• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Legalizacija objekata

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
585
Ne, MOGAO SI. Legalizacija vrijedi za objekte napravljene do (mislim) 2009.

Ono kaj ne razumijem je ČEMU legalizirati nekaj kaj postoji još od vremena Juge? Harač ili??? I kaj bu s onim kaj nebu "legalizirano"?


Točno tako, možeš legalizirati sve napravljeno od kupnja 2011 (tad je bila avio snimka, i kažu da će se legalizirati ono što je na snimci)


Pa zadnja legalizacija u Jugi je bila 68godine, sve kasnije bez dozvole je nelegalno, eto zašto treba. Neki su i 70tih vadili dozvole a većina nije. Druga je stvar što cijena komunalnog doprinosa za stare objekte nije niža, a trebala bi biti. jer 70tih su svi izdvajali za komunalije, imali ili ne dozvolu.
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
585
Bez brige, to znam.
Nego, pitam se kaj bu ak se ljudi tak masovno ne odazovu kak se očekuje???

Nitko još ne zna što će biti ako se masovno ne odazovu (a neće se odazvati, znamo zašto). naj vjerovatnije mi se čini produljenje roka prijave za još koju godinu.

MOCO
Dal će biti što od legalizacije ili ćemo još vidjeti, al za sada u zakonu stoji da se nelegalni objekt ne može OTUĐITI (prodati i darovati) i takva promjena se ne može zabilježiti u zemljišnim knjigama.
A za seljake postoji i druga metoda-tko nema dozvolu-nema poticaja za stoku (naravno nakon toga se opet mogu očekivati prosvjedi, al tko zna što nam još spremaju)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Točno tako, možeš legalizirati sve napravljeno od kupnja 2011 (tad je bila avio snimka, i kažu da će se legalizirati ono što je na snimci)


Pa zadnja legalizacija u Jugi je bila 68godine, sve kasnije bez dozvole je nelegalno, eto zašto treba. Neki su i 70tih vadili dozvole a većina nije. Druga je stvar što cijena komunalnog doprinosa za stare objekte nije niža, a trebala bi biti. jer 70tih su svi izdvajali za komunalije, imali ili ne dozvolu.
A zakaj bi trebalo biti legalno? Razumljivo mi je za vikendice, ali za neki kokošinjac na selu...???
Jesam legalist dok se netreba platiti, ali ovo je pljačka, pa tu moj legalizam prestaje. Za stare objekte je moglo biti po m2, kak je i do nedavno bilo, a ne po m3.
Kak mogu bilo koga natjerati da štalu staru 20...40g legalizira? Mene sigurno nebudu, iako imam za sve izvađene dozvole (istina, netočno su ucrtani objekti na njima, no ne našom krivnjom).
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
a šta ako netko nije dobar s jednim susjedom i nema šanse da mu ovaj potpiše jer se svađaju zbog međe??

Ja sam imal takav slučaj sa susjedom budalom, uglavnom vezano uz ucrtavanjem kuće, svađal se sa svima, sa geodetima, mi smo svoje napravili, geodeti obajveštavali njega u kojoj je fazi koji dio aktivnosti i ako ima kakvu žalbu nek napiše, frajer je mislil da bez odgovora nebu niš i nije odgovaral i sve se lijepo sredilo...

Prošlo je vrijeme kad te susjed jebal.... jer mora imati prokleto čvrste komentare da bi mogal zaustaviti proces...
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ovo što se tiče susjeda je točno, može potpisati, no ne mora. Ako radiš nešta ili imaš napravljeno u okvirima svoje parcele, moraš se samo držati zakonskih okvira za otovre na kući.
Ono oko lokacijskih ili građevinskih dozvola do 400 odnosno 600 kvadrata ne stoji. Samo se više ne zove tak, no novčano ispada slično. Ja sam napravio papire za kuću, sama papirologija nosi 30 tkn plus još nekih 25 tkn vodnih i komunalnih doprinosa. Da napomenem da je parcela papirnato vrlo uredna, vlasništvo bez ikakvih daljnjih potreba za sređivanjem i izmjerama.
Mene isto interesira što sa onima koji neće htjeti legalizirati svoje objekte jer im nije potrebno. Hoće li državne institucije i dalje šutjeti oko toga i praviti se englezi ili će konačno netko i izači na teren i kazniti pametnije od nas koji radimo propisno.
Mene osobno ne dira što kako tko gradi i kako će završiti s time. Dira me kad takav netko pravi budalu od mene, a ima ih popriličan broj.
 
L

LEGALIZACIJA

Guest
Ovo što se tiče susjeda je točno, može potpisati, no ne mora. Ako radiš nešta ili imaš napravljeno u okvirima svoje parcele, moraš se samo držati zakonskih okvira za otovre na kući.
Ono oko lokacijskih ili građevinskih dozvola do 400 odnosno 600 kvadrata ne stoji. Samo se više ne zove tak, no novčano ispada slično. Ja sam napravio papire za kuću, sama papirologija nosi 30 tkn plus još nekih 25 tkn vodnih i komunalnih doprinosa. Da napomenem da je parcela papirnato vrlo uredna, vlasništvo bez ikakvih daljnjih potreba za sređivanjem i izmjerama.
Mene isto interesira što sa onima koji neće htjeti legalizirati svoje objekte jer im nije potrebno. Hoće li državne institucije i dalje šutjeti oko toga i praviti se englezi ili će konačno netko i izači na teren i kazniti pametnije od nas koji radimo propisno.
Mene osobno ne dira što kako tko gradi i kako će završiti s time. Dira me kad takav netko pravi budalu od mene, a ima ih popriličan broj.



pozdrav
Za nekih 10-tak dana bi trebala izaci izmjena i dopuna Zakona o postupanju s nezakonito izgradenim zgradama (Zakon o legalizaciji) i s tim bi tocno bilo definirano nacin postupanja pri legalizaciji odnosno kaznene odredbe.
Uglavnom, ako je i bilo koji objekt ilegalno sagraden na nekoj cestici, to se nece vise moci prodavati, darovati, naslijedivati, dizati kredit odnosno stavljati zalozno pravo od banke na nekretninu, jednom rijecju NISTA.

E sada, da li ce stvarno tako i biti to je neka druga tema.

pozzzzzz
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Razumijem da nemreš prodati...no da nemreš naslijediti???
Pa kaj imovinu misle oduzeti? A žale se na nesređene imovinske odnose. Ovo je samo još jedna otegotna okolnost da ljudi i formalno riješe stvari.

Nego, a kaj ak su neki općinski "stručnjaci" davnih dana napravili greške u papirima, tj. nisu ucrtali objekte na prava mjesta. Takav je slučaj pri meni. Za sve postoje papiri, ali netočno su napravljeni. Tak za štalu, štagalj i dio kuće.
I sad da plaćam nekakve naknade za nečije greške???
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
znači opet nebuloze budu uvrštene u zakon pod paskom nekih lobija,ja ako ne želim legalizirati po astronomskoj cijeni svoju kuču i gospodarske zgrade koje su napravljene po slovu zakona tamo 80 tih,volio bih vidjeti šta se bude desilo,jer kad izračunam šta se sve traži oko legalizacije,EU propisa i ostalih parazitskoh nameta ,bolja mi je varijanta ne tražiti nikakvi poticaj za ono što ja vezano uz tu legalizaciju(krave,štala,gnojne jame,raznorazne nus prostorije) a kuču ne namjeravam prodavati ,jer tu ostajem dok ne bacim žlicu i volio bi vidjeti onog lika koji bude donio zakon da to ne može nitko od djece nasljediti:axe:
 
L

LEGALIZACIJA

Guest
Razumijem da nemreš prodati...no da nemreš naslijediti???
Pa kaj imovinu misle oduzeti? A žale se na nesređene imovinske odnose. Ovo je samo još jedna otegotna okolnost da ljudi i formalno riješe stvari.

Nego, a kaj ak su neki općinski "stručnjaci" davnih dana napravili greške u papirima, tj. nisu ucrtali objekte na prava mjesta. Takav je slučaj pri meni. Za sve postoje papiri, ali netočno su napravljeni. Tak za štalu, štagalj i dio kuće.
I sad da plaćam nekakve naknade za nečije greške???


ako nije uskladeno stanje na terenu s katastrom (a to je nazalost cest slucaj), onda bi te to oplelo po dzepu jer bi morao platiti geodeti da to sve uskladi....
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
ako nije uskladeno stanje na terenu s katastrom (a to je nazalost cest slucaj), onda bi te to oplelo po dzepu jer bi morao platiti geodeti da to sve uskladi....
Uskladti geodetski ili tražiti nove dozvole?
Dakle, dozvole postoje, ali su krivo ucrtani objekti.
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Mislim da bi situacija bila sljedeća.Ti ako bi tražil uslugu legalizacije moral bi sve uredno platiti i onda bi dobil priliku da tužiš onu prošlu državu za loš izveden projekat.E,dok bi ovi naši sve to uskladili(koga,kad i gde tužiti),pa uz jedan lepi svežanj papira i tvojih živaca,dakako i novčića prošlo bi neko vreme.Pa bi onda bil pozvan na sud,vamo tamo i na kraju bi odustal od tog suda,jer bi ti pojelo više živaca,vremena i novaca nego kaj taj projekt vredi.Za to su se naši branitelji borili.Iz privatnog života imam slučaj gde je dotični priznal sudu da je udaril šakom u glavu meni blisku osobu i taj isti sud ga je oslobodil svake krivnje,pa čak i sudskih troškova.Eto,malo je off,ali samo ističem na kaj se sve more računati kod takvih geliptera.
 
L

LEGALIZACIJA

Guest
Uskladti geodetski ili tražiti nove dozvole?
Dakle, dozvole postoje, ali su krivo ucrtani objekti.


... uskladiti geodetski naravno. Ako je sve legalno i imas dozole za to onda ti vise nista ne treba.
A sto se tice komentara od drugog clana da treba tuziti... to su gluposti. Ne treba mijesati kruske i jabuke. Ako ima razlike izmedu snimke u katastru i na terenu to moze biti uslijed vektorizacije starih karata. Naime, prije se radilo u starom sustavu karata 1:2880 mjerilu pa se to islo sve digitalizirati te je i zbog netocnosti prijasnjih mjerenja moglo doci do odstupanja.
A ako su bas prevelika odstupanja, onda je najvjerovatnije greska geodeta koji je to onda snimao.
Ako ti to nista ne znaci ili ne treba, moj ti je savjet - NE DIRAJ. Puno kosta.
pozzzz
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
... uskladiti geodetski naravno. Ako je sve legalno i imas dozole za to onda ti vise nista ne treba.
A sto se tice komentara od drugog clana da treba tuziti... to su gluposti. Ne treba mijesati kruske i jabuke. Ako ima razlike izmedu snimke u katastru i na terenu to moze biti uslijed vektorizacije starih karata. Naime, prije se radilo u starom sustavu karata 1:2880 mjerilu pa se to islo sve digitalizirati te je i zbog netocnosti prijasnjih mjerenja moglo doci do odstupanja.
A ako su bas prevelika odstupanja, onda je najvjerovatnije greska geodeta koji je to onda snimao.
Ako ti to nista ne znaci ili ne treba, moj ti je savjet - NE DIRAJ. Puno kosta.
pozzzz

Moj slučaj na viksi bila ucrtana upisana i katastarski i gruntovno ali zabilježba da nema grđevinsku i uporabnu taman imo kupca i dođe ovo gov..od legalizacije i nisam mogo prepisat. Evo sad sam pri kraju to je Gorička opčina Kravarsko (mjesto podvornica)
1. kazna - 3.806,64
2.geodet- 5.000,00
3.projektant- 6.800,00
4.komunalna-2.694,20
5.vodna- 1.017,21
6.taksa- cca- 750,00 -čekam rješenje onda dobim ček al tu je negje
--------------------------------------
bruto- 20.068,05
to je objekat od 20 m2 na kat +20 m2 natkrivene terase obračunski 134,71 m3
napomena: kupac oladio a i neda 3.000 eur više sve u svemu pušiona :blackeye
 
L

LEGALIZACIJA

Guest
Moj slučaj na viksi bila ucrtana upisana i katastarski i gruntovno ali zabilježba da nema grđevinsku i uporabnu taman imo kupca i dođe ovo gov..od legalizacije i nisam mogo prepisat. Evo sad sam pri kraju to je Gorička opčina Kravarsko (mjesto podvornica)
1. kazna - 3.806,64
2.geodet- 5.000,00
3.projektant- 6.800,00
4.komunalna-2.694,20
5.vodna- 1.017,21
6.taksa- cca- 750,00 -čekam rješenje onda dobim ček al tu je negje
--------------------------------------
bruto- 20.068,05
to je objekat od 20 m2 na kat +20 m2 natkrivene terase obračunski 134,71 m3
napomena: kupac oladio a i neda 3.000 eur više sve u svemu pušiona :blackeye


A je... sam postupak legalizacije nije osmisljen od strane bivse vlasti (pa preuzeto od sadasnje vlasti) da bi pomogli ljudima kako oni to navode, nego da drzava zaradi....

geodet ti je malo puno naplatio (po meni), a sto se tice projektanta i to je malo previse (ja bi ti manje naplatio...hehehe...:rolleyess:)
ali sta ces, tako je kako je.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
imam situaciju.

kuča sagrađena prije 1968 ali ima građevinsku dozvolu izdanu 1966g,
kuča je 40 m2 veča.
dozvola i za štalu koje nema.
u katastru i gruntovnoj vodi se livada.po PPU u građevnoj zoni.

kaj sad naj bolje napravit sa tim da se provede u katastar i gruntovnu.
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
A je... sam postupak legalizacije nije osmisljen od strane bivse vlasti (pa preuzeto od sadasnje vlasti) da bi pomogli ljudima kako oni to navode, nego da drzava zaradi....

geodet ti je malo puno naplatio (po meni), a sto se tice projektanta i to je malo previse (ja bi ti manje naplatio...hehehe...:rolleyess:)
ali sta ces, tako je kako je.

Geodet mi je prvi susjed vikse sa desne strane sve skupa sam pokrenuo odma poslije stupanja na snagu zakona kad još ni te karte (od avio snimaka) nisu bile gotove pa sam bio janje za klanje sad je vodna naknada pala za 50% tako da bi i ovo bilo jeftinije al zbog kupca sam požurio i pojo g...:toimonster:
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
imam situaciju.

kuča sagrađena prije 1968 ali ima građevinsku dozvolu izdanu 1966g,
kuča je 40 m2 veča.
dozvola i za štalu koje nema.
u katastru i gruntovnoj vodi se livada.po PPU u građevnoj zoni.

kaj sad naj bolje napravit sa tim da se provede u katastar i gruntovnu.

jel tih 40 m2 od prije 68 g ili poslije dozidano . svejedno mislim da možeš kompezirat sa kvadratima od građevinske od štale koje nema.
Prošle godine sam upisivao objekat sa građevinskom u katastar i gruntovnicu cca 4.000 kn sam platio gospodin je nekada radio u katastru i sve obavi lova na kraju ak si zainteresiran javim ti broj
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
građeno je u kompletu,
kaj netreba geodet ucrtat postoječe stanje prije?

daj broj na PP i svoje ime da znam reč čovjeku ko mi ga preporučil.
 
L

LEGALIZACIJA

Guest
imam situaciju.

kuča sagrađena prije 1968 ali ima građevinsku dozvolu izdanu 1966g,
kuča je 40 m2 veča.
dozvola i za štalu koje nema.
u katastru i gruntovnoj vodi se livada.po PPU u građevnoj zoni.

kaj sad naj bolje napravit sa tim da se provede u katastar i gruntovnu.


ako je starije od 68.g. to ti je onda dosta jednostavno i jeftinija varijanta nego da si npr. gradio 80-tih.
NE, nije istina da se moze kompenzirati. Staru gradevinsku dozolu sto si imao za štalu a nisi iskoristio ne mozes koristiti za ilegalni dio kuce. taj dio kuce moras legalizirati ali to ne treba raditi arhitekta nego moze i građevinac odnosno sudski vještak odraditi (kao što sam ja!!!).

Postupak malo duže traje jer trebaš par dokumenata iz ZG tražiti i trebaš dokaze i svjedoke ali nije problem.

Ako trebas ponudu ili bilo kakve informacije salji PM

pozzzz
 
Na vrh