• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Male motokopačice

E3JLD

Član
Tu od
4 Pro 2021
Poruka
127
Trebao bih skinuti jedan zupčanik od Panonija reduktora. Imam blokadu klipa, ali je matica jako stegnuta pa me brine da cu nesto oštetiti.
 
Posljednje uređivanje:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,978
Ebla vas blokada.... ja sam to koristil dok nisam klip probušil.....
Uzmi i odnesi kod vulkanizera da ti otpusti udarnim pištoljem ako ga nemaš.
Ako ti je i to problem skini glavu i podloži krpom da dobiješ čim veču površinu pa vrati i onda otpuštaj.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,645
Jel dobro namotati špagu kroz rupu za svječicu?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,978
Dobro, ali ja radije skidam kapu da nakon vađenja nebi bilo neugodnih iznenađenja.... a i u mene L karika pa da nebi ima dve polovice ;)
 

E3JLD

Član
Tu od
4 Pro 2021
Poruka
127
Grij na tabli na peči, ako nemaš takvu peč zakuri roštilj ili na plin i stavi crijep pa na njemu ugrij i nemaš brige.
Prvo ću probati s električnim roštiljem, ako nije dobro onda ću ih staviti u pećnicu
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,978
Dobro bude, a ležajeve možeš staviti u najlonsku vrečicu pa u duboko zamrzavanje na koji sat ;)
 

E3JLD

Član
Tu od
4 Pro 2021
Poruka
127
Ovaj je ušao bez grijanja bloka

Ova druga dva ležaja bih prvo stavio na radilicu, pa onda u blok
 

Prilozi

  • 20220407_170211.jpg
    20220407_170211.jpg
    31.7 KB · Pregleda: 14

skodilac

Član
Tu od
17 Ožu 2022
Poruka
84
Ovaj je ušao bez grijanja bloka
jel ovo neka sprdnja ili? pa ležaj je daleko manja dimenzija nego dosjed u bloku? ili se meni čini da je možda fulano odstupanje ležaja C2/C3/C4?

Ova druga dva ležaja bih prvo stavio na radilicu, pa onda u blok
ide i ta tehnika, ali kad ja sklapam mašine, uvik ugrijem industrijskim fenom dosjed na bloku, i smrznuti ležaj ubacim "prešom" u blok, te zatim čekam da se ohladi 30-ak minuta na sobnoj temperaturi, zatim grijem ležajeve u dosjedu industrijskim fenom i smrznutu radilicu ubacim prvo u veći blok a zatim manji blok stavljam na radilicu i šarafima stežem ukoliko za taj blok nemam uvlakač.
 

E3JLD

Član
Tu od
4 Pro 2021
Poruka
127
Idu dva lezaja jedan iznad drugog pa sam mislio da bi ih bilo lakse ubaciti ako su na radilici
Nije fulano odstupanje. Ide C3 ležaj
Ja isto imam fen ali ne znam da li bi rastopio boju.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,549
Kod rastavljanja radilica _ blok, obično ležajevi ostanu u blokovima. Pa onda prema tome nekako se samo po sebi može zaključiti da se na taj način slaže. Znači ležajevi u blok potom radilica. I to najprije duži dio radilice u dva ležaja + dištancijer , onda drugi dio bloka (sa ležajem) na radilicu. Znači da ako recimo kod demontaže ležajevi ostanu na radilici onda je radilica u manjem minusu od 17. Radilice više odstupaju po toleranciji od dosijeda ležajeva u blokovima. To zaključujem po tome da skoro u preko 95% slučajeva demontaže ležajevi ostanu u blokovima. To znači da su dosijjedi ležajeva konstantne dimenzije.

Ležajeve prije montaže se opere i očiste od masti.

A da neki vide prvi put ležaj u bloku pa izgleda prevarito, stisnuo se od silnoga hlađenja.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,549
Ne mora ! Ali onda za probni rad možeš koristiti čisti benzin.
NIJE poželjno ni jedno ni drugo!
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,549
Ako se zna, kako se podmazuju ti ležajevi, onda ne bi smjelo biti nedoumica!🙄
 

E3JLD

Član
Tu od
4 Pro 2021
Poruka
127
Sad podešavam paljenje i vidim da baca iskru oko 1mm prije GMT (prekasno) a ploču ne mogu precizno pomaknuti jer bobinu privlači magnet i ima puno trenja.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,549
Otpusti ona dva vijka kojima je zavidan bobina, i onda sa odvijačem odmakneš bobinu od magneta, onda između bobine i magneta uguraš komadić kartona npr. od vizitke (na obje strane) bobine, i tako stegneš vijke bobine, potom lagano zakrećeš magnet i izvadiš kartončić.
 

E3JLD

Član
Tu od
4 Pro 2021
Poruka
127
Hvala. Da pustim paljenje na 1mm prije GMT ili da ga podesim na 1.5? hoće li tih 0.5mm puno utjecati na rad/snagu?
 

Najnoviji postovi

Na vrh