• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Ne citiraj zadnji post.daniels.

podnose starije jedinke ali ne tek okočeni mladunci,zna se koja im je temperatura potrebna da se nebi smrzli onak goli bez dlake,moji se trebaju kotit 31.1 znači za par dana pa nemam baš neke pre velike nade da će sve bit ok iako sa priredio grijanje

Znači ne moram se bojati za moje malce. Danas se jedna okotila(dosta dlake u kotilici) , za 3 dana bi trebala i druga a potom i treća.....:icon_super:

jesu tvoji u šupi il negdije na otvorenom u zečinjacima
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

dusansk

Član
Tu od
21 Pro 2012
Poruka
200
Re: Kuničarstvo

U šupi su, voda je na granici da počne smrzavati, nadam se najboljem....
 

exsa

Član
Tu od
28 Ožu 2011
Poruka
139
Mladi kunići na niskoj temperaturi

Evo da ne citiram mnoge malo sam prelistao literaturu i evo o hladnoći i mladim kunićima:

Autor br.1

 Mladi kunići:
nemaju razvijen mehanizam termoregulacije;
mali su i goli, što znači da nemaju niti termoizolacije;
energetske rezerve kunića se svode prvenstveno na vrlo
ograničenu količinu glikogena u jetri, što znači da im je sposobnost
tvorbe topline vrlo ograničena.
Zbog navedenih razloga u kotilištu je potrebna visoka
temperatura (30-33°C).


Autor br.2

Negativna posljedica uzgoja u kavezima na otvorenom
prostoru je ograničavanje razmnožavanja kunića samo na
sezonu između proljeća i jeseni. U tim uslovima se mogu
dobiti najviše 4 nakota godišnje, jer mladi koji se rađaju
na temperaturama nižim od nule po pravilu uginu zbog mraza.

Autor br.3

Mikroklimatski zahtjevi kunića
Temperatura u gnijezdu od 30-35
Temperature niže od optimalnih uzrokuju povećanu konzumaciju hrane
te povećavaju smrtnost mladunaca i broj bolesti dišnih organa
 

Dabio

Član
Tu od
28 Velj 2012
Poruka
523
Re: Kuničarstvo

Po ovoj literaturi moji su već trebali uginuti a danas im je šesti dan i hvala bogu svi su živi u jednom i drugom gnijezdu,a zadnjih par dana temperature su stalno ispod nule...
 

antonio11

Član
Tu od
27 Pro 2013
Poruka
268
Re: Kuničarstvo

imam dva pitanja
danas mi se ovnolika zećica okotila i pogazila mlade pa me zanima nakon koliko dana je mogu klat
dali nova gajba može utjecat na skotnu zećicu
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

kak misliš pogazila,skakala po njima dok nisu krepali ?-to mi je mal čudno
ak si joj dao koji dan vremena prije kotnje da se navikne na novu gajbu nebi smilo bit problema
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Muhamed

Član
Tu od
6 Kol 2013
Poruka
43
Re: Kuničarstvo

Danas kod mene ženka na sisama izvukla svih 7 komada van kotilice stari 9 dana
iako je kod kotilice prag oko 14 cm od poda nisu se smrzli jer su bili oko 4 sata van kotilice sada sam povećao prag na 22 cm nadam se da ih neće sada izvlaćiti inaće drvena kotilica zatvorena sa svih strana samo ulaz oko 15 cm prećnka otvora do sada nijedna nije uspjela izvlaćit mlade iako su sve iste kotilice
 

Muhamed

Član
Tu od
6 Kol 2013
Poruka
43
Re: Kuničarstvo

Imam mlade stare 36 dana nisam ih još odvojio od majke dali smijem uklonti sada kotilicu iz boksa radi ovih zima kotilica mi treba da je stavim kod druge ženke koja treba da se okoti za 7 dana
 

dusansk

Član
Tu od
21 Pro 2012
Poruka
200
Re: Kuničarstvo

Danas kod mene ženka na sisama izvukla svih 7 komada van kotilice stari 9 dana
iako je kod kotilice prag oko 14 cm od poda nisu se smrzli jer su bili oko 4 sata van kotilice sada sam povećao prag na 22 cm nadam se da ih neće sada izvlaćiti inaće drvena kotilica zatvorena sa svih strana samo ulaz oko 15 cm prećnka otvora do sada nijedna nije uspjela izvlaćit mlade iako su sve iste kotilice
Možda su izašli sami .....:icon_eyes:
 

dusansk

Član
Tu od
21 Pro 2012
Poruka
200
Re: Kuničarstvo

Imam mlade stare 36 dana nisam ih još odvojio od majke dali smijem uklonti sada kotilicu iz boksa radi ovih zima kotilica mi treba da je stavim kod druge ženke koja treba da se okoti za 7 dana

Zašto ne bi mogao, al' opet jel ne možeš napraviti drugu kotilicu za drugu ženku ili ovima od 36 dana napraviti nešto da se mogu zgrijati.?:(think):
 

exsa

Član
Tu od
28 Ožu 2011
Poruka
139
Re: Kuničarstvo

Po ovoj literaturi moji su već trebali uginuti a danas im je šesti dan i hvala bogu svi su živi u jednom i drugom gnijezdu,a zadnjih par dana temperature su stalno ispod nule...

To nije moje proizvoljno mišljenje, nego mišljenje ljudi koji znaju o kunićima mnogo više nego ja, a mislim i većine od nas sa foruma.
U ostalom misliš li da je i u kotilici temperatura jednaka vanjskoj?
Razmisli malo.
LP
 

Dabio

Član
Tu od
28 Velj 2012
Poruka
523
Re: Kuničarstvo

Normalno da ne mislim da je temperatura kotilice kao temperatura vani,ali kada je -10 vani u kotilici sigurno nije 30 stupnjeva celzijusovih ,e sada koliku toplinu proizvodi dlaka kunice to nemogu tvrdit očito dovoljno da mogu preživjeti ,ali moji su hvala Bogu preživjeli vanjsku temperaturu -15.E sto sam jos zanimljivo primijetio kada je jako hladno zecice stoje na ulazu kotilice i valjda na taj način sprečavaju ulazak hladnog zraka,nemora značiti to je moje mišljenje. Ako se sutra stignem potvrdit cu svoju priču sa par slikica maleckih.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

antonio11

Član
Tu od
27 Pro 2013
Poruka
268
Re: Kuničarstvo

pošto sam zećeve prmjestio u nove gajbe i imam naparenu zećicu tjedan i pol i sad me zanima koliko tjedana ili dana prije okotnje da joj otvorim kotilicu,prije sam stalno otvaro tjedan dana prije okotnje ali sad joj je nova kotilica pa dali bi joj trebao možda 2 tjedna prije otvorit kotilicu
 

king1956

Novi član
Tu od
27 Sij 2014
Poruka
11
Re: Kuničarstvo

evo mojih iskustava od prije nekoliko godina dok sam imao mješance. Na oko -7 stupnjeva gajbe su bile na otvorenom svih 5 kom preživjelo (bilo je bez vjetra i visoke vlage ) Od iste ženke dva mjeseca kasnije svi su uginuli - temperatura oko O stupnjeva jak vjetar i velika vlaga.
---------------------------------
godine prolaze pameti nikad dosta
 

mbudinski

Član
Tu od
27 Stu 2012
Poruka
132
Re: Kuničarstvo

pozdrav antonio 11

dovoljno ti je kotilicu otvoriti 5 dana prije okotnje, to je zečuci dovoljno da sve pripremi za okotnju i u kotilicu ne stavljajte sijeno jer je kunićima fino i zećice ga nekada pojedu. više puta je navedeno da se stavi neki materijal koji je njima neukusan a dobro se miješa sa počupanom dlakom. ja koristim finu jelovu hoblovinu a ima i drugih materijala.
 

Dabio

Član
Tu od
28 Velj 2012
Poruka
523
Re: Kuničarstvo

Forumaši vidim da nas dosta drži kuniće ,ali vidim nitko ne govori kako ih sprema i na koji način ,pa bi bilo možda dobro da netko otvori temu ,gdje bi mogli podijeliti svoje recepte.
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

netko je rekao da u zadnje vrijeme nema slika na foruma,pa evo ja se danas malo igrao
nz.bijeli 2mj.







(Powered by frubar.net)

mlada ženka nz.crveni sa 3,7mj teška 3,850g.-iznenadila me težina jer je imala skroman jelovnik(zob ,kukuruz ,sjeno)





(Powered by frubar.net)
 

Najnoviji postovi

Na vrh