• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Legalizacija objekata

proart-ing

Novi član
Tu od
20 Pro 2011
Poruka
6
@proart ing,ili bilo tko drugi.. ako može pojašnjenje.Ja sam predao prazan zahtjev, jer nemam ništa od dokumetacije, imanje sam kupio 1998, kuća je sagrađena prije 1940, u dvorištu je bila stara staja i ruševni štagalj, također građeni davnih godina, koje sam ja porušio do temelja...temelji su ostali..prije predaje zahtjeva, pogledao sam u upravnom odjelu te utvrdio da je samo kuća ucrtana, a stajai štagalj ne..pitao sam zašto?? ali ostao bez odgovora..tražio sam podatke u državnom arhivu..međutim nemaju..priča da je nekih godina bila poplava u mom kraju te su uništene arhive. Znači nemam ništa..od novih zgrada napravio sam samo garažu od 40 m2. Nedavno sam dobio dopis u vidu "rješenje o izvedenom stanju"..promjena nadležnosti..gdje me moj upravni odjel iz Ludbrega izvješćuje da se moj predmet prebacuje u Agenciju za ozakonjenje nezakonito izgrađenih zgrada u Zagrebu, te da se za daljnje radnje obratim njima.
U svezi iznjetog molim savjet, jer moj osobni stav je da se neću nikome javljati, tko me treba naći će me na adresi.

Ako ste napravili samo garažu koja je manja od 50 m2 za nju vam ne treba niti geodet niti projektant, državi ćete za legalizaciju te garaže platiti samo kaznu u fiksnom iznosu od 500 kn, i ona će vam biti legalizirana (ne i ucrtana, za sada država ne traži da se legalizirane zgrade odmah i ucrtaju, to je vaša dobra volja, a ako bi to htjeli obaviti to možete odmah po dobivanju rješenja da je objekt legaliziran ili kasnije kada se odlučite)

Netrebate se nikom javljati, oni će se javiti vama kad vaš predmet dođe kod njih na red, a to se može odužiti. Da ne duljim priču ministarstvo vrši pritisak na lokalne urede za graditeljstvo da rješavaju što je više moguće predmeta, zbog toga su osnovali agenciju za legalizaciju, zaposlili dio ljudi da rade isti taj posao koji rade i lokalni uredi, ovisno o statistici broja rješenih predmeta određenog ureda uzimaju im određeni proj predmeta i šalju ih na rješavanje agenciji.

Što se Vas osobno tiče ta raspodjela predmeta među njima vama ne znači ništa, sve se i dalje rješava po istom zakonu, samo drugi referent obrađuje zahtjev.

Predlažem da čekate dok Vam se oni ne jave, :8):
a vjerojatno će Vas obići njihov službenik, za svaku županiju imaju po par ljudi koji rade samo terenski posao, mjere i slikaju zgrade, dok će Vam rješenje ispisati službenik u Zagrebu u agenciji...
 

proart-ing

Novi član
Tu od
20 Pro 2011
Poruka
6
Netrebaju oni tebe, već ti trebaš njih. Ti si predal zahtjev.

u slučaju kad dobijete samo obavjest da je vaš predmet prebačen agenciji tad se ne treba nikom javljati samo radi toga... to je tipski dopis koji šalju svima, taj dio da se treba javiti se odnosi samo na to da investitor koji bi se potencijalno htio informirati za stanje svog predmeta (ima slučajeva da su investitori predali gotove projekte koji čekaju u uredu i duže od godinu dana i nisu riješeni) da ne zove u ured gdje je predao zahtjev, već da zove u agenicu u Zg. :icon_toilet:

u slučaju da dobijete dopis u kom se spominje rok za dopunu dokumentacije ( u pravilu je taj dok 30 ili 60 dana) a niste predali projekt ili geodetski snimak onda se svakako bez odlaganja javite svom projektantu (ili geodetu ako vam fali geodetski snimak)... Taj rok se računa od dana kad ste potpisali da ste zaprimili preporučeni dopis (dakle ne od datuma kad je napisan dopis).:eek::

Rok se može dodatno produžiti na maksimalno dodatnih 3 mjeseca, sve što treba je potpisati ugovor sa projektantom gdje se navodi lokacija, vrsta zgrada i rok za izradu dokumentacije.
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,690
To apsolutno nije istina, za svinac površine 10 m2 sam morao vaditi nacrt i geodetski snimak, da bi sad za to platio kaznu još u iznosu od 500 kn, a rečena je 250, isto kao i za garažu (poljoprivredni objekt), di je jedinstvena kazna trebala biti u iznosu 500 kn za objekat, a na kraju me košta skoro 900. Izvarani smo opet, sam arhitekt koji je radio nacrt, i još sam se raspitivao u jendom, pa i u samom uredu za prostorno uređenje, 3 identična odgovora, a na kraju ispalo sasvim 4... zajebu te pred gotovim činom. Za te kazne nekrvim arhitekte, nego državu samo, ništa drugo.
 

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
Neznam kako su tebe izigrali al znam da sestra za garažu platila samo kaznu od 500 kn, ništa više bitno je da glavni objekat, tjs kuća ima građevinsku dozvolu te da pomoćni objekat ( garaža ) nije fizički povezan sa kućom i da ne ne prelazi 50m2. Sestrine garaže imaju 49 :icon_mrgreen: sreća dok smo ih radili da nismo koji metar dalje temelje produžili, a bilo je mjesta :biggrin:
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,690
Pa ajde, tko je od vas od početka znao da se kazna plača po volumenu prostorije? Rečeno je za komunalne doprinose, kaznu nitko nije spominjao, jel je ona jedinstvena trebala biti.
 

proart-ing

Novi član
Tu od
20 Pro 2011
Poruka
6
To apsolutno nije istina, za svinac površine 10 m2 sam morao vaditi nacrt i geodetski snimak, da bi sad za to platio kaznu još u iznosu od 500 kn, a rečena je 250, isto kao i za garažu (poljoprivredni objekt), di je jedinstvena kazna trebala biti u iznosu 500 kn za objekat, a na kraju me košta skoro 900. Izvarani smo opet, sam arhitekt koji je radio nacrt, i još sam se raspitivao u jendom, pa i u samom uredu za prostorno uređenje, 3 identična odgovora, a na kraju ispalo sasvim 4... zajebu te pred gotovim činom. Za te kazne nekrvim arhitekte, nego državu samo, ništa drugo.

Poštovani Zetorboy, propis za zgeade do 50 m2 se odnosi na POMOĆNE ZGRADE (kao što su garaže za auto, drvarnice, ljetne kuhinje, komare, ostave, alatnice i slično), nažalost svinjac iako je manji od 50 m2 ne može spadati u pomoćne zgrade već u GOSPODARSKE, a za njih ne postoji minimalna kvadratura za koju se ne mora izraditi projekt... Znam da je to sve komplicirano za pohvatati, ali ko pita ne skita :icon_pidu:
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,416
Koja je cijena ovoga što izrađuje nacrte? Radi se o legalizaciji postojećeg objekta.
 

proart-ing

Novi član
Tu od
20 Pro 2011
Poruka
6
Trebao bi malo više informacija, npr. koja je cca kvadratura zgrade za koju treba ozakonjenje, ako ih je onda više koji broj i namjena, i gdje se nalaze navedene zgrade (radi eventualnih troškova putovanja), javite pa se može složiti neka ponuda. Mi inače radimo obiteljske i pomoćne unutar županije 15 kn/m2 brutto površine zgrade, a gospodarske zgrade (štale, sjenici, spremišta) 11-12 kn/m2 pa i niže ako ih ima više...

Ako vam zgrade nisu ucrtane u katastru trebate angažirati i geodetu, njihove cijene se kod nas u županiji kreću oko 2000-2500 kn po posjedu.
 

PUNISHER

Član
Tu od
28 Svi 2011
Poruka
84
pozdrav, a kaj s onima koji nisu zahtijev ni predali, jer kolko znam ima i takvih...
 

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
E ti su ,večinom napravili grešku,,,i to veliku,,jer kaj ih je koštalo podnjeti zahtjev?A u zakonu je tada pisalo -s podnošenjem zahtjeva,smatra se da je legalizacija u tijeku,,,to kaj su kasnije pričali o nekim rokovima ,,,to ne prolazi.Mislim da se i sad može legalizirati neke građevine ,ali ne pod uvjetima kao prije ,,tu stvarno najviše zna kolega s foruma kaj se bavi IZRADOM LEGALIZACIJE,,proart-ing. pa bi on bolje znao...no trebalo je barem podnjeti zahtjev s nepotpunom dokumentacijom...
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Jednostavno je nema tu kemije,tko nema legalizirano,neče moč poklonit ili prodat taj komad zemlje sa objektom.
 

proart-ing

Novi član
Tu od
20 Pro 2011
Poruka
6
I oni mogu vrlo vjerojatno legalizirati svoj objekt samo ne po zakonu o legalizaciji
(po zakonu o legalizaciji je ipak jednostavnija procedura). Znači ide se na zahtjev za građevinsku dozvolu, praktički pravimo se da objekt ne postoji i rade se projekti kao da se namjerava graditi novi objet. Problem je taj što u ovoj varijanti objekt mora zadovoljavati tj mora se uklopiti u prostorni plan grada ili općine. To može biti potencijalni problem, ako npr hoćete na ovaj način legalizirati štalu za 55 krava, koja je u građevnoj zoni udaljena cca 35 m od ceste, a vaš prostorni plan kaže da se u u građevnoj zoni može graditi samo staja do 30 grla ili eventualno uopće ne dopušta gradnju staje u građevnoj zoni onda je to problem... Problem može biti i postotak izgrađenosti (ako je velik) ili udaljenost od međe (ako je zgrada na međi).
Znači moguće je ali je potencijalnih problema dosta, prednost ovog načina je jedino to da se ne plaća kazna na nelegalnu gradnju (komunalni i vodni doprinos ostaju, tj plaćaju se u svakom slučaju)


Inače, ima još jedna varijanta pomalo "neslužbena" da se ipak upadne u legalizaciju i bez prijave, ovo prolazi samo kod nekih referenata koji obrađuju legalizaciju tako da vam ne mogu tvrditi 100% da će proći. Naime trebali bi imate nekog od susjeda ili i selu koji je podnio zahtjev za legalizaciju, procedura mu još nije dovršena do kraja. Ne mora biti prvi susjed bitno da je u istoj katastarskoj općini kao i lokacija gdje je vaš objekt koji se treba legalizirati. Taj susjedov zahtjev se prošiti tj dopišu se vaše ćestice, što se tiče plaćanja plaćate svaki za svoje objekte...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
E

Emanuel10

Guest
Imam ja pitanje jedno. Posto sam novi na forumu i tek se upoznavam sa ovim temama, molim za razumjevanje. Dakle, zanima me postupak legalizacije i koliko to traje vremenski a koliko novcano bi morao minimalno izdvojiti? Hvala.
 

proart-ing

Novi član
Tu od
20 Pro 2011
Poruka
6
vremenski proces može potrajati od 2 tjedna pa sve do 2-3 godine, sve ovisi kakve je sreće podnositelj zahtjeva (i što mu je interes, da sve traje kraće ili da se produlji), ako vam je hitna legalizacija iz razloga da prodajete nekretninu, imate namjeru gradnje nove zgrade na navedenom posjedu, kandidirati za EU fondove (a jedan od zahtjeva je legalan posjed) ili ako želite darovati/prepisati vlasništvo na nekog svi ti slučajevi su opravdan razlog da kod nadležnog referenta tražite da se predmet požuri, tj morate imati prioritet u rješavanju. U tom slučaju ako nema komplikacija sve se relativno brzo riješi. (2-3 tjedna)

Cijena najviše ovisi od broja, vrste i veličine nelegalnih zgrada. Djelomično ovisi i od zone grada ili općine u kojoj se zgrada nalazi (prva, druga, treća i sl. zona.), u pravilu što je zona bliže nekom centru mjesta to je komunalna naknada veća.
Uz plaćanja prema državi treba platiti i projektanta i eventualno i geodetu, o tim cijenama sam pisao u prošlim postovima. Kada bi htjeli saznati kolika bi bila cijena za vaš konkretan primjer morali bi znati točno o kakvim zgradama se radi. Mislim da bi vam većina projektanata besplatno napravila grubi izračun ukupne cijene i ponudu za svoj dio posla.

Još jedna stvar, sada je konkretno aktualna energetska obnova obiteljskih kuća, ljudi koji su rješili legalizaciju mogu bez problema kandidirati, od Fonda se može dobiti do 80% cijene za fasadu, krov ili prozore. Evo ovo je samo jedan od načina na koji će država vršiti pritisak da se što je više moguće nelegalnih zgrada legalizira.
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
Jimam stalu koja je dovrsena 1965 godine ali je na nikakvim snimkama ni kartama nijenbilo ,,,, traziomsam imdobio uporabnu dozvolu uz 2 svjedoka i izlazak na teren referenata iz upr.odj.za grad.
 

2310980

Član
Tu od
6 Lis 2011
Poruka
137
Trebam legalizaciju, zahtjev predan prazan jer zelimo skinuti gornji kat kuce koji ionako nije u dozvoli a posto smo kucu nasljedili nevidimo upotrebu tog gornjrg kata u buducnosti. Kako sad to izvesti posto je snimka kuce i ostalih zgrada,kakav je postupak i sto dalje???
 

proart-ing

Novi član
Tu od
20 Pro 2011
Poruka
6
molim za malo pojašnjenje, ako sam dobro shvatio kuća koju ste nasljedili ima prizemlje prema projektu tj prema građevinskoj dozvoli, a kat kuće je nelegalan i vi bi ga htjeli srušiti da ga ne morate legalizirati? Zanima me dali su ostale zgrade na parceli (na posjedu) legalne ili ima još nelegalnih?
Na zračnoj snimci iz 21.06.2011. se ne vidi katnost kuće (iako iz ministarstva govore drugačije) dakle ne vidi se dali je kuća prizemnica ili katnica.

Dakle vi možete legalizirati zatečeno stanje sa katom (ovakvo kako trenutno je) ili također postoji mogućnost da prije izrade projekta za legalizaciju srušite kat kuće (koji vam ne treba) i legalizirate stanje bez kata (ako je prizemlje djelomično nelegalno). U tom slučaju ćete imati manje plaćanja prema državi (vodni, komunalni doprinos i kaznena pristojba), za iznos točno toliko koliko je manje kubika srušenog dijela kata. Po meni problem je jedino ako srušite kat pretpostavljam da navedena kuća nema ravni krov, samim tim vi ćete morati ponovno raditi krovište za prizemlje (dakle nakon rušenja kata) i u slučaju da vam u tom trenu dođe građevinska inspekcija vi ste automatski u prekršaju jer "gradite" bez dozvole... :icon_rolleyes:

Ako navedena kuća nije u centru nekog mjesta/grada tj ako komunalni doprinos nije jako velik (raspitajte se u vašoj općini koliki je komunalni za stambene građevine/zgrade na adresi navedene kuće) moje mišljenje da ćete imati više troška oko rušenja nego da legalizirate stanje kakvo je (sa katom)

Mislim da bi rušenje imalo ekonomsku isplativost samo ako je prizemlje kuće "identično" po dozvoli (dopušteno odstupanje u dimenzijama kuće ne bi smjelo biti veće od 30 cm), tada kuću uopće ne bi trebalo legalizirati, i ne bi imali nikakvih kazni niti doprinosa. :(angel):

Dakle imate dvije opcije, ako ste se prijavili za legalizaciju, a trenutno niste dobili požurnicu na rok od 30 dana da donesete dokumentaciju imate nešto vremena i možete izabrati varijantu koja vam više odgovara. Dakle zahtjev za legalizaciju se može i povući ako se ustanovi da legalizacija nije potrebna. :(y):
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,690
Imam jedno pitanje... dobio sam riješenje o izvedenom stanju polj objekata di ima stavka da se ozakonjuju te zgrade.... i na drugoj strani da je plaćena kazna za zadržavanje objekta.. i još jedna, koja mi je problem sad... "Da se komunalni i vodni doprinosi u skladu s Zakonom plačaju po izvršnosti ovog riješenja s posebnim propisima"... sad, šta to znači? Nigdje nema nikakav iznosi niti uplatnica... Sad me zanima... šta to riješnje uopće znači? Jeli to kraj legalizaciji i samo da se riješi ucrtavanje ili da očekujem još nešta doma.. Inače, to riješenje je već 5 mj kod mene :)
 

proart-ing

Novi član
Tu od
20 Pro 2011
Poruka
6
Ovo rješenje znači da su vam zgrade legalizirane. Naknadno će vam stići uplatnice od vaše općine za komunalni doprinos (dosta općina se odreklo komunalnog doprinosa za poljoprivredne zgrade), a ako ste u legalizaciji imali pomoćnih ili stambenih zgrada onda će vam sigurno stići uplatnica. Isto tako iz Hrvatskih voda će vam stići dodatno uplatnica za vodni doprinos. Dakle zgrade su vam legalizirane samim tim što ste platili prvi dio tzv "kaznu" ali i dalje stoji obveza plaćanja komunalnog i vodnog doprinosa. Inače kao što sam u prijašnjim postovima napisao ucrtavanje nije obavezno i ako ga ne želite za sad vas nitko ne tjera da ga obavite. Neznam kako ste se dogovorili sa vašim geodetom, dali je u njegovoj cijeni i ucrtavanje ili će vam to dodatno naplaćivati (obično je ovaj drugi slučaj) pa si razmislite dali plaćati geodeti za nešto što nije nužno (barem dok ne platite komunalni i vodni). Ako vas zanima koja će biti cifra za komunalni i vodni najbolje da se obratite vašem projektantu koji je radio legalizaciju, oni imaju sve podatke i mogu vam već sada izračunati.
Inače to što je rješenje kod vas već 5 mjeseci je malo čudno jer je uobičajeno da općina i hrvatske vode šalju svoje uplatnice kroz mjesec dva nakon izdavanja rješenja, očito je da su i oni u gužvi.
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,654
Gosp. Proarting, molio bih za savjet. Ja osobno sam napravio garažu od 40m2, i za nju tražio legalizaciju. Kuću sam kupio prije 15 godina, a ista je izgrađena oko 1940 godine, pribavio sam avionski snimak, gdje je kuća locirana i staja koju sam ja srušio. Budući nemam nikakve dokumete iz ZG su tražili u vezi leg. garaže da pribavim uporabnu dozvolu za kuću. Izlaskom lokalnih djelatnika isti su me izvjestili da je kuća van gabarita kako oni imaju ucrtano u kat. planu za oko 14m2, te nemogi izdati uporabnu već moram i za kuču tražit legalizaciju, te su me pitali dali imam kakvu fotografiju kuće iz prošlosti. Napominjem da ja nisam ništa dograđivao, kupio sam je takvu, jedino sam promjenio krovište i fasadu. Što mi je činiti, ja osobno mislim odustat od svega ako moram za kuću snosit troškove legalizacije, i ktome neznam koje. Molim vas za odgovor. Hvala.
 

Najnoviji postovi

Na vrh