• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

leukoza

kebir

Član
Tu od
24 Kol 2011
Poruka
339
Znači da je stvar ista kao i sa konjima.Proširili spektar bolesti i izmislili skupo liječenje pa pobrali lovu.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Ja bih volio da se uključi netko stručniji u raspravu,jer ovo je samo masovno kukanje i jadikovanje.drmr ima dosta dobre argumente,ali treba se staviti između vet.službe i stočara pa onda gledat na situaciju.Ako se sa samo logike pogleda stvar,jasno je da nikako nije u interesu veterinarskih organizacija da se sva stoka pokolje i da se izmišljaju razne bolesti.Ionako siromašan stočarski fond uništit značilo bi ključ u bravu za većinu terenskih ambulanti. Nakon toga,imamo obitelji koje propadaju,ostaju bez posla od čega su živjeli godinama,što direktno pada na teret proračuna u vidu naknada za nezaposlene te gubitak poreznih obveznika koji su punili taj isti proračun.Razmislite malo ljudi dragi...Samo želim pokazati vam da nije sve stvar urote jednih protiv drugih,a što je u interesu određenim lobijima. Kao mlada i školovana osoba smatram da sam dužan svojim intelektom pomoći svojim ljudima i utjecati upravo na ovakve situacije kad se stvara razdor između glavnih žila i nositelja razvoja,a to su seljaci. Nijedna bogata država se nije razvila na lopovluku i jaranluku,nego upravo na poštenom radu,stvaranju vrijednosti,zdravom i održivom iskorištavanju resursa.Jedan od tih resursa je i hrana, a sva hrana potiče od seljaka, i ako netko ima snagu da mijenja državu onda su to seljaci.I kao takve,država ih mora sačuvat,a ne ih uništiti i postati ovisna o uvozu hrane,jer tog trena postajemo robovi.
Slažem se s vama u mišljenju da sada seljak nije u interesu vladajućih lobija,ali dolazenaša vremena,vjerujte,samo moramo ostat jaki i čvrsti do kraja.
I zato vas molim da ne pljujete po veterinarima,jer bez njih ne možete,a ni oni bez vas.Sigurno je da postoje interesi nekih lobija jačih od naše vlade da se dogodi raspad u narodu,ali tome nije mjesto ovdje.Negdje drugdje ćemo i o tome.
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Ne mogu doći vremena seljaka,barem ne ovih hrvatskih.Europska unija je prepuna svojih proizvođača,još kad mi uđemo,uvalili nam budu sav mogući škart.Treba shvatiti da smo mi njima samo tržište i zato nas vuku unutra.Njih interesira sam zarada,boli njih briga kaj jedan,deset ili sto veterinara u Hrvatskoj nebude imalo posla,i još više seljaka.Samo kapital druže.Oni su vani organizirani,imaju tržište i da se prodati,ali oni neznaju kam bi sa škartom pa čekaju nas da nam uvale meso po 19,99kn/kg kaj bu nama povoljna cijena kao,a svi budu zarađivali.Da je njima u interesu sačuvati hrvatsko stočarstvo drugačije bi bile odredbe.Nebi Unija dozvolila primjera radi bescarinski uvoz stoke u Hrvatsku,ali nije,a zakaj nije,mislim da je odgovor svima jasan.Danska roba se uvozi kod nas i jedna poznata mesna industrija od toga radi "autohtone proizvode"!?Pa čekaj malo.Da je i do toga Uniji stalo oni bi poduzeli nekaj i ispitali dal je taj pršut stvarno domaći ili mu je porijeklo,pitaj Boga odakle.A njima nije do toga,nego samo daj,riješi se škarta i zaradi.
Da se vratim,bilo je niz bolesti koje su "poharale" ove naše krajeve i pitam ja tebe,dal se nakon prestanka ili bolje rečeno nestanka te bolesti određena grana poput svinjogojstva ikad više digla na onu razinu?Nije,ni neče!To je bil njihov cilj.Govedarstvo im je teže ubiti,ali i tu idu polako,ali sigurno.Sjetite se samo kak mleko najednom nije bilo dobre kvalitete,a godinama sve ok i princip proizvodnje isti.A to nije bilo tak nedavno_Ova je bila referentna godina i sad na kraju dok su vidli da bude previše stoke u Hrvatskoj,sad brže bolje treba sve to maknuti,rešiti.Igra je svima znana,samo se njezino ime menja stalno.Hočeš kravlje ludilo,svinjsku kugu,leukozu....
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
u pravu si sasvim kad gledaš za jednu kravu koja je dobra dojilja i od koje neko zarađuje za svoj život dobi 3000kn a njena stvarna vrijednost je troduplo veča kako onda iči dalje,čime se baviti i šta raditi da bi jedan mali čovjek zaradio za kruh da može proživiti ovaj svoj jadan život...
 

dado 1

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
185
Abrkili,možda si krivo shvatio,ali ovdje nitko ne krivi veterinare direktno za ovu situaciju,svaki stručni veterinar vidi u ovome nebulozu,ali isto tako io on radi za plaću i mora poštivat odredbe svojih pretpostavljenih.Ovo sve što si napisao stoji,ali za neku drugu državu,a ne ovu lopvsko mafijašku (što se vodstva tiče).Cilj im je iskorijenit sve ono što sami stvaramo da bi mogli lifrat smeće od hrane iz uvoza i na tome uzimat proviziju.A kad uspiju u tom naumu onda više neće hrana bit po ovim cijenama nego trostruko skuplja.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Slažem se dečki,pa zato sam i napisao da postoji interes jakih lobija da se uništi naš narod kao konkurentan(koliko on može biti prema takvima uopće).

Stvar je morala,i ako dopustimo da nam ubiju naš moral i naš ponos,onda nema povratka ni u čemu.To je poanta onog dugačkog posta.Besparica je i teška su vremena,i ne treba puno da se ubije nada ljudima.A očuvanje nas kao male nacije leži upravo u tome. I ovo što je Hrvoje naveo da se danska roba preradi i prodaje pod naš proizvod je naša krivnja jer to dopuštamo. Ne može se pravit kuline nit pršut od tuđe svinje,jer to gubi smisao autohtonog proizvoda u punom smislu. E tu smo mi da kažemo i obavijestimo javnost, što se radi.Naravno,godinama ovo traje,vanjska hegemonija,i nećemo preko noći se otarasiti takve politike..
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Tako je,sve drži vodu.Ipak,mislim da neće moći iskorjeniti ono kaj se radi i hrani za vlastite potrebe.Jedno je kaj veliki proizvođači proizvode i oni budu u najtežoj poziciji,ali manji budu uvek imali svinje za svoje potrebe i domaće meso,purane i kokoši,da sad ne nabrajam i vlastito domaće povrće za prehranu i verjute mi,oni budu trn u oku svima.Zakaj?Zato jer nebudu prisiljeni odlaziti u trgovačke centre kupovat škart i biti ucjenjivani robom Europske Unije.Slavonci su počeli odlično sa zaštitom čvaraka,sad polako treba sve zaštićivati i pod takvim brandovima se uklapat na tržišta EU,jer oni imaju filozofiju da nama trpaju kaj ne valja,a mi bi baš suprotno trebali odgovoriti na civilizacijski način i stepenicu više.Gotovim,brandiranim proizvodima.Ovo je već otišlo u off dosta pa ako neko od moderatora more premestiti to v neku drugu temu da ne zagađujemo ovu.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Neka se tema samo razvija,ipak sam ja moderator stočarstva pa mogu kako hoću.Šalim se naravno. ;)
Jako je dobro da smo načeli ovu tematiku.
Naprotiv,poznavajući donekle zakone i pregovore s EU,mogu sigurno reć da je Eu rekla;ono što kolješ za sebe,možeš kako hoćeš,nikoga nije briga.No ako hoćeš bit dio tržišta eeee,onda je druga priča i važe zakoni kao i za one najveće kompanije.
 

dado 1

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
185
e sad neznam baš da EU dozvoli da se i za svoje potrebe drži onako kako hočeš.Činjenica je da svaka životinja mora biti uvedena u registar,a čim je uvedena u registar podložan si raznoraznim kontrolama.Znači i za svoje potrebe ti moraš imat betoniranu gnojnicu,sanitarne prepreke,zaštitnu odječu i posebno mjesto za nju.Sad koliko će se ljudima isplatit ulagat u to sve za dva tri praseta šta zakolju za sebe godišnje,neznam baš.
 

anđelko

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
172
Abrkili reci mi ti kao budući veterinar, gdje idu s kravama koje imaju leukozu? Nije mi jasno jel idu na klanje ili ih eutanaziraju i idu u kafileriju ?Nije mi to struka pa te molim objašnjenje?
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
danas sam gledal na par programa poljoprivrednu emisiju baš o toj temi.
tu rade budalu od naroda.

krave idu u klaonicu i na pult.
ALI nesmje ič u šnicle,več u preradu znači kobase.
kaj je po meni totalna bajka,ko če provjerit kaj je ovaj u klaonici napravil sa mesom.
ili znači šnicla nevalja pečena,kuhana ali meso valja zajest sirovo.
jel kobasice su sirove (suho meso) koje nije termički obrađeno.

mesu i mljeku nije ništa od te bolesti i bolest se razvija godinama,kaj znači do sad je sve bilo dobro i najednom nevalja.
naj smješnja mi priča kak se bolest prenosi,nis videl još da krava kravu da ne velim kaj.
meni se sve čini da je to izmišljeno da treba uvest kravice iz unijie da oni hebu.imaju viška i da neko pobere paru na muci naših ljudi.
 

kerum

Član
Tu od
14 Stu 2011
Poruka
48
pozdrav decki, vidim da ste ogorceni na ova sva dogadanja kao i sam ..
sam gruntam i pratim te s starim pomalo pricam o tome svemu i imam par kolega sto u savjetodavnoj sto u selekcijskoj sluzbi pa se sve i svacega naslusam
sto se tice leukoze, kao mali nemozemo nista tome nego davati u novine i raditi buku i prasinu s tim temama tek onda ce se nesto promjeniti ista stvar je i sa ovim bezcarinskim uvozom junadi, prvo i osnovno nas je problem eu , jer eu diktira sve ,kao sto znate su definirali tocno vise manje sve kvote i od nas ocekuju da se proizvodnja smanji na minimum a da ostatak kupujemo od europe, prijasnja svinjska kuga, kravlje ludilo ( to je donekle i tocno posto su krave hranilli za hranom zivotnjskog podrijetla a ona je biljojed no necemo u detalje tu je mozda i krivica samih ljudi ) sadasnja leukoza decki moji ma pa to je sve da smanje nas fond jer smo im konkurencija

prije par godina dok je bila aktivna svinjska kuga poznaniku su potukli dosta svinja necu tocno u brojke ali da docarate kolicinski oko 40-60 krmaca je imao u tovu, i to su sa JCB-cem utrpavali u kamione a kamioni su isli u MESNICU !!!! kada je on doticnim osobama zaprijetio novinama delegacija ministarstva i vecih prdonja da prostite se nasmijala i rekla manji si od makovog zrna nista nam ne mozes, a i ako das u novine neces dobiti ni lipe odstete

takoder je i sada sa leukozom, pa u samoj reportazi ste mogli vidjeti par kontradiktornih izjava, kao sto je vec neko napomenuo u postu prije, pa kako je moguce da ako je mlijeko zdravo meso takoder da one ostavljaju krave dok se ne otele pa ih onda budu odvezli, ako su krave zarazene 85% da ce i tele biti zarazeno, koja je svrha onda toga, ako se bolest suzbija tj ako vec postoji odvezi odmah i gotovo a ne sad su novine doznale pa bumo stali, pa cekaj malo ko tu koga ...
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Malo off topic:
u EU ima raznih pristupa klanju stoke.
Za međudržavnu trgovinu su razne regulative, koje poskupljuju proizvodnju i imaju jednu namjenu: Zaštitu domaće proizvodnje. A to je, nametnuti trošak za promet preko granice, da se ne može olaku ulazit na tuđi trg sa nekom niskom ili čak dumping cijenom.

A lokalno tržište ima vrlo labave zakone i propise.
Za primer: u Austriji imaš pravo da zakolješ po glave u domačinstvu neku količinu mesa (mislim da je oko 50 kila) i to možeš zaklat kako ti drago. Ako želiš i usred septičke jame i nema nikakva inspekcija 'pravo glasanja'. I niko baš ne vaga tu kilažu.
Onda imaju mrežu seoskih klaonica, u kojima je kontejner za kafilerijski otpad i hladnjak za uzorke, koje pokupi ležeći veterinar za testiranje. Klat možeš sam, ili nekog unajmiš. I to meso ima sce certifikate da se legalno stavlja u promet.
Prije uvođenja registra goveda bili su kod nas iz A registra i prema njihovim podacima imaju jednu registriranu klaonicu na +/- 400-500 uslovnih grla.

Problem je u svim našim prostorima bivše Juge, kako ekipe na pregovorima nemaju vezu o tematiki, pa za svaki slučaj prepišu sve regulative i za unutrašnji trg. I onda dolazi do priča o zabrani klanja u EU i sl.
Ako bi do toga došlo, to bi ne bila zabrana klanje u EU, nego u RH, koja ne bi bila tražena sa strane EU, a ipak bi bila rado primljena. Jer kome smeta, ako ti potencialni konkurent voli pucat sebi u koljeno.

I po meni je isto sad s tom leukozom. Ta bolest se prati i u EU, a nisam čuo o klanjima po selima, ko što se sad zbiva u Hrvatskoj.

Bilo tu prije par godina slučaj 'borbe' protiv paleža krušaka, pa su nekima izorali plantaže jabuke u rodu, neki vlasnik se i ubio od toga.
I poslije godinu dana nikom više nije smetala suha grana na jabuki, a prije zamalo da ti ne dođu sa policijskim specijalcima, ako bi ju primijetili.
Očito je projekt borbe protiv te bolesti ''uspiješno' završen, pa se čeka na nove direktiva i novog neprijatelja, da se službe bore s njim.
 
Posljednje uređivanje:

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
danas sam gledal na par programa poljoprivrednu emisiju baš o toj temi.
tu rade budalu od naroda.

krave idu u klaonicu i na pult.
ALI nesmje ič u šnicle,več u preradu znači kobase.
kaj je po meni totalna bajka,ko če provjerit kaj je ovaj u klaonici napravil sa mesom.
ili znači šnicla nevalja pečena,kuhana ali meso valja zajest sirovo.
jel kobasice su sirove (suho meso) koje nije termički obrađeno.

mesu i mljeku nije ništa od te bolesti i bolest se razvija godinama,kaj znači do sad je sve bilo dobro i najednom nevalja.
naj smješnja mi priča kak se bolest prenosi,nis videl još da krava kravu da ne velim kaj.
meni se sve čini da je to izmišljeno da treba uvest kravice iz unijie da oni hebu.imaju viška i da neko pobere paru na muci naših ljudi.

slazem se sa ovom porukom,,,da su meni zarazene krave,,ja bi ih upuco i onda da ih vozaju u kafileriju,,a ne u mesnicu,,,,vec se zna ko ce zaradit,,seljak sigurno ne,,
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Drago mi je da se tine uključio i iznio kako stvari stoje kod njih koji su već godinama u EU.Kao što sam i rekao,pravilnike i zakone donose i prepisuju oni koji baš nisu upoznati sa stvarnom situacijom.Jedini način je da stanemo kao ujedinjeni pred EU i našu vladu i kažemo što se reći mora,jer pojedinac je 'manji od makovog zrna'.
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
366
A moras bit,pa izrazit cu se tako budala pa da ne vidis da to ide ka codex alimentariusu.
ovo bi mogao biti lagani pocetak,ili je mozda vec pocelo odavno :scratch. ostavljam Vama na razmisljanje.

Svaka cast cesima sto su se uspjeli toj ca. gamadi oduprijeti.
A mi? mi necemo,evo tako to krece...


ps:Tko je bio u pravu pokazat ce vrijeme,ali mislim da cete se sjetit ovog posta nazalost :?

Codex je samo dio toga...pocelo je jos pocetkom 30-tih sa pojavom bezvrijednog papira zvanog novac...do tada je imao validnu vrijednost od tada vise nikada...nastavljeno 70-tih kada se isprobalo na globalnoj razini..prvo naftom(krizom,jel),pa se prosirilo na sve ostalo(i stoku izmedu ostalog-kravlje ludilo je samo jedan dio toga)pa je onda sluzbeno najavljeno 1990 govorom prvog Busha i nastavljeno...
Kada neki to napisu na forumima onda postajes teoreticar urote i sl...no..zanimljivo da ti postovi od prije 7,8 god.su sada stvarnost-tada urota.
Sto mislite da je netko ulagao u satelite svoj predragi novac da bi mi pronalazili ulice u gradovima ili trazili parcele gdje cemo orati?Poceo se gps uvoditi i u tzv.smartphone..sigurno zato jer zaista treba svakom stanovniku ;-)
Nekada sam ljudima pisao..samo pogledajte sluzbena izvjesca(najzesca rasprava je bila naravno oko "september eleven") i tako cete sve vidjeti..tako i ovdje..samo provjerite tko je naredio..zasto..kako su to objasnili i sve vam bude jasno..
nisam istrazivao..dovoljno mi je par pitanja koje je novinar u "plodovima zemlje" pitao i kakve je odgovore dobio...jos je zanimljivije koje odg.nije dobio.

Nazalost,proizvodni sektor se mora prvi eliminirati da bi se usluzni srusio-tek tada kriza moze uzeti maha..tek tada se lova ponovo vraca bankama oteta od svih..i tada opet krece krug...kredit..radi desetljece-dva...kada otplatis stize kriza,rat,bolest,zakonske mjere,nestasica primarnih sirovina itd..(pa se opet vratimo na pocetak recenice)
Bilo je i kod nas slicnih primjera...perad prvo...pa svinje..sada prezivaci..no tesko je to sve pratiti...zaposle nas vise nego je norma,mediji odrade svoj dio jer je vaznije znati jeli sijeda ili sijedi usao u merc.ili audi od primjerice problema leukoze...pa se stekne navika...itd.

Zanima me kako ce to proci u mojem kraju,pa cu mozda izvuci neki zakljucak...mozda isti koji sada vec pretpostavljam...

Naravno,nije sve tako crno..treba znati iskoristiti trenutak..ili se kao nacija oduprijeti tome..Gadafi nije uspio(samo istrazite sto je sve bilo besplatno pod vodstvom "diktatora"),dok je Island uspio...najjednostavnije..otpilio bankarski sustav i podigao se u 5-7 godina..

Ako ti nije problem,molim te par recenica o tome sto je bilo u ceskoj ili koji link.thx
 
B

bepo

Guest
Codex je samo dio toga...pocelo je jos pocetkom 30-tih sa pojavom bezvrijednog papira zvanog novac...do tada je imao validnu vrijednost od tada vise nikada...nastavljeno 70-tih kada se isprobalo na globalnoj razini..prvo naftom(krizom,jel),pa se prosirilo na sve ostalo(i stoku izmedu ostalog-kravlje ludilo je samo jedan dio toga)pa je onda sluzbeno najavljeno 1990 govorom prvog Busha i nastavljeno...
Kada neki to napisu na forumima onda postajes teoreticar urote i sl...no..zanimljivo da ti postovi od prije 7,8 god.su sada stvarnost-tada urota.
Sto mislite da je netko ulagao u satelite svoj predragi novac da bi mi pronalazili ulice u gradovima ili trazili parcele gdje cemo orati?Poceo se gps uvoditi i u tzv.smartphone..sigurno zato jer zaista treba svakom stanovniku ;-)
Nekada sam ljudima pisao..samo pogledajte sluzbena izvjesca(najzesca rasprava je bila naravno oko "september eleven") i tako cete sve vidjeti..tako i ovdje..samo provjerite tko je naredio..zasto..kako su to objasnili i sve vam bude jasno..
nisam istrazivao..dovoljno mi je par pitanja koje je novinar u "plodovima zemlje" pitao i kakve je odgovore dobio...jos je zanimljivije koje odg.nije dobio.

Nazalost,proizvodni sektor se mora prvi eliminirati da bi se usluzni srusio-tek tada kriza moze uzeti maha..tek tada se lova ponovo vraca bankama oteta od svih..i tada opet krece krug...kredit..radi desetljece-dva...kada otplatis stize kriza,rat,bolest,zakonske mjere,nestasica primarnih sirovina itd..(pa se opet vratimo na pocetak recenice)
Bilo je i kod nas slicnih primjera...perad prvo...pa svinje..sada prezivaci..no tesko je to sve pratiti...zaposle nas vise nego je norma,mediji odrade svoj dio jer je vaznije znati jeli sijeda ili sijedi usao u merc.ili audi od primjerice problema leukoze...pa se stekne navika...itd.

Zanima me kako ce to proci u mojem kraju,pa cu mozda izvuci neki zakljucak...mozda isti koji sada vec pretpostavljam...

Naravno,nije sve tako crno..treba znati iskoristiti trenutak..ili se kao nacija oduprijeti tome..Gadafi nije uspio(samo istrazite sto je sve bilo besplatno pod vodstvom "diktatora"),dok je Island uspio...najjednostavnije..otpilio bankarski sustav i podigao se u 5-7 godina..

Ako ti nije problem,molim te par recenica o tome sto je bilo u ceskoj ili koji link.thx

a napokon da je netko otipkao normalan post. mislio sam ja, al vidim da vecina nije u stanju razmišljati izvan kutije, svi sve znaju, a svi se vrte u krug i mlate praznu slamu. bježite od europske unije i bježite od novca ako možete. ciklus novca ne može pratiti prirodne cikluse. to je bolestan sustav koji ima vrijednost jer ljudi vjeruju da ima. i nista vise. šarada na globalnoj razini.
pocnite razmišljati o tome kako da si organizirate sustav na lokalnoj razini koji je sam po sebi održiv, jer ako gledate profit, gotovi ste. nema vam pomoci.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Eto,onda radije reci ljudima neka pogledaju film Zeitgeist 2:Addendum.Nije neka mudrost citirati navode iz određenih referenci,samo to treba naglasiti kao citat.
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
366
Eto,onda radije reci ljudima neka pogledaju film Zeitgeist 2:Addendum.Nije neka mudrost citirati navode iz određenih referenci,samo to treba naglasiti kao citat.

..ako si se referirao na moj post..nisam gledao taj film..samo sam napisao neka svoja razmisljanja iz prakse i naveo neke informacije iz knjiga koja sam procitao..davno prije tih filmova...
naravno ,nista cudno da jos netko zakljuci nesto sto je ocito i na temelju toga napise knjigu ili napravi film.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Ispričavam se,bio sam prenagal.Htio sam reći da shvaćam o čemu se radi,a osjetio sam se prozvanim u onima koji se vrte u krug i mlate praznu slamu.
 
Na vrh