• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lazi,lazi,lazi me... cijena mlijeka

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Procitajte tekst:

Dva od tri velika proizvođača mlijeka u RH najavili su poskupljenje svojih proizvoda u maloprodaji. Na ovu vijest koja se prošli tjedan pojavila u javnosti, bilo je nekoliko reakcija pa je tako i sam ministar Čobanković kazao da ne vidi razloge za poskupljenje pa čak da nije niti siguran da će mlijeko poskupjeti. Stajalište Ministarstva je da trenutačno nema jako opravdanih razloga za povećanjem cijene mlijeka, odnosno da može doći samo do nekih korekcija cijena. Ministar je nadalje kazao da će realna otkupna cijena mlijeka u siječnju ove godine biti 2,4 kune po litri te da su realne cijene mlijeka u maloprodaji između pet i pol do šest kuna po litri.

Na najavu korekcije cijena posebnu su oštro reagirali u Udruzi proizvođača mlijeka Osječko-baranjske županije koji u svom priopćenju ističu da prerađivači "lažu hrvatskim potrošačima", jer izvoze kvalitetno domaće mlijeko, na kojemu dobro zarađuju, a uvoze nekvalitetno mlijeko iz susjednih zemalja, koje na tržištu reklamiraju sloganom "kupujte hrvatsko mlijeko".

Direktorica Vigensa i predsjednica Udruge proizvođača mlijeka Mliko, Elvira Sterle, ističe da su najavljena poskupljenja logični rezultat općeg trenda povećanja cijena imputa.
Korekcija je bila očekivana

- Gorivo je već poskupjelo na rekordnu razinu. Poskupili su i drugi imputi tipa plastika, tako da nije nimalo čudno da poskupi i osnovni proizvod koji je posljednje vrijeme egzistirao na najnižoj mogućoj cijeni. Korekcija je bila za očekivati, a prema najavama to i neće biti neko veliko poskupljenje, kazala je Sterle koja je pojasnila i kako će se to odraziti na proizvođače.

- Proizvođačima to povećanje cijene za sada neće proizaći iz povećanja cijene mljekara, na polici, nego cijena na europskom tržištu. Tamo cijena mlijeka lagano raste iz razloga što je u 2009. došlo do velikog odustajanja proizvođača i to zbog nerealnih otkupnih cijena mlijeka. Količina sirovine za otkup se drastično smanjila i sukladno tome, cijene idu gore.

Situacija iz Europske unije preslikava se na hrvatsko tržište s nekoliko mjeseci zakašnjenja.

- Ovo povećanje u konačnici ipak neće biti dovoljno za poslovanje kakvo je bilo prije, primjerice, tri godine. To bi bilo tako da nije i nama otišla gore cijena nafte i energenata, kao i cijene hrane. Tako će povećanje cijena na europskom tržištu pomoći da donekle amortiziramo učinak sve većih imputa u proizvodnji. Što će se događati u veljači i ožujku s tom cijenom mlijeka, kada budemo vidjeli kakav je trend rasta u drugom kvartalu - o tome će ovisiti hoćemo li morati razmišljati o povećanju otkupne cijene mlijeka, ustvrdila je Sterle koja također misli da je korekcija cijena mlijeka u maloprodaji opravdana i logična.
Mlijeko je podcijenjeno

- Tvrdim da je mlijeko bilo podcijenjeno upravo na polici. Svaki kupac koji kupuje to mlijeko bi se trebao zapitati, je li moguće da je cijena mlijeka na polici, pogotovo onog uvoznog, iz Bosne ili čak i iz Njemačke, tri kune i pedeset. Može li unutra biti mlijeko ako znamo da je otkupna cijena na vratima farme u Njemačkoj 36 euro centi. Može li mlijeko po toj cijeni otkupljeno doći do Hrvatske, plus prerada, otkup, pakiranje, fitosanitarna inspekcija na hrvatsku policu, pa je tu još i marža i u konačnici sve koštati tri i pol kune? Je li to moguće? Mislim da nije. Hrvatsko mlijeko na polici košta pet i pol, šest kuna, a uvozno tri i pol. Postavimo si pitanje što je to unutra - svježe pomuženo mlijeko ili su to sve ono što zakon dopušta, to jest određene mliječne komponente koje se preradom u konačnici zovu mlijeko, upozorava Sterle te zaključuje:

- Mislim da je došlo vrijeme da se shvati da za mlijeko treba dvije godine odgajati životinju i imati tri čovjeka raspoređena na jednu životinju da bi se proizvelo tu litru mlijeka koja se drži za osnovnu živežnu namirnicu. A proces dobivanja te namirnice nije jednostavan, nije kratkoročan i ima svoju vrijednost. Nije više za očekivati ako hrana postaje ključni gospodarski element da je mlijeko obezvrijeđeno samo zato što trgovine tiskaju da cijena na polici mora biti dvije kune. Prerađivači i krajnji kupci moraju se staviti u okvir realnosti da bi netko uopće imao interesa proizvoditi mlijeko.

Autor: Ivan Stagličić

Preuzeto sa: http://www.agroklub.com/


Pa ljudi moji...
Tko tu koga? :roll:
Izgleda da sam ja stvarno glup,kad nekuzim sto ova prica.

Mlijeko podcijenjeno na polici??? Pa ovo vec dugo nisam cuo :supz:
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Sve mi liči,ne samo ovaj tekst i nego mnogi drugi,STRUČNJACI kao da vode kampanju kojoj je cilj stvoriti i totalno odvojiti dvije kaste.Jedna bi bila ona koja kupuje s police,kojoj se prodaje muda pod bubrege i na taj način ih se pljačka,a druga bi bila ona koja proizvodi,a također biva opljačkana sistemima koji iz godine u godinu imaju svoju poboljšanu verziju.

GLAVNI cilj svega je da se te dvije kaste dovedu u status međusobne mržnje i nerazumijevanja a jozo,pero i treći rođak koji i njima manipulira samo poberu kajmak,a ostatak spakuju u tetrapak po 3,50 kn za litru.Seljaku daj poticaj(iz džepa sviju nas,ne iz rođačkog džepa),a građani su sretni jer imaju 10 litri mlijeka za 35 kuna,pa to je PREDIVNO!

Na kraju,svi uzdahnu,al svejedno su sretni,jer neka korica kruha se uvijek na kraju nađe.
 
N

Neven 533

Guest
Ma trebate probati to mlijeko s police odvratno je jedino je dobro za kavu...
Vidi se da je to odvojeni srot smece vecina mlijeka da su umjetni lijepi se po ustima i to oni nama prodaju a nase je daleko mlijeko piju ga neki gospodincici...
Tako je kod nas sa svime sa mesom , mlijekom i tako ..
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Samo me zanima što ima u tom mlijeku da ga ne smiješ kuhati,pa ljudi moji tnt sam topio u kipućoj vodi a mlijeko ne smiješ.
 
M

MOCO

Guest
Šta će sad obet bit s tom nesretnom cijenom mlijeka??
oni su se fino udružili i dogovorili

Mi smo se morali prilagoditi eu standardima, a oni u cijenu uvode pojam "trećim zemljama"

""Tržišni izračun otkupnih cijena mlijeka uzimat će u obzir ključne tržišne čimbenike koji utječu na hrvatski mljekarski sektor u cijelosti kao što su količina i kvaliteta proizvedenog mlijeka po svakom proizvođaču mlijeka, kretanje otkupnih cijena mlijeka u EU 27, ali i u trećim zemljama s najvećim utjecajem na hrvatski mljekarski sektor.....""

http://www.poslovni.hr/vijesti/dogo...-zamjenjuje-se-trzisnim-izracunom-195110.aspx

http://www.glas-slavonije.hr/vijest.asp?rub=7&ID_VIJESTI=155418
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
ma nek si mljekare j..u i tatu i mamu,budemo vidjeli još dok odustane nas 30% malih pa dali če im ovi veliki farmeri uspjeti namiriti potrebe za sirovinom a nisu se u tim mljekarama zapitali da malo smanje razna sponzorstva i druge svoje troškove jer mi više nemamo šta smanjiti jedino još nekoliko krava skratiti za glavu i davati mljeko telcima i moliti boga da što više turista dođe da jedu Hrvatsku teletinu a mi budemo lagano socijala i razna pretakanja iz šupljeg u prazno i štuc pod ruku i lagano raditi prorjedu kapitalaca:axe::axe:
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
eto čisti dokaz da se kod nas dela kak kome paš (na štetu nas stočara), kad je u zemljama EU cijena mlijeka bila 0.27 do 0.30eura a kod nas je mlijeko bilo skuplje tad su tražile mljekare da se cijena kod nas formira po cijeni mlijeka i njemačke i austije sa zakašnjenjem korigiranja od 3mj kaj su ovi naš potpisali, sad kad je cijena mlijeka u austiji i njemačkoj 0,40 do 0,42 eura (i još bude rasla, vele austrijski stočari da bu sigurno 0,45) tad našima mljekarama ne paše i sad bi oni nama plačali mlijeko kak je u bih i srbiji
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Čekajte onda dok uđemo u EU,možda ćemo izvozit mlijeko austriji. :D


Moš' mislit.
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
molim da mi se javi netko na forumu kome je isplativo proizvodit mlijeko od 4.3% m.m i 4% proteina za 2.45 kn minus 0.12kn za sudjelovanje u otkupu + 0,5kn poticaja i + premija (ako ju dobiva; ja npr ne)
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
Ti imaš svega previše preko procenta,koji mlijekara plati.
Trebaš malo promijeniti obrok, da to maol 'zaliješ'.
Jer taj sastav bi mogao malo snizit i dignut litražu.
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
Ti imaš svega previše preko procenta,koji mlijekara plati.
Trebaš malo promijeniti obrok, da to maol 'zaliješ'.
Jer taj sastav bi mogao malo snizit i dignut litražu.

nisam se dobro izrazio: ovo što sam ja napisao je ogorčenje na cijenu koju je dukat / kim ponudio za veljaču. dakle, najjače moguće mlijeko 2,45 kn/kg pa pitam jel ima forumaša kojima se to isplati (velim, još nam uzimaju i 12 lipa za organizaciju otkupa i ne daju nikakvu premiju jer smo mali)
 
M

MOCO

Guest
nisam se dobro izrazio: ovo što sam ja napisao je ogorčenje na cijenu koju je dukat / kim ponudio za veljaču. dakle, najjače moguće mlijeko 2,45 kn/kg pa pitam jel ima forumaša kojima se to isplati (velim, još nam uzimaju i 12 lipa za organizaciju otkupa i ne daju nikakvu premiju jer smo mali)

tvorničku premiju ja nemam već godinama, a državne poticaje viđam sve rjeđe, odvoz plaćam isto kao i ti.
čekam samo da vratim kredit i da sve pošaljem u vječna lovišta! ja im za tu cijenu neću proizvodit!
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
Čekajte onda dok uđemo u EU,možda ćemo izvozit mlijeko austriji. :D
Moš' mislit.

Ne misli da se ne može.
Iako mislim da bi se moglo više prodat u Italiju.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
i tako sinoć bilo neko Vincekovo u podrumu kod čovjeka na bregu, pa čovjek ima uz vinograd, nešto povrća i dvije kravice.
NE prodaje svoje mlijeko mljekari, veli da neće delat gubitak.
ali prodaje sir.
krave simentalke, mlijeka jedva 20 litara na dan
ali on od tih 20 litara napravi dva sira, lijepo ih podimi i proda komad za 50 kuna
dakle, njegova krava daje prihod od 100 kn na dan
a vi hrmbajte sa po 50 komada ko idioti!!!
 
Na vrh