• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Ja sam uvijek stavljao zicu sa prednje strane. Nisam jos vidio da kunici vuku zicu okna centimetar puta centimetar. Mozda iz nutra ima opravdanje staviti da ne grizu drveni okvir od vrata , medjutim i to mi se rijetko desavalo. Zica se postavi i zakuca posto se nategne cavlicima nemoraju duzi od cm i po. Razmak izmedju cavlica oko pedalj , vec prema procjeni da bude zica napeta. Nije vol da to strga. Svakako prvo na okvir postavi pante jer ti nece dobro leci preko zice.
 

tomoiv

Član
Tu od
16 Sij 2020
Poruka
72
Nemogu sliku postaviti...
Napravio sam početničku grešku sa tankom žicom ( šest krakova ),nisu je pokidali ali malo deformirali.
A okvir sam napravio kao "sendvič" (žica između dvije letvice ).
Uglavnom uskoro ide dorada pa ću i vaše savjete uzeti u obzir.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Trebao si kupit zicu centimetar puta centimetar , ne zice rabic nego pocincanu ili plastificiranu koja je spojena na svakom cosku. Metar je oko 50 kn. Ovo sta imas je najjeftinija i najgora varijanta. Ne znam kolika ti je debljina tih klamera al sam znao vidjeti da jednostavno od vlage pohrdjave i puknu , docim cavao drzi godinama. Sto se tice letvica da imas ovu zicu sta sam naveo dovoljno ti je onda da te letvice pripases i da zabijes preko zice s tim da cavao prodje kroz otvor zice. U tom slucaju ne tebas prvo pricvrstiti zicu cavlima nego direkt zabijes kroz letvicu i zicu bez svijanja cavla.
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Ja imam s unutarnje strane, kako kaže Robelar baš iz razloga da ne glodaju okvir. Ema šamse da je pokidaju. Prikucana je U čavlićima. IMG_20191209_112416.jpg
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Ovu zicu mogu dosta tesko uhvatit zubima jer je mali razmak. Inace zicu znaju cupat i nogama grebat ako su muzjak do muzjaka . Prednost ovog postavljanja iz nutra je ta sto zica odmah prianje uz rub pa ne treba dodatno krpat luft . Ipak treba montirat jednu dascicu visine bar 5 cm da sijeno i slicno ne naslanja i ne ispada kroz zicu. To se vidi na gajbi od Totozg npr. srednji red lijevo. Uvijek su mi ljepse ove gajbe rucno radjene od onih kupovnih. U njima kunici ne moraju biti u objektu. Pravi su majstori za takve gajbe Rusi. Oni su te drvene gajbe doveli do savrsenstva. Imaju takav sistem da uopce ne moras cistiti nego svaka gajba ima svoj tunel kroz koji otpad curi u jednu vrecu. Oni takve gajbe drze u Sibiru vani bez problema se kunici kote. Upisite krolik kletke , krolikovodstvo ili sl. na yutubu. Ima hrpa korisnih stvari koje se mogu izraditi od materijala koji je dostupan i nalaziv na otpadu.
 

tomoiv

Član
Tu od
16 Sij 2020
Poruka
72
Ah tu žicu sam imao viška od prije.
Uskoro ide novi box za mužjaka i ova gajba ide u doradu jer prednja strana ima dio dasaka tj. nije cijela od žice a uskoro će im trebati više zraka pa ću svakako promijeniti žicu i na vratima.
Spor internet 😀 ali svakako ću pogledati čim stignem.
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Zec mi je tezak malo vise od 5kg,a zenke su oko 3.5-4kile.S kojom bi kilazom onda trebao biti zadovoljan kada mladi napune 3mj?
Ja bi na tvom mjestu promijenio kunice...
Sarac od 5 kg.i zenke od 3.5kg.su pre sitni da bi mogao ocekivati nesto vise od njih...
 

Covijak

Novi član
Tu od
22 Tra 2020
Poruka
10
Koje bi bilo najbolje onda nabaviti iskljucivo za meso i osobne potrebe?Znaci max 1 zec na 3 zecice,vise od toga mi nije potrebno jer ove sam nabavio i drzim ovako iz hobija i za meso
 

tomislav1986

Aktivni član
Tu od
29 Tra 2017
Poruka
243
Dobio sam skotnu hajkom zenku od kolege i okotila je 10 kom. Kaze covjek da je parena sa isto sa hajkom muzjakom a u leglu samo jedan bjeli i ostali su crni i sivi. Mislim meni nije bitna boja svejedno idu u meso samo me zanima jel oni moraju bit cisto bijeli ili ima vise boja?
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Uglavnom su bijeli. U zadnje vrijeme imaju i smedji i smedjebijeli tzv bikolor. Da imaju crni nisam cuo. Ako su smjesani sa bio cim drugim pa i panoncem ne daju vise rezultate kakve bi trebali. Ljudi pametuju i mijesaju jer su to hibridi i ne mogu doci do nove krvi nego ih generacijama pare medju sobom u uskom srodstvu da ni neznaju. Onda se cude sto to nije to.
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Ako je bijela ženka parena sa color muškim, normalna pojava su crni. Kad god sam miješao panonce sa nekom drugom rasom u 90% slučajeva su izlazili crni van,makar je muški bio npr. sivi.
 

tomoiv

Član
Tu od
16 Sij 2020
Poruka
72
Evo već neko vrijeme čitam ovu temu od početka i napokon do došao do kraja.
Ima dosta ljudi koji su odustali ali većina je još ustrajna.
Naišao sam na puno savjeta za početnike i korisnih rasprava na kojima se mogu izvući korisni zaključci.
Hvala svima koji su sudjelovali i još uvijek sudjeluju na ovoj temi.
 

Covijak

Novi član
Tu od
22 Tra 2020
Poruka
10
Komplet naravno...
krizanjem saraca i hajkoma neces nista vise dobit nego imas sad...ja sam ih mjesao,nisam dobio nista posebno...
sto se tice prirasta ako uspijes dobit 3kg za 3.5 do maksimalno 4mj.sa tvojom ishranom ja bi bio zadovoljan...pogotovo ako imas svoje zitarice i ne moras ih kupovati...
Evo prije tjedan dana kada sam vagao svoje bili su 3mj i 12 dana po 2.20-2.30kg,danas vazem jedan ima skoro 3kg ovi po 2.80.Jel moguce da tako dobiju u tj dana?Zacudio sam se skroz,eto pustit cu ih jos tjedan dana pa na klanje
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Opet ja . Vjerujem da sam u 50 godina pojeo vise kunica nego su neki na ovom forumu vidli. Opet tvrdim da nije svaki kunic koji navrsi tri mjeseca za klanje isto kao ni onaj koji nabije tri kile. Znaci nisu bez veze strucnjaci napravili dugogodisnjim selekcijama hibride za meso koji u optimalnom vremenu daju najbolje rezultate pod odredjenim uvjetima. Kome je to tesko shvatit neka si pokusa usporedit tov domacih pilica i brojlera za meso. Tako i sa tovom kunica. Dok se hibridi tove tri mjeseca i daju od dve i pol do tri kile zive vage gotovog utovljenog kunica , druge rase iako mogu imati tu tezinu tov tih kunica sa tri mjeseca nije zavrsen. Meni je stvarno glupo usporedjivati ukrasne kunice za izlozbe sa konzumnim kunicima. Kunice koji se sa tri mjeseca vec skoro mogu pariti i kunice koji sa tri mjeseca neki jos jedva da su odbili od zenke. Isto tako usporedjivati kunice koji su nabili tri kile zivi ali tek recimo sa npr. osam mjeseci. Zamislite jednog vrhunskog kuhara u Francuskoj koji ide spremati kunica od 1,5 mesa ali starog tri godine. Ili takvog ali sa malim udjelom mesa. Mislim da svaka domacica ili onaj koji drzi kunice radi jela zna o cemu pricam
 

tomoiv

Član
Tu od
16 Sij 2020
Poruka
72
Pozdrav,

Ženka se očupala 17 dana nakon što je primila.Kada da je stavim kod mužjaka?

Hvala
 

Najnoviji postovi

Na vrh