• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Nemoras ti imat klaonicu, ali moraju biti klani u klaonici, koja ima ispunjene uvjete za to. Vecinom sve klaonice peradi npr.
 

Neron

Član
Tu od
5 Velj 2017
Poruka
43
Ufff, pa to je budalaština veće vrste... Kod mene nema takvih klaonica u blizini, i koliko košta ta usluga? Da je 20 kuna po kuniću, Samo klanje bi mi odnijelo trećinu zarade.
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Ufff, pa to je budalaština veće vrste... Kod mene nema takvih klaonica u blizini, i koliko košta ta usluga? Da je 20 kuna po kuniću, Samo klanje bi mi odnijelo trećinu zarade.

Kak mislis budalastina? Pa tko ce ti uzeti meso i staviti u prodaju samo tak..pa znas kakve su kontrole ispravnosti i podrijetla hrane, a o rigiroznim kaznama da i ne govorim. Naravnoda mora proc veterinarsku inspekciju i biti klano, skladisteno i distribuirano prema propisima, nije to nis novoga, jednostavno je tak.. Niko ti ih nece stavit na trziste i u prodaju samo tak. Pa zatvore i covjeka i restoran i tebe skupa s njim,ak mu nadju nesto za sta nema papire, a pogotovo da se nesto desi, a kad lupe globu, ne otplatis je ni ti ni tvoja djeca jos...
 
Posljednje uređivanje:

Neron

Član
Tu od
5 Velj 2017
Poruka
43
Dakle, recimo da sam uzgajivač jabuka. Jabuke uberem, odnesem na tržnicu i prodam - jesam li ih dan prije špricao s nekim otrovima ili ne, nitko ne provjerava. A po pitanju obaveze klanja u klaonicama nije čak niti u pitanju meso - zakon samo inzistira da meso mora biti klano kod nekoga tko ima papir za to. Da li klaonica provjera zdravstvenu ispravnost mesa i to meso isporučuje već zapakirano? Nemam ja ništa protiv kontrole mesa, čak niti protiv inspekcije koja bi mi došla u posjet provjeravati žive kuniće, ali to je kao da država inzistira da berač jabuka mora imati potvrdu o "osposobljenosti za branje jabuka". Zar nije logičnije rješenje da se ja sam pobrinem za provjeru kvalitete mesa, odnosno zdravstvene ispravnosti, kod npr. kod lokalnog veterinara? Zakoljem, on provjeri meso i izda mi potvrdu da je meso ispravno? Ili ne izda ako je meso neispravno, no ja bez takve potvrde ne mogu prodati meso.
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Nejde to tak. Kontrolu zdravstvene ispravnosti mesa provjerava veterinarska inspekcija u klaonici i daje stambilj.tad dobivas papir da meso moze u prodaju. Nakon ulaska u klaonicu, nije vise stvar u tome dal je kunic, telic, picek ili svinja, nego je stvar u mesu koje je namjenjeno prodaji. A da bi dosao do klaonice ti kap vlasnik moras rijesit veterinarski pregled zivotinja sa svojim veterinarom i ako je sve u redu, tad dobivas putnicu, koju naravno placas, da bi uopce kunnici mogli na klanje.
 
Posljednje uređivanje:

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Tj, sve vodi na to da ti se takva igra, naravno, ne isplati, za to sto ces ti prodat 20-30 kunica mjesecno. Za takve stvari moras biti malo jaci igrac, sa firmom ili opg-om registriranom kao farma kunica i sl. Tu si vec u sustavu poreza, i pdva, ovisno naravno o dobiti, jer moras imat i registrirano za prodaju, distribuciju tog mesa i sl...ugl, da ne nabrajam i ostale propise tipa uvjeta uzgoja zivotinja, prijevoza istih i transporta mesa i neznam cega sve ne...
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Ne znam da li je to sve baš tako za kuniće, ali npr. za svinje (odojke) i janjiće nije tako! Znam jer je jedan restaurant od mog strica naručio odojke za svadbu (u restoranskoj sali-ne pod šatorom) i meso je trebalo biti samo pregledano na trihinelu! Stric je vlasniku samo ispisao ručno račun o prodaji i dao veterinarsku potvrdu o negativnom nalazu na trihinelu! Stric čak nema ni OPG, nego samo onu zelenu karticu od HPA za uzgoj svinja! Za kuniće stvarno ne znam.
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Ajmo se kladit u milijun eurica da ima opg, jer je to kartica opg-a. Ne postoji nikakva druga, ne u HR...
 

Neron

Član
Tu od
5 Velj 2017
Poruka
43
Ne znam da li je to sve baš tako za kuniće, ali npr. za svinje (odojke) i janjiće nije tako! Znam jer je jedan restaurant od mog strica naručio odojke za svadbu (u restoranskoj sali-ne pod šatorom) i meso je trebalo biti samo pregledano na trihinelu! Stric je vlasniku samo ispisao ručno račun o prodaji i dao veterinarsku potvrdu o negativnom nalazu na trihinelu! Stric čak nema ni OPG, nego samo onu zelenu karticu od HPA za uzgoj svinja! Za kuniće stvarno ne znam.

E, to mi već pije vode. Stvarno ne znam što se tiče izdavanja računa, ali ja nemam otvoren OPG, no imam par koza (jaretina i kozje mlijeko za vlastite potrebe) i morao sam se upisati u registar farmi te imam tu karticu koju spominješ, zove se "identifikacijska kartica gospodarstva".

Velim, uopće ne dovodim u pitanje otvaranje OPG-a i izdavanje računa (pitanje PDV-a i oporezivanja je pitanje koje ovisi o količini: promet ispod 240k kuna dozvoljava da budem izvan sustava PDV-a, isto tako mogu biti paušalist). Ne dovodim niti u pitanje kontrolu zdravstvene ispravnosti mesa, niti postavljanje određenih uvjeta kako meso treba biti obrađivano, skladišteno ili transportirano.
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Ja to ne razumijem...imas identifikacijaku karticu gospodarstva, a nemas gospodarstvo (tj. Opg)?! Ko tu koga?! Pa sta ti pise u rubrici NAZIV GOSPODARSTVA? Na toj kartici su rubrika IME I PREZIME POSJEDNIKA i rubrika NAZIV GOSPODARATVA, kao i jedinstveni maticni broj gospodarstva, pa kaj je onda taj broj, ako ne broj opg-a, iliti gospodarstva, cega je onda naziv gospodarstva, ako nije naziv opg-a, kakvog onda gospodarstva, ili ste vi kakvi drugi goapodarstvenici?
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Ajmo se kladit u milijun eurica da ima opg, jer je to kartica opg-a. Ne postoji nikakva druga, ne u HR...

Nema opg! A kako se ta kartica zove, ne znam! Kod nas ju zovu "zelena kartica", ima ju i moj otac, a omogučava ti uzgoj domaćih životinja "sitnog zuba" za vlastite potrebe! Tu moraš brojčano voditi broj i vrstu životinja te broj ušnih markica kod svinja, koza, ovaca, kokoša! Moj otac je još naveo da drži i kuniće, ali oni ne podliježu obveznom cijepljenju pa to ne zanima HPA. Svake godine dolazi veterinarska inspekcija u provjeru stanja! Bez te kartice ne smiješ držati svinje za tov duže od 24 sata na imanju, a imaš pravo prodati "višak"!

P.S. Ne bih se kladio u iznose koje niti jedan od nas ne može podmiriti!
Sve ti je Neron već opisao! Moraš imati identifikacijsku karticu gospodarstva, ali to nije opg!
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
U RH poljoprivredno gospodarstvo moze biti registrirano na par nacina,a to ti je: kao OPG, obrt, trgovacko drustvo (d.o.o) ili zadruga i to je to, nema nikakve druge solucije, niti postoji bilo kakvo drugo poljoprivredno gosppdarstvo. I dalje tvrdis da to nije opg, ok, a neznam onda kak objasnjavas, cega je onda to kartica, zakaj na njoj pise naziv gospodarstva i zakaj imas maticni broj gospodarstva haha nek ti bude..
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Druga stvar, u RH ni jedna fizicka osoba, na nikakav nacin, nemoze izdati racun i amen!! Dok kao opg, ili ti ga pg, poljoprivredno gospodarstvo, moze. Zato i postoji. I u sustav pdva kao opg ulazis sa 85 000 kn, a nesa 240 kak je neron napiso.
 

Neron

Član
Tu od
5 Velj 2017
Poruka
43
totozg, nisi u pravu. Ja mogu uzgajati životinje na svom gospodarstvu, i ne biti pravna osoba, sigurno se slažemo oko toga. "Zelena kartica" nije pokazatelj pravne osobe, "zelena kartica" postoji zato da se registriraju uzgajatelji životinja (koze, ovce, svinje, kunići) kao što sam ja koji uzgajaju te životinje za vlastite potrebe, a koje moraju biti cijepljene (ili na neki drugi način pod kotrolom veterinara). Ja sam otvorio tu karticu radi par koza koje imam, koje uzgajam za svoje potrebe i koje mi, na temelju te "zelene kartice", dolaze cijepiti i zdravstveno kotrolirati lokalni veterinar (besplatno to čini). OPG je pak pravna osoba koja posluje na tržištu, izdaje račune i sl. Stvarno ne znam kolika je granica ulaska u sustav PDV-a za OPG-ove, ali za obrte je ona podignuta na 240.000 kuna godišnjeg prometa, pretpostavio sam da je isto tako i za OPG-ove. Vlasnik "zelene kartice" razdužuje životinje sa svog imanja, stvarno ne znam kako to funkcionira jer ja, kao vlasnik koza, ne moram upisivati jarčiće do 6 mjeseci starosti ako ih planiram klati za svoje potrebe pa do sada nisam niti jednu kozu razduživao. Možda je kniquin na to mislio. Ali, zelena kartica definitivno ne znači da imam OPG.Ja ne mogu dobivati poticaje temeljem te kartice, plavi diesel, ne moram davati nikakve porezne prijave početkom godine...
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
A bez ljutnje, samo pricamo..jucer sam se cuo s covjekom iz savjetodavne sluzbe, i bas sam ga pitao u vezi toga. Ako ne vjerujes,zovi savjetodavnu i pitaj, prek telefona ti nemre covjek nis napravit... Ko god ima maticni broj gospodarstva, ima i registrirano gospodarstvo. Bilo to kao firma, obrt, zadruga, opg...ali ima poljoprivredno gospodarstvo. Sto znaci, da je "poljoprivredno gospodarstvo" samo nacin poslovanja, gdje je poljoprivrednicima omoguceno legalno poslovati. Znaci, legalno plasirati i prodavati iskljucivo svoje poljoprivredne proizvode, poslovanje preko racuna tj. izdavanje racuna za svoj proizvod (sto inace nemoze niti jedna fizicka osoba ), kao sti mozete biti i korisnici drzavnih potpora, poticaja, sto takodjer inace nemozes. Znaci, omoguceno je na legalan nacin, sve ono za sto bi inace trebao imati firmu,ili obrt da bi mogao poslovati, eto to je opg. A sad o tebi ovisi dal ce bit navedeno vise clanova obitelji koje se bave tu poljoprivredom, sa jednim nosiocem, pa cces zvat svoje gospodarstvo obiteljsko, ili ne. A ako nisi registriran, nemres ostvarit ni poticaje, kao ni legalno uzgajat svinje,krave ili sta vec imas, jer nemogu biti oznacene, sto je po zakonu obavezno itd..itd...
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Neron, nije to zelena kartica, to je kartica gospodarstva i na njoj imas broj i naziv gospodarstva. Znaci da je gospodarstvo registrirano i to je to. Pravo na poticaj nemas, kao nina plavi dizel, jer ga ne ostvarujes. Niko ko ima opg,a nije u sustavu pdva ne podnosi nikakve porezne prijave.
 

Neron

Član
Tu od
5 Velj 2017
Poruka
43
Dakle, ja imam karticu zelene boje na kojoj piše HPA, pokraj toga "IDENTIFIKACIJSKA KARTICA GOSPODARSTVA", s lijeve strane su moji podaci tipa ime, prezime, naziv gospodarstva, oib... a s desne strane je jedinstveni identifikacijski broj gospodarstva. Govorimo li o istoj kartici?

Ti tvrdiš da na temelju te kartice ja mogu ispostaviti račun? Nemoj me krivo shvatiti, ja stvarno postavljam pitanje jer dobivanjem te kartice ja nisam otvorio OPG, nego sam opisan u upisnik farmi koza i tu karticu sam koristio samo kad sam kupovao koze.
 

Najnoviji postovi

Na vrh