• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ltz t-40

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
pa popravi ga , ili ga meni pokloni :cool:

ove kvarove koje si nabrojao ja to uradim do podne i onda odem u šumu nasiječem prikolicu drva i dovučem sa njim :lol:
 

Lovro

Novi član
Tu od
10 Sij 2012
Poruka
20
Idem ga popravljati. Danas sam u Vinkovcima kupio nosač klackalica i klackalice - 120 kuna. Nisam se nikada usudio čačkati po motoru. Štelovanje ventila su radili "vrsni" majstori tako "kvalitetno" da dekompresor nije imao funkciju.
 
Posljednje uređivanje:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
a) ako baš nemaš nikakvog iskustva oko ventila ona je najbolje da to uradi neka malo stručnija osoba ili makar da ti bude u nadzoru dok ti radš
pri samoj montaži teško da možeš šta pokvariti ali da se dedektuje iskrivljen ventil (ako se iskrivio u havariji) ti vjerovatno nemožeš

b)štelovanje ventila , pa nisam baš siguran da bi taj magični štapić mogao da vrati motor u momačke dane :finga:

c)nemoj puno da misliš ako nemaš iskustva
 

Lovro

Novi član
Tu od
10 Sij 2012
Poruka
20
Hvala na savjetu.
Ako lokalne majstorske snage ne budu otklonile kvar - dolazim po tebe da budeš instruktor popravka. Po obavljenom popravku nećemo ići u šumu po drva, nego budemo feštali. :partyman::gitarist: U večernjim satima povratak mentora kući!? (Nakon fešte - bude za tvoj povratak angažiran novi vozač - ne sekiraj se!)
 
Posljednje uređivanje:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
ma otklonit će , bar ovaj motor je jednostavan ;)
 

Dragan 87

Član
Tu od
8 Ožu 2012
Poruka
74
Kod mene T40 ima oko 5000h i nikada nije bilo problema sa motorom. Jedino brizgaljke i bosch pumpa (servis). Redovno mjenjanje ulja i paznja da se ne pregrije.
Za drmanje tockova stegni kugle ili ih promjeni posto su ulozci plasticni ili ako ti hladan vise drma, provjeri filter ulja kod hidraulicne pumpe.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Evo kako izgledaju glave koje treba da ugradim na jedan T40 što radim
opjeskarene jer nije bilo teoretske šanse da se očisti garež koja je bila u ventilacionim kanalima , sada su kanali čisti kao ogledalo
zamijenjeni ventili,ufrezovani,ušlajfani i glave spremne za ugradnju

slika066.jpg


slika067n.jpg
 

zetor7245

Član
Tu od
5 Ruj 2009
Poruka
174
Ljudi, komsija razbio t-40 sa prvom vucom ,trebala bi mu kabina i sasija, ako neko ima ili zna gdje nabaviti neka javi ,hvala unaprijed.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
kabinu mogu da nabavim , odakle si ?
možda čak i šasiju , koji dijelovi šasije trebaju
 

zetor7245

Član
Tu od
5 Ruj 2009
Poruka
174
savo,ja sam blizu prnjavora, posalji mi na pp broj telefona i cijenu kabine i sasije, mislim da mu treba kompletna sasija sa nosacima motora ali cu ga jos pitati
 

branko-

Član
Tu od
8 Ožu 2012
Poruka
63
pozdrav od branka

imam problem na t40 stradao mi je mjenjac duze vremena je zaglavljivao i ostajao ubacen kao u dvije brzine a kad pocnem da pustam kvacilo oce da ga ugasi skinuo sam poklopac mjenjaca i nasao na vise zupcanika otkinute zube takode na gornjem snopu sa desne strane je stradao lezaj u koritu mjenjaca sam nasao svakojaki komada a najvise me brine slomljen zeger jer ne znam odakle je ispao usput molim sve za pomoc kako izvaditi gornji i donji snop sa zupcanicima kojim redosledom i da li se to moze uopste izvaditi bez rastavljanja traktora na pola i sta mislite sta je uzrok usput gdje nasbavit dijelove i posto je to dobro bi mi dosla i skica tog sklopa ja sam izvadio viljuske i dalje sam stao dok ne dobijem koji savjet unapred hvala
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Ajoj , neznam šta i koji zupčanici ti trebaju , mislim da imam i ja nešto polovnih , za dijelove možeš me kontaktirati na pp

ako imaš koju sliku tog tvog stanja mnogo bi pomoglo u otklanjanju kvara , jednostavno bi te lakše shvatili

da bi izvadio gornji snop nemoraš rastavljati traktor , njega može skinuti na licu mjesta
prvo moraš skinui reduktor sporohodnih
pa onda otpustiti ona 3 vijka koji drže prednji zupčanik reverzera (odnosno njegov prednji ležaj) i pomjeriti prednji zupčanik reverzera prema motoru koliko je god to moguće
onda moraš izvaditi kućište sa lezajom koje je na desnoj strani osovine , i zupčanik do nejga
e onda dolazi najkomplikovanije , a to ti je tuc-muc , moraš cijelu osovinu snopa da pomjeriš desno nekih 20tak milimetara i u tom položaju da skineš i desni zupčanik reverzera , taj zupčanik vučeš na lijevu stranu da izađe kroz otvor gdje je bio reduktor sporohodnih
e njega kada svučeš onda izvlačiš osovinu i skudaš zupčanike , isto po sistemu tuc-muc lijevo-desno


a skidanje osovine donjeg snopa ti je ravno samoubistvu , moraš skinuti kabinu , skinuti bočne reduktore , rastaviti traktor na pola , izvaditi srce diferencijala pa tek onda skidati osovinu što i tada nije lako jer imaš redoslijed koji je u tri lijepa majčine a sve prolazi u milimetar
a da ne pričam o tome kako je to smontirati kada moraš jedan seger držati između zpčanika a da ne upadne na svoje mejsto dok ne sklopiš cijeli snop

ja sam sebi vadio donji snop i nemoj me ni pitati koliko sam živaca izgubio oko toga , lakše je cijeli mjenjač sastaviti nanove nego ovo uraditi

skoro sam radio jedan mjenjač u Tuzli i sva sreća pa nije trebalo vaditi donji snop
 

branko-

Član
Tu od
8 Ožu 2012
Poruka
63
hvala ti puno ja moram vaditi donji snop jer je prvi zupcanik na donjem snopu onaj najveci zdrobljen fale zubi pretpostavljao sam da je to tako de ako ti nije problem trzni me na ovaj broj samo da mi ostane broj tel pa te ja sutra zovnem sa posla da se malo konstatujem sa tobom broj je XXXXXXXXX


EDIT savoris
uklonjen broj telefona
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Dragan 87

Član
Tu od
8 Ožu 2012
Poruka
74
pozdrav od branka

imam problem na t40 stradao mi je mjenjac duze vremena je zaglavljivao i ostajao ubacen kao u dvije brzine a kad pocnem da pustam kvacilo oce da ga ugasi skinuo sam poklopac mjenjaca i nasao na vise zupcanika otkinute zube takode na gornjem snopu sa desne strane je stradao lezaj u koritu mjenjaca sam nasao svakojaki komada a najvise me brine slomljen zeger jer ne znam odakle je ispao usput molim sve za pomoc kako izvaditi gornji i donji snop sa zupcanicima kojim redosledom i da li se to moze uopste izvaditi bez rastavljanja traktora na pola i sta mislite sta je uzrok usput gdje nasbavit dijelove i posto je to dobro bi mi dosla i skica tog sklopa ja sam izvadio viljuske i dalje sam stao dok ne dobijem koji savjet unapred hvala

Ja sam rastavljao citav mjenjac. Gornji snop moze da se izvuce na desnu stranu,imaju dva zupcanika ispred gornje osovine koja se izvade a zatim se kompletan snop moze izvuci. Donja osovina se moze izvuci u lijevo, medjutim mora se odvrnuti saraf koji drzi osovinu a za njega je potrebno rastaviti traktor na pola. Ja sam rastavljao traktor na pola zbog kvacila tako da sam isao tim putem. Ali moze se izvaditi i donji snop da se ne rastablja traktopr niti da se skida kabina. Vadio sam davno donji snop pa se tacno ne sjecam redoslijeda ali znam da nisam skidao kabinu a ni rastavljao ga po pola. Raspitaj se jos. Uzrok: Ovi mjenjaci su vrlo osjetljivi i cesto se kvare. Po zvuku se mora primjetiti kada su losi lezajevi, pocne on da dda melje i ako se na vrijeme ne reaguje stvar se zakomplikuje. Ako imas dosta komada, mozda ti je neki komadic diglo ulje i upao u zupcanike dok ih je toliko polomljenih i dok je zaglavljivao...
Sve za njega mozes naci u rumi.
Pokusaj naci njegov katalog, onda ce ti bit puno lakse jer ima sve skicirano
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
nema šanse da se izvadi donji snop bez rasturanja cijelog mjenjača , znači na pola,reduktori,srce diferencijala
a da bi skinuo reduktore najlakše se osloboditi kabine odmah jer ona svemu smeta pošto kada je otkačiš na prednjem dijelu da bi ga rastavio na pola i skineš reduktore nju bukvalno ništa više ne drži i samo može da padne i polomi te

teoretski je moguće ali opet ostaje problem jer nemože da se ukloni onaj zupčanik koji vodi do prednje vuče , da bi njega uklonio moraš da odvrneš njegovo deklo koje nema šanse da mu priđeš dok ne rastaviš i na spoju kućišta mjenjača i diferencijala , što je opet jako komplikovano

@branko
tebi je se desila standardna stvar , pukao ti zupčanik od prve brzine , teško je naći kvalitetan nov
i šta je još polomio ?
 

ZgeNbo

Član
Tu od
15 Lis 2011
Poruka
147
pozdrav od branka

imam problem na t40 stradao mi je mjenjac duze vremena je zaglavljivao i ostajao ubacen kao u dvije brzine a kad pocnem da pustam kvacilo oce da ga ugasi

ovo se i kod mene događa u zadnje vrijeme. bojim se samo da ne strada skroz...
Branko kako si rješavao slučaj kad je zaglavljivao i gasio se :scratch
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Ljudi naštelujte te mjenjače jer ubacivanje u dvije brzine je ''smrtni grijeh'' , pogotovo kod ovako loše konstruisanih mjenjača
 

branko-

Član
Tu od
8 Ožu 2012
Poruka
63
ovo se i kod mene događa u zadnje vrijeme. bojim se samo da ne strada skroz...
Branko kako si rješavao slučaj kad je zaglavljivao i gasio se :scratch

resavao sam na najgori moguci nacin sprva sam skidao rucku i stanjgice od viljuski poravnavao i to je islo a onda sam ubacivao u bilo koju brzinu malo cimao i to je se odglavljivalo ali je sve cesce i cesce zaglavljivalo i vjerovatno kidalo zube sada sam to malo bolje gledao na donjoj osovini su ostecena dva zupcanika ali i na gornjoj dva ni sam ne znam kako cu to sve porasklapat jer to je zaista ogroman posao

molio bih sve koji mogu pomoci da mi postave skicu bar ova dva snopa zupcanika odnosno na gornjoj i donjoj osovini ili bilo kakav katalog ja cu ovu havariju slikati prije rastavljanja jer stvarno je belaj a i kada rastavi ja sam to nekada rastavljao davno na drugom traktoru znam da sam traktor rastavio na pola i vadio sam kardan takodje sam skidao i poklopac gdje se ukljucuje kardan ali sam to vec izgubio iz vida proslo je pet godina isto su bili stradali zupcanici jedino sam upamti da me to kostalo 250 eura i brdo zivaca i misljenja sam da nemam svrhe to ni popravljati dok ne nadjem uzrok zbog cega mi je to zaglavljivalo
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

branko-

Član
Tu od
8 Ožu 2012
Poruka
63
hvala ti prijatelju na semama umnogome si mi pomogao i da ti pozelim sretan rad i da se ovako nikome ne desi ako jos ko ima kakvi prijedloga sugestija unaprijed hvala mislim da cu danas postaviti nesto slika
 

Najnoviji postovi

Na vrh