• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

kupus

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Varaždinac je zakon za kiseliti.Kupus kada je nakiseljen mora imati lijepu žutu boju,a ne biti bijel ko da si mrtvacu noge oprao.A varaždinac je ko zlato zlačano.A strukrura mu,a aroma....seljčić,kupuj varaždinca.Ovdje u Međimurju ne bi prodao nikaj drugo da ga beš,nit u Vž,a nit u ZG.Ajd,u Zg ide jedno pet posto i krautman i futog ak ga ima,ali to su beznačajne količine.Al za salatu je futog mljac.

E sad kupusari,molba mala-tko mi želi reći jedan najraniji kupus za u plasteniku,koji podnosi gusti sklop,radi glavice u prosjeku kilo i pol,može i dvije ili više,vegatacije ispod šezdeset dana.Ili maksimum šezdeseteak.I naravno,da ne puca.Je,je,to je bitno,da ne puca.

Bejo ti ima ranu finu sortu, al se ne mogu sjetiti kak se zove. Dosta je kompaktna a teška. E zove se Tiara. Tu je negdje oko 60 dana.
Mene zanima što uzeti za sadnju za kiseljenje, naravno da je hibrid. Ugovaram 100 tona za srpanj na godinu. Glavice moraju biti 2-4 kile. Koji bi hibrid bio dobar?
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Bejo ti ima ranu finu sortu, al se ne mogu sjetiti kak se zove. Dosta je kompaktna a teška. E zove se Tiara. Tu je negdje oko 60 dana.
Mene zanima što uzeti za sadnju za kiseljenje, naravno da je hibrid. Ugovaram 100 tona za srpanj na godinu. Glavice moraju biti 2-4 kile. Koji bi hibrid bio dobar?
Ja sam ove godine vidio jako lijepo zeljena tržnici,lagano plosnato,teške žućkasto zelene glave,bez velikih žila...gazda je rekao da se zove Agressor F1,ali kad ga snimim na stranici od Syngente baš mi ne djeluje kao to njegovo...
Tiara je jako lijepa,ali Farao F1 je puno teži...
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Varaždinac je zakon za kiseliti.Kupus kada je nakiseljen mora imati lijepu žutu boju,a ne biti bijel ko da si mrtvacu noge oprao.A varaždinac je ko zlato zlačano.A strukrura mu,a aroma....seljčić,kupuj varaždinca.Ovdje u Međimurju ne bi prodao nikaj drugo da ga beš,nit u Vž,a nit u ZG.Ajd,u Zg ide jedno pet posto i krautman i futog ak ga ima,ali to su beznačajne količine.Al za salatu je futog mljac.

E sad kupusari,molba mala-tko mi želi reći jedan najraniji kupus za u plasteniku,koji podnosi gusti sklop,radi glavice u prosjeku kilo i pol,može i dvije ili više,vegatacije ispod šezdeset dana.Ili maksimum šezdeseteak.I naravno,da ne puca.Je,je,to je bitno,da ne puca.
Varaždinsko zelje možeš kod mene prodati samo ako ga daš kunu jeftinije od ogulinskog po kili,što u pravilu varaždinci i rade ili ako ogulincima pofali zelja...
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
@cabage

Možda ovaj ;)
http://www.zelenihit.rs/proizvod.php?proizvod_je=455
Ove godine ga kiselimo pa ćemo znati kakav je i za kiselit. Inaće frend častio nekim povodom sa roštiljem i rako da napravim kupus salatu. 5 osoba je pojelo preko 3 kile naribanog kupusa u jednom obroku :) Svi su govorili da je sladak ali se jeo kao nespašen :) Bio mi na foliji između vedrane i bobcata, dobio su potrebnu papicu. Poz
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Bejo ti ima ranu finu sortu, al se ne mogu sjetiti kak se zove. Dosta je kompaktna a teška. E zove se Tiara. Tu je negdje oko 60 dana.
Mene zanima što uzeti za sadnju za kiseljenje, naravno da je hibrid. Ugovaram 100 tona za srpanj na godinu. Glavice moraju biti 2-4 kile. Koji bi hibrid bio dobar?

Ja sadim ovaj tu je negdje po karakteristikama kao Bravo prodaje se na grame mislim da je cijena oko 250 kn 50 gr
https://www.google.hr/url?sa=t&rct=...z4CK_qb4J5ZHxRtIw&sig2=vCvCQrriAd1R5GmCVWbQ-Q

Pozdrav!
 

ludimilojko

Član
Tu od
6 Srp 2011
Poruka
245
Bejo ti ima ranu finu sortu, al se ne mogu sjetiti kak se zove. Dosta je kompaktna a teška. E zove se Tiara. Tu je negdje oko 60 dana.
Mene zanima što uzeti za sadnju za kiseljenje, naravno da je hibrid. Ugovaram 100 tona za srpanj na godinu. Glavice moraju biti 2-4 kile. Koji bi hibrid bio dobar?

Ovo je pravi izbor
http://www.zelenihit.rs/proizvod.php?proizvod_je=456
Osobno ga sadim već 2 godine, odličan je jer ne puca kao ostali, a uostalom ga prodajem pod varaždinac jer su isti. :icon_pidu: pozzz
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,647
agressora ove godine nije bilo u prodaji, mislim na sjeme...
lani sam ga sadio i to je izuzetan hibrid, ali nešto su naši uvoznici smrdali i ove ga godine jednostavno nije bilo...
ako ga opet ima, ja glasam za njega!
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Autumn queen je isto Takii seed, odlični kupusi, samo da mi je tržište za njih uh :) Jel ima Cabage još tih ugovora? :) Kolega i ja kad se naljutimo možemo proizvesti 200 tona ;) Jučer mi nudi švercer 2 jutra zemlje, zakupio bi ali ne zna ništa oko proizvodnje ako bi radio, njemu previše :) Agressor malo duga vegetacija, omaneš li u jednom koraku neće stići.Poz
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Siki zahvaljujem ti na iskrenom odgovoru.Vjerujem da imaš iskustva u uzgoju kupusa i da iz iskustva zaključuješ da je prekasno za moj kupus.Međutim ja sam vječni optimista pa tako i sada.Kako sam 90% troškova već uložio uložiti ću i to malo i pokušati dogurati do berbe.Bravo ima vegetaciju 90 dana a mome je prošlo 64 dana.Kako sve dugoročne prognoze predviđaju gotovo optimalne temperature za uzgoj kupusa u sljedećih 30-tak dana,vode imam na pretek,gnojivo je u zemlji samo trebam pokušati folijarnim gnojivima usmjeriti energiju biljke u formiranje glavice.Uz današnja folijarna gnojiva i stručnu osobu mislim da nije nemoguće.Naravno neophodan je i faktor sreće,pogotovo sa temperaturama.Uz najavljene temperature jedini je problem skraćivanja dana.U svakom slučaju biti će zanimljivo pratiti što će se događati.Bonus npk je na listu i navodno je jako dobar.Biti će zanimljivo vidjeti učinak mangana u stopiranju nitrata po preporuci doktora.Tu je još i polyamin i pp thiofer kao i megagreen koji su mi na raspolaganju u kombinaciji sa još bonus npk.I kao što je rekao "otac domovine"
ki bi da bi:lol:
Ne treba se nikad previše oslanjati na broj dana do berbe...
Svaka sjemenska kuća će ti dati podatak za neki svoj hibrid u danima do berbe,ali oni te dane računaju u idealnim uvjetima,koje ti na njivi nikada nemaš i treba računati samo onaj dio kada biljka ima uvjete za rast...
U ljetnom dijelu godine,kad su velike vrućine,kupus može rasti samo po noći,jer po danu doživi ogroman šok i ne mrda s mjesta...
 

marijan1

Član
Tu od
16 Velj 2013
Poruka
225
Ja sam ove godine vidio jako lijepo zeljena tržnici,lagano plosnato,teške žućkasto zelene glave,bez velikih žila...gazda je rekao da se zove Agressor F1,ali kad ga snimim na stranici od Syngente baš mi ne djeluje kao to njegovo...
Tiara je jako lijepa,ali Farao F1 je puno teži...

ali Farao isto voli pucati
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Ovo je pravi izbor
http://www.zelenihit.rs/proizvod.php?proizvod_je=456
Osobno ga sadim već 2 godine, odličan je jer ne puca kao ostali, a uostalom ga prodajem pod varaždinac jer su isti. :icon_pidu: pozzz

Sadio sam ga 3 godine uz VŽ zelje, ali kod mene kuže da nije VŽ pa od slijedeće godine odustajem. Inače dobar je u svakom pogledu, ali neda mi se ljude uvjeravati kako je to zapravo Varaždinsko jer bar polovica kupaca ne povjeruje. Uglavnom i Varaždinsko mi daje dobre rezultate, a osim toga kod velike količine sjeme je cjenovno prihvatljivije. Šta da sam ove godine posadio 25000 A. Queen-a a cijena bila loša kako je već bila...Prvo bih morao prodati 100 vreća samo da namirim cijenu sjemena, dok VŽ imam svoje sjeme. Sreća što sam imao samo paket A.Q. od prošle godine.

Inače nije baš isti kao Varaždinac, ima svjetlju put, a također i žile na listu su izraženije. Uglavnom isto je jedino što je plosnat.
 

Suncokret :)

Novi član
Tu od
5 Lis 2013
Poruka
18
Ima li tko od vas iskustva sa Sintex (Bejo), Reactor F1(Singenta) i Bloktor F1(Singenta)?
Kako ste zadovoljni sa ovogodišnjim prinosom u uzgoju jesenskoga kupusa?
 

Jovek95

Član
Tu od
11 Tra 2012
Poruka
49
Blokotra sadimo već drugu godinu,malo je slabiji na propadanje korjena u fazi prijesadnica,ali kasnije tu muku dobro naplati ;)
 

Jovek95

Član
Tu od
11 Tra 2012
Poruka
49
sadimo ga od početka do kraja lipnja(u razmacima 2 tjedna),razmak unutar reda je malo veći,oko 40 cm,a za sad uz redovno prskanje nije bilo problema sa bolestima,jedino je malo teže suzbiti štetnike radi velike lisne mase kad se formiraju glavice koje su jako zbite,bez obzira na vremenske uvjete,i iduću godinu ga namjeravamo saditi
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ima li tko od vas iskustva sa Sintex (Bejo), Reactor F1(Singenta) i Bloktor F1(Singenta)?
Kako ste zadovoljni sa ovogodišnjim prinosom u uzgoju jesenskoga kupusa?

Radio sam nešto malo sintexa lani, mislim 10 tisuća. Dobar kupus, no postoje i bolji. Prednost mu je što je otporan na xantomonas pa je jednostavan u vlažnim godinama. Nema baš prinos ko neki dulje vegetacije, no to i nije ista namjena, on je ipak za svježu potrošnju.
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Dali neko u svojoj proizvodnji ima i Kineski kupus??



Ja sam naručio nešto malo sjemena tako da kad stigne ide sijanje kažu da je izrazito kvalitetan nikad ga nisam koristio pa ćemo vidjeti šta će biti od toga.
 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
295
Dali neko u svojoj proizvodnji ima i Kineski kupus??



Ja sam naručio nešto malo sjemena tako da kad stigne ide sijanje kažu da je izrazito kvalitetan nikad ga nisam koristio pa ćemo vidjeti šta će biti od toga.

Ja ga već neko vrijeme pratim ali nisam nikada sijao. Pitanje je kome to prodat? Inače mi je jako zanimljiva povrtna kultura.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
To je pax toi.Kineski je drugačiji- i to je kinesko,naravno.Sad si me sjetio da ga i ja nabavim,nešt malo.Nisu naši ljudi naučeni na to.Imala sam davno jednom nešto malo - ne sjećam se kako je bilo sa prodajom,narastao je lijepo - samo ga buhači vole nenormalno.
 

Najnoviji postovi

Na vrh