• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Malčeri

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,360
Obavezno idu kajle, pogotovo u režimu rada sa promjenjljivim silama.
Loše napravljen sklop, Neznam ko je proizvođač, nema veze. Nisi rekao dali ima utor na remenici za kajlu.Sobzirom da trebaš da je nosiš tokaru, da je obradi, zatraži da ti napravi na osovini utor za kajlu i na remenici utor za kajlu, po čitavoj dužini remenice. Na osovini maksimalno. Ako je osovina deblja od 40 mm , kajla 10. Samo ovako napravljena kajla može prenijeti snagu. Taj konus u remenici služi za montažu i demontažu i za fiksiranje osovine na poželjno mjesto kada je potrebno da se dobije pravac remenica. Stezanjem konusa nemože se ostvarit dovoljno pritiska da se prenosi snaga sa remenice na osovinu.
E sad ako si ti prvi vlasnik a nema kajle onda je greška u sklopu, a ako si drugi vlasnik postoji mogućnost da je bila kajla, vršen remont zbog pohabanosti osovine te navarena a nije bilo mogućnosti izrade novog gnijezda za kajlu. Uglavnom raspitaj se kod tokara dali ima mogućnosti da ti odradi kajlu, bez kajle nema posla.
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,944
Ma kakva kajla.. Niko ne stavlja kajlu tu..
Konusna čahura drži dosta. Samo se eto prilikom vibracija otpustila i oštetilo je osovinu..
Kajla bi se još prije oštetila, baš radi tih vibracija i naglih ubrzavanja rotora..

Da konus ne drži kak treba onda bi i konusna svrdla u bušilici imala kajlu..
 

Prilozi

  • IMG_20190905_174103.jpg
    IMG_20190905_174103.jpg
    55.9 KB · Pregleda: 26

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,759
Nema kajle i netreba kajle. Tak je tvornički. Nije tvornica kriva šta ja nisam osigurao vijke protiv odpuštanja. Na takve stvari sa velikim opterećenjima uvijek se vijci osiguravaju na neki način. Samo šta sam ja to zaboravio. Ni na kraj pameti mi nije bilo. A da i stavim kajlu onda više nemogu na tvornički način osigurati remtnicu od pomicanja po osovini.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,360
Ma kakva kajla.. Niko ne stavlja kajlu tu..
Ne. Konusna svrdla u konus zateže centralni vijak, Vijak centralni prenosi svu snagu, a konus se pravi radi stezanja da su nastavci u osi simetrije odnosno roracije. Ovo je nešto drugo. Ovi konusi u remenicama služe za brzu demontžu. Na svim elektromotorima na koje se ugrađuje ovakva remenici ide kajla., takođe i na sve druge sklopove. taj malčer je vjerovatno mlađi od 1990 god.
Zaboravi što sam rakao, ali nećeš riješit problem, već ga odlažeš. Mnogo sam napravio ovakvih remenica i popravio, doradio i znam kako se primjenjuju i za koje skolopove. Upravo ove zime sam odradio dvadesetak konusnih nastavaka na cijevima za bušenje.
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,944
Centralni vijak u konus zateže, ali konus drži..
Ne znam na koju foru bi centralni vijak držao da se ne okrene, ako je u sredini.
Primjer su obična svrdla koja ifu u stupnu bušilicu. Imaju samo ono pero koje služi za izbijanje iz prihvata.
Da se to pero odreže, svrdlo bi se dobro držalo u konusu i bilo bi moguće bušiti. Samo bi problem bio izbiti svrdlo iz prihvata(nema pera, a prorez nije tako dug)

Znači svi svijetski poznati proizvođači malčera griješe što stavljaju konusnu čahuru? Nebi se složio..

Na dadinom mjestu ja bi to dobro očistio i ošmirglao, izmjerio mikrometrom. I pokušo stavit novu čahuru, stavit zekskant vijke umjesto imbusa i dobro stegnut..
To ti je najjeftinija opcija, čahura dođe cca 100_150 kn. Ovisno o promjeru
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,360
IMG_20210321_114640.jpg IMG_20210321_114640.jpg
Ovo je fabricki balansirana remanica za promjenjive sile i velike brzine. Naravno balans niko nece radit vise. A izrada kajle je proces od kog bjeze, jer je skuplji od sveg predhodno napravljenog na remenice. Zasto svjetske firme to nersde nebih komentarisao.Konus u glodalici nemoze drzat bez centralnog vijka zbog prjenjivij sila kojij nema u busilici.
 

Prilozi

  • IMG_20210321_114621.jpg
    IMG_20210321_114621.jpg
    20.8 KB · Pregleda: 10

cloos

Iskusan lik
Tu od
19 Sij 2021
Poruka
792
Poz društvo. Da još ja nešto pripišem... Konus na stupni bušilici je samozatvoren zbog trljanja. Bole ga tiskaš prema dolje veče je trljanje in veča je špena - veča sila rezanja. Na glodalici ne ide glodalo samo gore i dole (vibracije) i može glodalo ispasti iz radnog vretena. Zato treba centralni vijak.
Na malčeru može iči samo konus, jer je ovo za sigurnost. Ovdje imam svakakih sila, neenakomjeran rad i mora biti nešto da malo kompenzira rad. Nije to ništa strašno, šta se desilo kolei Dado-tu, malo pošmirglaš i staviš novu čahuru i dobro stegni. Mjera (promjer) osovine nije toliko bitan, jer je čahura na konus i može se stegnuti na večem razponu mjere osovine.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,360
IMG_20210321_123941.jpg
Ovdje su komentari na osnovu iskustava i ideja. Ovo su moja iskustva. Sta vi radite i gdje primjenjujete neznam. Ako ovako primjenjujete onda su mi vasa iskustva potanka. Ovo je ozbiljna burgija, a u radu je ovoj desno pukao ulozak ( pero) i nije upotrebljiva dok se ne sanira, da konus vuče nebi se ovo otkinulo, konus može prenijeti manje sile ali na ovoj je stradalo pero jer ono prenosi maksimum sile, a da je zbog izbijanja - vađenja onda bi ovo pero bilo okruglo a na plosnato, jer je u reducir čahurama lakše pravit okruglo neko glodat prihvat ovakvog izgleda u unutrašnjosti.
 
Posljednje uređivanje:

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,360
Otišli smo od teme, vidjeo sam problem i napisao kako bih riješio , ovim komentarima smo otišli daleko. Dok sam radio u remontnom zavodu, mi smo pretežno koristili sve ove remenice brzomontažne sa kajlom, jer im nije potreban radapciger za demontažu, nije potrebno unutrašnje tolerisanje remenice pošto se čahura staže. Dok ugradnja obične remenice na bilo koje sklopove traži ozbiljno tolerancijsko polje osovine i remenice, navlačenje na osovinu sa silom, a ukoliko osovina prolazi kroz remenicu i ima je viška( duža) i oksidira malo više, nije moguća jednostavna demontaža ponekad se mora i unuštit.
Kajla može prenijeti toliko sile da osovine pukne, a ne kako kolega reče da se brže ishaba od nastalog problema kod koleginog malčera.
Zato i idu ozbiljna tolarisanja da u radu remenica ne žvaće već da je utegnuta, a u ovom slučaju to čini konusno srce.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,360
Dado, dali je tvoja remenica slicna koju sam postavio, ako nije stavi sliku.
Kako se ovaj jednostavni sistem pokazao u praksi? Nije preskup a ako funkcionira, uštedio bih na vremenu. Znam da moram zbog debljine sadnica zabiti kolce da drže disk... Imaju li konkurenti nešto slično?

Moje misljnje zamisljni za vocnjak, dodatak noz da obilazi oko stabla. Jako dobra zamisao. Tehnicki ima nedostataka, ako sam dobro vidjeo sporan reduktor, sirina centralnog noza. Broj obrtaja nedovoljan. Radio sam slicna malcere sa dva noza, diferencijalima koju ubrzavaju, u odnosu na kardan oko 4 puta, i to je potrebna brzina za ove malcere. Namjena im je korova i ostruga a oneu su zilave, ili da uredi voćnjak travu i tad treba brzina.
Damirko pogledaj kojim brzinama radi. Pre mjesac dva sam postavljao video pa onako pogledaj i usporedi. Pogledaj dali je reduktor 1:1 ili više i koliko, mada su po meni mali reduktori, za širinu noža. Ako se desi da u nervnom udari u zemnlju ili neku prepreku onda su osjetljivi. Ja sam stavljao diferencijal i recimo desi se da udari nož i ugasi traktor od 50 konja bez ikakve štete.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,940
Smiljane!
Imaš li ti u konjiću konus - imaš. Ubaciš svrdlo i bušiš, ali u konjiću nema utor za svrdlo - ono što je kod tebe puklo. To postoji samo ma bišilicama. Konus - u ovom slučaju max 3% drži alat kao da ima još neki učvršćivač bilo pero na vrhu ili ženski navoj!
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,426
Razlika između čalopek sa diskom i recimo Geo gb 150 sa diskom je u tome da prvi ima lanac za kopčanje kod toplinga. Geo to nema i zbog toga je osjetljiv na nagibe, disk pogotovo. Dvoumim se između roto malčera i ove samohodne kosilice, da ju koristim za unutar reda umjesto flakserice. Nisam pametan što odabrati a čeka me puno košnje ove godine.
 

Prilozi

  • Screenshot_20210320_150149_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_20210320_150149_com.android.chrome.jpg
    24.7 KB · Pregleda: 16

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,360
Razlika između čalopek sa diskom i recimo Geo gb 150 sa diskom je u tome da prvi ima lanac za kopčanje kod toplinga. Geo to nema i zbog toga je osjetljiv na nagibe, disk pogotovo. Dvoumim se između roto malčera i ove samohodne kosilice, da ju koristim za unutar reda umjesto flakserice. Nisam pametan što odabrati a čeka me puno košnje ove godine.
Da to su uvjek teška pitanja, šta odabrat i šta će najbolje služit, odnosno gdje čovjek treba najmanje da upotrebi sebe. Traktor je za veće površine. Samohodna će bolje prići stablima i lakše ispod krošnji manevrisat, kad je voćnjak u dobrom rodu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh