• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Imas doma 8 koza i 4 prodas mesaru. Kak ces otpisat tih 4 koze i prqvdat pare koje si dobi, nego temeljem racuna, tj na temelju cega ce tebi mesar platit i pravdat pare koje ti jedao? Neznam ni ja,reko sam, pito sam jucer covjeka ireko mi jeto kaj sam malo prije napisao
 

Neron

Član
Tu od
5 Velj 2017
Poruka
43
Imas doma 8 koza i 4 prodas mesaru. Kak ces otpisat tih 4 koze i prqvdat pare koje si dobi, nego temeljem racuna, tj na temelju cega ce tebi mesar platit i pravdat pare koje ti jedao? Neznam ni ja,reko sam, pito sam jucer covjeka ireko mi jeto kaj sam malo prije napisao

Pojma nemam, pretpostavljam da postoji nekakav limit koza koji ja mogu prodati mesaru bez da država postavlja pitanja. Dvije sam koze kupio od susjeda s kojim sam otišao kod veterinara i tamo smo ispunili papire. Pretpostavljam da si i ti prodavao nekakve sitnice preko njuškala ili oglasnika, rabljene stvari koje ti više nisu trebale. Niti si izdao račun za to niti država očekuje da izdaš račun. Ista stvar je i ovdje s mojim kozama - ja ih nemam zato da bih prodavao njihovo mlijeko, sir ili jariće. Sve to koristim za sebe. Država od mene traži da imam otvorenu "farmu", da sma registriran kao posjednik koza kako bi te koze držala pod zdravstvenom kontrolom. Isto je i sa svinjama koje ljudi drže kod sebe doma, za sebe. Moraju biti registrirane. Odlučim li od tog hobija napraviti posao, moram postati pravna osoba koja izdaje pravovaljane račune te na ovaj ili onaj način plaća poreze.
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
E pa nema nikakve razlike, nego da imas opg. Ja ga konkretno imam i nevidim razliku u "poslovanju" od tvog "poslovanja". Ali covjek mi je reko,cim si registriran i imas broj gospodarstva, da je to jednako opg-u, samo kod opga je registrirano vise clanova obitelji, sa jednim nosiocem.
 

Neron

Član
Tu od
5 Velj 2017
Poruka
43
Totozg, Ja šumom, ti pikaš goblene. Ili obrnuto, svejedno. Ja NE POSLUJEM, shvaćaš? Ja ne mogu izdati račun nikome, jer nisam PRAVNA OSOBA. Da je ovako kako ti kažeš, meni (ili bilo kome) bi mogla doći nekakva inspekcija i tražiti me ulazne i izlazne fakture. Ja mogu prodati svoju kozu kao što mogu prodati i svoj automobil ili računalo, no to me ne čini pravnom osobom. Da, kad se odlučim prodavati kuniće ili koze ili jariće - morat ću otvoriti OPG kako bih ikako mogao prodavati restoranima ili na kućnom pragu.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Dobro jutro kolege ....
Nešto je zaspala tema. Kako napreduje uzgoj?, jel' ima kod koga tzv.mišje groznice?
Kod mene nema još ni miševa, svi miševi po poljima, uživaju u žetvi....
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,385
Poštovanje kolege kunićari!
Evo ovako pred dva dana mi je dok sam hranio kuniće jedan mali pao kod njegove majke zečice i ona je skočila na njega i napala ga. Kunić nije zadobio nikakve ozljede no dan danas on kao da je u šoku ne jede i ne pije kako bih ja to htio nego se samo stisne u kut i tako sklupčan stoji.. Ehh sada dal se tu sta da napraviti sa injekcijama ili je on za otpis ? Kunići su stari cca. 3.5 mjeseca
 

Neron

Član
Tu od
5 Velj 2017
Poruka
43
Stvarno splasnula volja po ovim vrućinama... Ja dobio prinove pred tjedan dana, dvije kunice okotile svaka po 9 mladih. Bogu hvala, svi su živi i zdravi... ma da budem iskren - unazad dva-tri mjeseca nikakvih uginuća, sve ide kako treba. Mada, po ovim vrućinama niti ljudima nije ugodno, a kamoli kunićima. Čistim ispod njih ujutro i navečer s time da navečer isperem i vodom kako ne bi bilo mirisa - po ovim vrućinama naprosto nije za igrati se. Jedino sam primjetio da je jednoj kunici poprilično narastao podbradak. Ima li tko kakvih savjeta? Normalno jede, doji mlade, pije...
 

Neron

Član
Tu od
5 Velj 2017
Poruka
43
Moji kunići koji su stari 3,5 mjeseca su već za lonac. Ali možda sada prejudiciram...
 

Neron

Član
Tu od
5 Velj 2017
Poruka
43
TotoZG, uspio sam se probiti do savjetodavne. Dakle, otvorim li OPG, na svom imanju mogu sam klati i prodavati kunićje meso (ili žive kuniće) krajnjem korisniku. To podrazumijeva kupca iz moje i susjedne županije (mada će se to ograničenje ukinuti pa će se moći prodati na cijelom teritoriju RH). No, restoran ili trgovački kanac NE SMIJE od mene kupiti meso osim ako ja nemam vlastitu osposobljenu klaonicu ili ne zakoljem kuniće u ovlaštenoj klaonici gdje to meso bude pregledano i zatim transportirano prema strogim uvjetima uz popratnu papirologiju. Izdavanje računa nije nužno, osim ako zbog količine posla ne prelazim određene granice poslovanja pa moj budući OPG prelazi u viši razred poslovanja (kao kumice na placu). Isto tako, na svom OPG-u mogu otvoriti i turizam (da se tako izrazim) te i svojim gostima mogu nuditi proizvode sa svog imanja, uključujući i kuničje meso. Naravno, moram imati zaposlenog kuhara ili član kućanstva mora imati papir da je kuhar.
 

robi ka

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
258
Ja svojima upalim ventilator,uzasno je vruce.
Ja cu polako poceti sa parenjem zecica,sad ih nisam po ljeti pario zbog vrucine.
 

robi ka

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
258
Dali bi bilo dobro napraviti limenu tacnu i staviti je u kavez na dno a ne ispod da ne curi pokraca na kunica ispod? Kako bi to bilo na kunica da bude na limu mislim ispod ide sad je daska pa slama a onda bi bilo lim pa slama? Koliko se kod vas krece taj lim m2?
 

Neron

Član
Tu od
5 Velj 2017
Poruka
43
Ja sam na njuškalu pronašao kavez za činčile koji ima sličan sustav. To su kavezi kod kojih su "tacne" bile napunjene s piljevinom, a činčile su bile na toj piljevini. Ja sam iznad tacne dodao još pocinčanu mrežu na kojoj je kunić, a kroz mrežu izmet i mokraća pada u tacnu. Tacna se prema potrebi izvlači poput ladice i isprazni. Kavez sam platio 250 kuna, a u njemu ima mjesta za 10 kunića.
https://ibb.co/nd2eKv
https://ibb.co/npqoCF
https://ibb.co/d7g6zv

Inače, imam još standardni kavez za kunice (5 mjesta) te kavez sa 14 mjesta za tovljenike. Ispod sam stavio običan najlon koji ujutro i navečer počistim (navečer i isperem s vodom).

https://ibb.co/c7g9ma

Pred neko sam vrijeme napravio vlastite kaveze, kao na slici ispod. No, čini mi se da materijal košta više, nego kad se uhvati prilika na njuškalu.

https://ibb.co/f7K6XF
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Robi na limu se kunic unisti, jer mu klizu noge, odu mu sirom.., nemre trosit nokte, dobi dislaziju.. Drvo je najbolji izbor uvjek, pogotovo kad imas teze kunice..
 

robi ka

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
258
Neron-kavezi su super samo sto ja imam orijase pa mi ne odgovaraju,inace jako dobra ideja.

Toto-to sam si i sam nekako mislio ali bolje da pitam. Budem onda radio sa drvetom,druge mi nema.
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Najbolja solucija su ti drvene letvice pa ispod tacna, ali iziskuje svakodnevno ciscenje, jer se tacna ispod brzo puni,a izmedju letvica se stopa sijeno.
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Najbolja solucija su ti drvene letvice pa ispod tacna, ali iziskuje svakodnevno ciscenje, jer se tacna ispod brzo puni,a izmedju letvica se stopa sijeno.

Ja imam 4 boksa napravljena na taj nacin i moram priznat da su najlaksi za ciscenje nekad ne cistim po pola godine.
Izmedu letvica i tacne ima oko 20cm i vise tako da jako puno otpada stane
Mjesto gdije kunic boravi je cisto a u tacnu stane vise od kolica smeca...
 

boscanin

Član
Tu od
21 Sij 2014
Poruka
83
koje drvo koristiti za gajbu da kunici ne grizu gajbu
a koje ubaciti u gajbu da mogu gristi do mile volje
ja sam napravio dvije gajbe od topole i dobro su je naceli
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
koje drvo koristiti za gajbu da kunici ne grizu gajbu
a koje ubaciti u gajbu da mogu gristi do mile volje
ja sam napravio dvije gajbe od topole i dobro su je naceli

Ne postoji to drvo koje oni ne glodaju
Bar ja nisam primjetio da nesto nevole glodat...
 

robi ka

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
258
Meni nije jasno da ljudi naprave prekrasne gajbe na kat i onda izmedu ne stave nista ni tacnu samo onako rad dasaka. Kako im ne curi mokraca na kunice dolje ispod.
 

Najnoviji postovi

Na vrh