• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

LIJEKOVI i LIJEČENJE STOKE

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Jako bitna stavka u stočarstvu koja zna biti financijski jako teška,pogotovo ako se liječenje ne radi preventivno,tj.ako je liječenje u poodmaklom stadiju bolesti...Evo linkovi aplikatora za dehelmintizaciju,tj. aplikaciju vitamina i lijekova oralnim putem... Zanima me ima li tko od vas iskustava s njima?

http://www.shoof.co.nz/AUS/auscatalogue/page_54.pdf
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
abrkili kaže:
Jako bitna stavka u stočarstvu koja zna biti financijski jako teška,pogotovo ako se liječenje ne radi preventivno,tj.ako je liječenje u poodmaklom stadiju bolesti...Evo linkovi aplikatora za dehelmintizaciju,tj. aplikaciju vitamina i lijekova oralnim putem... Zanima me ima li tko od vas iskustava s njima?

ja koristim dosta preventivu, tj koristim antiparazitike i protiv metilja, sve u obliku inekcija.
inače se to pokazalo izvrsno jer su krave čiste od nametnika u organizmu i boljih su proizvodnih svojstava.
a što se tiče vitamina toga se pridržavam i svaka krava dobije svoje ovisno o svojoj proizvodnji tj suhostaju, tak da s tim nemam nikad problema , kao niti sa preživanjem krava jer dobivaju svaki dan i svaki obrok bakterije u vitaminima, kak bi se raklo al su nabrijane :D
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
koje antiparazitike protiv metilja koristiš?i kako ih apliciraš?
 
B

brundalo

Guest
Osvrnut cu se i ja naknadno na ovu temu ali molim prvo ispravak naslova. To nije stoka to je BLAGO :D
 
E

E.T.

Guest
Vezano uz preventivu, navodno optimalne količine bakra u organizmu BLAGA ;) spriječavaju svako pretjerano razmnožavanje parazita i samim tim lišavaju potrebe za antiparaziticima. Također spriječavaju gljivična oboljenja kopita i papaka.
Koliko vidim na stranim stranicama ljudi izvještavaju o fantastičnim rezultatima dodavanja bakra u hranidbu konja (životinji ponuđeno da sama uzima), naravno uz prethodnu analizu da li uopće postoji deficit bakra.

Moji su konji još uvijek na klasičnim redovnim antiparaziticima, ali dobro za istražiti. ;)

Obrisan neispravan link.
 
B

brundalo

Guest
U mene zbog velikih rosa ujutro postoji problem malog metilja, plucnog vlasca i krpelja.
ja svoje blago tretiram valbanzenom i monilom te fascovermom kao i raznim kupkama. Ova prva dva (osim monila) dajem inekcijama a monil na usta spricom.
Sto se tice rana njih lijecim starinski-kantariolovim uljem ( gospina trava i maslinovo ulje) i mogu rec da je nenadjebiv u tim stvarima.
kako sam saznao da fascoverm se ne preporucuje za muzno blago to ga zadnje 2 godine ne koristim jedino na muskim priplodnim grlima, a vrlo malu janjad i jarad tretiram protiv krpelja na starinski ekoloski nacin Pomijesana nafta i ulje na taj nacin otrov iz kemije ne ulazi u krv preko koze.antibiotike koristim samo kad moram kod upala pluca i sl.
Drugih bolesti ovdi nema. Zbog konfiguracije terena bolest papka je nepoznanica.
Savjet kolegama koji imaju problem sa papcima.
Navezite blagu par prikolica krupnije mljevenog tucanika granulacije od 3-8cm i smjestite negdi di van blago prolazi rijesit cete problem za svagda. Ako van triba dodjite sa kamionom ja cu van ga dat mukte samo da ga se rijesin he he
Da i u mljekarskom listu sam citao o nekim bolusima za prezivace. To su nekakvi mikro elementi :D :D
PS ovo bi triba bit moj 100-i post
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
čestitam na 100. postu!! ;)

za monil sam čuo.valbazen se daje injekcijama u kožu? nisam čuo za fascoverm,kako njega apliciraš?koja je cijena tih lijekova? ja koristim samo nilzan tablete,pa se bogovski namučim i ja i blago dok ih natjeram da to progutaju...
 
B

brundalo

Guest
@ abrkili prvo hvala jos jednom ti znas zasto.
Nilzan-cemu sluzi?
monil ti je gusta bijela tekucina aplicira se pistoljem u usta ili spricom inekcije(bez igle). djeluje protiv zrelih i nezrelih stadija zelucanih i plucnih nematoda te zrelog stadija velikog i malog metilja, a takodjer je djelotvoran protiv nekih trakavica roda Moniezia.
Fascoverm - proizvodjac krka novo mesto. Izbacuje se iz upotrebe jer sadrzi antibiotike. Mozes ga nabavit u privatnih veterinara na crno ili u legalno platit puno vise. Inace se aplicira pod kozu inekcijom. Djeluje na puno siri spektar nametnika nego monil i puno je efikasniji i ne smijes ga aplicirat sa drugim slicnim preparatima. Potreban ti je savjet veterinara. Valbanzen je slicna stvar samo dozvoljena s ekoloskog stajalista. :D :D
Ako ti treba jos sto vici
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Nema na čemu,zato i jesam tu... ;)

Nilzan ti je isto tako antihelminitik,djeluje protiv malog i velikog metilja,te protiv nekih trakavica,mislim čak i protiv plućnih vlasaca i nematoda...Jako je dobar,samo ga je isto tako teško primijenjivati... Kao što rekoh treba svakoj ovci stavit u usta dvije tablete i natjerati ju da ih proguta... cijena ti je 2 kn po tableti,na ovcu idu 2 tablete,na janje jedna,a karenca na meso i mlijeko je 28 dana...

Koliko plaćaš monil?

P.S.
Imam kod kuće VADEMECUM (knjigu sa popisom lijekova,njihovim djelovanjem,doziranjem,karencama i sl..) ali samo za lijekove od Veterine d.o.o.,pa ako itko treba kakve informacije,nek se javi... Kad uhvatim vremena,skenirat ću je pa staviti u .pdf format tako da si skine s neta tko želi... ;)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
abrkili kaže:
koje antiparazitike protiv metilja koristiš?i kako ih apliciraš?

pošto ja imam podosta širok izbor antiparazitika , spomenu bih dva jako dobra a to je abamitel l.a. dajem ga inekcijski pod kožu ispred lopatice , karenca mu je 20 dana., cijena 600kn
a drugi je aprinex pour on to nabavljam iz uvoza tj iz britanije i apliciram ga na način da određenu dozu polijem po leđima krave , karenca mu je 0 dana tj može se davat i u laktaciji i nema karence za meso, cijena bogovska niti ne pitajte kolko dođe, ali vrhunski proizvod.
 
B

brundalo

Guest
Ma jebo tablete. To je muka za blago i onoga ko mu daje.
Monil koliko kosta? Zadnja cijena je bila nekih 200 kuna litra a to je dosta za nekih 300 ovaca.
Fascoverm ti je 250ml nekih 300 kuna i puno je duza karenca od monila.
Predji na tekucinu jebo tablete :D :D
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
e pa kad dođem kod našeg veterinara,svaki put kad kupujem nilzane,pitam ga jel ima monil suspenziju,a on me samo začuđeno pogleda... pa kaže:''a što fali,pa dobar ti je i nilzan'',ne kažem da je loš,ali ga je muka davati... Vi nabavljate kod vaših veterinara monil i valbazen?

@bogec:za koje točno parazite koristiš taj aprinex pour?čisto sumnjam kako bi ga kod ovce polio po leđima,možda kod striže... a čemu služi taj abamitel a?
 
B

brundalo

Guest
@abrkili za kupit monil ne treba ti veterinar. On ti to vjerojatno prodaje zato sto ima postotak. Za kupit monil dosta ti je poc u veterinarsku apoteku. U nas u ZD je u centru grada. Ja ti ne govorim da ne tribas suradjivat sa veterinarom. Dapace MORAS, ali za monil ti on ne triba ili za takve pizdarije kao sto su sredstva protiv nametnika. Ja se fino sa njim konzultiram i onda po bocu u grad i to je to. :D
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
ali kod nas nema veterinarska apoteka,jedino lijekove mogu direktno kod veterinara dobiti... :(
 
B

brundalo

Guest
Pa imas prvi veci grad i prijatelje. Oces da ti ja uzmem i posaljem :D
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
hvala,nabavit ću ja već..ionako sad mi ne treeba do jeseni...
 

ANGUS

Novi član
Tu od
11 Ožu 2008
Poruka
19
abrkili kaže:
hvala,nabavit ću ja već..ionako sad mi ne treeba do jeseni...


abrkili mogu ti nabaviti ljekova kakvih želiš,a ujedno da se priključim temi koristim protiv nametnika IVOMEC SUPER
to je meni nabavio prijatelj i veli da sve čisti kod goveda.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
ANGUS,daj mi reci kad se možemo naći,idem za vikend kući,mogao bi doći do tebe.. meni za ovce treba samo MONIL,jel možeš to nabaviti?
 

ANGUS

Novi član
Tu od
11 Ožu 2008
Poruka
19
abrkili kaže:
ANGUS,daj mi reci kad se možemo naći,idem za vikend kući,mogao bi doći do tebe.. meni za ovce treba samo MONIL,jel možeš to nabaviti?


Možeš kad hoćeš,a za MONIL moram provjeriti 99% da
 
B

brundalo

Guest
@abrkili ne treba ti do jeseni????
ja mislim da ce ti tribat. Naime ovce triba tretirat prije pripusta da bi se mogle oslobodit eventualnih nametnika i da ciste udju u flushing. Na taj nacin ce prije dobit na tezini i dat bolje potomstvo. Tretman sa monilom moras ponovit nakon 15 dana. Znaci u 15 dana 2x. Zatim zadnji tretman 45 dana pred janjenje, tako da zadnji bude tocno 30-ak dana pred janjenje. Vidit ces kakvi ce ti biti janjci. Bilo bi dobro da ih 2.5 mjeseci pred janjenje tretiras valbanzenom, tako da nema sanse da bilo sta bude u njima. Pogotovo crijevnih nametnika kao sto su oblici. trakavice itd.. :D :D :D :D :D
 

Najnoviji postovi

Na vrh