• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lubenica i dinja

  • Temu pokrenuo marijogrgic
  • Datum prvog posta

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Meni bio susjed neki dan i kaže žive su :) Kaže dok strše gore žive su. A žute kao limun, smeđe boje po listovima sa obje strane, puknutih onih satelita, ožegotina užas. A ove iz direktne sjetve zelene i tjeraju prvi pravi list, pa mislim... Od sada ću početkom travnja lupiti direktnu sjetvu i pokriti tunelom, pa da vidim kad će doći :)
Ovako je bilo nekad :)
rasadlubenice.jpg

lubenicavani.jpg

Sad nema ove gornje satelite i sve je žuto smeđe :) Dva puta lupao aliette i jednom daconil sa polyaminom.

Evo našao sam novijusliku :) Točno se vidi kako su dva lista istrunila ali drži se...
lubenicadanas.jpg

Kod poznanika u plasteniku lubenica 6,5 kg već ;)
 
Posljednje uređivanje:

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Evo stigla kiša kao naručena :) Nema da omane, svaki dan i narednih 7 dana. Garantirano! Sreća što sam se malo sklizao malo planinario po sredini reda i oprskao još jednom Aliette/Avi i to u roku. To znači što sam štito protiv plemenjače, dydimele i crne pjegavosti. Razmak 7 dana + 7 dana + 10 dana zadnji termin nisam mogao ranije. Ne računam cuperblau z poslije rasadnje i računam jednom daconilom + polyamin. Ja više ne znam što joj uraditi, ako preživi preživi, ako ne ide kupus. E da dobila je u zadnjem miksu i sistemik za lisne uši i ostalu gamad. Kad otopli ide sumporizacija sa karateom. Od hibrida mogu primjetiti da je jedino Vasco zahvalan na ova tretiranja, ostali fantazija, constelation, barbara i phoenix baš i nisu. Crimspeed, Topgun, Farao i bez sjemena od S&G zasijani direktnom sjetvom se dobro drže. Nego Denis što ti znači da je propalo 80%? Kod mene je sve mrtvo osim onih malih listića iznad kotelediona, jer to isto računaš kao propalo? Vidim da se gura zelena boja prema gore ali...
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Nego Denis što ti znači da je propalo 80%? Kod mene je sve mrtvo osim onih malih listića iznad kotelediona, jer to isto računaš kao propalo? Vidim da se gura zelena boja prema gore ali...

Računam da je propalo 80% sadnica koje se vijerovatno neće oporaviti kad otopli. Par redova koje je zasađeno 2. Maja se drži nevijerovatno dobro. Za očekivati je bilo da će biti obrnuto, međutim ono što se zakorijenilo prije ovog prelijepog proljetnog vremena ima bolju toleranciju na stresne uslove. Znači, vreža kod ovih što idu dobro je već u obimu nekih 70 cm, a ove što su sađene prije petnaest dana su onakve kakve su posađene ( gabaritom ) samo što nemaju ništa drugo osim prvobitne veličine.

Ako ti je vršni pupoljak još uvijek zelen i ima tendenciju porasta moglo bi i biti nešto, ali ako se nastavi sa ovakvim vremenom pitanje je. Jes' probavao čupati i jednu presadnicu da vidiš kakvo je stanje sa korijenom i ima li kakvih larvi pošto su uslovi idealni a i slijedeća generacija lukove muhe se sprema da nam okiti nebo?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Eh korijen nije baš nekakav, no možda sam čupnio baš onu koja je i trebala propasti, naime prilikom sadnje, jedna lujka nije vadila sadnicu odole nego ju je čupala, dok smo skužili... Tako kad sam čupkao travu zakačim nju i ode van, korijen je imao novih bijeli žilica, nije da nije, ali gdje je to od korijena. Doduše čupnilo se bez supstrata znači to je vjerovatno bila ta otpisana koja je i sađena dok je radila ta radnica. Da je ona bila dobra ne bi bilo ni korova oko nje jer bi ju lubenica ugušila. Baji nije bilo nikakvih, dursban je bio prskan prije frezanja. Mislim da ima veze i što je par puta frezano a ptice išle iza mene. Na luku nisam primjetio oštećenja. Na cijeloj površini imam možda 30 tak propalih skroz na skroz dok neke tjeraju lozu pod folijom :) To sam vadio van, nije to loza kao kod forumaša sa drugog foruma ali kreće, kako kaže susjed živo je :) No on ima drugi problem, kod njega je vreža o ho ho, ali nema niti jedan plod! Kaže da mu ovo još nije bilo. Ista situacija kod ovog što ima u plasteniku lubenicu, plastenik ima vani ni jedna, ne mogu da je nađu. A gdje će sada napraviti novi cvijet za plod na staroj vreži ili će morati narasti novikomad da izbaci cvijet? Kaže jedan drugi frend da je imao nadničare da vračaju ufrkanu lozu, sto čuda ovdje.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Evo uslikao sam bolje primjerke. Vasko...
vasko.jpg

vasko2x.jpg

vasko3.jpg

vasko4.jpg

vasko5c.jpg

Poludit ću od tog žučenja, mislim da ove nove nešto siše?
Evo Constellation...
constealtion.jpg

constealtion2.jpg

constelation3.jpg
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Kontam šta bi dao da je sad ovako, a na žalost nije.

http://www.dodaj.rs/f/u/ML/19TGPxUh/img0002.jpg

Ja to ne znam proizvesti u ovo vrijeme priznajem :) Nemam tehnologiju, tehniku, vještinu a i po dokazanom poprilični sam baksuz :) 4 x led, lubenicu je tukao jednom ili dva puta, nisam siguran. A i nisam siguran da bi mogao naći za 1 euro 100 kolaca od 2 m za tunele :) Svaka čast u Srbiji. Maheri i profesionalci.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Ja to ne znam proizvesti u ovo vrijeme priznajem :) Nemam tehnologiju, tehniku, vještinu a i po dokazanom poprilični sam baksuz :) 4 x led, lubenicu je tukao jednom ili dva puta, nisam siguran. A i nisam siguran da bi mogao naći za 1 euro 100 kolaca od 2 m za tunele :) Svaka čast u Srbiji. Maheri i profesionalci.


E kontam kad vidim tvoje lubenice dođe mi da poslušam ženu i da zakvačim tanjuraču i sve potanjuram. Moje su još gore.
 

ludimilojko

Član
Tu od
6 Srp 2011
Poruka
245
kontam
molim te što je ovo crno po listovima? imam 20 tak komada lubenica Fantazija za svoje potrebe, posađene 30. travnja, već su dosta velike loze i imaju te neke crne fleke po listovima? pozz
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ja sam slikao naaaajbolje :) Sve su lošije vjeruj mi, doduše većina je živa ma što to značila. To meni sve izgleda kao gljive na trulom panju.
Evo direktna sjetva oko 25.5
direktnasjetva.jpg
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
kontam
molim te što je ovo crno po listovima? imam 20 tak komada lubenica Fantazija za svoje potrebe, posađene 30. travnja, već su dosta velike loze i imaju te neke crne fleke po listovima? pozz

Nemam pojma što je na prvoj, drugoj i trećoj slici, na petoj znam da je uzrok sudaranja listova usljed vjetra. Za prva tri slučaja ne znam... I mene zanima. Probat ću ja to još jednom sve sa cuperblau z, on ima toliko sitne čestice da se može i po kišnom vremenu, ne baš sad pljusku ali u ovakom cmoljavom vremenu može. Ako je neka bakterioza da se ne širi.
 

panci lj

Član
Tu od
11 Stu 2012
Poruka
263
Ja sam slikao naaaajbolje :) Sve su lošije vjeruj mi, doduše većina je živa ma što to značila. To meni sve izgleda kao gljive na trulom panju.


Kolega Kontam dali si pokušao odraditi kakvo prihranu preko lista ili uz navodnjavanje?
Mislim sa kakvim antistres sredstvom.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Jesam sve polyamin folijarno. Jedan manji uzorak sam zalijevao mojim rješenjem za sve 20 grama captan 50 i 10 grama 11-44-11. Vasko sa gornjih slika je iz moga pokusa zalijevanja umjesto previcureom da radim captanom. Kroz kap na kap još ništa nije išlo, zbog 165 l / m2 kiše od polovine 5 mjeseca do danas.
Ufrezano je po PSu 100kg / 1000 m folije multi comp base. Pripremiti polyfeede 11-44-11, 20-20-20, 9-12-36, multi k + urea ali... u čekanju su.
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
@Kontam, tvoja lubenica će se iščupati jer ide lijepo vrijeme, neće sva, al' nije to tako ni crno. Ono šarenilo je sve uglavnom od blokade usvajanja hraniva uslijed loših meteo uslova ( željezna kloroza, nedostatak Ca...)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Kalcija ima to je sigurno ;) Karbokalk je tu bacan šakom i kapom zato je i ph 7,3 - 7,8. Gdje je klacij tu može faliti željeza, mislim da nemre oboje u isto vrijeme ;) Jučer opet palo 5 l kiše. Biti će još kiše da ne fali previše kako kaže Seva :)
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Kalcija ima to je sigurno ;) Karbokalk je tu bacan šakom i kapom zato je i ph 7,3 - 7,8. Gdje je klacij tu može faliti željeza, mislim da nemre oboje u isto vrijeme ;) Jučer opet palo 5 l kiše. Biti će još kiše da ne fali previše kako kaže Seva :)

Nisam mislio da u zemlji nema hraniva, nego kad pogledaš list nema čega ne fali, al' to ti je sve do nemogućnosti usvajanja. Čim otopli eto nje.

I to što kažeš, valjala bi jedna samo da pokupi prašinu :icon_mrgreen:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Kako se ova naftana fleka širi za ne povjerovati, bio je bolestan jedan list, sad je već 4. Čovječe imam gljivicu za proizvodnju nafte od biljaka :)
irenjezaraze.jpg

irenjezaraze2.jpg

irnejezaraze3.jpg


Sutra je kiša, u subotu ću bakrom fest ošpricati.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Našao sam sve :) Case closed :)
http://www.clemson.edu/extension/hgic/pests/plant_pests/veg_fruit/hgic2206.html
I ovo da se vidi razlika i sve 5.
http://extension.entm.purdue.edu/eseries3/view.php?article=articles/squash_beetle_on_cucurbits.txt

U subotu ide ridomil :) ili daconil ponovo :) Greška se podkrala jer je to radnica prskala sa daconilom i polyaminom. Moguće je da nije oprala prskalicu po uputama tj ispraznila i crijevo do prskalice sa skidanjem dizne i pun gas. Tako da je ostalo sredstvo od prethodnog prskanja a to je Aliete/Avi koji se mora odmah utrošiti a ne od petka do utorka ;) To je baš prvi red početak. Ok idemo dalje, borba :)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Evo nova sliak direktne sjetve.
direktnasjetva2.jpg

U četvrtak 06.06 je dobila Aliette/Avi + confidor
Ove stare su danas dobile ridomil gold + tihovit jet. Rekao da stavim malo sumpora da raskuži od grinja ako ih ima ;)
 
Na vrh