• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Male motokopačice

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,535
Baca dosta, jako primjetno dok je bila u bloku, vidjelo se da aeroplana.😁
A je trpeći motor, ali kad pogoni rotacionu Direkt s radilice skoro svaka najebe.
Nemam što paničariti, nego u potragu za alatničarem koji bi mogao je dovesti u centar.
Inače ležaj klipnjače je dobar, navoji isto tako.
Samo je polutka disčentrana. 🤞
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,535
U međuvremenu polutka radilice je zavidan u osovinu noža, i tako probali u Tokarski , i ustanovili da ja dvi desete van centra. Još nije čentrana. 😩 IMG_20220830_182545~2.jpg
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,535
A ova polutka radilice nikako da se izravna, sama.:mad:
Išao sam slagati jedan "trikolor", u osnovi će biti stacionarni umo 06 - 04, sa reduktorom 3 : 1.
IMG_20221001_125531~2.jpg
Skoro pa gotovo.
IMG_20221001_145229~2.jpg
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,535
Trikolor zgotovljen, čak je još i ljepši sa tri različite boje. Blok jedna boja , starter sličan bloku jedino reduktor , kapa i postolje odskaču u svom sivilu. Sve to skupa daje mu draž, ali bitno je smo jednom, a to je funkcionalnost.
IMG_20221004_145435~2.jpg IMG_20221004_145451~2.jpg

Reduktor je 3 : 1, i kao takav može poslužiti za pogon mješalice, određeni tip pumpe visokog pritiska (za špricanje vinove loze, voćki itd...), a može poslužiti kao pogonski agregat u ribarstvu. Uz dodatnu redukciju ribari ga koriste za izvlačenje vrši, parangala i drugi ribarski alat.🐬
IMG_20221004_145506~2.jpg
 
Posljednje uređivanje:

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,708
👌 Tomos hybrid, mislim na boje, ma važno je samo da dobro pali i radi, vrag po bojama 🙃👍, lijepo, bravo.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,535
Hvala , hvala! 👍
Ovaj je bio u originalnoj verziji sivi za mješalicu i to u jako dobrom stanju, neizrauban.
Ali pošto ti sivi imaju bijelo paljenje, i na njega se ne može montirati crno paljenje. Pošto je bijelo paljenje bilo u banani, pa sam ga presložio u drugi blok sa crnim paljenjem.:love:

E da kažem bio je neizrauban, točno! Samo što sam ga rastavio već više vremena , i tako je stajao, dok sam u međuvremenu njegovu radilicu u klip - cilindar iskoristio z a neki drugi.
A sad kad imam malo više vremena složio sam ga u ovoj varijanti.:geek:
 
Posljednje uređivanje:

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,535
Pojavio se i ovaj mali stroj bušač BMV - 3, motor umo 08 - 08 (2,5 KW), leto izdelave 1990 godina.
Pa nije jako raskupusuren, karburator je preljevao , leptir regulatora gasa bio malo deformiran i kao takav je spriječavao normalan rad. I još nekoliko sitnica za porihtat , usput promijenjen semering na izlazu priključka za svrdlo.
IMG_20221011_112022~2.jpg
Tako mali stroj naspram svrdla kojeg treba zavidat u zemlju.😏
IMG_20221011_142041~2.jpg
 
Posljednje uređivanje:

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,535
Da baš , rijetko viđena zvjerka!:geek: Kod mene prvi put da nešto radim na njemu. Motor identičan kao na motokopačici Tomos - Batuje BMK 2,5, ostalo su nijanse.:)

Filter klasično kao i kod motokopačica OT/60 (con olio) i dodatni onaj okruglo mrežasti na samom karburatoru.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,535
Isto rijetko viđena strižna kosilica Tomos Batuje. Motor umo 08 - 07, 4800 okrt. /min , 2 KW iz 1989 godine. Iako nije bilo ni kapi ulja u reduktoru , nije nešto jako izraubana.


Malo se pozabavio izradom (poluge regulatora gasa) na karburatoru. Imam samo jednu takvu, tako da sam prema uzorku napraviti drugu. Poluga na karburatoru je bila , ali neodgovarajuća. Polugicu na leptiru isto sam morao raditi jer je nije bilo. :mad:

Trebalo je još kompletno presložiti starter i promijeniti semeringe na pogonskoj osovini kotača, i evo je u probnoj košnji. Ali joj je potreban još dodatni tach.😁
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,708
Imao je "točno takvu" na žalost sada pokojni kum od moje supruge, jednom sam ju bio slagao - pa je iza toga dugo, jako dugo, godinama išla. Onda je to njegov sin sve preuzeo i nema toga više.
(Ti ljudi, taj kum i kuma su bili vrhunski intelektualci, društveno vrhunski pozicionirani, ali jednostavni i dobri, ma jako dobri ljudi, posebnih odlika i vrlina, šteta što ih je život ugasio. :cry: )
Ostala mi uspomena od njih, kum mi je poklonio Tomos prskalicu za vinograd na šlaufe, rekao je, tebi to više treba i ti si to znaš složiti, još mi je u garaži, ne koristim ju, ali mi je prekrasna uspomena na njih.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,535
Skoro da sam i zaboravio kad sam slagao ovu kosilicu. Malo pretraživao po mapama i našao je. Ova kosilica i ona malo prije su dvije (ili dva umo motora 06 i 08) na kojima položaj motora zahtijeva poluge gasa (kao na prethodnoj slici). Zbog položaja motora koji je pod određenim kutem. Na ovoj je to cca 45 stupnja (gledajući ) pravac radilice. Dok je na onoj Tomos Batuje (dvotočkaši ) je taj kut manji. Na ovoj je montiran (modificiran) karburator sa ručnim gasom, a može biti i Bing 8A 15,5 S205 ( prigušeni). Jer na ovoj plavoj je umo 06 (desnog okreta) 3500o/min, pogon kose direkt sa radilice sa centrifugalnim kvačilom.:cautious:
DSC00515.JPG


DSC00508.JPG
 

psandi84

Novi član
Tu od
27 Velj 2023
Poruka
4
Poštovani

Vidio sam puno vaših postova na forumu vezano za tomosove agregate umo. Ja konkretno imam kopačicu mislim da je gore umo 6 mašina. imamo ju več nekih 30 god, od toga zadnjih 10 nije bila upaljena pa sam odlučio ju upogonit. Počistio sam rezervar, karburator, naštelovao onu klapnu koja je spojena na karburator, provijerio klip i cilindar sve ok, međutim nije mi bacala iskru, stavio sam novu sviječicu bosna f80 i ništa:confused:. otvorio sam struju, i skužio da se platine ne miću, kupio sam nove i odmah mjenjao i kondenzator za svaki slučaj. E sad baca struju ali imam osječaj da to nije to, mislim da je problem u mometu kada baca struju i u kojoj je poziciji klip. Dala je prvi put kad sam zavregla kao neki znak i ništa, sviječica je mokra znači da dobiva benzinu.

Vjerojatno moram nešto još fino poštelat, pa ako biste bili tako ljubazni da mi date neku uputu, mogu vam poslat i slike ako treba.:)

Unaprijed se zahvaljujem i lijepi pozdrav!
 

psandi84

Novi član
Tu od
27 Velj 2023
Poruka
4
Nisam još ulovio vremena za štelat platine, ali sam posudio one lamele za zazor, reko mi je kolega da treba stavit na 0,4 mm. Dali je to točno? Čim provam uštelat se javim. Puno vam hvala za pomoć za sad :)
 
Na vrh