• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lubenica i dinja

  • Temu pokrenuo marijogrgic
  • Datum prvog posta

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
295
Nedostatak bora i kalcija.


Hvala! Kupio sam bor danas. I kalciji neki dan. Samo ne znam kada ću navodnjavat jer stalno pada kiša (ne bih htio da od previše vode počinje još i pucat...) A mogao bih i folijarno. Inače ja nemam crvenicu već bijelu zemlju, ne znam kakvih je ona karakteristika, vjerovatno problematična isto. Lisna masa je ok. Biljke su zdrave kao i prvi plodovi ali svi oni poslje katastrofa :(n):

Ovo je bor:
jkf2ag.jpg

Samo ne piše koliko ml na litar vode, samo za hektare piše. Zanima me folijarno koliko bi bilo za lubenicu?
 
Posljednje uređivanje:

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Borno gnojivo na bazi bor-etanol amina (konentracije od 11% ili 10,8%; to je isto), kao što je Terrarosa bor (izvorno Bortrac 150), zatim Bortrac 150, Agrobor, Foliarel Liquido i sl. ide 100-150 mL/100 lit vode (u iznimnim slučajevima i do 200 mL/100 lit. vode).
Problem bora (B) u folijarnoj gnojidbi pogotovo povrća je mala granica između optimuma i toksičnosti, pa je bolje ići dvaput sa 100 mL nego jednom sa 200 mL.
:icon_thumright:
 

lucky69

Član
Tu od
13 Velj 2014
Poruka
37
Može li malo pomoći oko doziranja kalcijevog nitrata kroz sustav kap po kap. Čitam savjete pojedinih distributera gnojiva pa ih potom kontaktiram telefonom i onda mi kažu sasvim oprečne podatke. Dakle interesira me kratko i jasno:
- koliko često primjeniti i u kojoj količini na površini od 1000 m2 ili na 1000 metara folije za dinju i papriku.
Unaprijed zahvaljujem.
 

Bracika

Aktivni član
Tu od
23 Ožu 2011
Poruka
207
Nezahvalna situacija.
Ako imaš red-dva lubenica onda kantu zalijevaču u ruke i zalij kod sadnog mjesta; ako je riječ o većoj površni teško da možeš tako napraviti.
Druga mogućnost je ako su napravljeni humci za sadnju, onda između redova možeš pustiti vodu
:cool:

ma imam veću površinu, skoro pola hektra (dobar dio mi je propao) a nemam humke, morat ću onda s kantom pokušati bar nešto, jer ove manje mi propadaju, odbacuje ih biljka. sve se nadam nekoj kiši, jer svuda okolo pada samo kod mene ništa...hvala na savjetu!
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Može li malo pomoći oko doziranja kalcijevog nitrata kroz sustav kap po kap. Čitam savjete pojedinih distributera gnojiva pa ih potom kontaktiram telefonom i onda mi kažu sasvim oprečne podatke. Dakle interesira me kratko i jasno:
- koliko često primjeniti i u kojoj količini na površini od 1000 m2 ili na 1000 metara folije za dinju i papriku.
Unaprijed zahvaljujem.
Evo onda još jedan oprečni podatak :)(wait):).
- doza primjene je 1-2 grama/litru vode (zašto tako veliki raspon? Jer ovisi o tome u kakvom je stanju kultura.... pa sve do tvrdoće vode)
- količina; od 20-25 (pa čak i 50 kg/ha) u jednom tretmanu (zašto tu tako veliki raspon; jer ovisi o kulturi i dubini natapanja; ako ideš sa malo vode, i 1 gram/litri, onda ćeš biti na dozi od 20-tak kg/ha, ali ako ides na 2 grama/litri i natapaš do 35 cm dubine onda ćeš ići prema gornjoj dozi primjene).
- i učestalost; svaki drugi tretman fertirigacije bi trebalo ići sa Ca-nitratom.

Nekakav bazni program je, bez puno filozofije:
- voda
- NPK 18:18:18 (bez UREE; ali je NPK 20:20:20 jeftiniji i ima čak 60% hraniva zar ne? :biggrin:. Je, samo ima UREE, pa je zato jeftin)
- Ca-nitrat + bor (barem u 2-3 tretamna sa Ca-nitratom) ili mikroelementi

:icon_biggrin:
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
IMG_20140712_122927.jpg


Lady, Paladin, Fantasy, Zengo
Ne paše im ovo hladno vrijeme, malo su šuplje, pogotovo paladin.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Samko,

Da li može slika Paladina razrezanog na pola (radi "šupljine")?
Častim pivom.
:icon_thumright:
 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
295
Pa ono, teško je reći. Generalno mislim da da. Vidio sam par novih baby lubenica i za sada izgledaju zdravo. Neki dan je bio pljusak od 10 minuta iz oblaka koji uopće nije bio iznad nas i bilo je oko 30 stupnjeva sa suncem koji je pržio. Da ti ne kažem šta je napravilo od dinja. Lubenice isto ne vole ove oscilacije u temperaturama. Neko vrijeme uopce nisu imale cvijeta. :(n): Ali za sada ok. Moglo bi biti i gore :mur:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
I ljudi kako je prošla sezona lubenica kod vas?

Kod mene nakon početnih trzavica i problema sa odumiranjem u rasadi je bilo odlično. Ova najranija tura dala je i tri berbe, treću više nisam brao jer je bila slabog okusa.Sađeno 4 hibrida i 1 sorta

Druga tura je imala ispočetka problema sa buvačem, to je rješeno i prinos je bio zadovoljavajuć. Sađena Lady

Treća tura, stotinjak sadnica fantasy lubenice, odlične i sada je bila berba i prodajem zadnjih 20-ak komada. prinos bez folije odličan


Ljudi prolaze pored njive i čude se koliko je još ostalo, za mane ne zapamćeno dobar prinos.. Rezime je da Paladin(sakata) ne valja, zengo (zki) također, crimson naravno ne valja i ostaje kombinacija za sljedeću godinu.

Lady i Fantasy
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Ovo su slike ovogodišnje proizvodnje lubenica (Istarska županija):


I još jedna slika:


(tu se jedna "prošvercala"; dešava se... )
:8):
I dok je prva berba već bila u kartonskim boxovima, druga je dobro rasla, i treća dobro napreduje.

Uspijeli smo napraviti tri berbe i to je dobro.
Sve u svemu vrlo zadovoljan.
:icon_thumright:
 

karlo22

Član
Tu od
22 Srp 2009
Poruka
122
Dali moze lubenica se na godinu saditi gdje je bio ove godine krumpir ima tko kaki iskustava
 

gusta

Član
Tu od
27 Pro 2012
Poruka
235
cima mi se ćini da treća nebi više rasla,,,, ali nije bitno ,,,,po kojoj cijeni si ih prodao u virovitici je bila katastrofa.... mi smo imali totalni krh na njima
 

lucky69

Član
Tu od
13 Velj 2014
Poruka
37
Pomoć molim, gdje kupiti sjeme dinje centro f1, koja je cijena i iskustva s njom. Koliko sam uspio doznati za sada ima ih "Solita", ima li netko druge podatke, u obzir dolazi i BiH. Hvala svima :)
 

supernoproblemo

Novi član
Tu od
17 Pro 2014
Poruka
8
Imas je kupiti kod mene u Novoj Topoli u Bosni, kontaktiraj me pa cu ti reci gdje, cijena je oko 50km(25 eura) 250 sjemenki.

Moze se saditi lubenica, krompir ostavi prozračno zemljište te je kao takvo vrlo preporučljivo za gajenje vriježastih vrsta.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

karlo22

Član
Tu od
22 Srp 2009
Poruka
122
Zanima me kako pokrivate lubenice agrilom dali moze svaki red posebno i kako se to pokazalo ?
 

Najnoviji postovi

Na vrh