• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lazi,lazi,lazi me... cijena mlijeka

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Hvala bogu, netko tko realno gleda na stvari!
Naši poljoprivrednici nikad nisu zadovoljni, i svi bi htjeli malo raditi, a puno zaraditi!, a to ne ide, sam pojam je kontradiktoran!
Tko pita neku prodavačicu koja ima mjesečnu plaću 3500 kuna, a radi 60 sati tjedno, da li je zadovoljna! Nitko! To što je jesse naveo o "seoskim propalitetima", te minimalcu NE podržavam, ali da se može solidno živjeti-može! Jer da nije tako, zašto se onda poljoprivrednici praktički tuku za zakup zemljišta! Što će im, ako se ne isplati!?!
U mom selu imam dva velika poljoprivrednika, jedan ima 400 hektara u svom vlasništvu, a drugi 600 hektara i kad god je neka aukcija zemljišta za zakup, oni su najveći ponuđači, a stalno tvrde da se ne isplati poljoprivreda!! Mali čovjek njima ne može konkurirati!! Stari susjed je prodavao 10 hektara zemlje i tražio je za tu zemlju 50 tisuća €!
Već to je fina svota novca i nije bilo baš puno potencijalnih kupaca dok nisu ova dvojica saznali za prodaju! Na kraju je prodano za 90 tisuća €, i to jednom od njih i tip je otišao kući i dođe za 10 minuta s novcima!! Tko to još može imati toliko novaca u kući od "normalnih radnika"?
Ja mislim da ne baš puno ljudi!, a oni i dalje tvrde da se ne isplati i da je to kupio samo da ne kupe drugi!!
 

Zekson

Aktivni član
Tu od
26 Srp 2012
Poruka
503
Da se i ja upletem u raspravu !
Evo da kažem par riječi oko mojeg posla na poljoprivredi,znači imam 30 kom junadi koje tovim za Poljoprivrednu zadrugu Ivanec.Sad su me napunili s 34 kom teladi zasad se svi odlično drže i počeli su ljepo jesti.Ja znam po turnusu telića koje hranim 4,5 mjeseca dobit oko 18000-25000 kn za 4,5 mj stim da smjesu i telad dobijem besplatno od zadruge znači moj je samo smještaj i hrana i mogu priznat da se da ljepo živjet od toga nije sve bajno i nije nova mehanizacija ali držim do toga da mi mehanizacija bude u dobrom stanju i da još ide par godina . Od ovog turnusa telića očekujem barem 28000 kn jer su 4 telića više uz to ja ih fino hranim sa svojim sjenom,sjenažom kukuruzom i silažom tak da oni jako dobro napreduju,zadruga se uvjek čudi kak mi tako uspijemo puno izvuči na kilaži recimo sad mi je ulazni prosjek oko 150 kg a kad budu na izlazu očekujem po 350 kg prosjek za 34 kom
Što se mene tiče najbitnija je prehrana isto je kod krava moja krava doma koju imam mi doji oko 17 litara dnevno na normalnoj prehrani znači šrot,silaža kroz zimski period i sijeno te nešto sijenaže.Kolega ima 12 krava 8 ih je uvjek na mužnji sve simentalac krave mu doje oko 15-20 litara dnevno na najobičnijo hrani sijeno mljeveni ječam i kukuruz.Kaže da je zadovoljan mljeko predaje Veroniki iz Desinića mislim da je cjena 2.42 kn/l i kaže da mu dobro ide.
Ja se isto planiram počet bavit proizvodnjom mljeka oko 20 krava za početak,uz to bi imao još junad za zadrugu i svoju vlastitu junad kaj bi hranil do 650 kg za lokalnog mesara.
Isto mislim da se od poljoprivrede može pristojno živjet ali samo onaj tko taj posao voli i ima volju za to !
 

jandric200

Član
Tu od
9 Velj 2011
Poruka
593
Raditi moraš svugdje, ali makar u poljoprivredi si svoj šef, koliko i kako radiš
tako ćeš profitirati, samo nema jaukanja i odustajanja , ako je ova godina bila
loša, druga će biti bolja.:tractor::icon_thumright:
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Obitelj moje pokojne bake se oduvijek bavila poljoprivredom, prije jugoslavije su imali jako puno zemlje, konje, krave, tovnu junad, u svakom slučaju preko 500 grla krupne stoke, tad je došao 2. svjetski rat, stoka otišla za vojsku (hrvatsku, ne za partizane), a nakon toga im zemlja oduzeta (nacionalizirana) te im ostalo samo 18 jutara! I od toga su također živjeli, solidno! Došla RH, nešto zemlje im vraćeno, nešto su kupili i sad se bave svinjogojstvom! Znači, nikad nigdje nisu radili osim u poljoprivredi a ipak žive fino, nova kuća, novi auto, imaju i radnike i samo mogu reći da bih ja isto volio tako živjeti! Nitko ne kaže da je to lak posao, dapače svaki dan-cijeli dan, ali i u nekoj firmi raditi nije lako i kao što je moja baka rekla, radi se teško ali ti bar "fabrićka sirena ne trubi!"
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
Ljudi, meni neka čista logika govori suprotno od gore navedenog! Ako netko dnevno preda, proizvede 1200 L mlijeka (u prosjeku) i nek je litra mlijeka u prosjeku 2 kune, to je dnevni iznos od 2400 kuna! Današnje krave, ako imaju normalne uvjete držanja i prehrane daju cca. 9000-10000 litara mlijeka godišnje (simentalsko govedo), bar tako piše u opisu rase! Znači da takav poljoprivrednik ima samo od mlijeka 74000 kuna mjesečno x 12 mjeseci je 8 640 000 kuna godišnje! Nek mljekara isplačuje svakih 6 mjeseci, opet se može sa preko 4 milijuna kuna pokriti troškove prehrane, veterinara te vlastitog života (mirovinskog te zdravstvenog)! Ne mogu vjerovati da 50-ak krava sa podmlatkom pojede i košta godišnje više od 4 milijuna kuna! I to sam sad naveo da svu hranu kupujemo!
Ponavljam, nisam stočar i ovo su samo moja razmišljanja na osnovu ovih postova koji su do sada napisani! Sve je neka gruba računica, bez poticaja i visoke cijene mlijeka!

Kolega,sjedni 1!!!

74 000Kn(sedamdesetcetiritisuce kuna) x 12mj = 8 640 000 kn(osammilijonasestocetrdesettisuca kuna??)???
Stocarstvo - proizvodnja mlijeka nije proizvodnja koja se moze matematicki izracunati jer tu 2 i 2 cesto nisu 4(slicno tvojoj racunici) jer je to proizvodnja koja ovisi o puno faktora..neda mi se trositi prste i vrijeme da sad objasnjavam nekome tko nema pojma o tome,onaj tko se time bavi ili bavio zna da je to krvava proizvodnja...ako mislis da je to tako super i profitabilno zasto se je onda toliko proizvodaca i farmi zatvorilo??zasto ti sam ne investiras silne pare kad se u tvojom racunicom vrati sve u pola godine??

A ovi sto se razbacuju tu nekim bjesnim brojevima,kojima se krave tele ocito dva puta godisnje dok se oni voze u autu i daju pare na hrpu,a propaliteti rade za njih...

sto reci???
Probudite se i ako mislite nesto pisati onda pisite smisleno i realno..
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Skuzio sam i ja, nažalost kasno!!
Al'šta je tu je! Osim toga ja ne radim u srbiji, te stoga moja valuta nisu dinari,tj.pare, pa ih ne mogu ni uložiti!
Komentirati se može i ako nisi poljoprivrednik, stočar! iz tog razloga i postoji forum, da se nešto nauči, pa makar to i bilo 1 iz matematike!
A možda se netko i na taj način odluči na uzgoj i slično...
Ima dosta ljudi koji su također uspjeli, a nisu puno toga naslijedili!
Zato, isprika za lošu računicu!
 

SonnYYY

Aktivni član
Tu od
15 Lis 2012
Poruka
423
@zombie
Puno njih je propalo zbog nerealnog ulaganja ili su mislili se preko noći obogatit, te dizali kredite koji su besmisleni pa ih nisu mogli vraćati. A opet neke farme su se zatvorile, jer je doslo takvo vrijeme, a da nisu imale kredita (ali takvih je manje).
Normalno danas stanje nije bajno, i svaki dan je upitan, ali kao što kažu Zekson ili nino6110, pa i ja se mogu donekle složit, da ko želi radit, ko voli taj posao i ima volju za to, može opstati i živjeti od toga. Ali danas se mora sve vrlo dobro iskalkulirati, i pametno ulagati, pomogućnosti bez kredita da bi sve funkcioniralo kako treba.
I da i ja sam imam krave, pa da nebi bilo da nisam upoznat.
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
100 ljudi sto cudi,ne kazem ja da se ne moze zivjeti od proizvodnje mlijeka..ali da je lagano i da se mozes zaraditi kao u gornjem primjeru???haloo

Treba gledati realno i ne se zaljetati u velike i besmislene investicije...
Ali cinjenica je ta da je nekad u svakoj kuci u svakom selu bilo po 3-4 krave,a danas ima 3-4 ljudi u selu krave..a da im se to isplatilo i da je bilo lagano vjerojatno bi i danas bila takva situacija..ali to je sada sto bi bilo kad bi bilo,ali da ce biti bolje...nece
Cijena mlijeka u litvi je od 18-20euro centi,ne proljeva se mlijeko po Bruxellu bez veze a uskoro ce ti problemi doprijeti i do nas..
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Kod mljekarstva nemozes racunati x12,jer to nejde.Krave,koze,ovce ne doje 12 mjeseci!!!!
Tak da nemoj to tak gledati.Nemoj gledati samo dobit,gledaj i troskove.
Kaj se tice ulaganja i sirenja ja sam uvijek za,makar to podrazumijevalo kredit,ali sve u granicama normale.Okrecu se tu pare ali su i troskovi.:(think):
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
Krediti su jedini moguci nacin za unapredenje i modernizaciju(ako se time ozbiljno mislis baviti i vidis se u tome) jer ak ces stavljati na stranu neku "mizernu dobit" bude ti previse vremena trebalo da skupis lovu za neki ozbiljniji projekt..zato treba dobro razmislit sto ti je zbilja potrebno i odrediti prioritete..
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Nino, ja sam bio računao prosjek, zato sam stavio x12!
Al zeznuo me digitron pa zbog toga je ispao broj koji je totalno smiješan!
Znam da se ne muzu stalno, moraju malo odmoriti i za podmladak brinuti! Logično!
Opet ponavljam, nisam u stočarstvu i ovi moji postovi su bili samo neka insuicija na prethodne postove, ali i uvid u neke poljoprivrednike te stočare koji stvarno već dugo godina dobro i lijepo žive! Nitko nije ni tvrdio da je lako, te da svi uspiju! Tako nije u niti jednoj branši, neki su sposobni i uspiju, a neki ne pa propadnu!
A mislim da je najveći problem krivo odmjeravanje investicija i mogućnosti!!
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Da se i ja upletem u raspravu !
Evo da kažem par riječi oko mojeg posla na poljoprivredi,znači imam 30 kom junadi koje tovim za Poljoprivrednu zadrugu Ivanec.Sad su me napunili s 34 kom teladi zasad se svi odlično drže i počeli su ljepo jesti.Ja znam po turnusu telića koje hranim 4,5 mjeseca dobit oko 18000-25000 kn za 4,5 mj stim da smjesu i telad dobijem besplatno od zadruge znači moj je samo smještaj i hrana i mogu priznat da se da ljepo živjet od toga nije sve bajno i nije nova mehanizacija ali držim do toga da mi mehanizacija bude u dobrom stanju i da još ide par godina . Od ovog turnusa telića očekujem barem 28000 kn jer su 4 telića više uz to ja ih fino hranim sa svojim sjenom,sjenažom kukuruzom i silažom tak da oni jako dobro napreduju,zadruga se uvjek čudi kak mi tako uspijemo puno izvuči na kilaži recimo sad mi je ulazni prosjek oko 150 kg a kad budu na izlazu očekujem po 350 kg prosjek za 34 kom
Što se mene tiče najbitnija je prehrana isto je kod krava moja krava doma koju imam mi doji oko 17 litara dnevno na normalnoj prehrani znači šrot,silaža kroz zimski period i sijeno te nešto sijenaže.Kolega ima 12 krava 8 ih je uvjek na mužnji sve simentalac krave mu doje oko 15-20 litara dnevno na najobičnijo hrani sijeno mljeveni ječam i kukuruz.Kaže da je zadovoljan mljeko predaje Veroniki iz Desinića mislim da je cjena 2.42 kn/l i kaže da mu dobro ide.
Ja se isto planiram počet bavit proizvodnjom mljeka oko 20 krava za početak,uz to bi imao još junad za zadrugu i svoju vlastitu junad kaj bi hranil do 650 kg za lokalnog mesara.
Isto mislim da se od poljoprivrede može pristojno živjet ali samo onaj tko taj posao voli i ima volju za to !



Zekson kolko imaš po kili prirasta i ko snosi veterinarske troškove???
Kod nas se uslužno kreće oko10kn po kg.prirasta,al većinom ljudi sami kupuju teliće pa tove ,kažu da tako imaju više računice....:icon_scratch:
 

Zekson

Aktivni član
Tu od
26 Srp 2012
Poruka
503
Radul ljekove koje trebamo dobijemo od njih ali sami moramo cjepit doma to nije tak strašno samo u početku prva 2 tjedna treba TBC radit i ak koji kašlja i vitamine dat i protiv proljeva i to je to..
A plačanje ti ide ovako znači 1.faza je ulazna težina svih bikova 150 kg a izlazna 290 kg sve iznad 290 kg se smatra drugom fazom produženi tov.
Npr.ak sam ja bikove u prvoj fazi dobil sa 4503 kg ukupne težine i to djeljeno 30 dobije se 150,1 kg prosjek ulazni a izlazni prosjek mi iznosi 10080 kg znači ja sam ih uhranio 5577 kg i i tih 5577 kg mi je plačeno po 1.50 kn/kg to iznosi 8365 kn. e sad ja sam i tu telad prebrzo dotjerao do te težine pa je prosjek izlazne težine iznosil 336 kg izlaz i ak meni ukupno sva telad prelazi prosjek od 290 kg meni je to plačeno po cijeni od 11,30 kn znači ja sam u tom turnusu prehranio telad 1380 kg previše i to mi platiju.I ak nisi potrošil previše smjese onda imaš jako dobru zaradu.recimo meni je zadano da mi 30 bikova za 4.5 mj mora pojest 17350 kg smjese ak prejdem par 100 kila reko toga odma mi uzmu 1,90 za svaki pređeni kiogram smjese ,zasad mi se to nije tak često događalo al znam par ljudi kojima je i sad su ugadnim problemima duguju zadruzi i po 25000 kn samo za smjesu..
Eto to je ta računica ima još tu par stavki ak te zanima pitaj.
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Ljudi radi čega se vi najdete rasravljati, prvo nam svima digne "tlak" kolega josse jer meče napisati sve nego puno toga preskače da bi ljepše zvučalo.. i kaj je onda najgore od svega pojavi se kolega s foruma kninquin koji sve računa na digitron, a ne se prijel poljoprivrede

Mene su njegovi komentari više razživcirali nego bilo čiji na forumu, on je nas jednostavno napravil "budalama" a nezna ni pomnožiti male brojeve.. to pišem jer mi kad smo 2004 nepravili farmu (fermu koja je sad bez kredita) u 2,3 godine kad su išli oni programi i masovna granjda farmi moju farmu je posjetilo u najmanju ruku 3000 ljudi od toga njih brem 300 je bilo zainteresirano za granju farmi.. i njih jedno 280 je imalo digitrone z sebom i glavna pitanja su bila: kolko dnevno mlijeka predajete i po kojoj cijeni.. kad su si to izračunali mam su se složili da idu graditi farmu, a onih 20 koji nesu imali digitrone su pitali i kolko to mjesečno znaša kuna

I sad 5 godin nakon tih programa preko kojih je sagrađeno 230 farmi u hrvatskoj koje još "posluju" njih 190 je u reprogramu kredita a njih još 24 čeka odobrenje reprogama..zato nemojte soliti pamet i uvjeravati nas kak se od poljoprivrede lako živi..

Još bi se nadovezal na riječi kninquina gdje veli da je čital da simentalac uz dobru hranu bez brige daje 9000-10000 l mlijea u laktaciji,.. dobro je da si čital jer i hrpa blagorečeno kretena ide na fakultete i samo čita i prejde, a nemaju pojima,.. prosjek jedne njemačke koja uz austriju ima največi prosjek po simentalskoj kravi u njihovoj ukupnoj populaciji je 7400 l da je lako postiči 9000-10000 l švabe bi onda prosjek imale 11000 po kravi simentalske pasmine
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Ne zivi se lako,ali se zivi.
Ovi računovođe sa digitronima su najbolji,podsjecaju me na moje susede,samo gledaju cifru koja ispadne i to je po njima dobit,a nisu racunali kredit,repromaterijal,režije,naftu,popravke.....I sva ostala cuda koja se znaju roditi.
 

jandric200

Član
Tu od
9 Velj 2011
Poruka
593
Drugo je čitati knjige , a sasvim nešto stoto raditi poljoprivredu , životna je
škola ta koja te uči istinu.
 

Ä‘ovani

Član
Tu od
13 Ožu 2012
Poruka
251
upravo takvi sa digitronima,statistikama,izračunima su dosta ljudi naveli na kredite
tu mislim na razno razne savjetodavne službe,referente iz mljekare i njima sličnima
mljeka treba sve više,cjena će rasti-obečanja ludom radovanja
neki su se htjeli obogatit preko noći-ne samo su htjeli biti sam svoj gazda i živjeti od svog rada
sela sve više propadaju,pretvaraju se u pustare,praznih kuća koliko hočeš
može se živjeti(preživljavati) od poljoprivrede ali samo oni koji su spremni raditi 16 sati dnevno,odreći se godišnjh,svetaka,praznika,a na bolovanje nesmiju ni pomisliti jer ko će raditi ako se razbole(uostalom šta ima veze ako te "malo" bole leđa)
i na kraju moraš biti spreman da ignoriraš podsmjeh kad nekom kažeš da si seljak
a od tvog rada žive mnogi-veterinari,mljekare,mesnice,poljoprivredne apoteke,savjetodavne službe itd.....da sve ne nabrajam
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,159
Sve je to lijepo, ali ipak nek nam kolega jesse da koju sliku krava, bikova i farme..
A s druge strane, on mene jako podsjeca na jednog clana pege 25, kulak iz Valpova :D:
 
Na vrh