• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

LIJEKOVI i LIJEČENJE STOKE

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Koprološka nije skupa sama po sebi, mislim da izađe oko 100 kn po uzorku. Trebala bi ju radit svaka vet.ambulanta koja ima opremu za to. Treba centrifuga, nešta posuđa i mikroskop. Radi ti i fakultet, možeš im poslat uzorak brzom dostavom.

http://www.parazitologija.vef.unizg.hr/
 

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
Hvala, ja sam se nešto raspitivao ali rekli su mi da kod nas najbliži laboratorij u Vinkovcima, čudi me da nema u Osijeku. To obično ide više uzoraka pa se napravi jedan skupni za cijelo stado?
Gledao sam malo slike što si objavio na fb profilu Hrvatski ovčar, lijepe slike.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Hvala, ja sam se nešto raspitivao ali rekli su mi da kod nas najbliži laboratorij u Vinkovcima, čudi me da nema u Osijeku. To obično ide više uzoraka pa se napravi jedan skupni za cijelo stado?
Gledao sam malo slike što si objavio na fb profilu Hrvatski ovčar, lijepe slike.

E pa da, zaboravio sam, Vet.institut u Vinkovcima to radi. Da, pošalješ uzorak od cijelog stada.Ja sam uzimao s poda izmet, da bude otprilike podjednako sa cijele štale.

Hvala... ;)
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
Imam slučaj mastitisa.jedna četvrt naotekla i puna "šmrkalja". Stavili smo već četvrti klavuksil i četvrt je splasnula i šmrklji se smanjili,ali na muzilicu neće pustiti ni kapi iz te četvrti,a ručno se lijepo sve izdoji. Jel imao tko sličan slučaj i jel se bude to vratilo u normalu?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Moja krava ima problem s upaljenim vimenom od teljenja, cjela desna strana, znači obadviej četvrti puna šmrkalja bile, stavili smo 7 komada Tetra-Delta, vime je uredno splaslo i malo se smanjila upala, no nakon isteka karence (nakon 7 dana od zadnjeg tretmana) sam radio soma test i ono, bilo je opet užas i katastrofa, nije više toliko upaljeno vime, ali se vidi da je upala prisutna i dalje. Neznam više ni sam dal da liječim još jednom ili kad othrani teliće, nek se natovi i s njom na vagu!
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Upravo tako zvončica! Nema liječenja bez injekcije. nemojte se igrati s antibioticima. navući ćete neku štalsku infekciju i nećete se moć rješit toga. Siguran sam da neki od vas već imaju to, samo toga nisu svjesni.
 
M

MOCO

Guest
ja i moj vet. već 2-3 godine koristimo samo injekcije, to sam ja inzistirao i pokazalo se ok

treba se znat da jedna injekcija nije dovoljna, čak i ako se simptomi povuku odmah, koristimo najčešće još 3x , a nekad kad baš nije zadovoljan onda i mijenjamo djelatnu tvar ili on iskombinira više toga. Nekad mi napiše i recept pa ja ponovim terapiju još 3x da me iziđe jeftinije; ako je vime otečeno mažem s kremom (calgonit krema ili jeftinija je konjska krema)
uglavnom, mislim da se čovjek dobro kuži u krave i ima puno iskustva s liječenjem i stvarno sve odradi odlično

svaki mastitis košta me od 600kn na više, tako da kad počnem liječenje bitno mi je jedino da kravu 100% izliječim, a ne ima li lijek karencu 3 ili 5 dana jer rađe ću bacat mlijeko par dana duže nego da zabrljam, prikrijem i razvučem infekciju

još treba jako pazit na stalnu dezinfekciju svega (mužnja, vime, ruke, slama) što je u dodiru s bolesnom kravom da ne pređe na druge krave

i još uvijek kažem kad već liječimo, da joj da dodatno vitamine i mierale - kad je bal nek je bal :icon_e_biggrin:
 

kravmaga89

Novi član
Tu od
28 Sij 2015
Poruka
8
treba krava da mi se oteli nocas ili sutra..krvavo je mlijeko u zadnje dvije sise, dobila mastitis vime je oteklo pa sam jucer izmuzao tu krv i ubrizgao joj injektor mastiquick po jedan u obje sise i jutros isto tako oko 11h.tako mi je veterinar rekao pa me zanima da li ako se oteli nocas smijem tele odma pustiti pod nju, s obzirom da sam jutros injektor joj ubrizgao oko 11h, da li tele smije podojiti da ja ne moram izmusti
 

gromil

Aktivni član
Tu od
19 Ožu 2013
Poruka
239
Za tele je jako bitno da popije kolostrum najdalje sat,dva nakon teljenja,dali ti muzao ili ono samo sisalo je nebitno,samo bi trebalo izmusti ono sto tele ne posise.
 

kravmaga89

Novi član
Tu od
28 Sij 2015
Poruka
8
a sta je kolostrum? mene je samo zanimalo da li ce mu sta naskoditi ako posisa kad se oteli ako bude jos krvi u vimenu kao jutros,..mislim malo je bilo krvi nakon nekoliko puta istiskivanja mlijeko se pojavilo..
 

Metalko

Član
Tu od
28 Stu 2013
Poruka
236
Za krv u mlijeku se ne moraš brinuti, to je pukla kapilara u vimenu. Kolostrum ti je prvo mlijeko nakon telenja.
 

gromil

Aktivni član
Tu od
19 Ožu 2013
Poruka
239
Kolostrum je to prvo mlijeko koje imas nakon telenja(kod nas stariji seljaci to zovu grusa)zuckaste boje gusce od standardnog mlijeka u njemu se nalaze antitijela i jaca imunitet teleta.Ja sam mislio da te brine to sto si lijecio kravu pa je antibiotik prisutan u tom mlijeku a ne krv,sto se tice krvi ako i bude malo mislim da mu nece naskoditi.
 

kravmaga89

Novi član
Tu od
28 Sij 2015
Poruka
8
Malo sam trazio po netu pa sam shvatio sta je Kolostrum :) hvala na savjetima,
ali eto brinulo me to da li ce telko popiti to sto je u sisama i da mu naskodi krv i injektori (samo zadnje dvije sise)
Tele ce to izvuci iz vimena i vjerovatno ce se vime vratiti u normalu..a i kupio sam neku kremu Vetaseptal za to da namazem vime
 

ljiljanakn54

Član
Tu od
23 Srp 2011
Poruka
96
Mislim da to mlijeko iz zadnje dvije sise ne treba davati teletu posebno ne onom koje mislite ostaviti za sebe. Kako ste ustanovili da je mastitis? Meni se desavalo da krene krv iz vimena od pucanja kapilara ali nijesam nikad stavljala injektore zbog toga. Da li je bilo ugrusaka mlijeka? I da li vam je dat vise od jedan injektor da stavite u vime?
Pozdrav!
 

kravmaga89

Novi član
Tu od
28 Sij 2015
Poruka
8
jutros oko 5h se krava otelila musko tele, zivo je tele
tako mi je veterinar rekao da stavim dva pa da prodje 24h pa opet dva..i mislim da je pomoglo jer je bilo vime crveno i nateklo
 

kravmaga89

Novi član
Tu od
28 Sij 2015
Poruka
8
nije bilo ugrusaka krvi nego samo krv, al samo zadnje dvije sise.. nakon nekoliko puta istiskanja pomalo promijeni u mlijeko..i onda sam injektore ubrizgao joj..jucer u 11h
 

kravmaga89

Novi član
Tu od
28 Sij 2015
Poruka
8
sta je najbolje za lijecenje parazita kod krava..nedavno se pojavilo na kravi tacnije na vratu joj kao neke krastice(suge) i cesto se drpa rogovima po vratu, malo je zgulila koze drpajuci se..ali voli i da je i ja podrpam..imam svinjske masti jel dobro da namazem njome?
 

Najnoviji postovi

Na vrh