• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Male motokopačice

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,533
Već duže ovi rastureni dijelovi čekaju svoj red, da se skupe.
r78pvji0vygri372m72h.jpg

Opereni dijelovi, promijenjena klipnjača, novi ležajevi, semerinzi, obrađen cilindar na 42,5 mm, novi klip sa karikama, brtve..
jwunx934z1j7mxhra8rb.jpg

Montirana radilica + klip.
7ft7jjjmct4ytz3zf6hu.jpg

Cilindar
6tu13nz1l0dh7asgrwvg.jpg

Bobina sa novim platinama, nastavak slijedi.
 
Posljednje uređivanje:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Super ocisceno i sve skupljeno na hrpu,svaka cast,i ja sam nedavno svoju kosilicu generalno uredil,zbog piganja radilice.

Jesi pazil kak si klip okrenul?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,533
Što ti znači "piganje" ? Klip ima na sebi strelicu (kako ga treba montirati).:icon_super:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
Jel još uvjek strelica ide prema ispuhu ili treba pratiti put kojim karike prolaze pa onda odlučiti kak okrenuti.
Bila jednom jedna serija krivo zabilježanih klipova, al je bilo lomljave karika i bacanja novih cilindara :=:)
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Naletio na panj i spigala se radilica.
Da strelica ide prema ispuhu,al ne zbog karika.
Kanali na klipu igraju ulogu zbog kanala za ubrizgavanje,protok smjese zraka i goriva.:wink:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
Klip na sebi nema kanale.
Ima utore za karike, rupe za štifte i rupentaru za bolcn.
Brojke i slova na njemu nemaju važnost za njegovo pravilno funkcioniranje.

I ti bi bil jedan od uplakanih da si kupil takav krivo obilježen klip
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
E muha,muha, to je dvotaktni motor i si zaboravil kuda njemu putuje smjesa zraka i goriva,njemu je lip usisni i ispusni ventil,tako klip na sebi ima dva ureza na donjoj strani koji se moraju poklopiti sa kanalima usisa.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
Ne kužim, daj mi malo bolje objasni te zareze (ureze) na perima klipa.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Kod dvotaktnih motora kad klip ide dole smjesu zraka i goriva koja je vec u prostoru radilice potiskuje kroz bocne kanale gore u kompresijsku komoru,e da nebi odma zatvoril te kanale sa strane kad krene dole tu su prorezi na klipu kuud jos putuje smjesa dok se klip giba dole,al kanali na cilindru nisu nasuprotni tocno nego su zamaknuti pa su i prorezi naklipu zamaknuti znaci nisu tocno nasuprot,pa je zato bitno dobro okrenut klip,strelica dole ili ako je nema treba klip umetnut u cilindar i vidjet u kojem polozaju se poklapaju kanali i prorezi na dnu klipa.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
A Bogu hvala, sad sam zahvaljujuči forumu naučil princip rada dvotaktnog motora :icon_super:
Gledam slike onog klipa kaj je Brgud metnul i nikak da vidim te famozne proreze, videl sam ja takvih klipova po netu, ali na Tomosu u oriđiđi starijim verzijama nikada.
Daj zguglaj neku sliku takvog klipa za UMO motor
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Imam te klipove doma i od uma i tomosa al nisam doma,bum ti poslikal kad stignem,al se na prvoj brgudovoj vidi na klipu prorezi.

Kod nekih stilovih motorki su rjesili klip tak da je kratki max.i netreba prorezivati dno klipa,a ujedno je i olaksan i razvija veliki broj okretaja u jako kratkom vremenu


 
Posljednje uređivanje:

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,533
Da imaju strelicu prema ispuhu, i imaju na dnu prorez (što se vidi na mojoj prvoj i na trećoj slici # oficira). Ali ovaj klip na drugoj oficirovoj slici, nije mi poznat. Kod uma ja ga nisam još vidio (ni 06, ni 08) ?:icon_scratch:

32b2bqbc73xw0u95h827.jpg


Što bi se dogodilo ako se okrene klip ?:icon_question:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
Taj prorez ispod bolcna ima više manje svaki klip na dvotaktnom motoru, ja pričam o perima. To je ono s kontra strane, a Oficir o razrezima na klipu..... takozvani boost port
ma može se i lamelni usis gore metnuti ali kad je oriđiđi onda nema nikakvih razreza.

Kad bi naopačke okrenul karika bi ti zapela ili u prelivni kanal, ili u usisni ili u ispušni i pukla bi.
Nisam više siguran davno je to bilo.
Probaj pogledati gde su štifti i okrenuti ga bez karika pa buš videl kam tuče spoj karika
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Nije toliko problem za karike ako je cilindar ok.
Problem je kaj ti prorezi ne otvore kanal po cjeloj sirini pa se gusi i nema okretaje.
Onaj klip na drugoj slici je od sportskih motora sa drukcjim polozajem kanala.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
Pa da.
Stihl - Tomos je isto, Zetor - Ursus isto tak ......
Samo je NGK-a jedan
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Tačno je kako Muha kaže štiftovi u kanalima za karike nisu bez veze ak nije bat pravilno okrenut lomi karike i ode sve u gecrk.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,533
Kad se okrene klip, spojevi karika dođu na prostor u cilindru između dvije rupe. Znači spojevi karika ne dolaze na rupe ! Spoj karika dolazi prema ispušnom kanalu (svaka karika sa jedne strane ispušnog kanala). Razmak između ispušnog i usisnog kanala je cca 18 mm (spoj karika je na sredini tog prostora). Znači cca 9 mm od svake rupe. Štiftovi u klipu koji drže karike da se ne okreću su (kad se klip stavi pravilno u cilindar, prema sredini rupe na cilindru, ili vijka koji spaja blok - cilindar - glavu). E sad kad bi se okrenuo klip i montirao suprotno. Spojevi karika bi došli na prostor između usisnih kanala (prostor između tih kanala je cca 5 mm). Znači spoj karika je na cca 2,5 mm od rupa. Ovo dalje je teorija što bi se desilo u tom slučaju, pitanje za znalce ?:icon_scratch:
# officir ja ti to sa sportski motorima nemam pojma ! :(doh):
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Abart i muha karikama nebi bilo nista i nebi pukle i nista nebi bilo gecrk da se okrene klip nego se vise ne poklapaju prorez na dnu klipa i kanal na cilindru i nema dovoljnog ubrizgavanja,zato je to jako bitno.
 

zokii

Član
Tu od
17 Lis 2009
Poruka
630
Oficir, opet lupaš... pucaju karike ako kontra okreneš klip na tomosovom motoru...... kao osnovnoškolac sam stalno šarafio po apn 6 i nisam ni sam znao puno puta što kemijam...i polomio karika i karika ( stari nije smio ni znati, deda je financirao ) dok mi stric nije pokazao kako treb stajati klip.. tako da mi nemožeš pričati da nepucaju
 

Najnoviji postovi

Na vrh