• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Likeri iz domaće proizvodnje

  • Temu pokrenuo Vjerni983
  • Datum prvog posta

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,694
Znači ne stoji vani na suncu?
Jel može šljivovica umjesto tropovače?
Orasi su sad koliko sam čuo najbolji za to ili?
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,884
Rakiju (jabuka, kruška, nešto šljive) nalijem u dvolitrenu flašu u koju sam strpao SCHWEDEN BITTER od ENCIANa. Stoji, miješam, mućkam - piše na uputama i povremeno cugnem.
Tu Schweden bitter iliti švedsku grenčicu kupim u Můleru, u obliku "čaja", iako ima i tekući oblik.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
Znači ne stoji vani na suncu?
Jel može šljivovica umjesto tropovače?
Orasi su sad koliko sam čuo najbolji za to ili?
ne na sunce, i ne šljiva, potuku se okusi voća...orehe još malo pusti, moraju imati formirane jezgre
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,694
Imam samo malo više od litre komovice.
Mislio sam u onu staklenku od 3 lit natrpat oraha, meda dvije teglice al mi onda fali rakije za to ili se varam?
 
Tu od
5 Lip 2020
Poruka
83
u flašu od litre, tri četvrtine flaše prerezanih oraha, pola teglice meda, i odmah dva decilitra tropovice jače od 60%...čuvam u podrumu, promiješam svakih sedam ili koliko dana...treba minimalno 6 mjeseci do konzumacije odstajati...
ovo je moj način...

Uh ovo je dobro pogotovo ako odstoji 6 mjeseci (y)
Samo ne znam šta je tropovica?
Ja, pošto sam iz hercegovine, koristim rakiju lozu (lozovaču).

I malo me buni i to u vezi stanja zrelosti oraha? Neki kažu da ne smiju biti formirani nego da unutra mora biti sve bijelo, evo ti reče da trebaju biti formirani.

Oko kojega datuma ti skupljaš orahe i na kojoj si geografskoj širini? :D
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
tropovica je od tropa koji ostane prilikom izrade vina, dakle vrlo vjerojatno je to isto kaj i lozovača...
orahe berem oko 15. 6...do 1.7...recimo, nije to baš egzaktna znanost...okolica Karlovca...
nakon šest mjeseci je još onako zlatno žut orahovac, ali nakon dvije godine, e to je onda delicija...crna žitka masa...
 
Tu od
5 Lip 2020
Poruka
83

Da, u pravu si, tako i mi dobijemo lozovaču.

A kako uspiješ da dobiješ zlatnu boju orahovca?
Većinom je u svakoga crn ko katran.

Je li fora u tome da ne rasiječeš orahe nego čitave staviš, ili je do toga što tegla stoji u hladu umjesto na suncu?

Ja sam baš jučer nabrao 10-15 oraha, izrezao ih napola i potopio u 1L čiste lozovače. To sam zamotao u tamnu kesu i stavio na tamno mjesto.

Namjeravam ostaviti par mjeseci (nemam neki zacrtan rok) , vjerojatno barem do jeseni.

Koristio bi se za stomačne tegobe. A ako bude prejak za piti, onda imam namjeru naknadno dodati ili med ili limun ili nešto slično...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,694
Da, u pravu si, tako i mi dobijemo lozovaču.

A kako uspiješ da dobiješ zlatnu boju orahovca?
Većinom je u svakoga crn ko katran.

Je li fora u tome da ne rasiječeš orahe nego čitave staviš, ili je do toga što tegla stoji u hladu umjesto na suncu?

Ja sam baš jučer nabrao 10-15 oraha, izrezao ih napola i potopio u 1L čiste lozovače. To sam zamotao u tamnu kesu i stavio na tamno mjesto.

Namjeravam ostaviti par mjeseci (nemam neki zacrtan rok) , vjerojatno barem do jeseni.

Koristio bi se za stomačne tegobe. A ako bude prejak za piti, onda imam namjeru naknadno dodati ili med ili limun ili nešto slično...
Šta ne bi med trebao staviti odmah unutra?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
orahe rasječem...jer inače ne idu u flašu...stalno su u mraku...i med mora odmah... 🤭
flaša čvrsto zatvorena, a med obavezno kostanj (kesten)...sve ostalo radite na svoju odgovornost...
 
Tu od
5 Lip 2020
Poruka
83
A pravi li itko ikakav drugi liker?
Evo imam nešto sitno višanja pa bi ih iskoristio za domaću višnjevaču?

Dajte ideja i recepata 😁😎
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
trifrtalj flaše višnje, kila šećera na tri flaše (ili teglica meda na dvije), i opet čuvanje u hladu i mućkanje svaki dan, s otpuštenjem viška plina, da ne mazne flaša dok fermentira...za otprilike tri tjedna do mjesec dana se doda oko 2-2.5 dcl rakijetine...opet tropova...
vrijedi za sve vrste voća, može kruškovac (ja delam prvog od štrafićaka), šljivovac, kupinovac, malinovac, rogačevac, grožđevac, napravim i od borovih iglica rano u proljeće...etc.etc...ovisi samo koliko vam mašta radi i vrijeme dopušta... ;)
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
pa nisam, jer bi ju moral platit... :p
možeš delat i s alkoholom iz apoteke kaj se mene tiče...🤭
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,694
Jel ovaj orah još treba sazrijet?
 

Prilozi

  • IMG_20220611_204251.jpg
    IMG_20220611_204251.jpg
    48.9 KB · Pregleda: 9

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
ja čekam potpuno formiranu jezgru...možda i ja griješim, ali nitko se nije žalio da moj orahovac ne valja... :unsure:
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,694
Ma nije problem još čekat. Kestenov med sam nabavio, teglicu od 2,5 i 4 lit. imam pa ću vidjet u kojoj ću to smiksat.
 
Tu od
5 Lip 2020
Poruka
83
Ja isto mislim da je malo rano...mi isto doma radimo od zrelijeg oraha...
Ma izgleda da nema nekog pravila, svatko radi po svome nahođenju.
Ja sam prije otprilike 2 tjedna ubrao i unutra je sve bilo bijelo kad sam ih razrezao napola.
Nigdje nije bilo nimalo smeđe.
A provjeravao sam jučer već je rakija crna ko tinta 😁
Btw stoji u mraku
 

Najnoviji postovi

Na vrh