• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lanci za vaše motorne pile

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,359
Evo primjera kod Oregona, stariji i noviji model lanca.

Ganc su novi iz kutije, 3/8 1.5mm 34z. Obratite pažnju na treću sliku! Lijevo novi model, desno stari. Uživo se najbolje vidi razlika između zubi, ali ostrom oku ni na slici ne moze promaknuti detalj.
Ima tu nekih varijacija u različitosti ali sve se svede na približno isto. Nov lanac manji zub, uži rez, nakon nekoliko oštrenje više nemaš ozbiljnog zuba. Te recke na donjoj strani su skoro ništa, jer se rade razne varijacije, sa rupicom, sa upustenim tačkicama, sa rupicom i tačkicama, te recke. Dok ide ulje to je nebitno i nepotrebno, ako stane ulje sve je to džba rađeno. Ali takvi detalji podižu prodaju sigurno.
Pardon, na trecoj slici gornji je novi, a donji je stari model lanca. Zelim svima ukazati time da je zub dosta kraci kod novoga modela, od vrha pa do linije. Uzivo se jos bolje to vidi kad se stave jedan pored drugog. Noviji model i je kvalitetniji lanac od starog, odmak se osjeti prilikom piljenja, brže pili, manje se rasteže, no malo teže se turpija za razliku od staroga. E da, naravno, novi je skuplji za nekih 20% od staroga modela. Skuplji sa manjim zubom ili jeftiniji sa vecim zubom, brze ili nesto sporije piliti, odluka je na vama.
Ako je zub kaljeni, od čelika namenjenog za kaljenje, nemože tu biti neke bitne razlike. U praksi meko zakaljeni čelici se loše oštre, dok se bolje oštre tvrđi i imaju ljepšu izoštrenu ivicu. To je razlika jer u procesu oštrenja su sitnije strugotine koje se ne lijepe za turpiju. Znači meki matrijeli su guljavi. Nemože biti kaljeni čelik da se teško oštri, ili nije kaljeni možda nešto drugo...
Tim manjim zubom je potrošač zakinut za ozbiljno korištenje, jer se brzo smanji površina ostrenja. Prema vidljivoj veličini zub je manji za neki 25%, zato sumnjam da može, radom da to sustigne. Da ukupno ima veću količinu izrezanog drveta, vidjet ćemo šta će vrijeme pokazati.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,936
Sve si to fino objasnio, ali..,.j..e se onima tamo za čelik i kaljenje.
Čim više prodaju.....
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,359
Uredni su proizvođači, naprave neku malu izmjenu, malo marketing prilagode i shvatam njih. E sad u kom pravcu se nešto (pretjerano) hvali. Poznavajući način izrade, i namjenu a dosta godina radim sa tim, još uvjek su tu samo sitne varijante. Poređenja radi mnoge i cikularske žage imaju zube od čelika, vidije i dijamantne. Ma kakav bio ugao ostrenja ili legiran čelik on je u jednom reznon polju i nema neku bitnu prevagu.
 

Spaceman

Dobro znana faca
Tu od
24 Ožu 2020
Poruka
175
Gledam taj Hexa, sad je 60€ paket (2 lanca, turpija), dok me RS košta cca 55€ 2 kom ( u ovom slučaju su turpije jeftine), za 5€ nije neka razlika, ali naspram godinu dana RS bi 2 kom platio 44€. Al sve išlo gore pa i to.
Gledao malo recenzije..Profići koji su ga testirali vele...za rušenje i nije baš dobar Hexa...dosta je agresivan, ide brzo to da ali kod nekih tehnika rušenja zastakuje teško ga kontrolirat zbog agresivnosati, dok je uspoređen RS puno glađi u rezu. Tako da za rezanje na furke je dobar, brz i prednost da se lakše brusi ručno.Al turpije su skupeeee:cautious:
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,359
20230922_111613.jpg 20230922_111712.jpg
Evo nakon izrezanog i hrasta koji je sajlan, ovako izgleda zub. Nešto malo žica, ostalo samo proći turpijom a i nemora može još ide sam u drvo.. Da napomenem teren je kamenit i zemlja sa puno kamena, pa ču staviti slike tema radovi u šumi.
Neznam ko može da prepozna skinute kaljke jer uvjek imam lance da su agresivniji, većeg zahvata
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,359
Moj teren izgleda travnat. Ali to vara ispod je živi šljunak i kamenjar, ako slučajno lanac dodje u dodir sa zemljom njega čeka ovakva podloga. 20230922_105534.jpg
 

MadFarmBoy

Aktivni član
Tu od
2 Svi 2020
Poruka
204
View attachment 65037 View attachment 65038
Evo nakon izrezanog i hrasta koji je sajlan, ovako izgleda zub. Nešto malo žica, ostalo samo proći turpijom a i nemora može još ide sam u drvo.. Da napomenem teren je kamenit i zemlja sa puno kamena, pa ču staviti slike tema radovi u šumi.
Neznam ko može da prepozna skinute kaljke jer uvjek imam lance da su agresivniji, većeg zahvata
Imam tako jedan lik blizu mene, na novim lancima skida te kaljke i smije se kak frcaju čipsi od 1 cm uokolo. 365 ima.
 

Spaceman

Dobro znana faca
Tu od
24 Ožu 2020
Poruka
175
Konkretno kad se popravlja zasjek....ima video gdje se vidi...ima 28min ali na 9:25 se vidi i čuje

 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,936
Danas u Unikomercu kupio lanac 0,404 - 1,6
Ali kako nema te dužine (39 "noževa") morao sam kupiti dva i onda su mi nadoštukali jedan. 2 lanca = 60€!
Onda sam još vidio da štilova traktorska kosilica ima LONCIN motor kršten STIHL!
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,602
Prekosutra bi trebao stići Hexa, 115 članaka odnosno 57,5 zuba...to će tek biti trio haos, pila Husqvarna, vodilica Oregon i lanac Stihl...pomalo me strah...i sram 🫣
 

cvajko997

Iskusan lik
Tu od
29 Tra 2020
Poruka
728
@Lee Champa vidim da si kupio lanac. Nego, oko mjerenja koraka, izmjeriš udaljenost bilo koja 3 štifta na lancu, od početka, do kraja, kroz čitav radijus štifta i podjeliš na pola. Ne od pocetka do kraja, nego od centra do centra, sad sam sa sublerom se igral. To ti je tak kad pricam l, a nemam pojma. To je od prilike tu negdje, 3/8" je 9.52 mm, puta 2 je 19.04. Jbg, kadi sam bil prije, u poljobirtiji.

Opet malo posla za moderatore, posto je tema relativno bitna. 0.325" korak, to je 16.5 mm razmak izmedu centara 3 stifta. Sam je ovo malo grubo mjereno, dalo bi se jos finije. Onda 0.404 i tako dalje.
 

Prilozi

  • 20230926_065434.jpg
    20230926_065434.jpg
    41.2 KB · Pregleda: 19
Posljednje uređivanje:
Na vrh