• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lazi,lazi,lazi me... cijena mlijeka

jesse

Član
Tu od
15 Lip 2014
Poruka
157
nije 30 nego 50 krava,ne kužim što je tu čudno?Prosjek ispada 22 litre na dan po kravi.Jel to možda teško povjerovati?Pa to kad pogledaš i nije neka visoka proizvodnja,a što se tiče kvalitete mlijeka svi možete kupiti i soju i super a i premikse,nije to neka egzotična roba rezervirana za posebne mušterije.O kvalitetnom spremanju krme neću govoriti jer nije tema za to,ali hoću reći da to sve ovisi o vama.Nije nikom mljekara kriva što mu je mast 3 a proteini 2.5 jer vi hranite krave,sigurno vam ne dolazi terenka hraniti krave pa zato imaju loše mlijeko.
 

Ä‘ovani

Član
Tu od
13 Ožu 2012
Poruka
251
prijatelju jesse ne leti visoko da se ne bi bolno prizemljio
bilo je i kod mene takvih
ako ti je dobro zahvali bogu ali ne zovi one kojima nije ko tebi nesposobnima
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
@jesse:
-Tema:Izbor bikova za umijetno osijemenjivanje
-post 383 gdje navodiš da imaš 20 simentalki i 10 križanih....
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Sve vam to stoji,ali kak je onda moguce da je jedna farma sa 50kom propala a druga sa 50kom i dalje posluje.Sve ovisi kak si covjek sam poslozi,kako se hrani stoka,kako se drzi,koliki su dugovi,troskovi i ostali nameti....
Nije sjajno sigurno,ali se treba prilagoditi,sve ovisi i kome se predaje mlijeko i kakva je ta mljekara.
Mislim da kolega ne zivi u drugoj drzavi,pogotovo ako se dugo bavi s tim i polako je gradio sa obitelji bez velikih zaduzenja,jos je velika stvar kaj ne predaje dukatu nego belju,jel tak?I ako je razlika u par lipa to je jako puno.
 

jesse

Član
Tu od
15 Lip 2014
Poruka
157
Sad imam 50,točnije 51.Prije mjesec dana sam imao 100-tinjak bikova u tovu sada imam 200,i još 25 će stići iz Češke za 3-4 dana.Kada se oteli preostalih 17 junica će biti 68 krava od toga skoro pola križanih sa montbeliardom.Prijatelju nemoj se ljutiti ali ne brinem se za svoje polijetanje i slijetanje jer kako ti kažeš "letim" već 15 godina i kada sam počeo imao sam samo 6 krava koje sam uzeo kao telce i sa time sam počeo,znači počeo sam od nule.U tom periodu sam sagradio dvije nove štale,znači tovilište i staju za muzne krave,kupio dva nova traktora i priključke i 70 rali zemlje,imam 2 seoska propaliteta koji rade svaki dan za minimalac a ja samo zemlju rješavam za proljeće i vozam se okolo u autu,nisam nikom dužan nego slažem buntove na hrpu,i to u ovoj državi.Sada je u planu još 100 bikova koje ću dati u uslužni tov jer su u češkoj manje od dva eura po kili a kukuruza imam za dvije i pol godine,dizel je pao na 5 kuna i još uvijek pada.To je sve napravljeno bez kredita i zahvaljujući dobrim procjenama i odlukama,ova godina je iako za Slavonce nažalost katastrofalna za mene najbolja ikada i zahvaljujući ovoj cijeni hrane budem zaradio kao u 3 normalne godine.To sam sve postigao jer se nisam uzdao u nikoga osim u svoje ruke,i krao savjete od uspješnijih u ovom poslu.Ono što govorim je iz iskustva i u želji da nekome pomognem sa savjetom iako neki misle da im se rugam ali nije tako,ako nećete nemojte prihvatiti moje savjete ali mi nemojte govoriti da ne znam o čemu pričam.Nije mi jasno kako je nekima u ovoj državi dobro,štoviše odlično dok drugima padaju sjekire s neba.Tu nema drugog objašnjenja nego da su si sami krivi,nemojte se ljutiti ali imam osjećaj da u ovoj državi nisu poželjni ljudi koji otvoreno govore istinu.I Bogu zahvaljujem svaki dan jer je i on imao prste u tome,možda i nije ali tako me otac odgojio pa tako i vjerujem
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Sad imam 50,točnije 51.Prije mjesec dana sam imao 100-tinjak bikova u tovu sada imam 200,i još 25 će stići iz Češke za 3-4 dana.Kada se oteli preostalih 17 junica će biti 68 krava od toga skoro pola križanih sa montbeliardom.Prijatelju nemoj se ljutiti ali ne brinem se za svoje polijetanje i slijetanje jer kako ti kažeš "letim" već 15 godina i kada sam počeo imao sam samo 6 krava koje sam uzeo kao telce i sa time sam počeo,znači počeo sam od nule.U tom periodu sam sagradio dvije nove štale,znači tovilište i staju za muzne krave,kupio dva nova traktora i priključke i 70 rali zemlje,imam 2 seoska propaliteta koji rade svaki dan za minimalac a ja samo zemlju rješavam za proljeće i vozam se okolo u autu,nisam nikom dužan nego slažem buntove na hrpu,i to u ovoj državi.

jel to tvoja zemlja i koliko si plaćal ral ako nije tajna?
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Koliko sam ja skužio to je njegova zemlja, ali kraj toliko stoke mora imati još dosta i u zakupu. JESSE koliko radiš sve skupa zemlje?
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Nisam u stočarstvu i ne mogu previše o tome "razglabati", ali sam uvjeren da je sve što jesse navodi iskreno i ispravno!
Naši ljudi dignu velike kredite, naprave objekte za stoku, kupe stoku i svu potrebnu mehanizaciju i još im ostane (jako često) za novi auto i onda očekuju da bi trebalo od toga dobro živjeti!
Mislim ono, mjesečna rata kredita 15-20 tisuća kuna, a i proizvedu toliko pa se žale da neće raditi badava!! Mislim, smijesno!!
Treba se razlikovati stočarstvo i ratarstvo!
Kod mene u selu jedan čovjek drži muzne krave (50-ak kom.), a nema skoro ništa zemlje i dobro mu ide! Svu hranu kupuje od mjesnih ratara i super! Ratari zadovoljni jer odmah dobiju novac pri isporuci, nemaju troškova skladištenja, a on također jer dobije hranu na kućni prag, a nije morao ni čizme obuti!! Ima jednog radnika i pristojno živi! Sve što ima je napravio bez kune kredita, i da- živi u Hrvatskoj!!
Znači, kao što je jesse naveo, moguće je, samo treba imati volje!!
Znam čovjeka, radio je prije toga vani (mislim Švicarska) i pobrinuo se da prvu godinu kupi i stoku i hranu za istu od uštede, te na taj način nije bio ovisan kada će mu mljekara isplatiti novce, jer k'o što on kaže:"isplatiti moraju, a kada, meni svejedno!"
 

jandric200

Član
Tu od
9 Velj 2011
Poruka
593
Jesse svaka čast na postu, takvih je malo kod nas , gdje se točno nalaziš
da pogledam malo farmu, mi smo tu domaći.:icon_thumright:
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
,"imam 2 seoska propaliteta koji rade svaki dan za minimalac a ja samo zemlju rješavam za proljeće i vozam se okolo u autu,nisam nikom dužan nego slažem buntove na hrpu,i to u ovoj državi"


Kod tebe je care (sam si se tako prozvo)jako puno kontradikcije,često proturječiš sam sebi ....
Kad smo kod vjere i odgoja koje napominješ kako to da ljude koji ti hrane 200-300 kom. stoke dok se ti vozaš autom i slažeš pare na hrpu nazivaš "selskim propalitetima" a još usto držiš ih na minimalcu???
Očigledno da te otac jako loše odgojio a i vjera ti baš nije nešto s čim bi se trebo ponosit!!!
Ja svojih 15-20 kom. stoke nikad nebio ostavio nekom kog smatram"selskim propalitetom" jer posao oko krava zahtjeva jako veliku pažnju gdje i najmanja greška može dovest do velikih gubitaka...
Upravo takvi poput tebe koji su izgravali velike" careve" ,vozali se okolo u autima dok su farme ostavljali "selskim propalitetima" su prvi propali!!!
Kod tebe se brojevi mjenjaju munjevitom brzinom,50-100-200,jedan dan jedno,drugi drugo ...zato to što pišeš ni nesmatram ozbiljnim isto takom mislim da si izmišljen lik koje pokušava dokazat neznam šta!
Također bi pozdravio i sve "drukere" koji ti kao daju neku podrušku a prepostavljam da u životu nisu imali posla s kravama,nisu nikad očistili kravlju balegu,oprali vime,prisustvovali teljenju,utovarili koju balu sijena...koji nemaju pojma šta je ketoza,acidoza,leukoza,tbc,aflatoksini,mitoksini,mikroorganizmi,somatske stanice.....a vjerovatno im ni financijska situacija nije bajna... a za neke znam da nije,sami su se tako izjasnili...
Eto volio bi da nas sve razuvjeriš nekom slikom svog imanja,strojeva,mjestom boravka....da svoju priču potkrijepiš činjenicama...a da neprodaješ pustu maglu...
Kad to učiniš ja ću prvi povuć sve negativno rečeno,izvinit se,skinit kapu i napravit duboki naklon!
 
Posljednje uređivanje:

Novajlija

Član
Tu od
8 Sij 2014
Poruka
325
Lako ovom iz Svicarske kad je tamo zaradio mirovinu i imao je pocetni kapital za krenuti. Recimo ja imam stalu, kucu, zemlju, traktor, nesto prikljucaka ostalo mogu posuditi zemlju mogu dobito ili zakupiti a nemam pocetnog kapitala a u kredite bas ne bi isao.

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk 2
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Ima tu nekog smisla to kaj kolega josse priča, ali puno više nelogičnosti.. nejnelogičnije mi je onaj post i izbor bikova za umjetno osjemenjivanje kojega je stavil 24.10 2014. i veli da ima 20+10 krav, sad niti 2 mj poslje ima 51 kravu i 1200 l na dan kaj je 22 l po kravi samo neznam kak je uspjel da mu se sve krave muzu a nijedna nije u suhostaju, koliko pratim nigdje ne spominje uvoz junica ili krava a sad ima još 17 junica za teliti, ta hiperprodukcija mene najviše interesira, ako je on od 30 krava u 10. mjesecu podigel za 20, a uskoro za još 17 lako onda njemu nametati "buntove" na hrpu pogledajte kolko te krave tele podmlatka (to je samo žensko, a teli se otprilike 50:50 ako nije seksirano sjeme) :)

Ne velim ja da se nemre uspjeti i solidno živjeti, al kolega u svom tom opisivanju si preskočil neke jako bitne "sitnice" i zato svadiš ljude

Daj nam se barem za početak predstavi, jer mi tebe nitko ne poznamo, a mi ostali se između sebe barem se 3,4 poznajemo i nemremo pričati svakakve brojke :)
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Lako ovom iz Svicarske kad je tamo zaradio mirovinu i imao je pocetni kapital za krenuti. Recimo ja imam stalu, kucu, zemlju, traktor, nesto prikljucaka ostalo mogu posuditi zemlju mogu dobito ili zakupiti a nemam pocetnog kapitala a u kredite bas ne bi isao.

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk 2

Ne znam, meni je i kod tog mog "suseljana" dosta toga sumnjivo! Čovjek je trebao nekoliko godina da završi štalu, a onda se vrati iz vana i kupi za keš 50 krava, hranu za godinu dana, traktor i priključke potrebne za održavanje staje...
Nemam pojma, a u mirovini nije jer se vratio s 40, a ovim se bavi već 10-ak godina! Znam da mu je i naš bivši premijer bio u posjeti...
Svašta se danas mora prati, pa tako i novac....
 

Ä‘ovani

Član
Tu od
13 Ožu 2012
Poruka
251
kombinacija mljeko+tov možda još uvjek donosi neku dobit ali ako imaš toga u malo većem broju,na "sitno" baš i ne
a veći broj traži radnu snagu a ja ne mogu čovjeku baciti par kuna i da radi za mene cjeli dan(iako znam da će ih istog trena zapiti)
a ako nekog pošteno platiš i ako ga još prijaviš na ovu cijenu mlijeka mislim da niko ne može reći da ima zaradu
 

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
Svi mi koji živimo i radimo od poljoprivrede a posebno oni koji drže krave najbolje znaju kako se može raditi i zaraditi od tog posla. Ajmo reć da se u današnje vrijeme može pa solidno preživjeti ali uz naporan rad i dobro dobro posložene stvari i bez kredita, od novaca koje dobiješ i dok poplaćaš sve što se treba platiti ostane ti jako jako malo a od toga što ti ostane ostane jako malo za ulaganje.Mislim da je san od nas svakoga da tako poslujemo ali je stvarnost i realnost nešto drugo.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Ljudi, meni neka čista logika govori suprotno od gore navedenog! Ako netko dnevno preda, proizvede 1200 L mlijeka (u prosjeku) i nek je litra mlijeka u prosjeku 2 kune, to je dnevni iznos od 2400 kuna! Današnje krave, ako imaju normalne uvjete držanja i prehrane daju cca. 9000-10000 litara mlijeka godišnje (simentalsko govedo), bar tako piše u opisu rase! Znači da takav poljoprivrednik ima samo od mlijeka 74000 kuna mjesečno x 12 mjeseci je 8 640 000 kuna godišnje! Nek mljekara isplačuje svakih 6 mjeseci, opet se može sa preko 4 milijuna kuna pokriti troškove prehrane, veterinara te vlastitog života (mirovinskog te zdravstvenog)! Ne mogu vjerovati da 50-ak krava sa podmlatkom pojede i košta godišnje više od 4 milijuna kuna! I to sam sad naveo da svu hranu kupujemo!
Ponavljam, nisam stočar i ovo su samo moja razmišljanja na osnovu ovih postova koji su do sada napisani! Sve je neka gruba računica, bez poticaja i visoke cijene mlijeka!
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
I sami se bavimo stocarstvom doduse ne u toj kolicini ali ne i na malo.I dobro se i posteno naradim kroz cijelu godinu,ali i vidim rezultata,tak da mi nitko nemre pricati da se poljoprivreda ne isplati,i mi smo prije radili svakak,hebi ga nemas para pa stedis,a tek onda gubis novac.Potrebno je sto vise ulagati u proizvodnju da bi ona bila rentabilna i to sam osjetio na vlastitoj kozi i niko mi nebude rekel da nije tak! Mljekarstvo je posao od 0-24,365dana u godini i znam to i zivim jako dobro i probao sam sve i radim i dalje (i muznju,i pranje i obradu zemlje,prisustvovao teljenju,jarenju najvise,dobro znam sve paragrafe mlijeka i probleme makar s paragrafima nemamo problema.Sijena i sjenaze se naradim da mi je je do riti).Podrzao sam kolegu jer sam istog misljenja kao i on i ne meljem na suho(kao sto je bilo receno) i dobro znam sto je poljoprivreda, i kako je raditi poljoprivredu,taj posao je po meni jedan od najboljih,radis sam s familijom nitko te ne hebe u zdrav mozak.S mljekarom smo isto zadovoljni i voljeli bi se(i radimo na tome)prosiriti.

Tak da nis ne "drukam" nego podrzavam misljenje da je poljoprivreda super posao,makar ona imala non-stop radno vrijeme.
Evo toliko!!!
 

Najnoviji postovi

Na vrh