• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lanci za vaše motorne pile

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,614
Moje iskustvo sa lancima koje kupujem zadnje vrijeme je da je Stihl lanac najtvrđi i najizdržljiviji na mojem terenu gde praktički nesmeš dotaknuti zemlju. Koristil sam dugo Husqvarnin SP33G 0,325 1,3 i Husqvarnin H45 3/8 (i Carlton) a zadnjih dva mjeseca radim sa Stihlom i moj dojam je da je Stihl izdržljiviji i manje se rasteže. S tim da je Stihl dosta teže nabrusiti turpijom nego navedene Husq lance. Puno manje ga skida dok su Husq lanci mekši u dodiru sa turpijom, al to mi nije problem jer brusim lance strojno osim ako baš treba u šumi za silu popraviti. Radije uzmem rezervni lanac pa ga zamjenim nego da idem turpijat.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,096
Ispade da je kupovina lanca slična kupovini kinder jajeta , kupiš pa onda tek saznaš šta si dobio.
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,649
I,kaj sad da neki laik koji se sprema u šumu,treba lanac? Kad pročita savjete,otišao bu u lokalni dućan i kupio neki Clariston,ili kako se već zove. Ruku na srce, savjeti su zbunjujći.
bez uvrede bilo kome, ali takvi "laici" ili će kupiti lanac kakav je trenutno na pili, ukoliko je kupio novu pilu, ako ima stariju na kojoj je već rađeno/mjenjano rezni set(ovi) taj će otić na kiosk tiska i reć daj mi lanac za tu pilu! Koji želite? Koji je jeftiniji.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,468
Moje iskustvo sa lancima koje kupujem zadnje vrijeme je da je Stihl lanac najtvrđi i najizdržljiviji na mojem terenu gde praktički nesmeš dotaknuti zemlju. Koristil sam dugo Husqvarnin SP33G 0,325 1,3 i Husqvarnin H45 3/8 (i Carlton) a zadnjih dva mjeseca radim sa Stihlom i moj dojam je da je Stihl izdržljiviji i manje se rasteže. S tim da je Stihl dosta teže nabrusiti turpijom nego navedene Husq lance. Puno manje ga skida dok su Husq lanci mekši u dodiru sa turpijom, al to mi nije problem jer brusim lance strojno osim ako baš treba u šumi za silu popraviti. Radije uzmem rezervni lanac pa ga zamjenim nego da idem turpijat.
Kaljeni zubi, nisu tvrdi za turpiju već samo može biti loša turpija. Za jedan lanac obavezno uzimam dve turpije i to je za dobro i brzo oštrenje. Doduše sad kupujem turpije na paket, ali uvjek u alatu imam 5,2 i 4,8 novu ćim mi jednom klizne turpija leti u ostruge. Brže je naoštriti lanac nego ga mijenjati. Jedino ko nije vičan ostrenju, njemu je to brzo.
 

zaja

Administrator
Osoblje foruma
Tu od
16 Tra 2007
Poruka
1,935
Nisu savjeti zbunjujući jer se točno zna čiji lanci su najbolji pa makar da su od aluminija
Slažem se 100% iako nemam prevelikog iskustva. Dvije motorne pile imam, kupoval sam razne lance al kad sam stavil Stihl nisam mogel vjerovat koja razlika.
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,649
Ja sam sa stihl lancima imao potpuno suprotno iskustvo dok sam ih koristio, niti jednog nisam uspjevao izoštriti do kraja a da ga prije toga nisam morao skraćivati za jedan zub. Onda sam prešao na Oregon, tada je bio neki "Plavi zub" i koristio sam ih dok se nije pojavio Xcut, od onda uzimam njih. Između Oregon i Hq ima razlike ali to su skoro pa zanemarive sitnice. U stvari mene zanima po čemu netko odlučuje koji je lanac bolji? Meni osobno je bitno da taj lanac mogu izoštriti do kraja, to da li će se on zatupiti nakon 4-5 rezova prije ili kasnije je manje bitno, ako je tup treba ga naoštriti-nije do lanca, do sjekača je. Niti jedan lanac ne voli zemlju, svaki će se zatupiti na staklu, na kamenu...to ne može biti mjerilo kvalitete jer mišljenja sam da u današnje vrijeme nitko nema baš aluminijske lance, pa evo, ponavljam pitanje...po čemu odlučujete koji je lanac bolji? @svima
 
  • Like
Reactions: H&S

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,614
Neki lanci se lakše zatupe a neki teže. Neki ne smiju dotaknuti zemlju, neki smiju i dalje pile. Neki se rastežu, neki ne…
Kaljeni zubi, nisu tvrdi za turpiju već samo može biti loša turpija.
Ista turpija bez problema oštri Husqvarnine lance. Nisam neki majstor brušenja sa turpijom al ak možeš brže naoštriti ozbiljno zatupljen lanac nego ga zamjeniti onda lanac sigurno nije ozbiljno zatupljen.
 

milanf

Aktivni član
Tu od
22 Sij 2022
Poruka
95
Nisam neki majstor brušenja sa turpijom al ak možeš brže naoštriti ozbiljno zatupljen lanac nego ga zamjeniti onda lanac sigurno nije ozbiljno zatupljen.
Mislim da bas u tome i je stos, cim se lanac malo zatupi, liznes ga sa turpijom dva, tri puta po zubu...
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,468
Neki lanci se lakše zatupe a neki teže. Neki ne smiju dotaknuti zemlju, neki smiju i dalje pile. Neki se rastežu, neki ne…

Ista turpija bez problema oštri Husqvarnine lance. Nisam neki majstor brušenja sa turpijom al ak možeš brže naoštriti ozbiljno zatupljen lanac nego ga zamjeniti onda lanac sigurno nije ozbiljno zatupljen.
Niti jedan netreba da dodiruje zemlju. Dovoljno ima zemlje na trupcu koji se sajla. I zašto uopšte da ide blizu zemlje.
Neznam zašto bi trebao biti ozbiljno tup, samo u slučaju da je u drvo nešto uraslo i da ga pogodi lanac, a i tada dobiju 3 ili 4 zuba oštećenje, pa to se osjeti kad udari u nešto.
Čim prestane da sam vuče kroz drvo potrebno je izvući žicu, i to traje manje od 1 min.
Čitajući veći broj komentara od forumaša stičem utisak da se ne rukuje dobro sa motorkom kao i sa oštrim lancem.
Ako neko kaže da je brža zamjena od oštrenja, taj nije vičan oštrenju i ide u kraju nuždu. A onda mogu zamisliti koliko forsira tupim lancem rezati dok ga ne promijeni, pretpostavimo kad prestane biti poljevine.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,614
Ja praktički ni jedno drvo ne pilm na mjestu rušenja. Svako se vuče barem 200-300m. Teren je pun pijeska i sitnog kamenja. Recimo kod bukve to nije toliki problem ali kod hrasta je itekak… Ako nejdem do zemlje kak da presiječem drvo do kraja ako je 70-80 cm u promjeru, jel da ga okrenem? Kad lanac udari u kamen ili nešt slično u kori zna razbiti vrh po 1 mm odjedamput. Kak brzo možeš sa turpijom skinuti 1mm? Kad skineš i naoštriš, da li skinuti sve vrhove 1mm? Koliko to traje? Ako skineš na 4-5 zubi, da li bude lanac počel podrezivati? Svaki teren ima svoje specifičnosti i nebi baš pametoval svima za sve…
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,468
Sve trupce režem na ćok, i sve trupce okrećem ma koje debljine. Sobzirom da sam najčešće sam, stroj sam prilagodio toj potrebi, bočnom sajlom omotam trupac I okrenem.
Ja sam sa stihl lancima imao potpuno suprotno iskustvo dok sam ih koristio, niti jednog nisam uspjevao izoštriti do kraja a da ga prije toga nisam morao skraćivati za jedan zub. Onda sam prešao na Oregon, tada je bio neki "Plavi zub" i koristio sam ih dok se nije pojavio Xcut, od onda uzimam njih. Između Oregon i Hq ima razlike ali to su skoro pa zanemarive sitnice. U stvari mene zanima po čemu netko odlučuje koji je lanac bolji? Meni osobno je bitno da taj lanac mogu izoštriti do kraja, to da li će se on zatupiti nakon 4-5 rezova prije ili kasnije je manje bitno, ako je tup treba ga naoštriti-nije do lanca, do sjekača je. Niti jedan lanac ne voli zemlju, svaki će se zatupiti na staklu, na kamenu...to ne može biti mjerilo kvalitete jer mišljenja sam da u današnje vrijeme nitko nema baš aluminijske lance, pa evo, ponavljam pitanje...po čemu odlučujete koji je lanac bolji? @svim
Niti jednom lancu ne dajem posebnu važnost. Samo oštrenje i redovno skidanje konjića.. Nikad ne gledam gdje kupim i koje marke, niti jedan nije imao nešto posebno za istaći. Jedino nisam imao nikad problem istezanja(habanje članaka) prekomerno. Tako da sve polemike koji ugao, marka, tip i sl smatram samo priču da se priča.
 

MadFarmBoy

Aktivni član
Tu od
2 Svi 2020
Poruka
209
Evo primjera kod Oregona, stariji i noviji model lanca.

Ganc su novi iz kutije, 3/8 1.5mm 34z. Obratite pažnju na treću sliku! Lijevo novi model, desno stari. Uživo se najbolje vidi razlika između zubi, ali ostrom oku ni na slici ne moze promaknuti detalj.
 

Prilozi

  • 20230921_150555.jpg
    20230921_150555.jpg
    47.1 KB · Pregleda: 56
  • 20230921_150519.jpg
    20230921_150519.jpg
    53 KB · Pregleda: 55
  • 20230921_150340.jpg
    20230921_150340.jpg
    33.5 KB · Pregleda: 54

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Evo primjera kod Oregona, stariji i noviji model lanca.

Ganc su novi iz kutije, 3/8 1.5mm 34z. Obratite pažnju na treću sliku! Lijevo novi model, desno stari. Uživo se najbolje vidi razlika između zubi, ali ostrom oku ni na slici ne moze promaknuti detalj.
Gore novi, dolje stari ili dolje novi, gore stari? Trebam li zarotirati sliku u smjeru sata ili obratno kaj bu lijevo novi, model, desno stari model?
 

MadFarmBoy

Aktivni član
Tu od
2 Svi 2020
Poruka
209
Pardon, na trecoj slici gornji je novi, a donji je stari model lanca. Zelim svima ukazati time da je zub dosta kraci kod novoga modela, od vrha pa do linije. Uzivo se jos bolje to vidi kad se stave jedan pored drugog. Noviji model i je kvalitetniji lanac od starog, odmak se osjeti prilikom piljenja, brže pili, manje se rasteže, no malo teže se turpija za razliku od staroga. E da, naravno, novi je skuplji za nekih 20% od staroga modela. Skuplji sa manjim zubom ili jeftiniji sa vecim zubom, brze ili nesto sporije piliti, odluka je na vama.
 
Posljednje uređivanje:

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,546
Čitam da se vodi rasprava o novim lancima. Kupio sam i ja x cut lanac za Husqvarnu 357 xp i to još prije nekoliko godina. Lanac sa zlatnom spojnicom. Stavio sam ga na motorku tek krajem prošle godine kada sam započeo sa rušenjem topola. Da vidim kakvo je to čudo od lanca. Napravio sam blizu 60 metara drva sa tom motorkom i koristio sam taj novi lanac i stari koji se gotovo potrošen do kraja, isto Husqvarnin. Nisam primjetio tako veliku razliku u njihovoj kvaliteti. Možda se x- cut manje tupi, ali velim možda. Moje je mišljenje da lanac mora biti stalno oštar i da ga je uputno prilikom korištenja tokom dana par puta preći turpijom. Onda se ni pila ne muči, a ni lanac ne grije i isteže. Slažem se s kolegom Smilanom. Priča radi priče, o tome ne treba više trošiti riječi......
 

Prilozi

  • lanac.jpg
    lanac.jpg
    50.3 KB · Pregleda: 14
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
Pardon, na trecoj slici gornji je novi, a donji je stari model lanca. Zelim svima ukazati time da je zub dosta kraci kod novoga modela, od vrha pa do linije. Uzivo se jos bolje to vidi kad se stave jedan pored drugog. Noviji model i je kvalitetniji lanac od starog, odmak se osjeti prilikom piljenja, brže pili, manje se rasteže, no malo teže se turpija za razliku od staroga. E da, naravno, novi je skuplji za nekih 20% od staroga modela. Skuplji sa manjim zubom ili jeftiniji sa vecim zubom, brze ili nesto sporije piliti, odluka je na vama.
Vidi se iskustvo i znanje 👍
Bravo, to je kaj forum traži.
 

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
1,099
Čitam da se vodi rasprava o novim lancima. Kupio sam i ja x cut lanac za Husqvarnu 357 xp i to još prije nekoliko godina. Lanac sa zlatnom spojnicom. Stavio sam ga na motorku tek krajem prošle godine kada sam započeo sa rušenjem topola. Da vidim kakvo je to čudo od lanca. Napravio sam blizu 60 metara drva sa tom motorkom i koristio sam taj novi lanac i stari koji se gotovo potrošen do kraja, isto Husqvarnin. Nisam primjetio tako veliku razliku u njihovoj kvaliteti. Možda se x- cut manje tupi, ali velim možda. Moje je mišljenje da lanac mora biti stalno oštar i da ga je uputno prilikom korištenja tokom dana par puta preći turpijom. Onda se ni pila ne muči, a ni lanac ne grije i isteže. Slažem se s kolegom Smilanom. Priča radi priče, o tome ne treba više trošiti riječi......
Za ljesnjake je svaki lanac predobar ;)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
@ROADRUNNER
Zanimljivo, stari lanc ima kanale za usmjeravanje ulja prema bolcnima, dok novi to nema.
Pretpostavljam da je novi lakši, jer je na oko vidljivo da su članci manji. Ajd ih iz važi, da vidim koliko me oko vara ;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh