra dva mala od 2-2.20 za 120 kuna...ne znam iskreno koliko se to isplati. Mozda bolje sacekati jos mjesec i poklati za sebe.

I kod mene u Slavoniji isto toliko kosta bala sijena kad se kupuje, ali ja imam nesto svoje livade i nesto polja pod djetelinom, tako da samo platim preradu jer je "trava" moja...
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Kninquin-super post. Samo sto je u nas bala sijena 12 a zimi po 20 kuna :( Al ima po oranicama zato uparati maslacka.. Kako god mislim i ja da se isplati uzgajati za sebe. Prodajem sutra dva mala od 2-2.20 za 120 kuna...ne znam iskreno koliko se to isplati. Mozda bolje sacekati jos mjesec i poklati za sebe.

Uvijek je bolje sam pojesti što si sam proizveo, ali po mojoj računici se isplati! Sigurno se nećeš obogatiti s takvom cijenom, ali nisi ništa ni izgubio...
 

reddog82

Novi član
Tu od
15 Ožu 2016
Poruka
18
Pozdrav, molim za malu pomoć: zečica mi se okotila i sve uredno, dlaka, sijeno... Sve ok. Da bi nakon cca 5 dana razmaknula dlaku i sijeno i ostavila male da uginule od hladnoće i neznam čega. O čemu se radi?
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Pozdrav, molim za malu pomoć: zečica mi se okotila i sve uredno, dlaka, sijeno... Sve ok. Da bi nakon cca 5 dana razmaknula dlaku i sijeno i ostavila male da uginule od hladnoće i neznam čega. O čemu se radi?

znači mladi su uginuli? imaš li kotilice il se okotila negdije u čošku ?
koliko mladih?jel doslovno razbacala gnijezdo il je samo odozgora raznaknuta dlaka...koji joj je okot...?
ne radi se o ničem posebno,vjerovatno mladi kako se mrdaju razmaknuli dlaku naglo zahladilo i to je to,lošije gnjezdo lošija majka...
 

reddog82

Novi član
Tu od
15 Ožu 2016
Poruka
18
Samo što nisu uginuli. Imam kotilicu i okoćeni su unutra. Danas kad sam išao hraniti vidio sam da nema dlake i gnijezda a maleni se sporo kreću. To joj je sada drugi puta. I prije su mi tako zečice radile ali sam ih riješio. Sada sam probao opet sa tom jednom i ista stvar. Već sam lud i ne znam što napraviti
 

Choc

Član
Tu od
17 Ruj 2016
Poruka
45
Jesi ih dirao, jel prvi okot, jeli gnijezdo sigurno, kakva je hrana bila? Zadnjih 5 dana meni 4 hajkomice uparene. Cekamo vojsku na zimu :(inlove):
 

reddog82

Novi član
Tu od
15 Ožu 2016
Poruka
18
Ni dirao ni blizu bio. Zato ni ne znam koliko ih ima. Sijeno, ječam, kukuruz i pehrina smjesa. Stvarno više ne znam što im se događa. Riješit ću sad i tu pa idem sve ispočetka sa kalifornijskim. Nabavio profil kavez sa 5 kotilica pa da vidimo što će biti.
Svaka čast, biće podmlatka.
 

Najnoviji postovi

Na vrh