• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Legalizacija objekata

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,703
A što mislite zašto žurba sada kada ljudi najmanje imaju novca.
Zato što 1.7.2013 ne mogu naplatiti nikome komunalnu naknadu-ukida se,zato žurno rade i porez na nekretnine.
A poslje 1.7 nikome nemogu uračunat komunalnu naknadu zato budu izmislili kazne,nemoš ti s političarima.

kako znaš?
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Posljednje uređivanje:

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Mene zanima sljedeče,kuča je rađena 80 tih,ima dozvolu za gradnju,kod kuče imam neke nacrte gdje je nacrt od novog objekta i stari koji su postojali ,naknadno je rađeno ali prije snimanja nešto na drvenoj bazi i mene sad zanima zašto taj projektni biro koji je radio te nacrte nije to ucrtao u prostorne planove kad je bilo odobreno građenje.Troškovi za državu su jedno a geodeti drugo ali kako da ja to platim kad imam hrpu neplačenih obaveza i 2 nepovoljna kredita,znači ja trebam zatvoriti OPG i ne tražiti ih poticaje da me ostave na miru
 

proart-ing

Novi član
Tu od
20 Pro 2011
Poruka
6
legalizacija

Mene zanima sljedeče,kuča je rađena 80 tih,ima dozvolu za gradnju,kod kuče imam neke nacrte gdje je nacrt od novog objekta i stari koji su postojali ,naknadno je rađeno ali prije snimanja nešto na drvenoj bazi i mene sad zanima zašto taj projektni biro koji je radio te nacrte nije to ucrtao u prostorne planove kad je bilo odobreno građenje.Troškovi za državu su jedno a geodeti drugo ali kako da ja to platim kad imam hrpu neplačenih obaveza i 2 nepovoljna kredita,znači ja trebam zatvoriti OPG i ne tražiti ih poticaje da me ostave na miru

Ako je kuća imala projekt tj. dozvolu i građeno je po tom projektu onda se smatra da je objekt legalan (samo nije ucrtan) isto tako i sve građevine koje su građene prije 1968. g, a eventualno nisu ucrtane isto su legalne. Za te objekte nema roka za ucrtavanje (nije rok 30.06.2013.) već ih možete ucrtati kad god želite. Rok se odnosi samo na nelegalne objekte građene nakon 1968. Zašto taj projektni biro nije ucrtao objekte ne znam, vjerojatno jer se oni sa time niti ne bave već to rade geodeti na zahtjev investitora nakon što se završi sa gradnjom objekta.

evo link na stranicu ministarstva sa pitanjima i odgovorima vezano za legalizaciju, a može im se i poslati specifično pitanje na njihov e-mail.

http://www.mgipu.hr/default.aspx?id=13151
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
Moj slučaj,pa bih volio komentar od onih koji znaju više.

Kuća građena 80-tih ima građ.dozvolu i ucrtana je,ali ima etažu više od projekta (nacrta).Dvorišne zgrade(garaže,štala i ostalo) ucrtano ali nema nikakve dozvole za njih.Imam još za ucrtati 3 manja objekta (terasa-prislonjena na kuću cca25 m2,pušnica sa drvarnicom cca 30 m2,kokošinjac cca25 m2).
Pitanja:
1.kako što jeftinije ucrtati preostale objekte-mogu li to nekako sam odraditi?
2.Kada sve bude ucrtano-koji su danji koraci
3.Što sa kućom koja ima dozvolu i ucrtana je ali ima etažu više?
 

proart-ing

Novi član
Tu od
20 Pro 2011
Poruka
6
Moj slučaj,pa bih volio komentar od onih koji znaju više.

Kuća građena 80-tih ima građ.dozvolu i ucrtana je,ali ima etažu više od projekta (nacrta).Dvorišne zgrade(garaže,štala i ostalo) ucrtano ali nema nikakve dozvole za njih.Imam još za ucrtati 3 manja objekta (terasa-prislonjena na kuću cca25 m2,pušnica sa drvarnicom cca 30 m2,kokošinjac cca25 m2).
Pitanja:
1.kako što jeftinije ucrtati preostale objekte-mogu li to nekako sam odraditi?
2.Kada sve bude ucrtano-koji su danji koraci
3.Što sa kućom koja ima dozvolu i ucrtana je ali ima etažu više?

Potrebno je izraditi snimku izvedenog stanja za dograđeni kat kuće i terasu (kazna, komunalni i vodni doprinos se plaća na dograđeni volumen), kod dvorišnih zgrada uključiv i kokošinjac, ovisno o vremenu izgradnje treba također napraviti snimku izvedenog stanja ako su građene poslije 68 god.(kazna, komunalni i vodni doprinos se plaća na izgrađeni volumen), ili isnimku postojećeg stanja ako su građene prije 68 god.-nema kazne, kom. i vod. doprinosa. Za pomoćnu zgradu pušnicu sa drvarnicom se plaća samo kazna 500 kn. Budući da gospodarska zgrada-kokošinjac nije ucrtana, geodeta treba napraviti geodestski snimak, da je ucrtana bile bi dovoljne 3 kopije kat. plana.

Nakon dobivanja rješenja o ozakonjenju sa geodetskim elaboratom se treba evidentirati u katastru sadašnje stanje, a katastar će po službenoj dužnosti proslijediti u gruntovnicu za upis pozitivne zabilježbe.

Bez projektanta/arhitekte i geodete možete ozakoniti samo pušnicu sa drvarnicom, tada trebate imati 3 kopije katasarskog plana i platiti 500 kn kazne po objektu, ali bi kuća trebala prethodno postati legalna.
 
Posljednje uređivanje:

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
Još me zanima:što je to snimka izvedenog stanjai tko je pravi te što je geodetski elaborat?
Budući da nisam točno znao što je ucrtano ja sam izvadio 3 kopije katastarskog plana i vidio da mi fale navedeni objekti.
Znaći,ako sam dobro shvatio,ja bih trebao :
1.Pozvati geodeta da mi ucrta objekte koji nisu ucrtani,te ih uvesti u katastar i ponovno izvaditi kopije kat.plana sa svim objektima.
2.zatim pozvati projektanta da napravi snimku izvedenog stanja(neznam što je to !?),on bi vjerojatno izračunao volumen prostorija i sl.
3.zatim bi to predao u županiju i čekao rješenje o ozakonjenju
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Evo malo "veselja" za one koji imaju izgrađeno bez građevne dozvole-išao moj susjed,riješiti problem nelegalnog skladišta za krumpir,nešto 25x15xvisina jedno sedam ili kolko metara-mjere nisu sasvim točne,ali su tu negdje i dobio pouzdanu informaciju-koštati će ga najmanje 100000 kn.I drugi susjed sa sličnom građevinom,nešto većom će platiti oko 1400000 kn.Izači će im se u susret tako da će općina dati otplatu na pet godina.Na što sam se ja samo nasmiješila.Jer,ili sam ja budala,ili 140000 kn nakon pet godina neće biti 140000 kn.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
evo moje žemske jučer bile u bazi DGU (državna geodetska služba) u zg, treba nam avionska snimka iz 68. jerbo otad nisu stigli ucrtat sve ono kaj je napravljeno do 1932. g....:rolleyess:
e sad će im trebat samo tri mjeseca (plus minus koji mjesec) da mi daju taj papir...
inače, riješavaju čak 2-3 (slovima DVA do TRI) zahtjeva na DAN...:prayer:

prema tome, svi bumo došli na red...NIKADA!!!!

inače neslužbeno, bit će ustrojena neka agencija ili fond iz kojeg će se NAKON ulaska lijepe naše u EU financirat da država sama to ucrta i legalizira...jedino se nisu dogovorili još kak će to naplatit od sirotinje, ovrhom ili nemogućnošću nasljeđivanja nekretnina...:axe:

i tak sam ja potrošil već prvu tisućicu a da nisam obavil niš osim skupil par papira...sad mjernici, pa arhitekti, pa naknada, pa komunalno, pa vodoprivredi...pa između toga još nešto biljega...
****** ih to, ja bum zahtjev predal prazan pa se nek lijepo sami mantraju...:vragek:
 

proart-ing

Novi član
Tu od
20 Pro 2011
Poruka
6
Još me zanima:što je to snimka izvedenog stanjai tko je pravi te što je geodetski elaborat?
Budući da nisam točno znao što je ucrtano ja sam izvadio 3 kopije katastarskog plana i vidio da mi fale navedeni objekti.
Znaći,ako sam dobro shvatio,ja bih trebao :
1.Pozvati geodeta da mi ucrta objekte koji nisu ucrtani,te ih uvesti u katastar i ponovno izvaditi kopije kat.plana sa svim objektima.
2.zatim pozvati projektanta da napravi snimku izvedenog stanja(neznam što je to !?),on bi vjerojatno izračunao volumen prostorija i sl.
3.zatim bi to predao u županiju i čekao rješenje o ozakonjenju

mislim da ste to više manje dobro shvatili, s tim da geodeta i projektanta zovete istovremeno jer vam geodeta ne može ucrtati nelegalne objekte bez projektanta (snimke izvedenog stanja), a uz projekt (snimku izvedenog stanja) se predaje geodetska izmjera i onda to sve predajete u županiju tj nadležni ured za graditeljstvo. Pošto dobijete rješenje da su objekti legalizirani tek tada ih geodeta može ucrtati (ali ne mora odmah ucrtati - prema želji investitora).
 

proart-ing

Novi član
Tu od
20 Pro 2011
Poruka
6
Evo malo "veselja" za one koji imaju izgrađeno bez građevne dozvole-išao moj susjed,riješiti problem nelegalnog skladišta za krumpir,nešto 25x15xvisina jedno sedam ili kolko metara-mjere nisu sasvim točne,ali su tu negdje i dobio pouzdanu informaciju-koštati će ga najmanje 100000 kn.I drugi susjed sa sličnom građevinom,nešto većom će platiti oko 1400000 kn.Izači će im se u susret tako da će općina dati otplatu na pet godina.Na što sam se ja samo nasmiješila.Jer,ili sam ja budala,ili 140000 kn nakon pet godina neće biti 140000 kn.

uglavnom ukupna visina naknade najviše ovisi o komunalnom doprinosu tako da je ovaj iznos moguć. Neke općine imaju komunalni 2-3 kn / m3 dok gradovi
poput Zagreba imaju i preko 100 kn/ m3.
U pravilu bi gospodarske zgrade (za obavljanje poljoprivredne djelatnosti trebale ići po nižoj tarifi)

Inače bio sam na par predavanja koja je držala aktualna ministrica graditeljstva Mrak-Taritaš, na pitanje da li se općine mogu u potupnosti odreći komunalnog doprinosa i da li je to zakonito odgovor je bio da je moguće i zakonito. Pošto je na predavanju bilo više načelnika općina većina se složila da je to realna mogućnost. Baš su problem ovakve građevine koje ste naveli skladišta, sjenici i sl. koje imaju relativno velike kvadrature (i samim tim i veliki volumen) pa se iznosi prenju u nebo.
 

Malirus

Član
Tu od
28 Lis 2009
Poruka
581
Evo iz prve ruke par informacija,znaci Općina Vrbovec se konačno odrekla komunalnog doprinosa za sve zgrade osim stambenih(kuće),
Meni je neki dan stigao račun arhitekte od 7400kn plativo u 2 rate
Tako da sada stanje stoji ovako 3250kn geodet i 7400 arhitekt plus 5x75 kn biljega da bi sad sve mogao prijavit drzavi i čekat od njih rijesenje o tzv. kazni

Molim proart -ing da me ispravi ako sam nesto krivo reko ili zaključio
 

proart-ing

Novi član
Tu od
20 Pro 2011
Poruka
6
Evo iz prve ruke par informacija,znaci Općina Vrbovec se konačno odrekla komunalnog doprinosa za sve zgrade osim stambenih(kuće),
Meni je neki dan stigao račun arhitekte od 7400kn plativo u 2 rate
Tako da sada stanje stoji ovako 3250kn geodet i 7400 arhitekt plus 5x75 kn biljega da bi sad sve mogao prijavit drzavi i čekat od njih rijesenje o tzv. kazni

Molim proart -ing da me ispravi ako sam nesto krivo reko ili zaključio

pa mislim da ste sve točno rekli, s tim da su vam projektanti/arhitekti trebali već ispuniti (vjerojatno jesu) obrasce za rješenje o kaznu, to je sastavni dio njihovog snimka, a sa tih obrazaca već možete isčitati kolika će vam biti kazna.
Obrazac se izrađuje za svaki objekt posebno (ako ih je više).

Što se tiče cijena geodeta i arhitekta teško mi je komentirati dal je to povoljno ili nije (trebao bi znati broj objekata i njihove kvadrature) Načelno na bjelovarskom području cijene geodeta se kreću od 2000 kn + pdv ili nešto više ako je jako puno čestica i objekata. Cijena projektanata je od 10 kn/m2 pa do 18-19 kn/m2. U svakom slučaju moja preporuka je da pitate na par mjesta (tražite ponude) je možete jeftinije proći. Naravno ako su jako velike kvadrature trebao bi se obračunati i popust...
 

Malirus

Član
Tu od
28 Lis 2009
Poruka
581
Nemam vise kaj pitat
geodet je bio i to je plaćeno,za 2 dana je dosao arhitekt i sad sam dobio račun,ima dosta manjih zgrada,al sad sam bar miran
Da je povoljno nije to zna svako, al vele i jedan i drugi cijena je ista mjerili li mi jednu zgradu ili sve
Htio sam samo kuću pa poslje ostalo,veli moze al bude ti skuplje
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
svi muče brigu sa legaliacijom objekata a ja imam legaliziran objekat a u stvarnosti ne postoji, sručio se sam,,

- naime kupio sam imanje na kojem je sve ucrtano jer su prije moj ekupnje bile ostavinske rasprave, sa muža na ženu pa za 2-3 godine sa žene na unuku, pa onda na moju suprugu, postojao je objekat koji je ucrtan a koji se srušio i ja sam taj dio očistio (stari svinjac) sada me zanima pošto je 2010 bilo zo avionsko snimanje a onjekat tadi nije postojao a ucrtan je dali ja na zom mjestu smijem sagratiti isti objekat kakav je bio
 

proart-ing

Novi član
Tu od
20 Pro 2011
Poruka
6
može li se legalizirati objekt koji je sagrađen poslije snimanja

Takav objekt se vrlo vjerojatno može legalizirati (s tom razlikom da procedura ne ide po ovom trenutnom zakonu o legalizaciji). Uvjet je da se ubjekt uklapa u odredbe prostornog plana, dakle treba zadovoljavati više uvjeta npr da čestica nije preizgrađena, namjena objekta itd...
Geodeta izrađuje "posebnu geodetsku podlogu" ili skraćeno PGP,
a projektant izrađuje idejni i glavni projekt (izvedbeni p. ako je potrebno)
-dakle sve kao da objekta nema... na objekt se plaćaju takse za podnošenje zahtjeva i komunalni te vodni doprinos (obračunaju se kubni metri objekta)

cijena PGP-a je od 2.500 kn pa na više (ovisi od veličine čestice)
cijena projekta ovisi od vrste objekta namjene i od kvadrature,
recimo cijena po metru kvadratnom je najjeftinija za gospodarske objekte, nešto veća za stambene/obiteljske kuće i još veća za poslovne prostore.
Isto tako cijena po m2 može varirati zbog kvadrature (nije isto ako je objekt 50 m2 ili 1000 m2, obično se za takve manje objekte odredi minimalna cijena dok se za veće kvadrature daje popust)
ovo su okvirne cijene za gospodarski objekt 4 €/m2, stambeni 8 €/m2,
poslovni 11 €/m2. Cijena ovisi i od vrste instalacija u objektu, objekt može imati struju, vodu, odvodnju, strojarske instalacije ventilacije i grijanja i sl.
Ako imate konkretan primjer najbolje je zatražiti ponudu na nekoliko mjesta.
--------
pošto je sad takvo vrijeme da iskoristim priliku i poželim svim članovima foruma i onima koji prate ovu temu svako dobro za Božić i blagdane, ponajprije zdravlja i sreće. :)
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
423
Dali se kod legalizacije objekata komunalna naknada i vodni doprinos plačaju za objekte koji sugrađeni prije 15.2.68 ?
 

proart-ing

Novi član
Tu od
20 Pro 2011
Poruka
6
Dali se kod legalizacije objekata komunalna naknada i vodni doprinos plačaju za objekte koji sugrađeni prije 15.2.68 ?

Za objekte koji sugrađeni prije 15.2.1968. ne plaćaju se vodni i komunalni doprinos, plaća se samo taksa za podnošenje zahtjeva.
 

Najnoviji postovi

Na vrh