• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

leukoza

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
to je samo nova smicalica i pljačka seljaka od strane veterinara i države,jer ne stignu smišljavati neke nove boleštine samo da unište hrvatsko stoćarstvo i da onda netko zaradi na uvozu junica,banda lopova i neznam kako bih nazvao ih još:butthead:
 

danek

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2008
Poruka
1,000
kravlje ludilo,ptičja gripa,svinjska gripa...,svako malo neka bolest da se sruše cijene a onda nestanu samo tako,čak i svjetska zdravsvena organizacija prizna da su izmislili svinjsku gripu.,mafijasused sve je to mafija.
 
B

bepo

Guest
enzootska leukoza goveda joj je puno ime. virus je u pitanju. ista skupina ko i virus HIV-a kod ljudi ili mačaka (mačja leukemija). virus napada bijele krvne stanice i onemogucava normalni imunosni odgovor, a nakon dužeg vremena uzrokuje tumor limfnih čvorova. bolest se ne liječi nego suzbija, što znači da se zaražena grla ubijaju i spaljuju.

jadni moji ljudi što vam rade :(
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Ajde stručnjaci,bacite argumente,nemojte mi samo molim vas kritikovat neke poteze za koje nemate tri čiste.

Dakle...Čekam odgovor(argumentirani).
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Ajde stručnjaci,bacite argumente,nemojte mi samo molim vas kritikovat neke poteze za koje nemate tri čiste.

Dakle...Čekam odgovor(argumentirani).

? argumente za sto?
odgovor na sto? :roll:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
čuo sam od veterinara neki dan da je nađena u jednoj štali leukemija, sva stoka je zaražena.
uspostavilo se analizom krvi koju uzimaju veterinari.
po stoci vizuelno se nije moglo utvrdit da su krave bolesne jer su se ponašale i izledale normalno.
dakle čuo jesam za slučaj par sela dalje, ali u detalje ne mogu ulazit i raspravljat
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Pa ove komentare tipa: ''jadni ljudi što vam rade'' ''to su samo smicalice i pljačke od strane veterinara''...

Ne mogu dopustit da mi moj zanat pljuju bez argumenata.Pa nije ti veterinar izumio leukozu i donio u štalu.To su sve mjere kako bi očuvali stočni fond,jednu veliku granu gospodarstva,zatim i seljaka.

I naravno da opet nitko nema argument.

p.s.I svađa može biti konstruktivna,ali samo onda kada se vodi argumentima kao sredstvom rasprave.
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Prije svega,zao mi je tih ljudi kod kojih se pojavila leukoza. Kad ce dobit naknadu za te zivotinje tko zna. A njima je ta kravica bila kruh.

Mozda ce ova moja nazovimo "teorija" zvucati kao teorija zavjere. Ali citajuci strane medije,citajuci neke knjige sve tece tako da se i kod nas shebe seljaka.

Nego ovako,vidi za ovakve stvari su argumenti nepotrebni.

Samo primjer "svinjske kuge" mi je dobro poznat,kad su se gasili sajmovi zbog iste. Otkad su potamanili svinje, vise nitko ne spominje svinjsku kugu.
A da posalju krv na analizu nasli bi i danas antitjela,ali nebi nasli virus ;)
i opet bi mogli srat da ima sv.kuge,ali nece jer fond se dobrano smanjio i oni kojima je to bio cilj su podmireni.
Ali da ne ulazimo u dalju polemiku...

Nekako mi je promaklo mozda,ali leukoza je "nadena" samo kod starinskih domacinstava.ne?

Bas me zanima jesu zabranili iznosenje gnojiva stajskog i gnojovke?
jesu zabranili mjesta gdje su se zajednicki napasivale?
jesu uklonili svu hranu koja je bila u kontaktu sa "zarazenim" kravama?
ako jesu,bravo. ako nisu...

Nisu veterinari krivi,oni rade kak dobiju naputke.
I sam sam vet.teh. tako da neke stvari znam nazalost.

Sve smo unistili,tj. ne mi nego odgovorni ljudi koji sve rade po naputstvu iz vana. Nikad manje krava,nikad manje svinja,sve su uspjeli srezat i seljaka unistit. Prevelik je utjecaj lobija. A nasi neznaju reci NE.

A moras bit,pa izrazit cu se tako budala pa da ne vidis da to ide ka codex alimentariusu.
ovo bi mogao biti lagani pocetak,ili je mozda vec pocelo odavno :scratch. ostavljam Vama na razmisljanje.

Svaka cast cesima sto su se uspjeli toj ca. gamadi oduprijeti.
A mi? mi necemo,evo tako to krece...

Ako ima netko da napise kako je stanje na terenu onako iz prve druge ruke?


ps:Tko je bio u pravu pokazat ce vrijeme,ali mislim da cete se sjetit ovog posta nazalost :?
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
baš me zanima šta odgovorni misle kako da ti ljudi prežive kod kojih se je NAVODNO pronašao taj virus,jučer se spominje nekih 700 tinjak goveda to je veliki postotak s obzirom na način uzimanja uzoraka u večini slučajeva uzme od jedne a namjesti u 4 epruvete,ali to je priča druga ,čovjek je bio na tv i ostaje bez nekoliko komada i po preporuci nekih pola godine ne smije stavljati u štalu ništa pa kako da on preživi a kredit ima sigurno,ja sam rekao veterinaru ako koja ima da ju voze tek kad novci sjednu na račun jer ih dobiju samo uz upotrebu sile,kao što sam napisao u nekom postu mene osobno ako stisnu u zid bude ono tko ostane ostane bez milosti nažalost ,jer u ovoj ljepoj zemlji se previše toga sranja dešava sa nečijim velikim interesom:vragek::vragek::vragek:
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Ovo je sad dosta kvalitetnija rasprava i to mi je bio cilj.

Postoji dosta nebuloznih pravilnika vezano za mjere suzbijanja određenih bolesti.Slažem se s vama da tu ima i interesa određenih lobija.Npr. kad je već spomenuta KSK(klasična svinjska kuga), onda bih tu volio spomenut jednu nebulozu koja kaže da ne smijemo cjepit svinje na domaćinstvima protiv KSK,jer tako kaže EU,pa ne bi mogli izvozit svinjsko meso europi. Pitanje je ,na koje nitko od onih koji su naredbu donijeli neće znat(htjet) odgovoriti, koliko mi svinjetine izvozimo(uvozimo)? I da li po tome ima smisla ta naredba?
Ja bih rekao da ima do onda kad gledamo KSK kao bolest koju treba iskorijeniti iz ekonomskih razloga.Ali nema ako gledamo ukupnu računicu.Pa ionako je sve samo računica,zar ne?
Mi samo znamo prepisat pravilnike i provoditi direktive,a pregovarat nismo kadri.S razlogom kažem mi,jer dopuštamo da nam pregovore vode totalni nestručnjaci, a najbolji primjer za to je Jandroković koji ne zna na javnom intervjuu koja je uopće poglavlja ispregovarao??????

Još jedan je problem što naš narod već dugo vremena vode oni podobni,dok stručnjaci nisu interesantni jer imaju višak inteligencije i morala.
Tako je i slučaj kod leukoze.Kao veterinar(budući) razumijem zašto se provode mjere suzbijanja bolesti,ali su mi neki načini provođenja tih mjera nejasni, i vjerujte mi kad to pitam stručne ljude, ponekad i sami slegnu ramenima...

Jednom sam postavio pitanje;Zašto mi ne smijemo hranit goveda sa mesno-koštanim brašnom,a isto brašno smijemo prodavati zemljama trećeg svijeta, a onda od njih kupovati govedinu? Uslijedio je odgovor;kolega jeste čitali Alana Forda?
 

Imt 542 De lux

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2010
Poruka
1,110
abrkili popuno se slažem s tobom, i ja kao vet.tehničar razumijem te metode ali dosta je nejasno a ovi naši političari kada gostuju u nekoj emisiji i kada im postave pitanje oni kruže kao mačak oko kaše i ne daju točan odgovor
 

kebir

Član
Tu od
24 Kol 2011
Poruka
339
Gledam poljoprivrednu emisiju i čovjek kaže da su u platili 2--dvije kune po kili.Drugi kaže da nije dobio niti potpis niti nikakav papir da su mu odveli krave.
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Prilog o leukozi-plodovi zemlje

Hebem ti kolko sam napiso i stisnem X :madmana:
Idem probat barem donekle slicno srocit.

Sto se tice reportaze u plodovima zemlje,bas sam pozorno slusao.
I slusam i nevjerujem.

Ovako,onoj zeni koja ima koliko sam skuzio 6 krava 3 joj trebaju "maknuti".
Odnosno tri su bile pozitivne na leukozu tj. leukemiju goveda (tumoraste tvorbe...).
Vidimo ih u nekoj stali i zena prica kako su joj rekli da moraju na klanje, a da ona nezna koliko ce dobiti novaca i hoce li uopce sto dobit.
No ne zelim o tome,vec o ovome.

Naglaseno je da su sve tri junice koje smo imali priliku vidjeti bređe. I koje uz put izgledaju odlicno.
I sad dalje slusam i nemogu vjerovat da cujem to sto cujem.
Oni jadni cekaju da se krave otele,valjda da zadrze tele.

Ali koliko je meni znano,nakon procitanih knjiga i knjiga i predavanja i predavanja... Leukoza ima dva tipa prijenosa,tj. horizontalni i vertikalni.
Da pojasnim onima koji neznaju sto to znaci.
Horizontalni put sirenja Vam je sa krave na kravu(kao kod ljudi gripa,sa covjeka na covjeka).
Vertikalni put je preko krave na telad,putem placente i kolostruma(kao kod ljudi sa majke na dijete).

I tko je sad tu lud?
Sto ce oni sa teladi?

Ili su im ovi lagali,pa da sirotinja jadna hrani te tri krave pa kad se otele oni ko fol uzmu teladi krv za pretrage na leukozu.
I vidi vraga budi pozitivan test. I onda ode i ta telad.
Ovo mi se cini kao jedan od vrlo mogucih scenarija,poznavajuci nas sustav.

Ovo sam zadnje podebljao,da ako nista da barem to procitate.
I sjetite se ovog posta kad se one krave otele.

Pas mater i ljudima neskolovanim i kretenima sto hebu i lazu sirotinju!!!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
I sam sam gledao poljoprivrednu i neznam kaj da velim, žalosno.
Imam krave doma isto i samo čekam što če biti s njima kad ovi odozgora krenu!
 

tinda

Član
Tu od
20 Kol 2011
Poruka
592
mogli su nešt reč da če doč po krave ljudi bi nešt napravili šta če onaj što ima kredita
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
I sam sam gledao poljoprivrednu i neznam kaj da velim, žalosno.
Imam krave doma isto i samo čekam što če biti s njima kad ovi odozgora krenu!

Vrlo poznat scenarij.Uništi naše da može uvoz još više.Malo je off,ali sva pokvarenost prošle vlade se mogla zaključiti iz donošenja zakona o bescarinskom uvozu smrznutog mesa i žive stoke.Znači da postoje fiktivne tvrtke vladinih članova preko kojih se obavlja uvoz i da na taj način mogu zarađivat i kad odu.Jadno i bijedno.Nadam se samo da nova vlada bude ukinula tu odredbu i da se barem malo ispravi stanje u ovoj opljačkanoj državi.Sjetite se samo kad je litra mlijeka bila 4 kn.Kad su rasle farme ko gljive poslije kiše.Sve je to kasnije pogodovalo bankama i ovim lopovima koji su otišli s vlasti konačno.
 

kebir

Član
Tu od
24 Kol 2011
Poruka
339
Slabo se razumijem u bolesti krava ali mi jedno nije jasno.U toj istoj emisiji kaže se da se bolest ne prenosi na telad i da mlijeko nije zaraženo.
 

dado 1

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
185
sta stvar kao rije par godina s tuberkulozom....ljudima poništilo krave,lokalni mesar koji je u sprezi sa političarima uredno sve otkupio po 2 kn i ujeo vuk magare.Sad ljudi iz sisačke gornje posavine koja je bila sinonim za proizvodnju mlieka u tom kraju idu u kaufland po mlijeko.
 
Na vrh