• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lazi,lazi,lazi me... cijena mlijeka

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Da samo što je @pege 25 stvaran lik i radi puno zemlje....piše šaljivim tonom al nelaže ....iz moje okolice......vjerujem da ga dosta forumaša i pozno osobno za razliku od dotičnog....
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Ja sam nešto načuo da bi cijena mlijeka mogla gore od 1.1.2015. Živi bili pa vidjeli.
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Čisto sumnjam !
Jel negledaš vijesti ovih dana???Prosvjedi u Briselu zbog potpisivanja slobodne trgovine između EU i Amerike,a upravo najglasniji prosvjednici su mljekari...također se sljedeće godine ukidaju mlječne kvote na razini EU što mislim da će bit dodatni problem....
Svi vidimo kakva je tendencija zadnjih godina i u kom se smjeru ide....
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
858
U toj temi se pišu stranice i stranice od kukanja do tih kojima od krava ide samo zlato.

Nemojmo se zavaravat, nisu ni poljoprivreda, ni mlijekarstvo nekud vani u svemiru, nego su tu u tom političkom i ekonomskom okruženju.
Pa i u tim granama neki dobro i uspješno rade, dok im susjedi u istim uslovima propadaju.
Kako i frizeri i kavanice i fabrike rublja ili kreveta...

U petak sam bio u A kod kolege.

Pošto mu to nije samo posao, nego i strast i ljubav (prevelika, kako kaže njegova žena :)), on prati vrlo ažurno sve stavke u proizvodnji, pored tehnologije se fokusira i na ekonomiku. Kad uzme iz kutije šraf za 0,15€, on si zapiše na koju stavku, odnosno objekt/mašinu ga 'tereti'.

Tako mogu bit siguran u njegove izračune u decimalke.

Ima nešto preko 50 krava u muži, prosjek na dan preko godine od 37-39 litara.
I njegov trošak prehrane za tu proizvodnju je u tom momentu 16 centi za litar (taj trošak 'njiše' +/-2-3 centa u zavisbnosti od kvalitete vlastite hrane).
U tom trošku je sav trošak kupljene hrane i za vlastitu hranu trošak zemlje, materiala, mašina i potrošenog rada do stanja pokrivenog silosa.
A dobije sad sa pavšalnim porezom 36 centi za litar.
Znači na dan ima 0,20 centi razlike*37 litara *50 krava = 370 € za trošak amortizacije objekta, struje, vode, rada...

I nemojmo se zavaravat, da se ne isplati ako se radi kako treba.

Imaju oni u regiji diskusijsku grupu proizvođaća mlijeka.
Tamo nema baš puno nekih tajni koje bi krili jedan od drugog, jer nikom ne ide tako dobro, da ne bi u diskusiji mogli da nađu rješenje za neki trošak, a to je teško, ako ne izađeš s realnim podacima.
Imaju svi stada oko 50 krava.
I u grupi je razlika u variabilnim troškovima između 25% najboljih i 25% najlošijih u prosjeku oko 1.000 po kravi na godinu.
I možemo vjerovat da su u toj grupi napredni i dobri gazde.
Tako da su vjerovatno i ti 'lošiji' iznad prosjeka okoline.

A tu na forumu se kukalo i dok se za litru dobivalo po 4,5 kuna u nekim kombinacijama.
 
Posljednje uređivanje:

jandric200

Član
Tu od
9 Velj 2011
Poruka
593
Treba naći 50 krava koje daju 40.l. mlijeka dnevno. Roditelji vrhunski a kćeri budu ništa ,pa ajmo dalje birati....
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
858
Vidi, ja sam napisao kako je u tom konkretnom slučaju.

I htio bi istaknuti činjenicu da se može doći do visoke proizvodnje i bez extra, top, super itd. skupih koncentrata.
Zaboravio sm napomenuti kako se u obroku za te krave nalaze kukuruzna silaža, travna silaža, silirano zrno kukuruza, pivski treber, slama, rezanac šečerne repe, smjesa tritilkale i kukuruza, smjesa soje, repice i bučnih pogača sa mineralima, masnoče, melasa i urea.
Minerali idu samo 5 g dnevno mikrominerala, a ostalo idu krmni kreč i gorka sol za magnezij.

A sad, na tebi je, da li se ti nađeš na kalkulacija sa 15 litara i samoj ispaši, ili 40 litara i puno uloženog znanja i brige, od momenta kad se rodi žensko tele, pa preko kompletnog odgoja do prvotelkinje, koja tek sa tim procesum dobije 'šansu' da pokaže svoj genetski potencijal... Plus najprecizniji rad na polju i pripremanju hrane za stoku.
Tu nema 'sutra', jer kod 50 krava u pripremi recimo sjenaže 'sutra' u u sporedbi sa 'danas' može odnese hranivih tvari u veličinskom rangu par tona koncentrata.
 
Posljednje uređivanje:

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
858
Nešto preko pola stada je čisti HF, ostalo čisti simentalac.

Polako se simentalac smanjuje, jer ima nešto lošije vime za mužu.
A po litraži su tamo-tamo i u nekim kontrolama te krave u stadu muzu bolje od HF.
 

jesse

Član
Tu od
15 Lip 2014
Poruka
157
Radul nećemo se vrijeđati,ovo nije tema o mom odgoju i vjeri.Sudiš na poprek a nisi čuo sve činjenice,znači ti "propaliteti" koje braniš su taj naziv i zaslužili.Radi se o ljudima koji su dok sam ja počeo i nisam imao za najosnovnije imali para ko blata jer su im očevi radili u Njemačkoj i to su nakon njihove smrti prokockali u roku dvije godine.Njihov minimalac je 2800 kuna i uz to su prijavljeni,dobivaju sva tri obroka kod mene i za Božić i Uskrs dobiju 1500 kuna za djecu.Moja žena stalno kupuje slatkiše i igračke njihovoj djeci i stalno imaju čistu radnu odjeću.Ja mislim da je to i više nego velikodušno budući da rade 6 sati dnevno,njihova zadaća je samo hranjenje bikova.Miksericu imaju pa ne rade puno na "žgance",žena i ja muzemo krave a ja im pripremam obrok.Znači krave su moja zadaća pa mi ne treba nitko objašnjavati da krave traže brigu,i ne suprotno koleginom mišljenju krave mi se ne tele dva puta godišnje,ne znam ni po čemu je to zaključio.Junice su davno kupljene i počele su se teliti prije mjesec dana a zadnjoj je termin teljenja za mjesec i pol dana.Štala je napravljena za 100 krava i u početku ih je bilo 85 ali sam ih morao prodati da kupim zemlju i to po cijeni duplo manjoj nego što sam ih platio.Ja sebe nisam nazvao carem nego sam rekao da ako znaš što radiš od poljoprivrede možeš živjeti kao car,što je i istina.Dakle Hrvatska nije crna rupa bez dna,nego naprotiv može se jako lijepo živjeti od poljoprivrede.NE kažem da je lako ali uz malo truda možeš imati sve,ja se ne bojim da ću propasti jer onoga dana kada primanja prestanu pokrivati troškove prodajem sve prije nego što potrošim sve novce kao što se nekima dogodilo.Tu na forumu sam vidio puno više ljudi kojima je u poljoprivredi dobro,oni kojima nije dobro su najobičnije lijenčine koje su mislile malo raditi a puno imati.To što sam rekao da ja samo riješavam zemlju i vozam se u autu su neki shvatili opet na svoj način pa ću malo to razjasniti,dakle ujutro nahranim krave i pomuzemo ih i nakon toga idem orati cijeli dan do večernje hranidbe i mužnje,ručam u traktoru i tako već mjesec dana.koristim svaki lijepi dan za oranje jer mi je ostalo još 35 hektara za poorati a orem sa trobrazdnim plugom i 820-tkom.Na svojoj zemlji proizvodim hranu za krave i malo za bikove,najveći dio kukuruza za bikove kupujem.Zato sam ove godine vanredno kupovao bikove jer je kukuruz bio skoro badava a sijeno su mi dali ljudi samo da im očistim livade.Stelju sam isto do sada kupovao ali unazad dvije godine mi ljudi daju kukuruzovinu jer je ne mogu zaorati a ne smiju je paliti pa ju ja samo skupim u flanke i sameljem sa samohodnim silokombajnom i adapterom za travu,to se kipa na zemlju i samo skuplja u hrpu sa utovarivačem i pokriva najlonima da ne kisne.Autom se vozim u slobodno vrijeme jer tražim stelju i kukuruz a ne zato što se *****m naokolo,dakle kod mene sve ima svoje zašto.I opet ću napisati:OD POLJOPRIVREDE SE MOŽE ŽIVJETI i točka.Ne ide samo onima koji ne znaju,jer više treba znati nego imati.Ako znaš onda ćeš i stvoriti,najviše se žale ovi što su dobili na gotovo od svojih roditelja pa kad su to upropastili jer su navikli da im netko drugi sve vodi onda su im svi krivi,uključujući državu i mljekare.Činjenica je da su za većinu problema ljudi sami krivi
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Mislim da je krajne vrijeme da zaključimo s ovom bespotrebnom raspravom....
Nigdje nisam rekao da se od poljoprivrede nemože živit,normalno privređivat i vjerovatno imat malo više nego što to ima neki građanin s prosječnom plaćom koja je kod nas u Slavoniji 2-3000 kn...izmeđuostalog radio sam i u firmi pa znam obje strane priče....
Sva polemika je krenula od tvojih tvrdnji da sa malo rada živiš ko car ,dok crnci rade za tebe a ti uživaš u blagodatima ostvarenog i slažeš pare na hrpu(ukratko i pojednostavljeno)...
Svi mi koji se bavimo ovim poslom smo u istim govnima,neko je uspješniji,neko malo manje,to neznači da ja ako malo bolje stojim od nekog da ga trebam podcjenjivat i omalovažavat....nikad neznaš šta donosi sutra!!!

@tine s tobom se neželim upuštat u polemike jer znam da si "profesor " na području stočarstva...
Eto kad navodimo primjere u Austriji onda treba dodat da u Austriji ima 534.000 muznih grla na 49.000 gospodarstava što bi iznosilo oko 11kom. po farmi....
prosječna proizvodnja po grlu je 6100L ,a svaki pojedini proizvođač u prosjeku na godišnjoj razini proizvede56.000L mlijeka...s napomenom da su ovo podaci stari 2god.!!!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Treba naći 50 krava koje daju 40.l. mlijeka dnevno. Roditelji vrhunski a kćeri budu ništa ,pa ajmo dalje birati....

Največi problem je uzgoj junica, jer u Hrvatskoj ljudi neznaju uzgojiti junicu, jer ako ona od teleta do 9 mj steonosti nije hranjena i držana kak treba nemojte od nje očekivati da bude imala mlijeka
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
858
Pa vidi, ko želi da ide dalje s tim poslom, mora da mu je jasno, kako s proizvodnjom ispod brojki oko austrijskog prosjeka ne može opstat dugo ni u Hrvatskoj.
Jer nižu cijenu rada ko komparativnu prednost uveliko anulira niska efikasnost tog istog rada.

Ja sam pisao o imanju,koje je špica i za uslove tamo.
A više u vidu, kako nisu ni te stvari toliko nedostižne ako je interes i zalaganje.
To imanje je izgradilo staju u 2010 godini, prije su imali 15 krava na vezu.
 

SonnYYY

Aktivni član
Tu od
15 Lis 2012
Poruka
425
Največi problem je uzgoj junica, jer u Hrvatskoj ljudi neznaju uzgojiti junicu, jer ako ona od teleta do 9 mj steonosti nije hranjena i držana kak treba nemojte od nje očekivati da bude imala mlijeka

Daj mi to malo objasni. Nisam ekspert baš.(Mlad sam :) ) Većinom naše krave daju podjednako mlijeka. Nisam baš primijetio da jedna mlada daje više iako je hranjena jako dobro.
Možda griješim u nečemu ?
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Daju podjednako mljeka kad imamo hranu kakvu imamo. Kad se trči polako onda svi su na kupu, ali kad se šprinta onda ima razlike. Da nije to sa junicama glupost sam se uvjerio kod sebe. Ostavio sam si junicu i hranio ju po Bogecovim savjetima i još dosta literature pročitane. Genetika je dobra i to sam se morao boriti sa svima i veterinarom. Hranu imam sasvim prosječnu, ali se trudim da bude vrhunske kvalitete. Ta junica mi se otelila u 7 mj. i davala dnevno 28 l na dve mužnje. Počela mi je dosta mršaviti, jer ju nisam mogao pratiti sa hranom. Nisam to mogao ni sanjati, a moji doma su mislili da je zacoprana. Ne živim od toga, a to što radim je čisti amaterizam. Pa si onda mislim da ako sa malo truda mi se tako poklopilo onda ljudi koji se sa time bave definitivno bi morali cijelo vrijeme biti u tome.
 

jandric200

Član
Tu od
9 Velj 2011
Poruka
593
Ajmo reći neka krava da 40.l. mlijeka x 2.5kn = 100kn. šta je ona pojela
za tih 40 l. mlijeka neka netko prikaže račun od sijena,silaže,sjenaže,žitarica..... i napiše onda računicu.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,207
Ja bi bio zadovoljan da mi sve krave daju i 20 l mlijeka dnevno, ali ne moze ni to, pogotovo ove godine dok je sijeno losije kvalitete nego slama..
Ajd nek netko sastavi jedan normalan dnevni obrok za kravu s kojim bi ona trebala postici tih 20 l mlijeka dnevno.. (moze i u temi o hranidbi stoke)
 

Najnoviji postovi

Na vrh