• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lucerna

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,418
Kod svakoga od nas je malo drugačije što se tiče toga vlage navečer, a i ujutro, različite su temperature, vjetar i vlaga u zemlji! Ako puše vjetar rose nema i čim se pojavi sunce djetelina će se već lagano runiti! Kod mene je običaj da dan ranije zgrabljam, ne debele zbojeve tako da se još tokom dana malo posuši, a pregoriti ne može i onda sutra dan baliram izjutra čim se povuče rosa, a djetelina je još popustita, list ostaje, bale jesu malo teže, ali je puno kvalitetnije! Navečer da idem trebao bi dosta kasno ići, a nemam svjetla na balirki pa to ne radim..
 

jugi

Član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
184
jugi,sad kad su dnevne temperature proteklih tijedana 35-40,po tvome mišljenju oko koliko sati kako ti kažeš "počne vlaga"???
gledaj ovako na toj temperaturi i voda nestaje, ja izbegavam da kosim kad je ta temperatura, jednostavno detelinu imam krajem jula zadnji otkos retko kada bude u septembru 4 oktos ali retko...ako kojim slucajem detelina ne ovlazi nije meka, uzmes prskalicu i sa vodom predjes preko nje ali kazem inaglasavam ne da je okupas pa da bude mokra nego cisto da se netrosi niti da je vlazna niti da je suva, da povuce vlagu i za otprilike 2-3 sata mozes balirati, ako si sumnjicav u ovo sto ti govorim ti uzmi nakvasi otprilike kad saberes detelinu jedno 10-15 metara pa taj deo sacekaj i izbaliraj videces boljitak :) na ovako velikim temperaturama drugi nacin da prevezes detelinu nepostoji osim akoje ne seniras(radis senazu), probaj nista te nece kostati a pomaze....
 

jugi

Član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
184
MrSima14
a kolega je u pravu svaki kraj je drugaciji....kod nekih nema vlage ni u septembru a kod nekih ima u sred leta... ja drugi nacin ne vidim kako da preteram detelinu kad je temperatura vissssoookaaaa :) ili da je mozda ne baliras nego ovako da je (lopatas) kako se kaze sa vilom ne baliranu,ali i to je daleko teze nego sto bi ovaj moj nacin bio
 

leonardo14

Novi član
Tu od
17 Kol 2013
Poruka
19
Traže se proizvođači zainteresirani za proizvodnju sijena od čiste lucerne, za izvoz
Neograničene količine otkupa i korektne cijene , na bazi višegodišnje suradnje
Otkupno mjesto na području Županje/Vinkovaca i Nove Gradiške
 

leonardo14

Novi član
Tu od
17 Kol 2013
Poruka
19
to je za iducu godinu

pa jasno ..neće ni iduća čuda napraviti .. dogoročan posao ..svejedno, ako imaš još jedan otkos stvarno čiste robe , može se još ove napraviti probna isporuka
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,171
Ja sam jučer posijao jedan komad lucerne pa evo koja slika:
Rotirao sam sa Zetorom 6245:












i slika parcele


ja s ovim sijem lucernu:


original vrećica lucerne(66):


i onda sam to zabrnao sa Zetorom 6245:
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,171
i nastavak:


ja sam brnao, a tata je valjao:




i jedan video od rotiranja:
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=XPgyQFprWAA&feature=youtu.be[/YT]
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Ljepo pripremljeno,samo mi se ove drljače poslje sijetve nikako nesviđaju.....:(
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,418
A šta bi ti poslje sjetve, pa mora nekako zatrpati sjeme jer je to sijano kao rukom!?
Ja nekada znam samo prije sjetve proći sa takvom drljačom i nakon sijačice opet i lucerna bude super!
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,171
A šta bi ti poslje sjetve, pa mora nekako zatrpati sjeme jer je to sijano kao rukom!?
Ja nekada znam samo prije sjetve proći sa takvom drljačom i nakon sijačice opet i lucerna bude super!

i kod mene bude odlično. Ovdje je bačeno 15 kg.
 

borovicb

Član
Tu od
29 Velj 2012
Poruka
406
book
ko zna kako dugo sjeme lucerne ne izgubi klijavost. Imamo par vreca koje smo zaboravili da su kupljene. Kupljene su pred 3-4 godine. OS 99

hvala
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
book
ko zna kako dugo sjeme lucerne ne izgubi klijavost. Imamo par vreca koje smo zaboravili da su kupljene. Kupljene su pred 3-4 godine. OS 99

hvala

ja provjereno znam da 3 godine najmanje, čak i otpakirano :)

čale je kupil jedne godine 15 kila sjemena koje nismo stigli sijati i tak se to zagubilo, stalo negdje u podrumu, čak i miševi probušili par paketića i sigurno je bilo tak bar 3 godine. i mogu reći da je jako gusta izašla dok se to konačno posijalo.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Ne znam da li je to ovdje ko radio, možda je i malo rano o tome razgovarati, ali kod mene jedan čovjek priča da je posijao pšenicu u vrijeme kad se sije i tamo negdje kad je bio april je po toj pšenici bacio djetelinu i natjerao zubaču... pšenicu je ovrhao i djetelina je dalje nastavila da raste reče mi da je te godine imao 2 otkosa...

e sad ima li tu istine i jel to moguće???
 

vikicab4

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
277
na prolječe smo po zobi bacili lucernu i poslije žetve zobi dosta je slabo nikla

i što sad napraviti a radi se o 15 rali hoče li se popuniti, nije košeno, ostaviti tako pa vidjeti što ce biti na godinu, napraviti prvi otkos ili izorat dajte neki prijedlog
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
523
Moj prijedlog Vam je da pognojite kalijem jer njega lucerna treba za prezimljavanje i na proljeće će biti u boljoj kondiciji da se može još izbusat. Čitao sam da amerikanci siju i za nas smiješnih 5 kila lucerne po hektaru i da im izađe dobra lucerna. Inače ja sam proljetos sijao kontra kombinaciju 15 kila lucerne po jutru i 60 kila zobi preko toga da zaštiti mladu lucernu od prejakog sunca. Kad je zob počela nalijevati zrno sve sam pokosio i napravio rolo bale sjenaže. Dobio sam 18 rolo bala što i nije tako malo s obzirom da sam sijao 3 jutra i da su bale 150x120. Lucerna čeka ljepše vrijeme za 4. otkos iako je sijana na proljeće.
 

Najnoviji postovi

Na vrh