• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Male motokopačice

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,560
Prorez na dnu klipa je isti na obje strane. Znači ako ga okreneš za 180 stupnjeva, isto je što se tiče tih proreza i usisnih kanala ! Znači ! Ništa se ne mijenja po tom pitanju !:icon_super:
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Zokii neces nikad naucit zasto ti se to dogadalo al nije zbog krivo okrenutog klipa,zapamti kajlice u prorezu za karike nikak nemreju doc na rupe u cilindru kak ga got okrenes!!

Obratite paznju na duzinu desnog polumjeseca i ljevog jedan rub je duzi pa...


Ili pogledajte di se nalazi zarez u odnosu na rupu bolcna.


Brgud nisu tocno nasupror zamaknuti su i kad ga okrenes ne poklapa se sa kanalima 100%
 
Posljednje uređivanje:

zokii

Član
Tu od
17 Lis 2009
Poruka
630
Oficir, ti se vodiš onom izrekom, triputa reci neistinu i postati će istina. Karike pucaju od kontra okrneutog klipa, ti dokaži da nepucaju, slike ne dokazuju ništa.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,560
Točno ! Kanali se ne poklapaju 100% kad je klip okrenut. Da li je to neki veliki problem ?


88e5m9pmlaq8vfufyld.jpg

So waths ? Polumijeseci (kako ih ti nazivaš), su isti !:(angel):

p6d6anwchsbfvx1njpj.jpg
 
Posljednje uređivanje:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Brgud ne prorezi nego njihov polozaj na odnosu na centar klipa,polumjeseci su onaj rub kaj vidis kaj ide od proreza do proreza,sa jedne i druge strane,zamaknuti su jedno 3mm.

Brgud naravno da to nije dobro jer ne dobiva dovoljnu kolicinu goriva i zraka i gusi se i nema snage koliko je propisano ili bi trebal imat.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,688
Ne razmem se u cvajtaktere, no izmjerite jel bolcn u uzdužnoj osi klipa ili je pomaknut prema jednoj strani... baš me zanima...
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Zj zar sumnjas? Nemoj sumnjat.:eek::
Imam ga doma i radim s njima,izmjereno i utvrdeno davno i razradeno kak je zakaj bolje.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,688
???
Oficir, nis' razmel ni reči. Je ili nije?
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
U sredini je kod svih kaj sam ja videl .

Abart i muha karikama nebi bilo nista i nebi pukle i nista nebi bilo gecrk da se okrene klip nego se vise ne poklapaju prorez na dnu klipa i kanal na cilindru i nema dovoljnog ubrizgavanja,zato je to jako bitno.
Ne bi se složil kolega je na APN-4 dva puta potrgal klip zbog naopako okrenutog dok mu jedan majstor ni je objasnil u čemu griješi (pokojni Dado Kohar )
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,580
meni je majstor rekal da ima veze kako se okreće klip kada sam radio generalno na motoru,mislim da je rekao zbog karika,pošto je moj obični klip na A3 mašini.
Ne razmem se u cvajtaktere, no izmjerite jel bolcn u uzdužnoj osi klipa ili je pomaknut prema jednoj strani... baš me zanima...
baš sam ga išal gledat,nisam točno mjeril al mislim onako odokativno da je u sredini.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,688
Dajte izmjerite. Baš me zanima. Ako i je pomaknut, razlika nije velika i na oko nije vidljiva.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,560
ejvirr12k1b1l7w2rkj.jpg

Na prvoj slici je klip pravilno !

b6fmdxdbbq744o84hg8.jpg

Na drugoj slici je klip isto tako u pravilnom položaju (slikano sa boka da se bolje vidi ) !

3297z0paqxrhuupphso.jpg

Na trećoj slici je klip okrenut (vidi se da se preljevni kanali ne poklapaju 100 %). Širina preljevnog kanala je 20 mm (kad je klip nepravilno, kanal se suzuje za 1,5 mm) svaki kanal. Znači kad se zbroje suženja obadva kanala to iznosi cca 3 mm. Tako da što se toga tiče, # officir je glede toga bio u pravu ! Znači nije neka velika razlika u suženju kanala ! Da li je to osnovni problem ?
 
Posljednje uređivanje:

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Upravu su oni koji vele da su stiftevi radi blokiranja karika da se ne okrecu, odnosno da karike ne zagrizu u neki od otvora. No konkretno na tomosu su i "pera" zamaknuta pa ujedno i to pozicionira klip. Evo, upravo sam izmerio na fichtel sachsu i tamo je klip potpuno simetrican po uzduznoj osi, ali su karike tocno pozicionirane da idu po punom dijelu cilindra.
@zj: ovi nisko turazni motori poput uma i co. Nemaju zamaknuti bolcen, nema neke svrhe. Neki proizvodjaci su ekscentricitet zamjenili pomakom centra mase.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Izmjeril sam sa sublerom i pomak je sve skupa 2.5mm,na svakoj rupi po 1.25mm.
Ako se krivo okrene ne poklapa se sa rupama kanala za ubrizgavanje.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Ja mislim da si falio profesiju jer tu na forumu si glavni savetnik što se mehanike tiče.Svaka čast nadprirodni talenat.:icon_pray:
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,560
To smo već ustanovili! Znači da ukupno suženje preljevnog kanala iznosi cca 15 %, za razliku (kad je klip pravilno okrenut). Ta razlika nema veliki utjecaj na rad motora (što se toga tiče). Evo jedan primjer iz prakse.

p8o4jtde5rz18rjlvn9.jpg


Ove dvije karike (gornje) su bile u radu sa okrenutim klipom, i rezultat je slijedeći. Debljina karike na najviše pojedenom dijelu iznosi 0,90 mm , a na najmanje pojedenom dijelu 1,25 mm. Ove dvije donje karike su nove (samo radi usporedbe), debljine 1,75 mm. Možda se iz toga nešto može zaključiti ?:(nerd):
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Gugl mehaničara o kakvom ubrizgavanju je reč kod dvotaktnog Tomos UMO motora,koliko se ja razmem u obične dvotaktaše i četvorotaktaše nema ubrizgavanja več samo usis smjese goriva i zraka a na kraju ispuh sagorenih plinova.Ubrizgavanje se vrši preko pumpi i injektora.:icon_scratch:
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Kod benzinskog cetverotaktnog motora sa fergazerom usis smjese zraka i goriva se vrsi potlakom koji vrsi klip gibanjem u dmt i otvaranjem ventila ulazi smjesa u prostor iznad klipa.

Dok kod dvotaktnih motora usis smjese se vrsi kad klip ide u gmt i gorivo potlakom ulazi u prostor radilice,tek kad klip krene dolje svojim tlacnim djelovanjem potiskuje (ubrizgava)gorivo kroz bocne kanale u kompresioni prostor.Sve se odvija u dva takta,i
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Ja sve to znam iz prakse a ne kao ti sa gugla.Svoje znanje mehanike si dokazo sa vodovodnom instalacijom za jednu vuricu za pritisak ulja i sa tim znanjem ti savetuješ drugima.Malo se zamisli oko svojih saveta i moguče novčane štete koju možeš napravit nekom lakovernom članu,kao izjava u skoro svakom postu-obavezno nova svečica.:x:
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,580
abarth i oficir & co. ,molim vas lijepo da prekinete za prepucavanjem dok netko nije otišao na hlađenje
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh