• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Malčeri

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Frend je kupio neki toboš njemački na ruci u auto horvatu i piše da ide do10 cm ali i na tanjem to krši kao da će se raspast.
Ne vjerujte svemu što piše
 

Black jack

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
211
Dali netko ima roto malčer sa ticalom Geo ili Mateng 180. Po slici isto sve samo boja drugačija. Molim mišljenje dali to valja šta?
 

Muki

Član
Tu od
31 Ožu 2014
Poruka
218
Pozdrav svima.Zanima me dali kod kupnje novog malčera u trgovinama vrijede oni katalozi o potrebnoj snazi traktora za pojedini model malčera?Tj koliko je to vjerodostojno ili je bolje kupiti slabiji malčer npr. ako imate traktor od 50Ks a za malčer koji vas zanima piše potrebna snaga 45-60Ks dali je dobro uzeti taj ili slabiji model za koji je potrebno npr 35-48KS.Hvala svima
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Traktor 35 ks moze tjerat 150 cm, ali opet nije isto kosiš li travu od 1m ili 0.5m. Ako ćeš redovito kosit, uzmi donju granicu ks za određenu širinu tarupa.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Muki,
ako voliš i čuvaš svoj traktor, onda gledaj gornju granicu.

Kupljenec,
koliko sam informiran fergo ima 750 okretaja na kardanu. Ako je to točno, izračunaj okretaje motora i snagu koju isporučuje kod tih okretaja, za 540 okretaja kardana. To je onda mjerodavno za izbor malčera. Ako trebaš samo za tranike, roto malčer mi se čini bolji izbor. 150 cm širine bez problema. Za kuruznicu je bolji čekičar. 130 cm bi trebalo biti ok. Koristim 155 cm čekičar na traktoru od 50 KS i radim bez problema s 540E (750) režimom rada kardana.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Sve ovisi što kosi. Ako kosi svaka 3,4 tjedna, moze 539 sa 150 bez problema čekićarom
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,437
Ako je samo za košnju onda roto, moze veci zahvat i jeftiniji za odrzavanje. Kosio sam sa 160 i ide bez problema.
Ako ima grmlja ili ostataka od rezidbe onda obicni s cekicima.

Evo moje kombinacije od neki dan
 

mkudric

Novi član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
26
A roto malčer bi mi bil ok, al nekak mi se čekičar čini bolji ha? Al je i skuplji dosta.
Šta trebaš kositi i gdje trebaš kositi? Voćnjak, livada?

Ja imam roto a komšija čekičar. Neki dan sam posudio komšijin pošto je više izbačen pa mogu bliže grmu lješnjaka priči. Meni to sve isto kosi. Bilo velika bilo mala trava. Jedino mi se čini kod slučaja mokre trave da čekičar manje štopa!

Evo kako to izgleda!

Kojom brzinom kosite i kojom brzinom kardana? Traktor ima snage, trava mala, i pokušavam uskladiti manji gas, brzinu košnje i brzinu kardana. 😁

Edit: bitan detalj sam zaboravio navesti! Ursus C360
 
Posljednje uređivanje:

4340

Dobro znana faca
Tu od
2 Ožu 2018
Poruka
374
Za mene je rotomalčer bil zanimljiv stroj dok nisam probal radit sa njim ( faić, 230širina) i mogu reći da ništa posebno, dugačak, nezgrapan, možda ga traktor lakše vrti, ali nisam primjetil i travu ne razbaca ravnomjerno nego na sredinu. Uglavnom očekival sam puno više, možda je negdje praktičan, ali za nasad lijeske meni je tehnos mu 220 odličan eh da i sa rotomalčerom mogu ići brzinom više ali tih 15 min kaj duže radim mi i ne igra neku ulogu .
Mkudric ja najviše malčiram u 4 sporoj, kad je jača trava i mokro ali i inače malčer baš ne voli prevelike brzine pogotovo ako hoćeš dobro napraviti.
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
Šta preporučujete u klasi Vigolo sge 220, machio girrafa 210 ? Imo tko kakvih iskustava?
 

4340

Dobro znana faca
Tu od
2 Ožu 2018
Poruka
374
.

Još potkraj prošle godine su se počele lagano javljat vibracije, ali sad je to po mojem uhu koje je dosta osjetljivo prešlo granice. Uglavnom čekiči su se neravnomjerno potrošili i počeli stvarati probleme.
 

karlom

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2013
Poruka
320
Na takvim strojevima koji imaju veliki broj okretaja vibracije nisu dobre. Puno pametnije i jeftinije bi bilo spriječiti nego liječiti.
 

4340

Dobro znana faca
Tu od
2 Ožu 2018
Poruka
374
Pa zato sam i mijenjal čekiće i sad radi skoro bez vibracije stoji na njemu produžetak gedore i čaša vode, stim da i zekan proizvodi neke vibracije na 1800 okretaja motora.
 

Muki

Član
Tu od
31 Ožu 2014
Poruka
218
Bolje kaj si promjenil čekiće jer bi inače i rotor moral na balans nakon nekog vremena ako se ne varam :unsure:.Ovo je odličan stroj pogledal sam malo na tvom kanalu kak si malčiral granje to su čačkalice van frcale stvarno ovo sve pretvara u prašinu (y)Jel ti davi Zetora kad pokrećeš malčer mislim jel mu oduzme malo snage kod pokretanja?
 

4340

Dobro znana faca
Tu od
2 Ožu 2018
Poruka
374
Balansiranje barem kaj sam zval je rekao lik oko 1200 kn, a novi čekiči, šarafi i matice 2200 kn kupil sam ih još prošle godine da budu spremni pa sam radije probal sa novim nego balansiranje i eto pokazalo se da je dobro mada bi u pravilu trebalo i nakon zamjene prebalansirat.
Muki, normalno ga kod pokretanja zaguši ali ništa strašno ipak je to masa preko 150 kg koja se vrti pa i brže od motora veći mi je problem kad ga u radu guši. Inače posuđujem ga svojim prijateljima jedan ima zetora 3320, a drugi 5211 pa si doma izmalčiraju vrt i oko vrta, polako i vele da rade bez problema.
 

Najnoviji postovi

Na vrh