• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lazi,lazi,lazi me... cijena mlijeka

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,124
Znaci jos uvijek jad i bijeda.
Po meni, otkupna cijena mlijeka bi trebala biti 6 kn, tako da si proizvodaci s tim kompenziraju tu robiju.

Imam par bredih junica i sve ce ici u oglas, nakon 100 god drzanja krava gasimo proizvodnju.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,143
Predaje se mlijeko i dalje Vindiji, cijena iznad 2.5 kn. Nije visoka cijena, ali nije ni tako loša.. Zasad mali telići idu van sa 10-15 dana inače ih hranimo do 180-200kg.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Preživljava se ,prošli mjesec 2 klasa,1,71,s obzirom da se živjelo 5 godina bez prihoda od mlijeka jer je sve otišlo za ovrhu,zasad nema prodaje ovo malo kravica,još da nije bilo nekih uginuća i problema unazad 6 mjeseci,bilo bi ok,ako i stane otkup od nas malih,krave svejedno ne idu van,ima tu prostora za manevar,nemam sada nikakvog kredita a ove junice ne namjeravam kupovati po njihovim uvjetima.
 

kdarko

Član
Tu od
8 Velj 2012
Poruka
185
Još uvijek i ja zasad prodajem ,kad se sve zbroji i oduzme ovih mojih 25godina bavljenja sa kravama cijena mlijeka je oduvijek loša ali uz količinu se živi i mući ,jedini problem svih ovih godina je moja mljekara Dukat koji me godinama pljačka ,ako od njih ništa ne kupuješ srede ti uzorak pa si oni namaknu koliko im treba
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,124
Mi smo predavali mlijeko do jeseni 2018 i onda je dosla zabrana zbog mikroorganizama, reko vise me necete vidjeti na mljekari nikad.
Onda sam kupovao malu telad do mjesec dana staru i napajao do 200 kg i to mi se vise svidalo nego nositi na mljekaru, a i potraznja za takvom velikom teladi je velika i cijena je solidna.
Ali posto su majku oboljele ruke, a ja ne mogu sam, odlucili smo se rijesiti stoke.
Ja sam jos mlad i vjerujem da cu si pronaci nekakav posao i uz njega cu polako raditi zemlju tj ratarstvo i bude se zivjelo.

A i razmisljao sam jel da se ozbiljno uhvatim stocarstva, znaci da barem sa 10 krava napajam malu telad i da imam 20, 30 kom bikova u tovu, ali onda vise drustvenog zivota nema.
Tako da od toga nece biti nista, a vama svima se divim koji i dalje ustrajete u tome.
 

kdarko

Član
Tu od
8 Velj 2012
Poruka
185
Niska cijena mlijeka i velika radno sposobna obitelj i gdje vlada sloga i nema ljutnje ako jednom članu sjeda novac od mlijeka na račun a drugi rade a za plaču dobiju bog mater onda mljekarstvo nije loše. Cijena mlijeka sigurno ide opet dolje zbog virusa izgovor mljekare nema škole itd.Moj savjet je svima mladima ako nemate mamu i tatu da ih upregnete u štalu bježite od KRAVA , najbolje godine ćete ostaviti u štali ,
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,124
Nas je u obitelji cetvoro, mama, sestra, baka i ja.
Sestra ide na posao, mama i ja smo na opg-u.
Od 14-te god sam na njivi i u stali i uz to isao u srednju, na faks.

Najvise od svega sam odustao od stocarstva zbog majke, koliko ljudi znam koje je stala fizicki upropastila.
A i koliko smo bolesni bili u stali, tipa imas neku virozu, povracas i cistis stalu, neka, dosta je.
 

kdarko

Član
Tu od
8 Velj 2012
Poruka
185
Ja sam zdravlje i mladost ostavio u štali , kad mi je mama umrla ujutro u pola sedam pokrio sam je plahtom i nastavio muziti jebene krave.Ujutro se digneš jako rano pa nekud možeš ali poslje podne od16h-20h nema nikuda , nema nogometa,lova a tek more (ove godine idem 1puta a imam 45god.) ,prodao sam 15krava još imam samo 10 i to ide čim prođe ovaj virus i napokon SLOBODA od krava
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,665
Mi smo na jednoj kravi i junici od 10 mjeseci starosti. Krava je sad stelna i u 5 mj se treba telit. Iskreno, rado bi se toga riješio jer su to 3 komada o kojima brine mater. Brata nema doma po cijele dane zbog posla, ja isto radim i ne živim sa njima. Dolazim redovito i radim zemlju ali štala mi se nikad nije sviđala i od nje u zadnje vrijeme više štete nego koristi.
Zemlja ok i nju ću radit dok mogu ali stočarstvo me nikad nije zanimalo.
 

kdarko

Član
Tu od
8 Velj 2012
Poruka
185
Možda smo se raspisali mimo teme ali spominjemo krave i mlijeko 😏 sad smo DOMA . Većina nas je počela sa mljekarstvom i kravama 96-98 , plaće su bile većinom (Slavoniji) 1800-2000kn malih mljekara koje otkupljuju mlijeko koliko hoćeš ,za mlijeko od 3-4 krave dobiješ 2 plaće svi kreću sa kravama , dolaze stručnjaci savjetodavna , HPA,ostali nećete moći u Evropi tako bez farme mnogi su im povjerovali i otišli u dužničko ropstvo i propali a dug ostao a ti smradovi su i dalje na državnim jaslama odnosno našim i rade drugi posao i nitko ih ne pita zašto su ljude sa svojim predavanjima zaj.b. li. uništili, .Cijena mlijeka ostala oko 2kune ,mali nestali , veći moraju raditi kako kaže mljekara .Tako da na gospodarstvu na kojem dvoje (bračni par) imaju krave koji to rade 365dana u godini imaju 12krava +pomladak isporučuju 4000-6000 litara mjesečno kada plate struju,kad je suša i vodu , računajući samo trošak sjetve i žetve na svojoj zemlji kad plate mirovinsko koje su stavili da moraju svi platiti ostane 3000 kuna pa se djelite. A plaće su sada 3-5 tisuća i 52 dana su nedjelja a tek sveci , godišnji 🤗 🤗 a cijena mlijeka, krava,teladi i bikova ostaje gdje je bila prije 20god. Čak su sada i prasci 20-25kuna koji su onda bili 13kn tako da krave 👎👎
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,124
Sve te razumijem, tj isto razmisljamo.
Vec sam to prije spomenul, cijena mlijeka koju proizvodac isporuci mljekari bi trebala biti 6 kn da si ljudi kompenziraju svih 365 radnih dana u godini, bez dana godisnjeg i svaku gripu preboljenu sa kravama u stali, a ne u krevetu.
Pa nek bi cijena litre u tetrapaku u ducanu bila i 10 kn, ljudi kojima je mlijeko potrebno, bi ga kupovali.

Ja bi u svaki zatvor postavio farmu krava pa da zatvorenici svaki dan ciste i muzu, onda bi vidli sto je robija, a ne zabadava lezati.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,143
Nije sve baš tako crno. 2003 ponovno počeli kupovinom telića da bi napunili štalu. Danas 25 muznih mjesta + podmladak nakupi se do 40 grla ukupno. Ljeti obaveze oko štale su svega sat vremena ujutro i sat popodne.. Zimi recimo ukupno jutro + vecer oko 3h.. S tim da je stoka na 3 mjesta. Mješaona se melje svaka 3 dana i napuni se za 1-2h 1000kg.

Već sam gore pisao stalno smo hranili mušku telad do 200kg nekad ostavljali par komada i za tov.. sve ovisi koliko tko ima vremena i mjesta, sad nekako radije prodamo malo tele jer je i ta cijena mlijeka za nijansu bolja. Na muži su otac i majka, ali jedan sam može to sve obaviti ako nema puno posla sa strane.

Kod nas je isto bilo malih gospodarstva sa par krava, ali većina ih je rasprodala.

Za kraj jedna iz ljetnih dana 😊
 

Prilozi

  • FB_IMG_1585246601873.jpg
    FB_IMG_1585246601873.jpg
    113.8 KB · Pregleda: 30

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,124
Kolega, pa to je bas ono o cemu je Kdarko pricao.
Ko nema oca i majku koji su u stali nek to napusta.
Koliko njima treba da podoje krave ujutro i navecer?
Kod nas je do prije 15-20 god bilo 130 domacinstava od ukupno 200 kuca u selu koji su nosili na mljekaru, sad ih je ostalo svega 4 koji isto za koji mjesec prekidaju proizvodnju.
Imam ja mjesta i hrane za 20, 30 kom stoke, ali necu da mi majka umre u stali pod kravama, a i ja sam se namucio muke kad sam dolazio doma iz izlazaka pa direkt u stalu.
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Decki kaj da vam velim,nekada krajem 90´dok sam zivil kod tasta bile dve-tri krave,dva bika,3krmace od nas cetvero odraslih troje radilo u preduzecima.Nekak je islo,no al smo delali dosta fizicki i iskreno nebih se htel vrnuti na te dane.
Nemojte biti Don Kihoti ,bute popusili i oboljeli,ovi veci igraci uz mehanizaciju i radnu snagu mogu igrati tu tekmu. Narod kaze : svako je kovac svoje srece,snadjite se drugacije,na veliku zalost nasih sela, lijepih ,plodnih i nezagadjenih krajeva no indirektno su pogodjeni i gradovi a na kraju i citava zajednica.
Ja se mucim sa sumom,no kao hobi jer kad bi sve izracunal bilo bi pametnije da si drva kupim,sad ili nisam pametan ili su djeca glupa pa mi pomazu.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,143
Pa napisao sam.. Znači mužnja + hranjenje. Ljeti su non stop vani tako da u štali su samo na muži. Zimi malo više posla zbog silaže i čiščenja. Mljekovod je sa 4 muzne jedinice pa to ide dobro. Štala na rešetkama. Ali velim, zna sav posao spasti na jednog i odradi se i stigne još posla sa strane napraviti.

Sve u svemu dok je sloga sve to ide nekako, dok imaš s kim raditi. Sam čovjek ne može puno napraviti.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
Evo jednog bedaka koji je kupio 30 junica;)
Štalu napravio 52x7m( nisam betonirao jer nemam para).
Radim sam,nemam mužnje(krava tele), ali imam neki osjećaj da bude i mlijeka za sir uskoro.
Nemožeš domaći sir kupiti,pa to je sramota.
Nitko u familiji krave nije imao.
Teško je,radim još u firmi.imao sam i dosta uginuća.
U 35.sam godini.
Da imam para,kupio bi još 70 junica.
Fali mi zemlje,mehanizacije,vremena i para,ali dok je zdravlja i volje,bit će svega.
 

<zetor>

Aktivni član
Tu od
25 Lis 2012
Poruka
517
Ista priča i kod nas . Prije je selo imalo oko 500 krava, sada mi imamo 10 i još jedna "baba" jednu .
Ovaj težak i zahtjevan posao može raditi samo onaj tko ga voli ili je lud , onaj tko ga radi samo zbog zarade taj brzo propada. Otkad radim ovo nikada mi nitko nije rekao da je to dobro i da trebam tako nastaviti nego su svi bili ( i dalje jesu ) mišljenja da sam budala i da se to ništa ne isplati , a 90 % istih nema ni kokoš doma i prima "socijalu".
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,387
...ali nemaju ni brige, ni posla.
Svatko dela kak misli da mu je lakše.
 

Najnoviji postovi

Na vrh