• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Jedna zanimljivost,...ovi najlakši "žive vage" je bio najteži "čist"-točno 2200 grama, dok su druga dva bili točno 2 kg teški! Ovaj sam ih put vagao sa glavama, pošto ih je susjed tako htio kupiti...
Dao mi 100 kuna po komadu, pošto ja ne prodajem u meso!
 

Choc

Član
Tu od
17 Ruj 2016
Poruka
45
Jesu li to kolega cisti sarci? Super prosjek tezine za 3mj. I ja nisam nikad klao zajedno sa glavom. U mene bude ziv 3.5kg. A zaklan bez glave, sa jetrom oko 2kila-(10% ).
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Jesu li to kolega cisti sarci? Super prosjek tezine za 3mj. I ja nisam nikad klao zajedno sa glavom. U mene bude ziv 3.5kg. A zaklan bez glave, sa jetrom oko 2kila-(10% ).

Kod mene je isto tako, večinom!
Zadnja tura mi je bila totalno zakazala, ne zakazala-nego bila ispod svakog prosjeka! Sa 3 mjeseca mi se cinili extremno mali pa sam ih držao još mjesec dana i pri klanju mi je najtezi bio ispod 3 kg!!!
Da, lega! 100% čistokrvni, roditelji uveženi iz Njemačke sa rodovnicama!!
 

Choc

Član
Tu od
17 Ruj 2016
Poruka
45
Obicno su ti sarci, kako da kazem " suplji", imaju dug ali prazan trup. I meni su ovi ljetnji okoti sranje...3mj a 2kg, vrucine samo dahcu, jos mene nije bilo kuci..moji to nisu bas hranili kao ja. Ovo mi je onaj iz onoga gnijezda sto sam slikao danas 13 dana i ima 200grama.
jb2s7a.jpg
[/IMG]
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Choc,...
Ne mogu potvrditi tvoju izjavu da su orijaški šarci "šuplji"!
Drzao sam različite rasse kunića, pa i domaće te križance svega i svačega, ali do sada su mi se šarci pokazali najboljima, u mojoj obitelji se kunici uzgajaju već treću generaciju (preko 50 godina bez pauze!)
Meni je jako vazno da mladi budu ujednačeni, a ne kao kod "domaćih" gdje pojedini budu i duplo veci od ostatka! Kod nas svatko drži i uzgaja "za sebe" pošto nema organiziranog otkupa i po mom skromnom mišljenju isto tako svaki kuničar je uvjeren da je njegova rassa najbolja i najisplativija i tako i treba biti! Zadovoljstvo je ono što hobby čini zanimljivim i isplativim, pa makar se ta isplativost svodi samo na psihičko stanje, a ne na novčano.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Sto u vas zovu domacima ? Je li to mix svega i svacega?

Tako nesta!
Ali vise toga i nema, danas je to sve mix nekih čistokrvnih rasa! Ja se sjecam "pravih domaćih" kad si od jednog legla imao po 14-15 malih, svi prežive bez vitamina, antibiotika i sl., neki budu sa 5 mjeseci 4 kg, a neki 2 kg, boja da im ni imena ne znam....
Hranili se s "otpacima" i travom i ako tu i tamo dobiju klip kukuruza !!!
A danas?
Nema toga više.
 

pilot

Novi član
Tu od
6 Ožu 2016
Poruka
18
Evo broj od covika iz splita za meso 97/654-3308 inace ima i u mene al trenutni nista nije za klanje
 

Choc

Član
Tu od
17 Ruj 2016
Poruka
45
Zna li itko malo bolje pojasniti domaci...ja sam se do sada susretao vecinom sa mixevima belgijabskih i njemackih sarcaca. Ti kazes da su ovo tvoji domaci...ne bi bas rekao da su svi domaci. Posto imas 8 bijelih, a bijela boja se gubi u svakom krizanju. Za razliku od crne koja je dominantna.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Zna li itko malo bolje pojasniti domaci...ja sam se do sada susretao vecinom sa mixevima belgijabskih i njemackih sarcaca. Ti kazes da su ovo tvoji domaci...ne bi bas rekao da su svi domaci. Posto imas 8 bijelih, a bijela boja se gubi u svakom krizanju. Za razliku od crne koja je dominantna.

Već sam rekao da ne postoje "domaci" više, bar meni nije poznato! Zečica je bila crna, a njena mater (znači baka od tih mladih) kalifornija, a čača (dida) neki žuto bijeli veliki kunić. Čača mladih je čistokrvni "belgijski"! Kod mene je uvijek u leglu bilo bijelih, bez obzira koje su boje roditelji! Sad cu stavit sliku dok su bili mali, zajedno sa materom i čačom...
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Imam pitanje već dva puta stavljam 5 kunica pod jednog kunca i ništa,shvatio sam da je kunac u problemima,dali imate koji savjet,kako znat da je recimo mladi kunac stasao za oplodnju i dali ženka pokazuje ikakve znakove da je željna kunca???
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Gabro...
Sve ti zavisi o rasi kunića, ali koliko sam do sad pratio, ti imaš kaliforniju?!,ispravi me ako grijesim...
Muški ti je sa 5 mjeseci sigurno spolno spreman, a u zečice/kunice vidiš po spolovilu ili ako extremno "gužva" kuničarnik, razbacuje slamu i hranu...(bar kod mene!)
Tako mi se ponasaju sve zečice koje su određene za klanje, a tjeraju se!!,a one koje su za daljnji rasplod njih pripustim 5. dan nakon odvajanja mladih i uvijek prime, a kad prime-uvijek se i okote...
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Ma imao sam sranje,bile su lipo izlegle i onda od vručine su mi krepala tri legla pa sam odlučio pripustit ih kad padnu vručine i prije 45 dana piripustim ih,vidim da kunice ne daju pa ih ostavim svaku posebno po tri dana sa kuncem i ništa,jučer probam opet ali kunac nekako bezvoljan i sve šta sam uspio primjetiti da mu jaja nisu u mošnjama,mošnje su mu suhe. ovi moji su križanci kalifornijskog sa hajkomom ili panoncem,neznam dobio ih na poklon!!!
mislim da ču ih sve osim dvi kunice zaklat a sutra dobijam orijaša starog nekih 6 mjeseci ove budale ovuda ništa ne pišu tako da neznaju ni kad je nešto pripušteno ni kad se izleglo.:mad:
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Nikad ti nije dobro ostavljati ženku kod mužijaka upravo zbog toga što ga znaju "poštrojiti" ako su ženke JAKO dominantne! Po jakim vručinama ni ja ne pripuštam, ali tad ostavim mlade i do 2,5 mjeseca s materom! Ja ti ne bih preporučio čistokrvne orijaše, jedino ako su šarci! ;-)
"Belgijski" su prekrasni kunići i imas ih u jako puno boja, ali nisu baš isplativi za meso!
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Meni se jutros okotila najstarija zečica, sad će u siječnju 3 godine, i nađem 9 mrtvih - razbacani posvuda i --- 8 živih u gnijezdu! Ova mi još nije nikad okotila toliko! Ovo joj je 8. kočenje i do sad nikad ni jedno mrtvo, a sad 9....
Nadam se da će bar ovih 8 preživjeti, extra su mali, što nije ni čudo s obzirom na broj mladih...
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Evo danas dobio jednog orijaša,isti ovi gore sa slike lipi zekasti i kaže gazdarica da se izlego pri lita??? Evo sad mi je rekla da se izlego u 4 misec to bi trebao imat punih 5 mjeseci dali može u pripust ili bolje kad može,i može li se parit sa kalifornijskom kunicom?
 
Posljednje uređivanje:

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Gabro turider sliku da ga ocjenimo. Ako je čisti orijaš pričekaj još tri mjeseca jer je tek sad u pubertetu. Parenje orijaša sa kalifornijskom ženkom ti je slično kao da pariš šarplaninca i pudlicu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh