• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lombardini LA 300

  • Temu pokrenuo Junky36
  • Datum prvog posta
J

Junky36

Guest
Pozdrav društvo!

Evo pošto nisam našao nigdje sličnu temu otvorenu, pa sam ja otvorio novu(ako nešto ne valja neka moderator premjesti topic). Dakle, imam probleme sa hlađenjem gore navedenog motora..ugrađen je na Labinprogresov motokultivator serije Mondial. DA prijeđem na stvar. Motor ima probleme sa hlađenjem, ali nemogu otkriti u čemu je kvaka. Provjerio sa ulje, gorivo, očistio filter ulja, ali i dalje nije dobro. Svaki put kada radim nešto u vrtu i voćnjaku(kosim, frezam..) motor radi normalno 10-15 minuta i onda se iz njega počinje dimiti, gasi se, slabo radi. Molim za pomoć ako može. :)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,573
Prvo, imaš li sve limene oklope na motoru? Često ljudi izgube (pogotovo ako kupe rabljeni MTK, pa ni neznaju da postoji) onaj lim koji ide iza cilindra.
Drugo, rastavi sve te limove i očisti prašinu, blato, travu...
Treće, pogledaj pera na ventilatoru na zamašnjaku za hlađenje i rebra na cilindru/glavi.

Četvrto, da nije podešena premršava smjesa na rasplinjaču, ili pak da ti nije dovoljno pritegnuta ili napuknuta usisna lula, pa da vuče falš zrak?
...
 
J

Junky36

Guest
Prvo, imaš li sve limene oklope na motoru? Često ljudi izgube (pogotovo ako kupe rabljeni MTK, pa ni neznaju da postoji) onaj lim koji ide iza cilindra.
Drugo, rastavi sve te limove i očisti prašinu, blato, travu...
Treće, pogledaj pera na ventilatoru na zamašnjaku za hlađenje i rebra na cilindru/glavi.

Četvrto, da nije podešena premršava smjesa na rasplinjaču, ili pak da ti nije dovoljno pritegnuta ili napuknuta usisna lula, pa da vuče falš zrak?
...

Limove imam i sve sam očistil, pera na ventilatoru su kak bi trebala bit jedino nisam rasplinjač pogledal.

A puknuti dim ide dok se zagrije iz auspuha, filtera ulja i iz rezervoara se se čuje benzin kak "kipi" :shock:
 

komar

Član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
132
Evo i ja imam problem sa takvim motorom, koji je stavljen na Muta motokultivator. Motor kad je hladan upali na prvi potez, a kad se zagrije u radu krepa i dok se ne ohlani ni u snu ne može ga se paliti. Kad upali, njegov rad je O.K. Dali netko od vas ima rešenje za moj problem ? Dali je to do bobine ili nešto drugo na struji ?

Zahvaljujem za svaku vašu stručnu pomoč !
 

komar

Član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
132
Znam , rekel buš da te zajebavam..i ne ljutim se na to ..ali poslje generalke bu radil ko vurica :mrgreen:

Ne ne ljutim se ja spljoh nikam... Generalka se sigurno ne izplati ... Jeftinije je nabaviti novi motor (cca 400 €) i nemaš više brige. Mislil sam, da je neka mala stvar koja zeza i da jeftino ili da je možda neka caka, koju netko zna...
 

stefanmkd

Član
Tu od
8 Ruj 2010
Poruka
417
To sto grije, tu moze biti vise razloga:
da nije mozda izmestena faza ventila(ako je nekad otvaran motor), faza palenja, zapusen auspuh, pogresno nastelovan karburator odnos vazduh-benzin a moguce je i ako pusta negde kompresiju.

Procitaj ovo:
http://www.box.net/shared/fuu5xtibk7
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Djelovanje siromašne smjese na 4taktni motor nema tako odlučujuću ulogu kao kod 2taktaša, međutoa, poremečenjem stehiometrijskog omjera smjese može dovesti do poremećaja samog trenutka paljenja smjese pa bi se u tom grmu mogao stiskat još jedan zecov....:rolleyess:
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Djed je odlučio susjedu pokositi neku livadu sa svojom mutom koja je stajala zadnjih 10tak godina. Napravio ja mali servis, čišćenje rasplinjača, kvačilo, ulje i tako to. Motor proradio i sve Ok....no zove mene deda da je nakon dva reda otkosa motor jednostavno prestao raditi. Oni je nekoko traktorom dovukli doma i sad krećem sa dijagnozom. Nema iskre na svječici, rekoh, ajd da pogledam onu kutiju sa razvodom. Uzmem to širom i primjećujem da unutra sve pliva u ulju. Nisam imao baš puno vremena te sam to tako provizorno obrisao, malo ošmirglao kontakte i pojavi se struja. Međutim dosta je teško upalila i nije lovila gas naročito i pritom je onako lagano pucala(doduše znam da ti motori imaju taj karakteristični zvuk), tak da to meni vuče na kondenzator, no... Napominjem da nisam imao vremena baš detaljno isprati to ulje.
Sad sam malo gledao da u karter ide cca pola litre ulja, a meni se čini da je ipak nalijano malo više, veli meni djed da samo natočim(djed je zakon koji se sluša), da su kao mnoge otišle u vječna lovišta zbog manjka ulja:madmana: Isto tako znam da su ti motori dosta mušićavi po pitanju struje. Ako ima tko kakvo mišljenje nek ga slobodno iznese.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073
meni je neki dan zaribao jedan LA300 , sreća pa ih imam nekoliko te sam zamijeno radilicu i klipnjaču i ponovo sastavio
ali problem se javio nakon sastavljanja po pitanju onoga izraženog karakterističnog pucanja i bljuvanja vatre na auspuh
iskreno nisam ni na šta obraćao pažnju pri sklapanju jer sam naručio nov dizel motor je mi je ovoga DOSTA :mad:

uglavnom jedna preporuka za sve one koji se misle i dalje zezati sa ovim LA , OBAVEZNO prije svake sezone zamijenite ulje i rasklopite motor na pola da očistite onaj centrifugalni kanal koji se nalazi oko zupčanika radilice
taj kanal ujedno služi i kao pumpa za podmazivanje letećeg ležaja , a ujedno služi i kao centrifugalni filter , zapremina tog kanala je veoma mala i kada se on napuni prestaje podmazivanje klipnjače što automatski kida klipnjaču i razbija deklo motora
imam ovih LA300 4-5 motora , kada uzmem dizela ostavio bih samo jedan kompletan u rezervu za nedaj bože , ostale bih ''otuđio'' ako nekome trebaju
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Dal je netko uspio u potpunosti eliminirati to pucanje? Ovaj dedin je i prije tako radio, ali ne tolko izraženo kao sad nakon ove havarije.
Razmišljao sam o čišćenju toga utora i potpuno mi je jasna njegova uloga, al kad se dedu ne može nagovoriti, a motor sav mastan i zapušen, ne mogu odgonetnut odakle pušta.
Daj mi reci jel treba skidat zupčanik sa radilice ili se može i sa njim...još nešto, pretpostavljam da regulator sa svim dijelovima ostaje na poklopcu kod rastavljanja....još da dedu nagovorim, to bi onda bio posao.
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Regulator ide na poklopcu.Zupčanik nemoraš skidati.Najlakše ti je da uzmeš elektrodu za varenje i stučeš jedan kraj elektrode.Zatim je zakriviš i polako očistiš kanal.Samo moraš paziti bregastu osovinu jer se ona mora ufaziti na radilicu.Znači oznaka na njenom zupčaniku mora se poklopiti sa oznakom na zup. radilice.Ventili i vodilice ventila su velik problem kod tih motora.Zatim karburator nije nizašta.Tačnije taj motor nevalja kad je nov.
Još da naglasim da u kanalu ima otvor kroz koji ulje dolazi do klipnjače.Moraš paziti da otvor ne začepiš otpadom iz kanala za podmazivanje.
 
Posljednje uređivanje:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073
i još da obratiš pažnju pri sastavljanju , onaj aksijalni ležaj koji ide na radilicu moraš staviti do dekla a ne na radilicu do kraja , inače će on da ti zapne od zupčanik regulatora i nećeš moći sastaviti

a princip rada tog kanala je jednostavan , on je ustvari uljna pumpa
ulje se bućkanjem i zupčanikom regulatora podiže po motoru i tako dospijeva u taj utor , a utor djelovanjem centrifugalne sile nabija ulje u kanal koji vodi do letećeg ležaja i podmazuje ga

pucanje , ajoj , lakše se na njega naviknuti nego boriti protiv njega , ja nisam uspio
u pravu je lisnik kad akaže da ti motori nevaljaju ni kada su novi , pogotovo oni sa elektronskim paljenjem koji mogu da te dovedu do stadijuma da počneš pričati sam sa sobom

evo mada snimak nije za neke mladje osobe , ovaj je ipak sve rekao što većina misli o LA300
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=EvT00RcsCTM&feature=related[/YT]
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Zahvaljujem se na odgovorima....iskustva sa rastavljanjem ovakovih motora imam, tak da mi je sve jasno, jedino te neke specifičnosti oko podmazivanja i struje, smo eto, sad razjasnili:). Još da mi deda da povjerenje:rolfer:...
A ovaj deda na YTu, to je vjerojatno od kroničnog korištenja tog motora, a ja se znam paziti:rolfer:
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
.....nije lovila gas naročito i pritom je onako lagano pucala(doduše znam da ti motori imaju taj karakteristični zvuk).....

zar im i to nije jedna od karakteristika, osim pucanja imaju slab odziv na gas :confused:

....problem se javio nakon sastavljanja po pitanju onoga izraženog karakterističnog pucanja i bljuvanja vatre na auspuh
iskreno nisam ni na šta obraćao pažnju pri sklapanju jer sam naručio nov dizel motor je mi je ovoga DOSTA :mad:....

kazes puca ko prangija.....:rolfer:

.....pucanje , ajoj , lakše se na njega naviknuti nego boriti protiv njega , ja nisam uspio

samo nabudzis nesto na auspuh da malo prigusi i vozi :blackeye
ja sam probao i petrolej, doduse na vecim motorima, ali opet drobi :rolleyess:
primijetio sam da baca iskru kad je otvoren izduvni ventil
 
S

staffmen

Guest
ja znam dvojicu koji imaju taj la motor na mtk-u.
Obojica imaju problema sa paljenjem.

Hvala bogu da je moj stari kad je kupovo labinca uzeo model sa Acme ALN330wb motorom. S njim nemam problema ni s paljenjem ni s nicim.
Danas sam ga palio a ostao mi mtk vani na kisi. Nacurilo vode u fergazer. 5 puta sam povukao da tu vodu izbaci van i onda zapalila ko mina.
Kad idem kosit kod bake koja ima taj la 300 rade vozim sa sobom svoj mtk nego da uzmem samo kosu jer nemam ja zivaca opcenito a kamoli da me jebe neki motor.
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Evo, paljenje očišćeno sa razrjeđivaćem, ulje ispušteno i stroj upalio...samo ću vjerojatno morat malo pomaknut pretpaljenje prema gmtu jer imam lagani osjećaj da mi "kontrira" kod paljenja, a i čini mi se da bi gas trebala bolje loviti.
Zna netko na koliko je pretpaljenje...
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Jednom sam to prek Excela računao, al se više ne sjećam kak:scratch
Ak se sjećam, trebao je podatak duljine klipnjače. Može se i ručno, no to kaj sam ja na papiru prek trigonometrije nešto pokušaval, to nije bilo dobro:madmana:
Makar čini mi se da bi mogle biti te vrijednosti jer je ipak relativno velik hod....
 

fićona

Član
Tu od
29 Kol 2010
Poruka
512
moj la 300 isto pucva dok pustim gas i normalno mi je to,al specifično je to što nije radila 6 godina i prvo kaj sam napravil sam stavil svječicu drugu i malo start spreja na nju i malo u usis start spreja i kresnula :D neznam zakaj svi govorite da te freze ne valjaju večina njih ne valja ajd meni ova dobra nemam zamjerku za to malo vrta da si pofrezam
 

Najnoviji postovi

Na vrh