• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lonicera caerulea (Haskap)

zoks

Novi član
Tu od
8 Sij 2017
Poruka
4
Pozdrav svima,

zanima me sjedeće, pošto mi se čini da nisam naletio na konkretne odgovore u prijašnjim porukama:

- da li je netko od ljudi ovdje koji uzgajaju haskap, član haskap projekta (obitelj Cetinić-Frankos je lani tražila kooperante za uzgoj haskapa)? Vidio sam na prijašnjim postovima većinom negativne komentare u vezi ovoga projekta, pa me zanima zašto je to tako i da li je netko barem pokušao doćo do nekih informacija glede istog. :(nerd):

- zanima me da li se stvarno u praksi može očekivat urod od 3-5 ili 4-6 kg ploda po sadnici (puna rodnost), ili je to samo teorija? :(nerd):

-da li postoji netko tko uzgaja haskap, a nalazi se u primorskom djelu zemlje, tj. da li je moguć uzgoj istog na tom području?

Za sada toliko, nadam se da će se netko uključit u razgovor! :)

Lp
 

Staki

Novi član
Tu od
4 Svi 2016
Poruka
8
LP
Eto ja sam prosle godine u karlovackoj zupaniji posadio 6500 haskapa...
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
-da li postoji netko tko uzgaja haskap, a nalazi se u primorskom djelu zemlje, tj. da li je moguć uzgoj istog na tom području?



Lp

Ako misliš sadit tu gdje si naveo svoju lokaciju zaboravi.
 

Crow

Novi član
Tu od
23 Velj 2016
Poruka
20
LP
Eto ja sam prosle godine u karlovackoj zupaniji posadio 6500 haskapa...

Pozdrav,

Koje mjesto? Ja sam u Josipdolu posadio ali smo 500 komada sad u jesen i nadam s da će u proljeće svi biti zeleni :). AKo bi krenulo sve kako treba imam plan posaditi cca 2 hektara.
 

Deltach

Član
Tu od
23 Stu 2015
Poruka
29
Sredstvo protiv korova - motika?
Zadruga za haskap ne postoji koliko sam upućen u stvar
Plasman za haskap nema problema, problem su količine koje su nedovoljne za plasman i plodovi koji su sami po sebi jako delikatni
Navodnjanje je opcionalno
Mreže protiv tuče bespotrebne, protiv ptica da ali haskap sam po sebi dobro skriva svoje plodove od ptica

Sredstvo protiv korova - motika? - Hladnokrvno :icon_fU:
Ja sam probao protiv korova stavljati sijeno , pokazalo se super smanjilo ga 70 - 80 %, probam na proljeće malo deblji sloj staviti.
Na jesen sam oko jednog dijela njih stavio i piljevinu(ono sloj stajskog pa po vrhu piljevine) pa vidim na proljeće rezultat. Znači pokušavam sve da smanjim rad sa motikom :icon_razz:

Zadruga - vrhunska stvar ,pogotovo ako se misli sa njom i proizvođačka organizacija iako to bi trebalo nekoliko ljudi za početak okupiti pa da se dogovori..

Navodnjavanje opcija. Čak i tu kod mene gdje kiša pada svako toliko treba imati neki plan navodnjavanja. Možda ne treba ulagati za cijeli sustav, ali nešto obavezno u slučaju sušne godine. Primjetio sam da sadnice nisu baš vesele ako je duže vremena suho.

zaštita od ptice uf uf.. to će zanimljivo biti. Ali testiram možda već ove godine zvučnu zaštitu od ptica. Koriste u vinogradima,pa ako se pokaže ok onda bi me izvuklo od velike investicije.. :8):
haskap sam po sebi dobro skriva svoje plodove od ptica - ovo su mislili i za aroniju, i da je ptice neće jest, pa su im pobrstile i zadnju bobicu :icon_e_biggrin:
 

Crow

Novi član
Tu od
23 Velj 2016
Poruka
20
Sredstvo protiv korova - motika? - Hladnokrvno :icon_fU:
Ja sam probao protiv korova stavljati sijeno , pokazalo se super smanjilo ga 70 - 80 %, probam na proljeće malo deblji sloj staviti.
Na jesen sam oko jednog dijela njih stavio i piljevinu(ono sloj stajskog pa po vrhu piljevine) pa vidim na proljeće rezultat. Znači pokušavam sve da smanjim rad sa motikom :icon_razz:

Zadruga - vrhunska stvar ,pogotovo ako se misli sa njom i proizvođačka organizacija iako to bi trebalo nekoliko ljudi za početak okupiti pa da se dogovori..

Navodnjavanje opcija. Čak i tu kod mene gdje kiša pada svako toliko treba imati neki plan navodnjavanja. Možda ne treba ulagati za cijeli sustav, ali nešto obavezno u slučaju sušne godine. Primjetio sam da sadnice nisu baš vesele ako je duže vremena suho.

zaštita od ptice uf uf.. to će zanimljivo biti. Ali testiram možda već ove godine zvučnu zaštitu od ptica. Koriste u vinogradima,pa ako se pokaže ok onda bi me izvuklo od velike investicije.. :8):
haskap sam po sebi dobro skriva svoje plodove od ptica - ovo su mislili i za aroniju, i da je ptice neće jest, pa su im pobrstile i zadnju bobicu :icon_e_biggrin:

Pozdrav, koliko je sad vremena prošlo od sadnje? kakvi su bili prvi prinosi? Općenito zadovoljstvo?
 

zoks

Novi član
Tu od
8 Sij 2017
Poruka
4
Da, mjesto je Rovinj.
Općenito sam dobio info da od toliko sorti, ima onih koji bi se dale uzgajat i na mom području, pa zato me zanima da li ima nekog tko je već probao.

Vidim da nitko ne misli na kooperaciju koju sam naveo prije?

Puna rodnost u praksi? kg/stabljici?

Lp
 

Crow

Novi član
Tu od
23 Velj 2016
Poruka
20
Da, mjesto je Rovinj.
Općenito sam dobio info da od toliko sorti, ima onih koji bi se dale uzgajat i na mom području, pa zato me zanima da li ima nekog tko je već probao.

Vidim da nitko ne misli na kooperaciju koju sam naveo prije?

Puna rodnost u praksi? kg/stabljici?

Lp

Pa što se tiče nekog udruživanja ja sam apsolutno zainteresiran iako trenutno sa količinama koje imam zasađene nisam baš neki veliki igrač. Ali u budućnosti kao sve bude išlo kako treba bih išao na 2 -3 hektara. Definitivno bih išao na eko proizvodnju. Što se tiče i nekog skladištenja imam relativno veliku gospodarsku zgradu u koju se može normalno ulaziti viličarom...
 

Deltach

Član
Tu od
23 Stu 2015
Poruka
29
Da, mjesto je Rovinj.
Općenito sam dobio info da od toliko sorti, ima onih koji bi se dale uzgajat i na mom području, pa zato me zanima da li ima nekog tko je već probao.

Vidim da nitko ne misli na kooperaciju koju sam naveo prije?

Puna rodnost u praksi? kg/stabljici?

Lp

Po mom iskustvu ajoj , nikako u toplije krajeve.. Ja sam ih probao na Krku .. sa zaljevanjem sa svime, posušilo ih a još nisu ni bile najveće vrućine. Ne znam šta kad je malo suša , a vani 40 :) ... Uvijek se može probati sa cca 10 kom pa vidjet.. Iskreno pročitao sam istraživanja i iz Kanade i iz Japana ali nisam čitao za sortu koja može izgurat dugo vremena na visokim temperaturama.

Osobno izbjegavam kooperacije jer ne volim da me uvjetuju sa nečime.. Probali su moji nekad sa krumpirom i mrkvom i takav način mi se nije dopao baš..
Puno zanimljivije , a po meni i bolje je da se nađe nas 20 ili 50 napravi se neka udruga/zadruga/proizvođačka organizacije .
uvijem imaš svoju neovisnost a možemo si međusobno pomagati na hrpu načina, od savjeta do sadnica itd.. npr.. Onome tko ima 4 ili 5 godinu biljke i tako ih po malo mora početi obrezivati.. Od toga se da hrpa sadnica napraviti.. Koji puta dobra ekipa više znači od svih novaca na svijetu..
Plus ako nas je više, neovisno imao 100 kom ili 50000 tržište se lakše otvori, pogotovo prema van.
 

Crow

Novi član
Tu od
23 Velj 2016
Poruka
20
Po mom iskustvu ajoj , nikako u toplije krajeve.. Ja sam ih probao na Krku .. sa zaljevanjem sa svime, posušilo ih a još nisu ni bile najveće vrućine. Ne znam šta kad je malo suša , a vani 40 :) ... Uvijek se može probati sa cca 10 kom pa vidjet.. Iskreno pročitao sam istraživanja i iz Kanade i iz Japana ali nisam čitao za sortu koja može izgurat dugo vremena na visokim temperaturama.

Osobno izbjegavam kooperacije jer ne volim da me uvjetuju sa nečime.. Probali su moji nekad sa krumpirom i mrkvom i takav način mi se nije dopao baš..
Puno zanimljivije , a po meni i bolje je da se nađe nas 20 ili 50 napravi se neka udruga/zadruga/proizvođačka organizacije .
uvijem imaš svoju neovisnost a možemo si međusobno pomagati na hrpu načina, od savjeta do sadnica itd.. npr.. Onome tko ima 4 ili 5 godinu biljke i tako ih po malo mora početi obrezivati.. Od toga se da hrpa sadnica napraviti.. Koji puta dobra ekipa više znači od svih novaca na svijetu..
Plus ako nas je više, neovisno imao 100 kom ili 50000 tržište se lakše otvori, pogotovo prema van.

Da sa ovim se apsolutno slažem, udruga proizvođača di si kao prozvođač samostalan ali prema nekom kupcu može se pristupiti zajedničkim prinosom i tako ga lakše privući i ovo sa reznicama i pomaganjem!
 

Haskappu

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
38
Bilo bi dobro da se uzgajivači povežu i da se zajedno nastupi prema tržištu, ali bez fige u džepu. Koliko je to moguće trebali bismo prvo svi razgovarati i upoznati se, bez razmišljanja o biznisu.
 

Staki

Novi član
Tu od
4 Svi 2016
Poruka
8
Bojim se da ce biti problema zbog sorti...koliko vidim i citam kod nas je posadeno 10 i vise vrsti...i poljske i kanadske i ruske...a jedne su kisele jedne gorke jedne slatke itd itd...ja sam posadio kanadske al dok ne dođe plod ni sam sebi ne vjerujem kakac ce bit i dali ce ga trziste prihvatit...
Udruzivanje za prodaju apsolutno,ali morali bi u buducnosti forsirat iste sorte
 

Deltach

Član
Tu od
23 Stu 2015
Poruka
29
Bojim se da ce biti problema zbog sorti...koliko vidim i citam kod nas je posadeno 10 i vise vrsti...i poljske i kanadske i ruske...a jedne su kisele jedne gorke jedne slatke itd itd...ja sam posadio kanadske al dok ne dođe plod ni sam sebi ne vjerujem kakac ce bit i dali ce ga trziste prihvatit...
Udruzivanje za prodaju apsolutno,ali morali bi u buducnosti forsirat iste sorte

Uzalud je forsirat sorte u ovom slučaju. Nikad nećeš moć prodavat ovu borovnicu pod nazivom sorte. Prvo zato jer ih moraš imati nekoliko da bi nasad uopće rodio. Znači automatski se plod križa.Tako da to ne igra neku ulogu..
Sorte koje su slađe možda treba birati za prodati direktno, ali borovnica sama po sebi ne može dugo stajati, tako da treba preradu planirati..
 

Crow

Novi član
Tu od
23 Velj 2016
Poruka
20
Uzalud je forsirat sorte u ovom slučaju. Nikad nećeš moć prodavat ovu borovnicu pod nazivom sorte. Prvo zato jer ih moraš imati nekoliko da bi nasad uopće rodio. Znači automatski se plod križa.Tako da to ne igra neku ulogu..
Sorte koje su slađe možda treba birati za prodati direktno, ali borovnica sama po sebi ne može dugo stajati, tako da treba preradu planirati..

I protom se mora voditi računa da se uzmu sorte koje u isto vrijeme cvjetaju, jer postoje ranije i kasnije sorte. Ja sam uzeo iz Poljske sadnice ali sam uzeo sve 4 koje imaju sibirske certifikate i sve 4 bi trebale cvjetati i sazrijevati u slično vrijeme.

http://in-vitro.pl/pdfy/zestawienie_odm_lonicery-15-07-2015.pdf
 

zoks

Novi član
Tu od
8 Sij 2017
Poruka
4
Meni je isto jasno da je to velika cijena po sadnici...
Ali gledam na sljedeći način;

1200 sadnica na 3000m
4kg/sadnici puna rodnost
4 ili 5 eura otkupna cijena ploda
1200x4x4e=19 200 eura

zagarantiran otkup kompletne berbe.
Neznam kako i po kojoj cijeni ide prodaja ploda tu u Hrvatskoj, i na koji način prodaju proizvođači na ovom forumu?
Zato sam baš namjerno postavio link da vidim mišljenja ljudi, čudno mi je da nigdje nitko ne spominje ovaj projekt.

Nadam se da ne davim, samo sam malo znatiželjan, neznam kakvo je tržište haskapa, cijena plodova...?

Lp
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Nema tržišta kada nema ni plodova. Dobronamjeran savjet, gledaj kulture koje uspijevaju kod, pusti haskap. Čovjeku u Gorskom kotaru dobivaju biljke ožegotine od temperature i sunca, a šta ćeš ti u Rovinju.
 

Deltach

Član
Tu od
23 Stu 2015
Poruka
29
Nema tržišta kada nema ni plodova. Dobronamjeran savjet, gledaj kulture koje uspijevaju kod, pusti haskap. Čovjeku u Gorskom kotaru dobivaju biljke ožegotine od temperature i sunca, a šta ćeš ti u Rovinju.

Istina. Prijateljski savjet je da se ovu godinu sada posadi ne znam 10 kom idealno 3 godišnjih na mjestu gdje bi bio nasad, ako prežive onda se može ići na više.. Vidjeti koliko posla i zaljevanja će oko njih biti i pomnožiti sa količinom. iako to ne znači puno za plod kasnije , barem će se doznati da li mogu opstat na određenom području.
Reći ću to kako su meni iskusniji ljudi rekli za lješnjake, a na području Rovinja se možda to moglo čuti i za masline. Dođi na područje gdje misliš posaditi i pogledaj okolicu, ako nema lješnjaka/maslina posađenih ili prirodnih okolo ne sadi.
U ovom slučaju najbolje je testirat, jer ako već nekome nije radi gubitka novaca onda je barem da se vrijeme ne izgubi, a bome i živci..
 

Branimir84

Novi član
Tu od
23 Stu 2016
Poruka
28
Pozdrav svima,

neki dan sam pročitao da Haskap nije na listi voća za komercijalnu prodaju u Europi. Šta to uopće znaći?

Linkovi:
http://www.freshplaza.com/article/169551/Haskap-berry-may-not-(yet)-be-traded-in-Europe
http://www.freshfruitportal.com/news/2016/09/21/u-k-cpm-awaits-eu-approval-for-berry-that-officially-doesnt-exist/

Da li je uopće tko već prodao veće količine (više od 200kg npr..) Haskapa? Ako je, za kolko kn kg? Kako uopće doći u kontakt sa ljudima koji otkupljuju Haskap?

Svi govorite, nema problema sa otkupom, ali koji su to ljudi, po kojoj cijeni se prodaje?

Vidio sam da se na globalnoj razini, kg prodaje po 40kn.
http://www.lovehoneyberry.com/price-of-honeyberries/
Što je po meni ok cijena. Mišljenja, iskustva?


Da li netko vodi statistku koji je imao prosječan prinos bobica po biljci? Pošto našao sam dijagram koji kaže da je prinos 1-2kg po biljci.
14292468_10154017760258865_8431084843157598532_n.jpg
 

Najnoviji postovi

Na vrh