• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lubenica i dinja

  • Temu pokrenuo marijogrgic
  • Datum prvog posta

Bracika

Aktivni član
Tu od
23 Ožu 2011
Poruka
221
Evo samo da ja javim stanje kod mene. u pitanju je bila bolest, obolio je jos prije nicanja i zato je bio onako žut. kad sam oprskao sa PROPLANTom oporavio se. čujem sad da sam trebao zaliti s time odmah čim sam posadio.
propalo mi je jedno 20ak % i više, ali šta je tu je. u međuvremenu su napale još i lisne uši pa sam i to morao rješavati sa Cromorelom.
sad je dosta mala rasada za ovaj datum,ali budući da su ovakve kiše i nesmeta, narast će taman dok otopli i prosuši
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Bracika ti Bbrna imate istu dramu u lubenicama (koju sam i ja prošao). Radili ste ranije pa vas je napala horda sisajućih insekata. To su lisne uši i grinja. Bbrna pošto je iz Baranje mogao je samo otići u Savjetodavnu službu kod Judite i ona bi mu pod mikroskopom pogledala da li ima na žilicama ubode. Tako iscrpljenu biljku lako zaraziti u vlažnim uvjetima. Čak i kad se riješi napasti opet ostaje problem vraćanja fotosinteze, tebe je možda malo spasio previcur/proplant jer imaju vigor efekt pa se bolje odrazilo ali još tu treba dosta pažnje. Radnica koja mi je zalijevala rasad više nije kročila u plastenik jer nije primjetila da mi rasad ima anomalije. Od tada samo ja brinem o rasadu. Doduše još uvijek imma grinju na ajvaricu ali to danas navečer riješavam. E da zaboravih napomenuti da smo kolega i ja analizirali da li previcure i proplant privlače grinje kao kaptan i rezultat je pozitivan. Tako da komotno možeš još očekivati problema u toj rasadi. Poz
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
A kada ćemo lubenicu saditi?Jeste li je već posadili? Moja je tek na dva prava lista.Hoću li kasniti?Bude li uopće šta od nje?

Posadila sam jedan red u plasteniku - pola prije,pola danas - ova od prije cvate,ali mi se čine vriježe nekako tanke.Hoće li to biti ok,ili budem brala dinje?
 

Bracika

Aktivni član
Tu od
23 Ožu 2011
Poruka
221
Bracika ti Bbrna imate istu dramu u lubenicama (koju sam i ja prošao). Radili ste ranije pa vas je napala horda sisajućih insekata. To su lisne uši i grinja. Bbrna pošto je iz Baranje mogao je samo otići u Savjetodavnu službu kod Judite i ona bi mu pod mikroskopom pogledala da li ima na žilicama ubode. Tako iscrpljenu biljku lako zaraziti u vlažnim uvjetima. Čak i kad se riješi napasti opet ostaje problem vraćanja fotosinteze, tebe je možda malo spasio previcur/proplant jer imaju vigor efekt pa se bolje odrazilo ali još tu treba dosta pažnje. Radnica koja mi je zalijevala rasad više nije kročila u plastenik jer nije primjetila da mi rasad ima anomalije. Od tada samo ja brinem o rasadu. Doduše još uvijek imma grinju na ajvaricu ali to danas navečer riješavam. E da zaboravih napomenuti da smo kolega i ja analizirali da li previcure i proplant privlače grinje kao kaptan i rezultat je pozitivan. Tako da komotno možeš još očekivati problema u toj rasadi. Poz

uh što si me sad utješio :icon_hang: al eto, ovo mi je sve za probu, pa šta Bog da.
a prsko sam još sa sredstvom INFINITO protiv bolesti i redovito prihranjujem preko lista sa SLAVOLOM i FOLIFERTILOM
jel mi možeš reći dali da ponavljam zaštitu sa proplantom ili tim infinitom ili da promjenim sredstvo?
a što se tiće insekata valjda bi tebao cromorel čuvati neko vrijeme, a poprašio sam i sa onim neo-pitroidom
cjenim svaki savjet...
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Johabice je sam nešto malo lubenica presadio dok sam dinje sve čušnio van. Ovih dana izlazim i sa svom lubenicom.

Kad će berba? Sa ovim noćnim temperaturama nemam pojma :(
http://www.accuweather.com/hr/hr/osijek/119909/may-weather/119909?monyr=5/1/2014
Kad u lipnju imaš noćnu temperaturu 12 stupnjeva o ćemu mi tipkamo? Morat ću je malo prekriti agrilom...
Kad su niske noćne temperaure onda i dinja nema nikakvi okus, opet će prodaju spasiti miris marijane i okus galia tip dinji. Ostale budu nekog bez veze okusa. Bljak.
 

Bracika

Aktivni član
Tu od
23 Ožu 2011
Poruka
221
Molim nekog iskusnog da mi odgovori jeli potrebno tretirati zemljište protiv žićnjaka prije rasađivanja lubenice?
također me zanima dali vi dodajete KAN u rupe prije sadnje?
ja sam trenutno u fazi kopanja rupa za stajnjak i preko toga onda postavljam foliju, sve ručno :(wait):
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
E moji lubeničari,gledam ja jutros opet dugoročnu prognozu i prikazuje skoro cijeli šesti mjesec dnevne temperature oko dvadesetak stupnjeva.Kako će lubeniva rasti u tako hladnome?A ima ja mogučnost još je nešto posaditi u plasteniku.Pa sada neznam šta napraviti - bi li bilo to dobro ili da pričekam još par dana i bacim je samo van u polje?
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
620
Bolje pitanje je koliko su te dugorocne prognoze pouzdane?
Ja sam jedne godine dinju u pravi plastenik i prinos je bio katastrofa, sram me napisat kolikav, cima do krova a oplodnja nikakva...
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
620
Jadno ovo nekako sve raste ove godine, dinja i nekako ali lubenica bas tanka...:icon_hang:
 

Prilozi

  • 14000882747632.jpg
    14000882747632.jpg
    52.9 KB · Pregleda: 200
  • 14000883251093.jpg
    14000883251093.jpg
    46.8 KB · Pregleda: 170

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Nemoj je pokrivati, daj joj malo zraka!!!:(rofl):
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Opa nitko ne piše o padanju lubenice i dinje :) Znači svima Vam cvjetaju ruže. Dobro, kolega i ja presijavamo na tisuće komada dinja i lubenica, u našoj regiji nismo jedini. ŠKatrastrofalna šteta od lukove muhe ili neke druge muhe... Poz
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,414
Kontam ravno u srž problema :icon_evil:

Popadalo je jako puno, nikad nisam imao toliko rasade lubenice a toliko malo za posaditi. Ova zadnja tura se dobro drži ali problem nastaje kada malo narastu ??

Tretirao jučer sve balb-om i actarom pa što bude bude, sijem danas još ostatak sjemena.

Što je po tebi uzrok? Vidim neke ubode po korijenu i nekad crva...
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Ja posadio jučer onako 150 komada za sebe i za sad (od jučer) nema problema !!!
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
LUI Tehnologija. Lociraj, indetificiraj, ubij tehnologija...
Delia Platura
http://wiki.pestinfo.org/wiki/Delia_platura

G force i dursban u zemlju, ako se to izostavilo teško više što pomaže. Možda kroz kap na kap dursban + confidor, actara slabo djeluje ali trebalo bi ju skinuti, bar u fazi male larvice. Kod kolege čak do deset crvića u dinji. Svake godine lupam dursban i ove nisam i eto belaja...
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
problem radi lukova ili kupusna muha. Kod nas ako nisu razbacali Dursban u pripremi tla ljudi zaljevaju sadnice nakon sadnje sa Rogor 40 EC. Za manje površine leđnom prskalicom, bez dizne, cca.2dcl otopine kraj sadnice, a za veće površine traktorsku sa dugačkim crijevom i udri.
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
620
Mi isto koristimo Rogor ali ga pustimo kroz sistem. Prejeftin je (17KM u BiH je Perfektion a ni kod nas nije puno skuplji) da bi se radilo drukčije...
Mrsko mi je raditi sa Dursbanom, cak ga ne koristim ni za cesnjak.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ojla Petulla dobro da si se vratio i da prizdraviš što prije. Nego jel znaš koja koncentracija? Kolega pustio Rapid kroz kap na kap 1 litru na Ha sve pocrkalo, okolo i unutar biljke. Poz
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Hvala, biti će sve u redu, oporaviti ću se ja i onda u nove radne pobjede.
Pitao sam jednog kolegu što proizvodi lubenicu i veli da pusti Rogor kroz sistem kapanja 1L/ha. Ono zaljevanje sa prskalicama što sam spomenuo u predhodnom postu je stari način, a i tada je išla ista koncentracija(10ml/10L vode). Možda je bitno napomenuti da kolega stavlja dvije cijevi kapaljki ispod folje na lubenici i dinji zbog sigurnijeg navodnjavanja(kako plod raste pritiska kapaljku i zaustavlja protok vode do krajnjih sadnica). Sa dvije cijevi nema problema.
 

kils

Član
Tu od
15 Svi 2011
Poruka
326
kod mene su dinje stradale, u pitanju je tresetna muha primjetio sam u ranim dinjama a rasad kasnih i lubenice zalio rogorom i suzbio sam ,a rane dinje je popolovila, pojede sitne dlačice korijena i biljka samo klone od sada preventivno zalijevanje rasada rogorom obavezno
 

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
778
Ja posadio jučer onako 150 komada za sebe i za sad (od jučer) nema problema !!!
Ti jako voliš lubenice. Od 150 komada uroda bo trebalo biti između 2 i 3 tone!
 

Najnoviji postovi

Na vrh