• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Legalizacija objekata

proart-ing

Novi član
Tu od
20 Pro 2011
Poruka
6
Rušit če se svi objekti izgrađeni poslije 06 mj.2012.Tada je napravljena snimka i vidljivo je da takve građevine nisu bile na snimci i za njih nije moguće podnjeti zahtjev za legalizaciju.Za ranije bespravno izgrađeno,ukoliko na gospodarstvu postoji i samo kokošinjac nelegalno izgrađen,neče se rušiti,ali neče biti moguće tražiti nikakva financijska sredstva iz raznih EU fondova.Niti če se moči provoditi ostavinske rasprave ili nasljeđivanje po drugim osnovama.
Paradoks je da ako se netko sada odluči na legalnu gradnju,sve naknade mora plačati po punoj cijeni, a sve nelegalno izgrađeno do sada se može legalizirati po povlaštenoj cijeni.To znači da su oni koji su ranije gradili legalno,a i ono koji če sada graditi legalno,kažnjeni s punom cijenom nameta.

par ispravaka: snimak je bio u 6. mj 2011., a ne u 6. mj. 2012. dakle po trenutno važećem zakonu o legalizaciji mogu se legalizirati objekti koji su bez papira izgrađeni do 6. mj 2011. tj da se vide na DOF-u (digitalni orto foto plan - tj svako se može sam za sebe uvjerit što je snimljeno ako ode na geoportal - preglednik)
isto tako nije u potpunosti istina da će se rušiti svi objekti izgrađeni nakon 6.2011. Svi objekti koji se uklapaju u odredbe prostornih planova moći će se na neki način legalizirati ali na drugi način - projektant i geodet rade po proceduri kao da objekta nema i izrađuju svu potrebnu dokumentaciju. (u pravilu je to skoro dvostruko skuplje jer je procedura opsežnija)

[/QUOTE] Paradoks je da ako se netko sada odluči na legalnu gradnju,sve naknade mora plačati po punoj cijeni, a sve nelegalno izgrađeno do sada se može legalizirati po povlaštenoj cijeni.To znači da su oni koji su ranije gradili legalno,a i ono koji če sada graditi legalno,kažnjeni s punom cijenom nameta.[/QUOTE]

smatram da ljudi koji sad odluče graditi nešto tj ići po zakonu i ljudi koji legaliziraju recimo zgradu iste veličine nema neke razlike vezano za plaćanje prema državi VODNI DOPRINOS I KOMUNALNI DOPRINOS ostaju isti, s tim da čovjek koji legalizira plaća dodatno i kaznenu pristojbu (za nelegalnu gradnju) jedino što mu je dokumentacija kod projektanta i geodeta nešto povoljnija.
U konačnici sve je to tu negdje.
 
Posljednje uređivanje:

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Juce sam saznao da jedan susjed ima projektantu platit oko 7500kn za objekte ukupno 400m kvadratnih. Po tom izracunu mene ce projektant kostat oko 20 tkn. Za ostalo vidjet cemo.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Juce sam saznao da jedan susjed ima projektantu platit oko 7500kn za objekte ukupno 400m kvadratnih. Po tom izracunu mene ce projektant kostat oko 20 tkn. Za ostalo vidjet cemo.

arhitektonski odnosno građevinski dio je od komore erhitekaka propisan na 35kn/m2 bruto površine.

Skoro svi rade ispod te cijene, negdje oko 20-25kn računaju +daju popust ako imaš keš i plaćaš sve odjednom.

Ja računam 25kn građevinski dio...

geodetski elaborat je negdje 1500kn pa na više...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
A kaj s objektima izgrađenim prije 1968.g?? Npr. stari štaglji, štale, svinjci i kojekakve šupe??

To se je isto nešto spominjala ta godina, ali nisam baš najbolje razumio??
Postoje neke snimke iz te godine koje su naprvaljane tokom preleta na cjelom području bivše Yuge i da se to nalazi u Beogradu??
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
objekti prije 1968 ne trebaju legalizaciju.

Za njih treba samo geodet i ucrtavanje u knjige.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
E tak sam i ja čul!

No da se mene pita, sve kaj je izgrađeno prije uspostave nove države Republike Hrvatske, znači od dana kad smo proglasili neovisnost, od dana kad je postala država slobodna, od tog dana je trebalo gledati i tražiti legalizaciju, jer bivša država više ne postoji i ono kaj se radilo prije je bilo prije, a ovak sad oni traže nešto čega ni sami nisu bili vlasnici prije.
Uglavnom, još bude tu svakakvog zla s tom legalizacijom, nebude se to završilo i rješilo još 20 god.
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,703
Rušit če se svi objekti izgrađeni poslije 06 mj.2012.Tada je napravljena snimka i vidljivo je da takve građevine nisu bile na snimci i za njih nije moguće podnjeti zahtjev za legalizaciju.Za ranije bespravno izgrađeno,ukoliko na gospodarstvu postoji i samo kokošinjac nelegalno izgrađen,neče se rušiti,ali neče biti moguće tražiti nikakva financijska sredstva iz raznih EU fondova.Niti če se moči provoditi ostavinske rasprave ili nasljeđivanje po drugim osnovama.
Paradoks je da ako se netko sada odluči na legalnu gradnju,sve naknade mora plačati po punoj cijeni, a sve nelegalno izgrađeno do sada se može legalizirati po povlaštenoj cijeni.To znači da su oni koji su ranije gradili legalno,a i ono koji če sada graditi legalno,kažnjeni s punom cijenom nameta.

to sam i ja čuo nešta, sad, pitanje kolko bude tu istine
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,703
evo da se pohvalim, danas sam dobio čestitku za nezakonito posjedovanje objekata, od dorečenih 500 kn +250 šta sam trebao platiti, dobijem račun na 1400 kn, s popustom, više nije 500 po građevini i 250 po onom manje kvadrature, nego se sad obračunava po volumenu po prostoru, a najbolja stavka Rješenja je da bi za jedan mali svinjac kazna iznosila 39 kn,ali se ne uvaža jel je najmanja kazna 500.. pa ti eto. I tu su sad počele pljačke i razno razne malevrazicje, ma fujj.....
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
skupite se u udrugu, i odgodite sve legalizacije do izlaska iz krize...
sve dok prosječna,(ili pojedinačna) plaća ne pokrije sindikalnu košaricu...

po dalmaciji,u nekim mistima i gradovima, namjerno nisu davali papire jer je kazna bila duplo skuplja i donosila je više love...
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
sve ja razumijem, i da je kriza, i da pretjeruju s ciframa, i da su to objekti od životne važnosti za vlasnike... ali, ja imam dokumentaciju u kojoj je naš štagalj iz '64 uredno ucrtan nakon izgradnje. imam i papire od kuće pokojnog pradjeda, a ona je građena taman prije kolektivizacije, '48. samo je trebalo poštivati pravila gradnje i urbanističke planove koji kod nas postoje još od vremena marije terezije i problem riješen. opet, žao mi je što će ljudi morati iskeširati ogromne, neralne cifre za to, ali mi nije jasno zašto nije poštovan zakon u vremenu kad su objekti građeni. zato smo i došli u poziciju da nam gradovi i sela liče na cirkus, izgubili smo autohtone građevine, a dobili primitivizam i pretjerivanje. naravno, tu je i država kriva, jer nije to kažnjavala u startu, ali to je već druga priča...
 

proart-ing

Novi član
Tu od
20 Pro 2011
Poruka
6
arhitektonski odnosno građevinski dio je od komore erhitekaka propisan na 35kn/m2 bruto površine.
Skoro svi rade ispod te cijene, negdje oko 20-25kn računaju +daju popust ako imaš keš i plaćaš sve odjednom.
Ja računam 25kn građevinski dio...
geodetski elaborat je negdje 1500kn pa na više...

Ljudi pazite kakve cijene ugovarate sa projektantima, nije sasvim točno da je ministarstvo preporučilo cijenu od 35 kn/m2. (u ovom slučaju ministarstvo samo daje preporuku, ne određuje cijenu) Da bi razjasnio nedoumice stavio sam tablicu koja je preuzeta sa stranica ministarstva graditeljstva i u bojama sa dopisao jedinične cijene po kvadratu za određene vrste zgrada i određene kvadrature. Za gospodarske zgrade treba gledati zeleni stupac, tamo se jasno vidi da preporuka nije 35 kn/m :icon_hang: već se kreće od 10,5 - 16,5 kn/m2. :(nerd):

Za obiteljske kuće je cijena od 25 - 38 kn/m2 (u kategoriju "obiteljske" bi spadale i dvorišne zgrade (pomoćne namjene) veće od 50 m2 , opisao sam u tablici koje su to)

Vlasnicima OPG-ova, OG-ova, PG i sl. račun za ozakonjenje gospodarskih zgrada može ići u prihvatljivi trošak (knjigovodstveno), a koji su u sustavu PDV-a na računu za ozakonjenje projektant ne iskazuje PDV.

U mojoj županiji Bjelovarsko-bilogorska cijene geodeta za geodetski snimak kreće se od 2200-2500 kn, (više manje je to fiksna cijena za posjed bez obzira na broj i kvadraturu zgrada... posjed može činiti više katastarskih čestica)

Točno je da projektanti mogu ugovoriti i niže cijene od preporučenih,
ja računam za građevinski dio:
obiteljske kuće - 16 kn
gospodarske zgrade do 0-400 m2 - 12 kn

https://www.dropbox.com/s/unoqi18q3mom9ir/cijenik po ministarstvu.jpg?dl=0
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
A koliko računaš ako dobiješ gotove crteže s presjecima, skupa s geodetskim podlogama u Acadu?
Tak da ni netrebaš vidjeti objekt.
 

proart-ing

Novi član
Tu od
20 Pro 2011
Poruka
6
gotovi nacrt situaciju posjeda u dwg-u (za one koji ne znaju dwg je format dokumenta/nacrta u digitalnom obliku iz programa AutoCAD ili sličnih koje je više manje standardni program koji koriste i projektanti i geodeti) ionako razmjenjuju gotovo svi geodeti i projektanti...(na to se svakako računa)

gotovi nacrti zgrada su također u dwg-u ili u tiskanom izdanju?

U svakom slučaju ako su nacrti točni mogu pomoći i ubrzati izradu "projekta" za legalizaciju (pišem "projekt" da pojednostavim jer su točni nazivi različiti za različite vrste i kvadrature zgrada),
takav nacrt bi pomogao, cijena bi bila manja 20%. Možda bi očekivali veći popust ali takve nacrte treba dodatno obraditi, izračunati površine i volumen i sve to prikazati kao i tekstualni dio projekta, tako da tu ima još posla.

Uz sve navedeno u "projekt" se moraju priložiti i 4 slike za svaku zgradu
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Ljudi pazite kakve cijene ugovarate sa projektantima, nije sasvim točno da je ministarstvo preporučilo cijenu od 35 kn/m2. (u ovom slučaju ministarstvo samo daje preporuku, ne određuje cijenu) Da bi razjasnio nedoumice stavio sam tablicu koja je preuzeta sa stranica ministarstva graditeljstva i u bojama sa dopisao jedinične cijene po kvadratu za određene vrste zgrada i određene kvadrature. Za gospodarske zgrade treba gledati zeleni stupac, tamo se jasno vidi da preporuka nije 35 kn/m :icon_hang: već se kreće od 10,5 - 16,5 kn/m2. :(nerd):

Za obiteljske kuće je cijena od 25 - 38 kn/m2 (u kategoriju "obiteljske" bi spadale i dvorišne zgrade (pomoćne namjene) veće od 50 m2 , opisao sam u tablici koje su to)

Vlasnicima OPG-ova, OG-ova, PG i sl. račun za ozakonjenje gospodarskih zgrada može ići u prihvatljivi trošak (knjigovodstveno), a koji su u sustavu PDV-a na računu za ozakonjenje projektant ne iskazuje PDV.

U mojoj županiji Bjelovarsko-bilogorska cijene geodeta za geodetski snimak kreće se od 2200-2500 kn, (više manje je to fiksna cijena za posjed bez obzira na broj i kvadraturu zgrada... posjed može činiti više katastarskih čestica)

Točno je da projektanti mogu ugovoriti i niže cijene od preporučenih,
ja računam za građevinski dio:
obiteljske kuće - 16 kn
gospodarske zgrade do 0-400 m2 - 12 kn

https://www.dropbox.com/s/unoqi18q3mom9ir/cijenik po ministarstvu.jpg?dl=0

Ja odavno završio s time pošto mi je to bilo onak posao sa strane...
ne da mi se s ljudima imat posla...
Ja sam naveo okvirnu preporučenu cijenu, ima ih koji rade cijeli elaborat za 2000kn za kuću 9x12, s etažama i međuetažama ( ne pada mi na pamet)...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Znam, imam kopiju jedne uspješne legalizacije kao predložak, te radim po njoj.
Trebam nekoga sa žigom.

Nego, meni su geodetske podloge zajedničke za cijelo dvorište, a prijava je bila jedna zajednička, za dogradnu kuće i za štalu/štagalj (zahtjevu je bila priložena dokumentacija za jedno i drugo). Trebaju li biti dvije odvojene dokumentacije?

Zapravo, štala i štagalj se u stvarnosti drže u komadu, a po dozvolama su dva odvojena objekta, jer su ih na urbanizmu na dozvolu krivo ucrtali (obrisali kuću, a nacrtali štalu!!!).
 

proart-ing

Novi član
Tu od
20 Pro 2011
Poruka
6
dokumentacije (projekti) mogu biti i odvojene ali i zajedničke, znači oba slučaja prolaze
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
@proart ing,ili bilo tko drugi.. ako može pojašnjenje.Ja sam predao prazan zahtjev, jer nemam ništa od dokumetacije, imanje sam kupio 1998, kuća je sagrađena prije 1940, u dvorištu je bila stara staja i ruševni štagalj, također građeni davnih godina, koje sam ja porušio do temelja...temelji su ostali..prije predaje zahtjeva, pogledao sam u upravnom odjelu te utvrdio da je samo kuća ucrtana, a stajai štagalj ne..pitao sam zašto?? ali ostao bez odgovora..tražio sam podatke u državnom arhivu..međutim nemaju..priča da je nekih godina bila poplava u mom kraju te su uništene arhive. Znači nemam ništa..od novih zgrada napravio sam samo garažu od 40 m2. Nedavno sam dobio dopis u vidu "rješenje o izvedenom stanju"..promjena nadležnosti..gdje me moj upravni odjel iz Ludbrega izvješćuje da se moj predmet prebacuje u Agenciju za ozakonjenje nezakonito izgrađenih zgrada u Zagrebu, te da se za daljnje radnje obratim njima.
U svezi iznjetog molim savjet, jer moj osobni stav je da se neću nikome javljati, tko me treba naći će me na adresi.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Netrebaju oni tebe, već ti trebaš njih. Ti si predal zahtjev.
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
Kaj se mene tiće ja ih baš nimalo NE trebam. Zahtjev sam predao jer nemam nikakve papire niti nemogu doći do njih, a niti su mi potrebni.
 

Najnoviji postovi

Na vrh