• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Malčeri

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Kolega forumaš mi je skrenuo pozornost na ovakvo nešto. Ticalo preko remena, cijena oko 13000 kn za 150 cm. Njihovog čekićara imam mbl 150. E sad, kolko je to ticalo funkcionalno, volio bih znati... Nigdje ne mogu naći takav nekakav bez hidraulike od npr tehnosa ili ino i sl. Pretpostavljam da bih morao zabiti kolce pored mladih sadnica i to sa strane svake sadnice nekih 20 cm od stabla.. Screenshot_20190616-121519.jpg
 

Muki

Član
Tu od
31 Ožu 2014
Poruka
218
Balansiranje barem kaj sam zval je rekao lik oko 1200 kn, a novi čekiči, šarafi i matice 2200 kn kupil sam ih još prošle godine da budu spremni pa sam radije probal sa novim nego balansiranje i eto pokazalo se da je dobro mada bi u pravilu trebalo i nakon zamjene prebalansirat.
Muki, normalno ga kod pokretanja zaguši ali ništa strašno ipak je to masa preko 150 kg koja se vrti pa i brže od motora veći mi je problem kad ga u radu guši. Inače posuđujem ga svojim prijateljima jedan ima zetora 3320, a drugi 5211 pa si doma izmalčiraju vrt i oko vrta, polako i vele da rade bez problema.
Samo nek te služi još dugo vremena (y)jel malčiraš prema naprijed na youtube-u sam videl da malčaš u rikverc
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ove godine sam promijenil položaj valjka na malčeru. Pomaknul sam ga cca 20 cm otraga. Usput su promijenjeni ležajevi. Za sad je bez strugača na valjku i u travi i zapuštenom se pokazalo ok. Prvo je bila proba, a farbanje bu došlo na red kad bu vremena (i volje).
 

Prilozi

  • WP_20190616_17_26_00_Pro.jpg
    WP_20190616_17_26_00_Pro.jpg
    124.3 KB · Pregleda: 44
  • WP_20190616_17_26_15_Pro.jpg
    WP_20190616_17_26_15_Pro.jpg
    123.7 KB · Pregleda: 44

4340

Dobro znana faca
Tu od
2 Ožu 2018
Poruka
374
Samo nek te služi još dugo vremena (y)jel malčiraš prema naprijed na youtube-u sam videl da malčaš u rikverc
Pa većinom malčiram unaprijed travu i slično , ali kad radim manje komade, vrćake i kojekakve šikare kaj većinom i vidiš na YouTubu onda to radim u rikverc. A trebal bi raditi još dugo stroj je stvarno dobro napravljen redovito ga održavam , a dalje je kako bog da. I ovi čekići bi još kod mnogih radili jako dugo, ali ja sam ih mijenjal jer to više nije bilo onako kako treba biti.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Dečki ja sam danas posudil roto malčer od 150cm da vidim kak to ide sa feegusonom, istina trava kaj sam malčiral mi je skoro do vrata, 2spora i skoro puni gas i traktor se je bogme fest mučil, pa si mislim da bi 130 za 539 fergića bil taman, kaj mislite?
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Kupi ti 150 ili 160 i kosi redovito i to je najbolje. Malčirat i inače ne možeš puno brže jer bez obzira na snagu traktora, neće kosit dobro ako prebrzo ideš. Ja sa ursusom kosim sa 150 cm svaka tri tjedna i ide bez problema sa čekićarom. Uzeo bih sad i 160 jer imam razmak u voćnjaku od 5m, i to su mi tri prolaza. Širi malčer puno brže pokosi a ujedno i ljepše izgleda kad se redovito kosi.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Slažem se stobom, kad imaš svojega onda kosiš kad oćeš, i nema straha sa bu trava velika ko meni danas.
E sad mi želja probat nekog čekićara da vidim kak njega ferguson vozi.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,861
Ja sa 80ks kosim sa 185 zahvatom.je da je malčer na ruci,ali težak je 800kg..veći bi bio kritičniji..
Što laganije idem to bolje izgleda.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Damirko,
malo si pretjeral s učestalošću košnje. Ako je malčer primjeren traktoru, 2x godišnje je dovoljno, a ako je trktor preslab onda 3x ili najviše 4x godišnje (početak svibnja, kraj lipnja ili početak srpnja i krajem rujna). U sušnoj godini manje, au kišnoj jedno malčiranje više).

Kupljenec,
vjerojem da bi u istim uvjetima s čekičarom iste širine moral prešaltati u 1. sporu.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,861
Traktor je massey 3060,ima oko 4 tone a širok je 203cm.
A malčer je maschio giraffa 185.
Gledali smo tehnosa 220 na ruci ali ima oko 900kg,pa bi bilo problema kad ga staviš skroz na stranu i ako je nagib..a toga imam najviše.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Pa ne malčiram ja šikare nego voćnjak. Mogu ja i svakih 40 dana kosit sa 150, ali želim da to nešto i liči. Šta imam od livade na kojoj je trava 2m... A voćnjak da ne spominjem.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Za voćnjak ciljaj malčer s hidrauličnim pomakom. Zlata vrijedi u voćnjaku.
 

Muki

Član
Tu od
31 Ožu 2014
Poruka
218
Dečki ja sam danas posudil roto malčer od 150cm da vidim kak to ide sa feegusonom, istina trava kaj sam malčiral mi je skoro do vrata, 2spora i skoro puni gas i traktor se je bogme fest mučil, pa si mislim da bi 130 za 539 fergića bil taman, kaj mislite?
Mislim da ti svaki malčer u velikoj travi bude davil traktor mislim da bi ti ovaj 130 mogel bit dobar i ako kupuješ novi malčer uvjek gledaj gornju granicu kaj se tiče potrebne snage traktora za određeni malčer.I ak možeš si kupiti nekakav malčer sa vratima bude ti lakše malčirat veću travu ili kokoruznicu i lakše ti ga bude servisirat jest da je malo skuplji ali mislim da ti se to na kraju isplati ;)
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Čekičari imaju opciju s zadnjim vratima. Helikopteri nemaju.
Ako misliš malčirati kuruznicu, 130 cm je preuzak za 2 redi (ostane nemalčiranog između redi, ali to se može počistiti u drugom prolazu). Za travu je to , po mojem skromnom mišljenju, dobar izbor.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Ma gle imam i kuruznice nekaj malo na dva tranika, nisam pametan da ga kupim ili ne, al opet kad ga imam delam si kad oču, netrebam posuđivati.
Možda se bi i neka mušterija našla za zmalčati. 😉 Al onda da se i najde kad bi došel sa fergusonom bi mi se ljudi smijali.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Pozabi na usluge f fergijem. Brzo bi ga uništil. I inače, uslužno malčiranje trave, a posebno kuruznice, nije nikakav posel. Ako se uspoređuje s baliranjem u koskaste bale, za isto vrijeme je zarada više nego duplo manja, a opterećenje traktora je tu negdje. Osim toga balirka se nakon završetka ispuše kompresorom. Malčer (čekičar) uvijek pokupi bar malo zemlje i vlage i to se nalovi po kutevima i uz kontra noževe. Čišćenje je pravo veselje od 1-1,5 sat i pri tom si sav pošprican z blatom. Bez turbo mlaznice, koma. A ako ga redovito ne pereš, brzo bu prohrđavil.
 

Muki

Član
Tu od
31 Ožu 2014
Poruka
218
Iwanho ti je sve lijepo objasnil mislil sam na čekičara kad sam spominjal zadnja vrata.I kaj se tiče uslužnog malčiranja također se slažem kaj je Iwanho rekel ljudi ti nećeju da ti to njima 2-3 puta pokosiš nego ti ostave travu i otavu skupa i onda te na jesen pozoveju da im izmalčaš jer im je tak jeftinije kad jedaput malčiraš a ti si uništiš traktor.Ovo kaj si pital"
Kak misliš sa vratima? A bi dobil kaj da kupim neki čekićar 125-130 cm?"imaš Ino malčeri ak ti treba samo za travu dobar ti je model MMT ak hoćeš i kokoruznicu malčirati i manju šikaru onda možeš uzeti Elite model 115 ili 130cm radnog zahvata za 115 ti je potrebna snaga traktora od 25-35 Ks a Elite 130 30-40 KS po prospektu s time ako hoćeš sa vratima uzmeš Elite Open razlika je ovaj open ti ima vrata ovaj obični Elite nema.
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Moja preporuka čekićar 130 cm je dovoljan za taj traktor. Imam Ino Elite s posmakom 130 cm već par godina i pre zadovoljan. Istina vrata bi ponekad dobro došla kada je gusto i u 1. Sporom ne može probaviti pa guši traktor. Posebno kada je mokro pa pokupi i zemlje.
 

Najnoviji postovi

Na vrh