• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Legalizacija objekata

P

Projektant

Guest
Ajmo znalci.
koji je postupak i okvirno cifra za izdvajanje/razdvajanje čestice.
znači trebalo bi iz jedne napraivt dvije,svaka na svog vlasnika i sa svojim brojem.

Postupak za dijeljenje čestice:

1-Izrada PGPa za stanje prije zahvata - geodet
2-Idejni projekti za svaku buduću česticu sa prijedlogom parcelacije. Projekti za bilo kakav jednostavni objekt u skladu sa prostornim planom (igralište, boćalište, nadstrešnica...) - projektant
3-Ishođenje lokacijske dozvole ili rješenja o uvjetima građenja - investitor/projektant
4-Parcelacijski elaborat u skladu sa lokacijskom dozvolom i provedba parcelacije - geodet

O cijenama na poruku ili mail...

pozz
 
P

Projektant

Guest
jednostavne građevine bez dozvole...

PRAVILNIK O JEDNOSTAVNIM GRAĐEVINAMA I RADOVIMA
[NN 21/09, 57/10, 126/10, 48/11]

Članak 1.
Ovim se Pravilnikom određuju jednostavne građevine i radovi koji se mogu graditi odnosno izvoditi bez rješenja o uvjetima građenja, potvrđenog glavnog projekta i građevinske dozvole (u daljnjem tekstu: akt kojim se dobrava građenje) i/ili lokacijske dozvole.

Članak 2.
Bez akta kojim se odobrava građenje i lokacijske dozvole može se graditi:

1. Pomoćna građevina koja se gradi na građevnoj čestici postojeće zgrade za potrebe te zgrade i to:

– cisterna za vodu i septička jama zapremine do 27 m3,

– podzemni i nadzemni spremnik goriva zapremine do 10 m3,

– vrtna sjenica i nadstrešnica tlocrtne površine do 15 m2,

– bazen tlocrtne površine do 24 m2 i dubine do 2 m,

– solarni kolektor i fotonaponske ćelije;
...

da ne prepisujem dalje, cijeli pročišćeni tekst imate na:
http://ljustina.net63.net/propisi/pravilnik_o_jednostavnim_gradjevinama.htm
 

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
Ako je sjenica tlocrtne površine 15m2 ,a jedan zid je zidani i u njemu je uzidana pečenjara,ista je zasebni objekat .Znači ne veže se na postoječi -vikendicu.Dali je određeno kako mora izgledat sjenica ,kaj se tiče ovog cjelog zida s pečenjarom?Moraju li biti samo stupovi,ili se može između njih zidat-jedan zid s pečenjarom a da opet ne treba dozvola?
 
G

GrofDracula

Guest
hvala projektant, to su novi zakoni (pravilnici) ja sam očito prokopao po starom al prije toga smo radili sjenice kao jednostave građevine za podjelu parcela, sad nismo vec imali takvih zahtjeva vec par godina
 
P

Projektant

Guest
Ako je sjenica tlocrtne površine 15m2 ,a jedan zid je zidani i u njemu je uzidana pečenjara,ista je zasebni objekat .Znači ne veže se na postoječi -vikendicu.Dali je određeno kako mora izgledat sjenica ,kaj se tiče ovog cjelog zida s pečenjarom?Moraju li biti samo stupovi,ili se može između njih zidat-jedan zid s pečenjarom a da opet ne treba dozvola?

:scratch
Preporučam da to skicirate i upitate u nadležnom uredu za graditeljstvo...
Pravilnik o jednostavnim građevinama je nejasan i praktički ga svaki referent može tumačiti drugačije.
Vjerojatno ne treba dozvola, ali pazite da površina bude max 14,99m2 :rolleyess:
 

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
Pa kod nas je sve nedorečeno!jEDINSTVENA SMO MI ZEMLJA U SVIJETU.Daj mi molim te reci dali se ,ako je ravan krov tlocrtna površina objekta odnosi na površinu krova ili se mjere uzimaju od zida do zida-stupa do stupa,odnosno zanima me dal se tu računa i površina krova koji strši od zida odnosno stupa-obično je to nekih 50-80 cmm.Hvala!
 

proart-ing

Novi član
Tu od
20 Pro 2011
Poruka
6
Pa kod nas je sve nedorečeno!jEDINSTVENA SMO MI ZEMLJA U SVIJETU.Daj mi molim te reci dali se ,ako je ravan krov tlocrtna površina objekta odnosi na površinu krova ili se mjere uzimaju od zida do zida-stupa do stupa,odnosno zanima me dal se tu računa i površina krova koji strši od zida odnosno stupa-obično je to nekih 50-80 cmm.Hvala!

ako ipod prepusta krova (tlocrtne projekcije) nemate betonsku ploču onda se ta površina ne uzima u bruto površinu građevine, samo od vanjskih rubova stupova.
Ako sam dobro razumio pitanje... :partyman:

što se tiče komentara kakva smo zemlja, tj kakvi su nam zakoni i tumačenja to se skroz slažem

svježi članak na temu:


Uploaded with ImageShack.us
 
Posljednje uređivanje:

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
:scratch
Pravilnik o jednostavnim građevinama je nejasan i praktički ga svaki referent može tumačiti drugačije.

Pitanje o cijeni kako ministar kaže to bi bilo po jednoj pomočnoj zgradi 1000 kn na 60 rata jer sam dobro shvatio ili ?
Projektant,još jednom hvala na odgovorima samo dok to sve zakuha imati ćeš puno upita u vezi legalizacije.
LP
 

proart-ing

Novi član
Tu od
20 Pro 2011
Poruka
6
:scratch

Pitanje o cijeni kako ministar kaže to bi bilo po jednoj pomočnoj zgradi 1000 kn na 60 rata jer sam dobro shvatio ili ?
LP

da tako se tumači, s tim da javna rasprava još traje i ovo je samo prijedlog budućeg zakona (svi zainteresirani se mogu uključiti u raspravu)

nadajmo se da će promjena biti na bolje...
 

ninci

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
206
Ja nakon svih ovih pročitanih stanica niš ne kužim...
1. Kuća mi ima sve papire, ali na parceli mi se nalazi i jedna mala drvena kućica, 3x3, koja nema temelje! već stoji na nekakvim betonskim kockama. jel to trebam legalizirati?
2. Jel trebam legalizirati box za pse od 16 kvadrata koji je jednom stranom naslonjen na tu kućicu, ima temelj dolje i još dva stupa i to drži krov? sa tri strane je samo žičana ograda.
3. I napravila/nabavila bi si "štalicu" tj. kokošinjac (drvenu malu kućicu) za koke i buduću perad od max 16 kvadrata ali za to bi radila temelje jer tu na kraju krajeva i tlo klizi!!
...i ja bi to sad prije neg napravim trebala tražiti kaj? samo lokacijsku dozvolu ili ne?
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Ja nakon svih ovih pročitanih stanica niš ne kužim...
1. Kuća mi ima sve papire, ali na parceli mi se nalazi i jedna mala drvena kućica, 3x3, koja nema temelje! već stoji na nekakvim betonskim kockama. jel to trebam legalizirati?
2. Jel trebam legalizirati box za pse od 16 kvadrata koji je jednom stranom naslonjen na tu kućicu, ima temelj dolje i još dva stupa i to drži krov? sa tri strane je samo žičana ograda.
3. I napravila/nabavila bi si "štalicu" tj. kokošinjac (drvenu malu kućicu) za koke i buduću perad od max 16 kvadrata ali za to bi radila temelje jer tu na kraju krajeva i tlo klizi!!
...i ja bi to sad prije neg napravim trebala tražiti kaj? samo lokacijsku dozvolu ili ne?

čekaj još malo ,izlazi novi zakon o legalizaciji a možeš se raspitat kod gos. Šagovac ona ti je za opčinu Kravarsko i ona izdaje dozvole , ja sam spušio kaj sam odmah išo (imo sam kupca za viksu u Podvornici) i evo još nisam dobio papire .Toliko o državnoj upravi,sače godina dana u sedmom mjesecu :supris:
 

proart-ing

Novi član
Tu od
20 Pro 2011
Poruka
6
Ja nakon svih ovih pročitanih stanica niš ne kužim...
1. Kuća mi ima sve papire, ali na parceli mi se nalazi i jedna mala drvena kućica, 3x3, koja nema temelje! već stoji na nekakvim betonskim kockama. jel to trebam legalizirati?
2. Jel trebam legalizirati box za pse od 16 kvadrata koji je jednom stranom naslonjen na tu kućicu, ima temelj dolje i još dva stupa i to drži krov? sa tri strane je samo žičana ograda.
3. I napravila/nabavila bi si "štalicu" tj. kokošinjac (drvenu malu kućicu) za koke i buduću perad od max 16 kvadrata ali za to bi radila temelje jer tu na kraju krajeva i tlo klizi!!
...i ja bi to sad prije neg napravim trebala tražiti kaj? samo lokacijsku dozvolu ili ne?

u načelu to što je temeljenje na betonskim kockama ne znači nešto (od puno ljudi sam čuo sličnu priču kako se nekad nije trebala tražiti dozvola za gradnju za objekte koji nisu temeljeni na temeljnim trakama već na tzv "babcima" ili stopama kao npr. kuruzane i slično) zakon poznaje razliku kod objekata koji se mogu premjestiti bez da se rastavljaju (bolje objašnjenje u kratko ne znam) a to bi bili montažni kontejneri / ili kiosci. Ako se sjećate prije nekoliko godina general Rojs si je postavio jedan takav stambeni kontejner umjesto vikendice i inspekcija mu nije mogla ništa... :)
tako da ispada da kučicu trebate legalizirati,
objekte za koje ne treba dozvola su npr: nadstrešnice do 15 m2 (ugrubo to je parkirno mjesto 3x5) ali ne bi smjela imati bilo kakve zidove (u to spadaju i drvene daske), ne treba vam dozvola za plastenike (konstrukcije koje imaju lagani pokrov-folija) ako želite instalirati fotonaponske čelije na krov niti za to ne treba dozvola, onda zanimljivo je da za jednu vrstu farmi ne treba građ. dozvola: ako je nadstrešnica ili ako ima barem jednu otvorenu stranu (staja sa vanjskom klimom - što je za govedarsku proizvodnju sasvim uredu) i ako se kaže da će služiti za "privremeno" sklanjanje stoke - vjerojatno se pretpostavlja na zimski period ili kad pada kiša. Samo to ne znači da možete bez pitanja ići graditi bilo gdje takvu farmu - trebali bi izraditi osnovni tlocrt, presjek i situaciju na čestici i zatražiti potvrdu od nadležnog ureda za graditeljstvo da vam za taj objekt ne treba dozvola.
Sad boks za pse je pretpostavljam samo natkriven (kućica je sigurno manja - ako je ima) - mislim da vas zbog jednog kvadrata neće netko gnjaviti, ali nikad se ne zna (znamo kakvi su birokrati u EU)

kokošinjac po mojoj preporuci ne bi trebali graditi bez dozvole i projekta, sve izgrađeno poslje zračnog ortofoto snimka iz 06/2011 (to je snimka terena slično kao i na google maps ili u arkodu ali s tom razlikom da se na njoj vide objekti u 3D, tj vidi im se visina, a navodno i materijal od čeg su građeni) prema najavama ministarstva neće biti moguće legalizirati takve objekte (građene poslje 6. mj 2011.)- dakle ispada da će se morati srušiti. Budući da je teren i klizište, svakak preporučam da vam netko to proračuna tj da se radi po PS-u.

nadam se da nisam previše zakomplicirao :)
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
pa pričali su vladajuči u 6mjesecu,ja čekam sa kombinirkom da sve sravnim na nulu.
 

ninci

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
206
Uff!!! Niste vi ništa zakomplicirali... Oni su!! :shock:
Nema veze... idem vidjet kakve su mi šanse s tim kokošinjcem s gosp. Šagovac, jer bi mi on trebao još ove godine... Hvala puno svima!
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Uff!!! Niste vi ništa zakomplicirali... Oni su!! :shock:
Nema veze... idem vidjet kakve su mi šanse s tim kokošinjcem s gosp. Šagovac, jer bi mi on trebao još ove godine... Hvala puno svima!

Čuj kaj baš mora bit 16 m2 ? Uzmeš kontejner od 12 i naseliš koke a moš ga selit ku očeš ak se odskliže vratiš ga il ga svežeš za šljivu :rolfer:
Inače se daju jeftino nabavit a možeš ga i prelupat sa drvenim daskama samo da se konta da je kontejner tj prenosni objekat jer kak su sad zakomlicirali i niko niš nezna i uvjek se neš čeka mogle bi ti koke vani prezimit a za same izmjere češ dat pare kao za jedan kontejner .

Parting jedno pitanje? Kad staviš jedan na drugi kontejner od 12 m2 to je OK ili nemože ?
 

proart-ing

Novi član
Tu od
20 Pro 2011
Poruka
6
Čuj kaj baš mora bit 16 m2 ? Uzmeš kontejner od 12 i naseliš koke a moš ga selit ku očeš ak se odskliže vratiš ga il ga svežeš za šljivu :rolfer:
Inače se daju jeftino nabavit a možeš ga i prelupat sa drvenim daskama samo da se konta da je kontejner tj prenosni objekat jer kak su sad zakomlicirali i niko niš nezna i uvjek se neš čeka mogle bi ti koke vani prezimit a za same izmjere češ dat pare kao za jedan kontejner .

Proart-ing jedno pitanje? Kad staviš jedan na drugi kontejner od 12 m2 to je OK ili nemože ?

što se tiče kontejnera koliko mi je poznato nema ograničenja kvadrature, znači prolazi 2 ili više kontejnera jedan uz drugi ili jedan na drugom.
Onih 15 kvadrata što sam spominjao se odnosi na klasičnu gradnju ali isključivo za nadstrešnice (dakle sa krovom ali bez zidova) ako je veće od 15 m2 opet treba dozvola. Prije nego se odlučite na rušenje ili kupnju kontejnera ipak se raspitajte za cijenu legalizacije (možda razlika i nije tolika koliko se čini) inače do sada je nejveći iznos išao državi kroz vodni i komunalni doprinos, a npr vodni doprinos je smanjen za pola prije par mjeseci.

evo i jedan link na video HRT-a vezano na temu: http://youtu.be/z0ieTPpbsP8
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,699
a što je sa pečenjarama,natkrivena je sa krovom 2x2,5,jel i to treba legalizirati...:scratch
 

Najnoviji postovi

Na vrh