• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lucerna

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,171
Lucerna bila malo žuta, vjerojatno loša zemlja i kiše. Trebao sam je sada pokositi, ali je nisam vidio dva tjedna. Prije dva tjedna je bila jednaka kao i ambrozija koje nije bilo baš prerviše. Sada je ambrozija preuzela i izrasla i preko 1 m, ima li spasa. Što da pripremim: kosu ili malčer pa plug?

Samo ti nju pokosi i osuši ili bi bilo najbolje u zeleno i da vidiš drugog otkosa. Prvi otkos uvijek bude pun korova i ja ga uvijek omotam i krave ga nikad ne ostave.
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Takav sam imao slicaj kao luka009 prosle godine,dijetelina posijana 1.4 isto krenuli korovi,premisljao se za spricanje i na kraju na nagovor kolege odustao,ambrozija udarila ko luda.Pokosio pocetkom 6mj. tj ocistio njivu nakon toga dosla susa od nekih 2-3mj. a od djeteline ni traga ni glasa,reko gotovo, nista od toga,otpisujem,na jesen plug i ori.....medjutim dosao 9mj. palo malo kise i evo nje nazad,jednostavno nisam mogao vjerovat,u 7-8 mjesecu nije bilo ni travke,cisti beton a sad???Ove godine na toj nivi od 1kj. u prvom otkosu izbalirao 9 kom.rolo bala sjenaze, drugi otkos 130malih kockastih bala,treci otkos je vec na pol puta i izgleda super...Nebi bilo lose nakon kosnje i odvoza sijena malo ju pojacat s nekim tekucim gnojivom namijenjenim bas za tu svrhu,kod nas firma Am Agro d.o.o ima u ponudi razna tekuca gnojiva. ...
 
I

iksi

Guest
imam jedno pitanje posto nikad nisam sejo lucerku dali mobu ez oranja i tanjiranja posijati lucerku na njivu gde mi je bila psenica
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Pokošena prva djetelina - bilo dosta trave, sada zemlja suha, dali bi trebalo baciti neko gnojivo?
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,171
Pokošena prva djetelina - bilo dosta trave, sada zemlja suha, dali bi trebalo baciti neko gnojivo?

Ja obično bacam Kan nakon 2. otkosa i onda imam još 2, ali ako nema kiše mislim da je džaba bacati, ali ako imaš novca baci joj neće se buniti.
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Jel balirate djetelinu kasno navečer ili dopodne i šta mislite da je bolje?Nemam svoju balirku pa mi čovijek može doć naveče oko 7- 8 a onda su temperature još oko 30 tak da mislim da mi to i nije baš neko riješenje,možda bolje ujutro dok se malo povuče rosa,pa ona otpusti malo...Kakva su vaša iskustva?
 
M

MOCO

Guest
samo kosim po danu, sad sve ostalo noću ili ujutro rano kad ima malo vlage da sačuvam list,
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
meni se najbolje pokazalo skupiti ujutro dok još nije pravo suha,tak da se još taj cijeli dan dobro prosuši,onda navečer oko 8 baliranje...
 

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
ja nemam lucerke nesto malo ali planiram posijati, mislim da je njoj dosta tesko naci pravo vreme za baliranje, ako imas npr 400-500 bala ne mozes to zavrsiti sve za pola sata ako pocnes u 8 uhvati noc ili ujutru pred micanje rose mozes uhvatiti samo jedan deo dobro da mu ne obijes list, sad ne znam koliko sam dobro objasnio na sta sam mislio :icon_biggrin::icon_lol:
 

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
imam svetlo nego posle kada dosta ovlazi budu teske bale pa me strah da se ne ubudjaju, inace nije problem da radim sve po mraku
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,418
ja nemam lucerke nesto malo ali planiram posijati, mislim da je njoj dosta tesko naci pravo vreme za baliranje, ako imas npr 400-500 bala ne mozes to zavrsiti sve za pola sata ako pocnes u 8 uhvati noc ili ujutru pred micanje rose mozes uhvatiti samo jedan deo dobro da mu ne obijes list, sad ne znam koliko sam dobro objasnio na sta sam mislio :icon_biggrin::icon_lol:

Kad je normalno vrijeme, ne kao sad +40 bez problema baliraš do 11- pola 12(prijepodne), sad na ovakvom je teško i grabljati jer nema rose, navečer ako se ide nema rose i sav će list odpasti, jedina opcija je rano ujutro dok još nema sunca dok je lucerna popustita, kada je ovako vruće i bez rose najduže do pola 9-9 mogu grabljati, a da list ostaje na stabljiki.. Ja samo kosim lucernu, nemam ništa drugo zasijano i ne kosim sve odjednom već kosim da bi svaki dan imao po 300-400 bala, to pobaliram i pokupim prijepodne i mir, bolje mi je po manje zbog mene samoga, a i zbog kvalitetnije pripreme..
 

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
bez obzira sto nema rose trava pred mrak povlaci vlagu i bude dosta teza, pa i na lucerki tako manje opada list
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,418
Točno, ali bez rose ne može se dovoljno popustiti, zato je bolja opcija jutro, jer preko noći dovoljno povuče vlage pa list manje odpada, znam iz iskustva, odem od kuće oko 9 navečer i bude mrak, ali ne vrijedi grabljati, jednom sam oko 11- pola 12 navečer i isto sam se okrenuo se i otišao kući jer se previše runi..
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Najbolje mi se pokazalo za ovaj 2-3 otkos kad su temperature dnevne oko 35,ranije ujutro pokupit i onda oko 9-10 balirat,bit ce možda malo teže al ako je dobro osušena uopće nema problema da će se upalit,tako sam radio ovaj 3 otkos i bilo super...Drugi sam zeznio jel sam balirao naveče oko 8,znači cijel dan ga pržilo,pokupljeno je solidno al kad razvežem balu sipa se koda je samljeveno.....
 

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
I koliko vi dugo ostavite da se susi na ovakvim temperaturama, prevrcete li otkose, znaci najbolje ujutrn da se skuplja i balira
 

jugi

Član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
184
radul da bi ti bila lepa detelina i da se ne trosi, saberi ujuturu pa kasno uvece kad pocne vlagu da hvata po malo,tj kad vise nije trosna opletes balirkom pa ces videti sta su bale brate :)
 

jugi

Član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
184
inace poslusao sam savet Uvazenog clana MrSima14 sto se tice kosenja popodnevnog i daleko je bolje i kvalitetnija detelina :) a sto se tice baliranja najbolje je kao sto sam rekao odes ujutru sakupis dok jos rosa nije otisla a detelina ne puca i ne trosi se,sakupis na manje otkose ostavis ceo dan a uvece kad pocne vlaga a detelina ne trosi se, baliras :) prosto kao pasulj :)
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
jugi,sad kad su dnevne temperature proteklih tijedana 35-40,po tvome mišljenju oko koliko sati kako ti kažeš "počne vlaga"???
 

Najnoviji postovi

Na vrh