• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kupnja drveta od Hrvatskih šuma / šumarije

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Pozdrav,
- šuma (1 ha - 10.000 kn i 2 ha 30.000 kn), cijena dobra ili skupa?
- 2 ha šume za koju sam zainteresiran (lugar kaže da ima 200.000 kn vrijednosti drveta u njoj) istina ili laž?
- koliko ima m3 u 1 ha prosječne šume u sjevernoj Hrv.? )
- koliki je prosječni prirast šume (etat) po ha/godini
- koliko lugar dopušta rušiti m3 šume/ha (mogu li na ha šume godišnje izvesti 20 m3)
- kakve su mi dozvole potrebne od lugara prije same sječe i kod otpreme drveta iz šume
- kolika je cijena prijevoza drva kamionom po m3 na 50 km

1. po meni je to odlična cijena za kupca. da je meni po toj cijeni kupio bih odmah 20 ha. gdje to kupuješ ako nije tajna?
2. 200 000 kuna je procjena. može biti i ne mora. da je državna šuma te novce bi HŠ sigurno naplatile, ali privatnik teško, možda trećinu.
3. prosječna privatna šuma po ha, ali prosjek je oko 189 m3/ha. imaj u vidu da svaka čestica nije 1 ha, ima ih i manjih, pa se dođe do tog prosjeka.
4. prirast je prirast drvne mase, a etat je sječivi dio prirasta. ovisi od šume do šume. niz faktora utječe na to.
5. lugar bi trebao raditi po PS-u, ali manje više će ti doznačiti koliko ti treba bez nekih problema. dobro je imati više šuma, pa onda i manje pitanja s njihove strane.
6. moraš otići u šumariju i predati zahtjev za doznakom i to osobno, nitko ne može umjesto tebe. tamo će ti reći ostalo.
7. cijena prijevoza ovisi o prijevoznika do prijevoznika.
 
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
220
ako sam dobro razumio ti kupuješ drvnu masu sa te parcele, a ne zemljište sa drvnom masom, dakle kupuješ šumu na panju. u tom slučaju se nikako ne može ocjeniti kako je 10 000 kuna odlična cijena za šumu površine od 1ha. kad se kupuje šuma na panju, dakle samo drvna masa onda je površina parcele manje bitna, jedino bitna je drvna sastojina na toj parceli i da li je dozvoljena gola sječa ili samo po doznaci, koja je okvirna količina drv ne mase...najisplativije za iskusnog kupca jest pogađati šumu napoprek ili što bi se reklo od oka...tu iskusan šumar ne može pogriješiti u procjeni.

što se tiče prijevoza, cijene su išle gore u lokalnim turama do 30 km neće proći ispod 70 kn/m3. cijene su išle gore od ove godine, prošle godine su bile po 50kn/m3.
 

Alfada Jadarko

Aktivni član
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
994
Re: Slobodna diskusija o pilama

ovisi jako ovisi, mene još nikada nitko nije pitao za motorku a trenutno su opet zabranili samoizradu i to tko zna zbog kojeg razloga, malo daju malo ne, lugari se isto ljute jer im odjeli ostaju na pola izrađeni, ma živa ludnica
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: Slobodna diskusija o pilama

Tako je nema izrade da si sam rušiš i radiš,mi smo sad dobili 3 hrastova brka i jednu debelu bukvu srušenu i djele za sad.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Evo da se javim,napravili smo skoro sve i ispalo je puno vise brkova hrasta za napravit i za sad je 25m doma i jos bude oko 8m i to je to.
Naplata ide prema klasi drva koju napravim pa se procjeni i naplati.

To je parcela od 4rali koju su cistili i prorjedili.
Kasnije bude i ciscenje i rusanje graba pa se opet budede radilo.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Jeste li sinoć gledali emisiju PROVJERENO ? Bio je prilog o krađama od HŠ.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Ja sam gledao. Ako želiš da nešto iskomentiram slobodno reci i komentirat ću, ali samoinicijativno neću.

:icon_axe:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Gledao sam i ja ali mi nije jasno šta je tim prilogom ''pjesnik htjeo da kaže'' , no dobro , komentariši ako želiš , ne dozvoli da te ja izazivam.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Nije da me je strah ili nešto, samo da ne odem previše široko. Ovo do sada ovako izravno nije nitko dao na televiziju. I kod mene u šumariji u kojoj sam radio imaš tipove koji imaju ključeve rampi a ne rade u šumariji. Ja sam izrezao u petak poslijepodne pet kubika gula i raskolio za vožnju u subotu ujutro. Ujutro je tamo bilo jedva za pokriti pod velike prikolice.
Netko je lopovu morao dati ključ. Znao je lugar tko je vozio, znao je revirnik, a bogme i upravitelj. I da ne bi bilo ja sam ta drva unaprijed platio. I tada sam radio u toj šumariji.
Na ovaj način iz hš na račun drveta godišnje nestane par desetaka milijuna kuna.

Onaj zapuhani lugar mi je najsmješniji. Ne zna ništa. Takvi koji ne znaju ništa znaju svaku grančicu koja je pala s drveta. A kamoli ne bi znao da mu maznu deset grabova.

Upraviteljica ne želi davati izjave. Neka pošalju službeni upit na direkciju hš-a.

U kratko, kriminal za koji nitko neće odgovarati. A razlog tome je, što je takve štitio i ubuduće će štititi sindikat. Nema tog sranja koje moraš napraviti u hš-u da bi dobio otkaz. Moraš ploviti u njihovom smjeru ili si otpisan.
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,208
pozdrav. vidim tema nije baš aktivna ali zanima me kupnja drva u trupcima. sa prijevozom. uzeo bih cijeli kamion. pa me zanimaju cijene i točne količine. ima netko ovdje da se bavi prijevozom ili može u inbox neki kontakt...zahvaljujem...
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
pozdrav. vidim tema nije baš aktivna ali zanima me kupnja drva u trupcima. sa prijevozom. uzeo bih cijeli kamion. pa me zanimaju cijene i točne količine. ima netko ovdje da se bavi prijevozom ili može u inbox neki kontakt...zahvaljujem...
Drva ti vozi Škrobar, a do drva možeš jedino preko licitacije. Mislim da se održavaju svaki petak u HŠ u 9 ujutro. Provjeri na njihovoj stranici. Ugl Međimurje i okolica teško do ogrevnog drva jer proming kupi prije nego je motorka ušla u šumu, jedino na sitno preko lugara.

Poslano sa mog LG-E440 koristeći Tapatalk
 

blackdragonstory

Novi član
Tu od
15 Lis 2017
Poruka
11
Bok,
meni je ovo sve novo.
Danas sam zvao i ženska koja mi se javila nabrzinu je rekla svoje a ja je polovicu nisam shvatio.
No ono što me ubolo u oči je da si ja sam moram otići u šumu,srušiti drva,spiliti na metre i doma dovesti.
Nisam oupće očekivao da će to reći,a mjesto gdje se drva nalaze nisam nikad ni čuo.
U šumariji najbliže nama su nam rekli da nemaju drva,pa sam zvao u sljedeću koja je prilično udaljena misleći kako oni već imaju ta drva izrezana na metre i nekakav kamiončić da to voze ljudima.

Izgleda da ćemo se lediti ovu zimu :)
 

Larix

Novi član
Tu od
22 Stu 2017
Poruka
6
Može se u šumariji dobiti samoizrada, linija i onda sam napraviti ta drva s time da treba imati položeno za motornu pilu. Ograničenje je 20 kubika po kućanstvu godišnje. Na taj način drva koštaju jeftinije nego kad se kupuju gotova drva.

Šumarija ne radi gotova drva za ogrjev na metar jer joj se to ne isplati. To zahtijeva puno vremena, radnika. Većina šumarija ima sve manje zaposlenih sjekača i nedovoljno i za sječu tehnike, a kamoli za ogrjevno drvo. Mnogo posla rade privatne firme koje dobiju posao na javnom natječaju.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tomislav1986

Aktivni član
Tu od
29 Tra 2017
Poruka
243
Kakva je okolo situacija sa linijama? Kod nas su davali potvrde za kucanstvo na 30m3 sa sjecenicom, a sad kad treba uplatit ne da program vise od 20m3 sa sjecenicom tako da se nezna vise ko pije a ko placa.
 
Na vrh