• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

LIJEKOVI i LIJEČENJE STOKE

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
ali ja ih tretiram samo prije i poslije izgona na pašu... sad su mi se taman pojanjile.i daje im se tako da nametnike izbace dok su u štali,da nametnike ne izbacuju na pašu.. a taj gnoj iz štale onda mora minimalno 6 mjeseci trunut na hrpi i ne smije se njime u tom roku gnojit pašnjačka površina...
 
B

brundalo

Guest
@abrkili pogresno prijatelju
Kad se ovce tretiraju drze se na jednoj stelji max 5 dana i taj gnoj se pali a nikako da odstoji.Pepeo se moze koristit sa drugim gnojem. stala se nakon toga mora dezinficirat.
ako se tebi ovce janje 2x godisnje to ces drugu turu dat prije mrkanja i rijesija si problem. Bilo bi dobro ako imas pregone da svake godine zapalis jedan dio tako ces se sigurno rijesit nametnika. Mozes i vise dijelova palit ako imas dovoljno pase. Pali se kad je najslabija vegetacija i kad ima sanse da brzo naraste znaci negdje kraj drugog pocetak treceg, a moze i ranije ako su blage zime. :D :D :D
PS znas li da za proliv mozes koristit ako nemas lijekova narodni lik koji je fenomenalan
Mlada hrastova kora se nasjecka i skuha se caj. Mlako se ulije u plasticnu bocu i utrpas ovci sa strane u usta i prisilis je da guta ili janjetu - svejedno. Neka se kora polako hladi u vodi a nikako hladit na silu.
Ili za zatvor - koristi se kocka friskog pekarskog kvasca nikako onog u prasku. Rastopi se u po litre mlake vode i isto ko i ono gori - ulivaj. Da vidis kako prokakaju i reguliraju stolicu :D :D :D
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
vidiš,ovo za hrastovu koru nisam znao,ali za kvasac znam,to im dajem u svakom probavnom poremećaju,od indigestije(nadim) do proljeva... Ali nikako se ne slažem za paljenje pašnjaka,ne dragi moj brundalo,NIKAKO...uostalom,u kakvom sam močvarnom terenu,hvala Bogu,nikako nisam imao problema sa metiljima,eventualno grlo ili dva... ako je baš najezda metilja,tada se uništava prijenosnik,a to je puž barnjak i to špricanjem paše modrom galicom..ja svoje pašnjake ionako ne bi mogao zapalit u 2. mjesecu jer su 50 % pašnjaka lokve vode... ;)
 
B

brundalo

Guest
Eto vidis da 4 oka vide vise od 2 a ja nisan zna za modru galicu :D
I koliko nakon toga ne pustas ovce tamo mislim nakin tretmana sa galicom. Btw i koji omjer otopine?
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
to sad na znam,ali u literaturi sam to čitao,ako te baš zanima,mogu ti provjeriti..
 
B

brundalo

Guest
@ abrkili normalno da me zanima he he. Nego usput mi javi koliko je velika ona tvoja parcela kraj kuce di su ti blejavice na pasi. :D :D :D
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
a ona di je slika kraj kuće nema niti 2000 kvadrata,ali imam u komadu 7 jutara pašnjaka...i to sve ispod kuće... :)
 
B

bosanac

Guest
Molio bih vas da mi neko odgovori da li je izljeciva bolest kod krave muzare dijagnoza ''distrofija misica''.Prije dva mjeseca krava je se odvojcila i telad i krava su bili u dobrom stanju . Jer krava je zasusena na vrijeme redovno vitaminski dodatci oteljaj prilicno lagan i nije bilo nikakvih komplikacija .Navodim da je krava simentalske pasmine i tezine je oko 550-600kg. i ovo joj drugo teljenje.Ali prije nekog vremena kada ih ispustam napolje primjetio sam da mi je krava u zadnjim nogama nestabilna mislim cudno hoda.Dok u prednjim nista neobicno sve mormalno.Pozovem veterinara i on mi je rekao da je njegova dijagnoza distrofija misica i dao je neke vitaminske injekcije AD3E i dozu selena ali je jedan tretmen oko 40 eura i rekao mi je da opet moramo ponoviti i opet nista ne garantuje .Pa me interesuje da li je to izljecivo i dali ima neko iskustvo sa tim ako se to tesko lijeci posto je i skupo da nebih ulozio velike novce i opet na kraju morao odustati.Hvala svima koji mogu nesto pomoci.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
ma distrofija ti je nastala jer su je iscrpili telići... ako je bila mršava,onda nije imala masti,pa je trošila mišićno tkivo,i zato je nastupila distrofija mišića,iliti oslabljenjenje mišića,ne znam kako bi drugačije preveo.

a izliječit se može,samo ju ostavi u štali nek se oporavi,daj joj više proteinske hrane,npr.sojine sačme i sl...i naravno kvalitetnog sijena,sjenaže ili silaže...
 
B

brundalo

Guest
abrkili kaže:
ma distrofija ti je nastala jer su je iscrpili telići... ako je bila mršava,onda nije imala masti,pa je trošila mišićno tkivo,i zato je nastupila distrofija mišića,iliti oslabljenjenje mišića,ne znam kako bi drugačije preveo.

a izliječit se može,samo ju ostavi u štali nek se oporavi,daj joj više proteinske hrane,npr.sojine sačme i sl...i naravno kvalitetnog sijena,sjenaže ili silaže...
Moze li se ovo odnosit i na ovce i koze?
 
Å

Željko

Guest
abrkili kaže:
ma distrofija ti je nastala jer su je iscrpili telići... ako je bila mršava,onda nije imala masti,pa je trošila mišićno tkivo,i zato je nastupila distrofija mišića,iliti oslabljenjenje mišića,ne znam kako bi drugačije preveo.

a izliječit se može,samo ju ostavi u štali nek se oporavi,daj joj više proteinske hrane,npr.sojine sačme i sl...i naravno kvalitetnog sijena,sjenaže ili silaže...

...i šaku šečera na svaki obrok, rađe pojede i dobro je za održavanje jetre pogotovo do 45 dana nakon telenja, jer tad jetra ima največe opterečenje!
 
B

bosanac

Guest
Bas zato mi i jeste sumnjivo posto je pred oteljaj bila cak i deblja od preporucene debljine.I poslije oteljaja mi nije puno izgubila na tezini .Jer hranim je kvalitetnom hranom kukuruz , jecam, psenica, stocno ,brasno vitaminski dodatci, so jedino sto nemam silaze hranim je sijenom ali isto sijeno je kvalitetno i nije kislo.Mislim jest da je izgubila malo na tezini poslije oteljaja dok su telad dojila ali nemogu reci da je uopste bila mrsava.Ali u svakom slucaju hvala vam na odgovorima .Meni je vazno da znam da li je izljecivo i hoce li se oporaviti .
 
Č

Čerevec

Guest
Krava ti ima neki metabolički poremečaj koji je vjerovatno uzrokovan pojačanom mlječnošču i nedostatkom nekog vit i mikroelementa. Teško je ovak na pamet govoriti o tom problemu. Ajd javi jel se kaj promjenilo.
 
B

bosanac

Guest
Hvala na pitanju ali nazalost ne ide nista na bolje . Veterinar je dolazio tri puta do sada davao je neke injekcije i poslije tretmena bude bolje par dana i opet isto . I nazalost na kraju mi je predlozio da odustanemo od daljnjeg lijecenja i da mora u klaonicu . Posto se ponavlja sve isto u kratkom roku.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
jedno pitanje od mene!

Zna li itko neku firmu koja se bavi prodajom lijekova za stoku?i da je moguće kupovati na malo?

hvala...
 
B

brundalo

Guest
abrkili kaže:
jedno pitanje od mene!

Zna li itko neku firmu koja se bavi prodajom lijekova za stoku?i da je moguće kupovati na malo?

hvala...
Ma svaka veterinarska apoteka u svakom gradu ti to ima. Ja u ZD kad mi triba bez problema dobijen sve. Nego pogledaj na netu firma se zove veterina ili veterinarija, pa onda Pliva i Hr. Leskovca zovi ih i pitaj ko prodaje njihove proizvode
 

breza

Član
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
755
abrkili kaže:
jedno pitanje od mene!

Zna li itko neku firmu koja se bavi prodajom lijekova za stoku?i da je moguće kupovati na malo?

hvala...
ako misliš na injekcije tj. antibiotike to u principu legalno ne možeš kupiti ali neke "ljudske" apoteke ako žele mogu ti naručiti što ti treba
 
B

Branimir 105 s

Guest
Evo da i ja iznesem svoja iskustva na ovu temu.
Kao što je već pisano na forumu veterinarski troškovi su nerealno visoki. Isto tako kao što je skoro nemoguće legalno nabaviti lijekove, prvenstveno antibiotike a dok se i uspiju nabavit isto su preskupi. Ja se osobno, mada možda neki neće odobravati, kad god mogu snalazim bez veterinara. Lijekove, ali baš sve od antibiotika, injektora za mastitis, tableta za čišćenje maternice, dermo sprejeva, prašaka, samih injekcija i igala i sveg ostalog za liječenje stoke konkretno goveda nabavljamo u Madžarskoj.
Gospodo, u Madžarskoj (EUROPSKA UNIJA) sve to i ne samo za govedarstvo nego i za ostale grane stočarstva je u slobodnoj prodaji. Cijene tih lijekova osjetno su jeftinije nego naše veterinarske usluge, a efekat je isti ili bolji. I da se razumijemo ne radi se tu o nekim drugorazrednim madžarskim lijekovima nego lijekovima zadnje generacije iz svih zemalja EU najviše Francuske, Irske, Nizozemske. Čak je i vidljivo da se uvode novi lijekovi jer je neke više nemoguće nabaviti jer su zastarjeli. Sve se da naručiti ili unaprijed rezervirati da se bez veze ne putuje ako nema lijekova. Kod kupnje dobije se i stručni savjet o dozi i načinu primjene i karenci.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Kako sve dalje i dalje odmičem sa školovanjem,moram priznati da vidim kako će od moje generacije dosta kolega završiti studij,ali neće ništa naučiti...Tako da,ako netko smatra da je bolje da sam liječi i ako vidi da je uspješniji,podržavam ga u svakom slučaju.Zašto bi platio uslugu jednom mamlazu koji još samo štetu napravi jer uopće ne razmišlja svojom ''akademskom i doktorskom'' glavom.
Eto,ja kad sam pitao svog veterinara za monil suspenziju(antiparazitik,metilji i trakavice) on me blijedo pogledao i rekao a šta će ti to?uzmi si nilzan tablete... i ne mogu mu objasnit da je taj nilzan muka za davat ovcama,jer moram svaku natjerat da proguta ta 2 nilzana,pa svaka druga pljune pa opet,pa ju nateži i navlači,ma muka živa.Ali ima još ambulanti okolo,pa ću se raspitati....
 
B

brundalo

Guest
abrkili kaže:
Kako sve dalje i dalje odmičem sa školovanjem,moram priznati da vidim kako će od moje generacije dosta kolega završiti studij,ali neće ništa naučiti...Tako da,ako netko smatra da je bolje da sam liječi i ako vidi da je uspješniji,podržavam ga u svakom slučaju.Zašto bi platio uslugu jednom mamlazu koji još samo štetu napravi jer uopće ne razmišlja svojom ''akademskom i doktorskom'' glavom.
Eto,ja kad sam pitao svog veterinara za monil suspenziju(antiparazitik,metilji i trakavice) on me blijedo pogledao i rekao a šta će ti to?uzmi si nilzan tablete... i ne mogu mu objasnit da je taj nilzan muka za davat ovcama,jer moram svaku natjerat da proguta ta 2 nilzana,pa svaka druga pljune pa opet,pa ju nateži i navlači,ma muka živa.Ali ima još ambulanti okolo,pa ću se raspitati....
A ti natezes i navlacis ovce a :lol: :lol: :lol:
Salu na stranu reka san ti ako ti triba saljen ti u roku 24sata jeba te patak imas i valbazen sa istom djelatnom tvari. ;)
Mora u ZG postojat veterinarska apoteka :scratch :scratch
 

Najnoviji postovi

Na vrh