• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lazi,lazi,lazi me... cijena mlijeka

mladenmaso

Član
Tu od
29 Sij 2010
Poruka
274
u Srbiji do 2011g bilo je dozvoljeno do 0,5 miligrama aflatoksina po litru a sad 0,05 miligrama po litru, što je usladjeno s propisima u Evropskoj uniji.
pa to je 10x vise poostreno i nije bilo toliko zagadjeno mlijeko a sad kao da je neko sipo misomor u mlijeko. moje je misljene da je to samo igra politike i lobija ma sve su to samo lopovi bili oni u Hrvatskoj, Srbiji ili Bosni svima im je profitabilnije da uvezu nego da plate domace i naravno da smanje cijenu jadnom seljaku

usput da dodam da se i ja bavim stocarstvom a samim tim i ratarstvom i sve ostalo sto veze za poljorivredu
 

čiko

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
266
Mogu oni "svježe" mlijeko praviti i od mlijeka u prahu, potrošači ionako neće primjetiti razliku.
Nebi se složio, rekonstituirano mlijeko iz mlijeka u prahu ima svojstven miris...
A što se tiče mogućnosti i brzine kontrole. Piše da su mljekare nabavile potrebnu opremu za brzu kontrolu. Ta oprema nije baš naročito precizna. Greškom može pokazati da je neki uzorak pozitivan ali neće greškom pokazati da je negativan.
Cowboy :icon_thumright:
Da vam malo objasnim o čem se tu radi a nitko ne govori o tome. Nije problem u toksinima iz mlijeka iz BIH,Srbije ili Hrvatske.Mlijeko Hrvatskih farmi je visokih parametara mliječne masti i proteina, pa se to mlijeko prodaje u zapadne zemlje za proizvodnju sira.
A da se umjesto mlijeka izvoze naši tradicionalni mliječni proizvodi (sirevi & ostalo) i tako dobiva proizvod više dodane vrijednosti, ali bi se za to trebalo udružiti :(handshake):
U Hrvatsku se uvozi za preradu mlijeko u prahu ili dehidrirano mlijeko (gusto ko vrhnje) koje se skladišti u lošim skladištima,vjerovatno preko roka, gdje nastaju ovi aflatoksini ,odnosno kancerogene tvari unutar gljivica truljenja. Od toga se proizvode trajna mlijeka.
Zapadna europa ima gore proizvodne pogone od nas, sigurnost hrane loša?
I kaže se kondenzirano ili evaporirano mlijeko
Dokaz za to vam je jer nije pronađeno ništa u prerađevinama kao što su sir i slično
Baš naprotiv, količina alfatoksina u mliječnim prerađevinama može biti nekoliko puta veća nego u mlijeku. Šećer na kraju, famozni alfatoksin se ne nalazi samo u mlijeku životinja, već i u majčinom mlijeku :icon_rofl:
i to da punionica u Karlovcu troši više vode nego cijeli grad.
K.pivo samo izvire, a stanovnici umiru od žeđi :mur:
Afera s aflatoksinom je rezultirala manjom prodajom proizvoda pa su skladišta gotovih proizvoda puna.
Još gora stvar, gotovi proizvodi koji se sada trebaju neškodljivo ukloniti
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Nebi se složio, rekonstituirano mlijeko iz mlijeka u prahu ima svojstven miris...
Ma znam za to, ovo da će "svježe" mlijeko praviti od mlijeka u prahu rekao sam više onako. Ali sasvim je sigurno da imaju raznih mogućnosti da dođu do svježeg mlijeka, -uvoz naprimjer...
A da se umjesto mlijeka izvoze naši tradicionalni mliječni proizvodi (sirevi & ostalo) i tako dobiva proizvod više dodane vrijednosti
Da je u interesu države to bi bilo davno urađeno

. Nažalost nije to samo sudbina mlijeka nego i mnogih drugih proizvoda. A ista situacija je i kod nas... Nekome "odozgo" nije u interesu da se izvoze gotovi proizvodi nego da se izveze jeftina i kvalitetna sirovina. A zatim da se uvoze skupi gotovi proizvodi dobiveni od te iste sirovine.


Zapadna europa ima gore proizvodne pogone od nas

Ali zato ima propise kojima štiti domaću proizvodnju i ograničava uvoz a podstiče izvoz. Uostalom možda je baš tu vaša šansa kad postanete dio EU, samo je trebate iskoristiti.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Trajno mlijeko se proizvodi iz mlijeka u prahu a mlijeko nasih proizvodaca koriste za jogurte i sireve i veliku kolicinu sireva izvoze van kvalitetu a mi uvozimo smece!
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Kod nas je za sad na 16 farmi otkriveno prisustvo aflatoksina u mlijeku.
http://www.capital.ba/u-srpskoj-sumnjivo-16-farmi/
Farme su sa cijele teritorije Republike Srpske i po riječima Drage Nedića, direktora Veterinarskog instituta Republike Srpske
„Vaso Butozan“ to je bolje nego da su koncentrisane samo u jednom dijelu kao što je npr. u Hrvatskoj većina farmi u Slavniji. E sad zašto je bolje to neznam!? :icon_scratch:
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
E moj Cowboy,sve je to politika,nije kod nas u Hrvatskoj bez veze u Slavoniji,hoče stranac taj dio Ljepe naše i gotovo,ali mogao bi se zajebati isto kao i Njemci nekad davno,jer sva ta afera oko aflatoksina je došla zbog velikih količina mlijeka u prahu koje se godinama servira kupcima ,od kojih večina pljuje po malom seljaku i kao naše mlijeko je fuj,a ovo je iz kutije in,ja osobno ne mislim prodati krave,maksimalno davati tecima i bude sva teletina završila na moru,a ova afera oko mlijeka je još samo jedna u nizu koja se nama dešava,prošle godine leukoza,prije ludilo,sad ubudučnosti sigurno budu nešto opet smislili,tko ih j..e,moja djeca piju mlijeko od naših krava i tako bude i u budučnosti,kad mi dođe neki stranac nešto otimat ,bude ga dočekalo po zasluzi:icon_rofl::icon_rofl:
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
@Ajkula sve će se vidjeti kad dođe vrijeme a nešto se veliko kuha. Moj sin više ne traži čašu mljeka sad samo kaže daj mi čašu alfatoksina. A slavonac je i još će da naje..
 
Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
Jesu li ovo farme iz Bosne:
Dukat obustavio otkup mlijeka sa 180 domacih farmi.
Najlakše i najbezbolnije je krivca tražiti na dugom mjestu.




Mogu oni "svježe" mlijeko praviti i od mlijeka u prahu, potrošači ionako neće primjetiti razliku. A što se tiče mogućnosti i brzine kontrole. Piše da su mljekare nabavile potrebnu opremu za brzu kontrolu. Ta oprema nije baš naročito precizna. Greškom može pokazati da je neki uzorak pozitivan ali neće greškom pokazati da je negativan.
http://m.dnevnik.hr/bin/mobile/inde...s-cak-180-farmi-mljekari-u-soku---275708.html
Ovdje piše da regulatori stočne hrane odnosno adsorbenti mikotoksina koštaju: 1600 kuna za vreću 25 Kg to je 416 KM :icon_e_surprised:
Ovdje kod mene "Minazel plus" vraća 20 Kg košta 77 KM ili 296 kuna.
Izgleda da tu kod vas neko pokušava debelo zaraditi preko leđa seljaka. :mur: :mur:
ja koristim već 4 godine toxinator..ne radi toga da bi prikrio to što hranim lošom hranom,jer nehranim nego zato što su negdje ti mikotoksini nevidljivi..dosad sam koristo toxinor od norela,vreća od 25 kila 500 kuna,no sad uzimam zeeeofeed,tzeolit koji košta 25 kila 137 kuna i dobar je,naravno jer se radi o preventivi..mislim da bi oboje bili preslabi kad da bi hrana bila lošija,onda bi trebao taj alltechov koji je skup jer je on jači..
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
ja koristim već 4 godine toxinator..ne radi toga da bi prikrio to što hranim lošom hranom,jer nehranim nego zato što su negdje ti mikotoksini nevidljivi..dosad sam koristo toxinor od norela,vreća od 25 kila 500 kuna,no sad uzimam zeeeofeed,tzeolit koji košta 25 kila 137 kuna i dobar je,naravno jer se radi o preventivi..mislim da bi oboje bili preslabi kad da bi hrana bila lošija,onda bi trebao taj alltechov koji je skup jer je on jači..


Svaka grana proizvodnje ima svoje tajne koje treba da savladaju oni koji se bave tom proizvodnjom. Isto tako svaka grana proizvodnje ima i svoje savjetnike. Dali je netko savjetovao stočare prije ovog da koriste te preparate da nebi došlo do ovog što se ima sada. Sada mogu cjenu tih sredstava dizat dokle god hoće, stočar je prisiljen to uzet da bi mogao nastavit sa radom.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
E moj Cowboy,sve je to politika,nije kod nas u Hrvatskoj bez veze u Slavoniji,hoče stranac taj dio Ljepe naše i gotovo,ali mogao bi se zajebati isto kao i Njemci nekad davno,jer sva ta afera oko aflatoksina je došla zbog velikih količina mlijeka u prahu koje se godinama servira kupcima ,od kojih večina pljuje po malom seljaku i kao naše mlijeko je fuj,a ovo je iz kutije in,ja osobno ne mislim prodati krave,maksimalno davati tecima i bude sva teletina završila na moru,a ova afera oko mlijeka je još samo jedna u nizu koja se nama dešava,prošle godine leukoza,prije ludilo,sad ubudučnosti sigurno budu nešto opet smislili,tko ih j..e,moja djeca piju mlijeko od naših krava i tako bude i u budučnosti,kad mi dođe neki stranac nešto otimat ,bude ga dočekalo po zasluzi:icon_rofl::icon_rofl:


Lako je na manjim farmama preorjentisati proizvodnju, međutim velike farme nisu toliko fleksibilne. A pored aflatoksina mnoge su "zaražene" i kreditima koje jedino konstantnom proizvodenjom mogu vraćati.
Da je sve politika, to si u pravu, poljoprivrednici nažalost nisu dovoljno složni i nemaju snage da se tome odupru a država uopšte ne stoji iza njih.
Neznam kakva je situacija kod vas ali kod nas se na TV-u reklamiraju uglavnom uvozni proizvodi, domaćih gotovo da i nema. U zadnjih par dana primjećujem reklamu od "Mlijeko produkta" do sada nije bilo ni riječi o njihovim proizvodima. Na domaćem tržištu jedva da se može naći mlijeko ili nešto drugo od domaćih mljekara.
ja koristim već 4 godine toxinator..ne radi toga da bi prikrio to što hranim lošom hranom,jer nehranim nego zato što su negdje ti mikotoksini nevidljivi..dosad sam koristo toxinor od norela,vreća od 25 kila 500 kuna,no sad uzimam zeeeofeed,tzeolit koji košta 25 kila 137 kuna i dobar je,naravno jer se radi o preventivi..mislim da bi oboje bili preslabi kad da bi hrana bila lošija,onda bi trebao taj alltechov koji je skup jer je on jači..

Ja koristim Min-a-zel plus na sastavu piše da sadrži:modifikovani prirodni klioptilolit. Neznam kakav je taj Alltech-ov ali mislim da kod njega ime čini najmanje 30% cijene. :mur: Čuo sam da i Sano u ponudi ima fiksatore mikotoksina, samo neznam koja je cijena.
Svaka grana proizvodnje ima svoje tajne koje treba da savladaju oni koji se bave tom proizvodnjom. Isto tako svaka grana proizvodnje ima i svoje savjetnike. Dali je netko savjetovao stočare prije ovog da koriste te preparate da nebi došlo do ovog što se ima sada. Sada mogu cjenu tih sredstava dizat dokle god hoće, stočar je prisiljen to uzet da bi mogao nastavit sa radom.

Sad ti silni savjetnici pametuju šta i kako treba, kad je bila berba kukuruza i kad se sve ovo moglo prevenirati nisu nosa promolili iz kancelarija.
Ko zna, možda je taj propust slučajan. Ali ako pogledate cijenu mikofiksatora koji se sada nude stočarima bojim se da i nije baš sasvim slučajan. :(devil):
 
Posljednje uređivanje:

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
ja vjerujem da mali budu opstali upravo zbog toga što su manje opterečeni sa kreditima,za sve to stanje je kriva koša politika i veliki zalogaj pojedinaca,evo da kako nas unište ja ako prodam sve krave periodički po završetku laktacije zatvorim sve kredite ali mi ostaje zemlja i podmladak,jer nisam dizao kredite gdje je išla zemlja pod jamstvo i mislim da više ne budem ni dizano kredita ,eventualno ako se pojavi kakav sa 2-3 %kamata a to sumnjam,problem velikih je što su radili velike farme bez dovoljno zemlje,pad cijene su mislili nadomiriti povečanjem broja stoke ali to bez zemlje ne ide,a ratar ne može ići jeftinije sa svojim proizvodom od minimalno isplative cijene,mi imamo jednog u selu koj je gradio farmu po tom famoznom planu operativnog programa i nek čovijek radi ali njega konstantno mući nedostatak zemlje da ima dovoljno hrane,iako je to znao na početku on je i dalje ulazio u neke investicije i normalno da su sada veliki problemi,zato ja osobno ne vidim svjetlu budučnost u proizvodnji mlijeka jer smo mi jako malecki,nesložni,sa lošom vlašču koja nas mrzi i omalovažava bez imalo razmišljanja da bi nam se moglo pomoći sa nekoliko malih ali bitnih poteza:(envy)::(envy):
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Mene je najviše pogodila nečija izjava da bez velikih nema ni malih!
Upravo je obrnuta situacija! Bez malih nebude ni velikih. Velika večina "velikih" bude nestala, a malom seljaku njegovo privatno nitko nabude oduzeo, proči če lagano godina za godinom, a doči če stabilizacija svega kad tad i onda mi mali nastupamo i preuzimamo inicijativu.
U međuvremenu se bude riješila i legalizacija, napravilo kakvo malo tovilište ili štalica, kakav silos i šupa, kupilo se bude nešto zemlje i onda čistog računa čekamo bolje dane, a oni če doći kad tad.
Stari seronje budu nestali, otišli na drugi svijet, a mi mlađi i mladi preuzimamo stvar!
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Danas se smože kupiti čak i doktorka diploma a kamoli sertifikat za halal. :icon_fU:
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Mene je najviše pogodila nečija izjava da bez velikih nema ni malih!
Upravo je obrnuta situacija! Bez malih nebude ni velikih. Velika večina "velikih" bude nestala, a malom seljaku njegovo privatno nitko nabude oduzeo, proči če lagano godina za godinom, a doči če stabilizacija svega kad tad i onda mi mali nastupamo i preuzimamo inicijativu.
U međuvremenu se bude riješila i legalizacija, napravilo kakvo malo tovilište ili štalica, kakav silos i šupa, kupilo se bude nešto zemlje i onda čistog računa čekamo bolje dane, a oni če doći kad tad.
Stari seronje budu nestali, otišli na drugi svijet, a mi mlađi i mladi preuzimamo stvar!

Svaka cast optimista si veliki! Bojim se samo da ti sretni dani nece skoro doc tj da cemo ostarit i ja i ti iako si dost mladji pa cak i ovi iza nas tesko da ce docekat neka sretnija vremena jer uvijek se nadje budala da pokvari sve. Taj cas izmisle kakvi glupi zakon ili opet neku aferu i ode sve u propast. Ljudi si isplaniraju neku proizvodnju i puno uloze da to dade kakvih rezultata i onda neka bena sve razje uvozom, besmislenim zakonom, ludilom, gripom, toksinima, viskovima na trzistu, sušom, zlaticom, kradjom kao u Đakovu i stotinama drugih stvari. Uvijek nastrada onaj najmanje kriv.

Ovo zadnje sa aflatoksinima su izvukli iz rukava kao kockar skrivenu kartu, to je samo jedan mali dio scenarija da se razbije i dotuce do kraja ovo malo proizvodnje sto je opstalo.
Juce ludilo, danas toksini sutra nesto jos gore. Sve su to igre bez granica a oni se nažalost sa svima nama igraju kako ih volja.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
sutra budeš veliki zagađivač okoliša ako ne napraviš sve po zakonu i nitratnoj direktivi...
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Što god da se desi, mali će nekako opstati i dinosaurusi su izumrli a miševi su preživjeli do danas i živjeće još dugo...
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
evo danas mi se najavila inspekcija za sutra,,pregled mlijecnih kvota,,moram pripremit registar, krava i litrazu od dukata za 4,5,6,i 7mj,,,,nesmije bit velikog odstupanja,,da nisam slucajno na crno prodavao,,,,,tak mi rekao prek telefona:icon_axe::icon_axe:
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
ljudi jel dobiva tko iz agencije,,listu koliko je jos ostalo mlijeka na kvoti??ja nisam dobio,,mislim ,,dobio,,negdje u ljetu,,poslije ne,,,moram zvati agenciju da mi posalju koliko imam,mlijeka,jel vjerojatno prelazim kvotu i moram zatrazit,,pustanje iz nac-rezerve,,,,nisam imo pojma,,,
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
ja isto nemam pojma, a kvotu sam sigurno premašio, pošto smo lani predali manje mlijeka.
 

Najnoviji postovi

Na vrh