• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

kupus

K

kristijanko

Guest
Hektar za početnika nije malo tako da moraš razmišljati kako to sve prvenstveno prodati za neke normalne novce.

znam da nije malo,ali nesta se mora raditi,samo se nadan da necu mozati pola zaorati
 
K

kristijanko

Guest
jel mi može neko malo pomoći,krenula mi je trava i klija žito u kupusu,neki su mi preporućili da ošpricam i da okopam ali nisam siguran s kojim pesticidom da nece kupusu naškoditi....HVALA
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Za travne korove Fusilade,za prokljijalu pšenicu ne znam jer nisam sigurna spada li u uskolisne kulture,mislim da je,pa onda ide i to.Ako ne,ne znam.Lontrel 100 ili 300 isto ide i za širokolisno,cijeli spektar,ali nisam sigurna kako djeluje na lobodnjače.Provjeri.Ja sam stavila nešto i Pardnera,kupus malo dobio,ali je sada dobro.Problem mi je bila ambrozija.
zapravo sam skupila ono što mi se pometalo po podrumu.
Butisan jedno dva tjedna nakon presadnje,korovi u poniku i naklijali,porasli već baš i ne reagiraju.Skup je ko da zlato sadrži.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
On je registriran u luku.Ja sve što ide za luk radim,zapravo sam radila,jer luk više uopće ne radim,a kupusnjače pomalo,u kupusnjačama.malo će dobiti i napraviti štete.Ali kasnim sortama to ne smeta,oporave se.Sorte sa kratkom vegetacijom su malo upitne,pogotovo ako nastupe nepovoljni vremenski uvjeti,pa biljke nemaju vremena popraviti lisnu masu-zna se polaviti malo paleži.I ne mora.Evo,u luku ide bez problema Pardner,i to iz sjemena u ranoj fazi,prvi,drugi listsamo u split aplikaciji sa desetak posto doze u par navrata.rješava lobodu dok trepneš.A jeftin-bar je bio,ja sam imala nešto staro četiri giodine-da ti pamet stane.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Johabice nisam mislio drito po listu prskati, mislio sam okolo kupusa, pa ako slučajno zanese vjetar. Koju dozu da stavim na 10 l lontrela 300? Hvala. E da kolika bi bila karenca jedno 60 dana ili?
 

bbrna

Član
Tu od
30 Ruj 2012
Poruka
161
Malo pomoći molim.
Nikako se ne mogu riješiti bijele mušice na kupusu. Špricao sam sa Confidorom, Mospilanom, Radialom i Akterom (miislim da se tako piše), ali ništa nije pomoglo. Kupus je ponovno pun bijelih prokletinja!
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,419
Samo sam čekao da netko pita. I ja imam isti problem i hoću poludit :(punch):

Ja sam išao karateom, pa nekim srbskim smuljanim preparatom pa mospilanom danas i vidit ćemo sutra...

Ako možeš probaj sa beta-batroidom ali ako confidor to ne može riješiti mislim da nam nije ništa preostalo osim plakati :icon_hang:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
U mom kraju je Beta kaput.Prošo voz.Rezistencija skoro pa sto posto.
Ajmo u hungariju po Aplaud.Djeluje.
E.sada se baš moram sjetiti nečega sistemičnog,moram ić u podrum kada sam već senilna,ili budem pogledala na kompu da se prisjetim pa napišem.

E,ovako-Movento i Coragen kod nas još nisu registrirani,ali su odlični za suzbijanje bijele mušice baš u kupusu-dakle sve kupusnjače.Evo,ako netko može nabaviti,ovo je pun pogodak za problem.

Registracija je u toku,
Rađeni su pokusi efikasnosti u Međimurju.
 
Posljednje uređivanje:

bbrna

Član
Tu od
30 Ruj 2012
Poruka
161
imam jedno, možda za ostatak ekipe bezvezno pitanje, ali mene zanima koliko se često smije tretirati kupus, ali i ostale kulture.
o čemu se radi, već sam kupus morao špricati 8 (osam) puta: 2 puta protiv buhača, 4 puta protiv bijele mušice i 2 puta protiv moljca, ali nisam se riješio bijele mušice. naravno da mijenjam sredstva, ali ništa ne pomaže.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Valjda buhače špricaš kontaktno,a oni djeluju kratkotrajno,a generacije se brzo smjenjuju.Osim toga,čim vručine prođu,više ih neće biti.Bijela ima više stadija razvoja i većina insekticida djeliuje samo na jedan stadij.Pa bi bilo dobro primjeniti onaj koji djeluje i ovicidno i larvicidno i na odrasle oblike,sistemično,jer odrasle je kontaktno nemoguće sve uništiti obzirom da imaju na sebi voštanu prevlaku koja odbija sredstvo-nešto poput kupusnjača i luka. A i ovi koji su ispod lista,ukoliko ne primjeniiš sistenik ne mogu biti uništeni,a generacije se smjenjuju ko na pokretnoj traki.Ako ne tako,onda primjeniti dva insekticida istovremeno-jedan ovicidni ili larvicidni i jedan za zadnji stadij razvoja.iliti odrasle oblike.Kupusni moljac?Udri Affirm-budeš riješio sve gusjeničare.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Vidi karencu.Ne mogu sada,sutra navečer ti budem rekla detaljnije,umorna sam od puta.
 

Jovek95

Član
Tu od
11 Tra 2012
Poruka
49
teško ih se je riješiti,jer se znaju po spremniku od šprice naloviti,točno vidiš dok prskaš kak pred tobom lete,dobro riješiš ih se kolko ih ostane ispod mlaza dizne,koje preparate koristite?
 

bbrna

Član
Tu od
30 Ruj 2012
Poruka
161
koristio sam dosta preparata, ali ništa nije bilo učinkovito više od tri-četiri dana
 

Najnoviji postovi

Na vrh