• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Male motokopačice

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,738
A kako bi vi to štelali da su platine u PVC zaštiti, kakve u originalu i jesu na motoru UMO na malim kopačicama?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,549
Isto kao i bez zaštitne PVC. Skine se magnet _ skine se PVC (zaštita) _ montira se magnet _ naštimaju se platine _ skine se magnet _ stavi se zaštita _ magnet _ štelanje paljenja.
Bitno je paziti da magnet dođe u isti (prethodni) položaj.
 

E3JLD

Član
Tu od
4 Pro 2021
Poruka
127
Imam problem s Mio 300/350 reduktorom, pošmirglao sam sve površine i stavio nove brtve ali kapa ulje na dnu. Obrišem i nakon par sati je opet masno. Kako bih to mogao riješiti? Vijci su stegnuti.
 
Posljednje uređivanje:

gasans

Član
Tu od
25 Ožu 2017
Poruka
51
Imam problem s Mio 300/350 reduktorom, pošmirglao sam sve površine i stavio nove brtve ali kapa ulje na dnu. Obrišem i nakon par sati je opet masno. Kako bih to mogao riješiti? Vijci su stegnuti.
Hermetik pasta,i obavezno stezanje vijaka po redosledu...ne jedan za drugim.
 

cvajko997

Iskusan lik
Tu od
29 Tra 2020
Poruka
725
Da se vratim na raspravu o dosjedima, blok je aluminijski. Aluminij je mekan. Kada bez grijanja gurnes lezaj u aluminijski blok, automatski je znak da je dosjed "labav", doslo je do mehanickih ostecenja, bilo vadenjem starog lezaja bilo redovnim radom. Koga to smeta, postoje Loctite proizvodi za dosjede lezajeva, Loctite 648 osobno koriztim na Tomosima kod malog lezaja piramide i lezajeva radilice i sve je ok. Skidam tako da jako zagrijem sa fenom na vruci zrak tak da popusti ljepilo. Grijanjem fenom nece otpast boja, da i otpade to je aluminij. Jedino estetske prirode problem na starom radnom stroju, ha treba s vremenom ionako osvjezit svakih 30-50 godina, jel. Zracnost lezaja C3 se nikako ne odnosi na zracnost dosjednih povrsina, lezaj je standardiziran i ima svoje dimenzije, npr 17x40x12 mm je istih dimenzija u zracnosti C2, C3 a bilo je i C4 za kupit. Postoji i tolerancija tih mjera, ali lezaj je prosao kontrolu proizvodaca i u toleranciji je stoga je i u mjeri. Takoder treba obratit paznju na dosjedne povrsine na krakovima radilice, zna se dogodit, ako nema dovoljno podloski, nije sajbirano, da radilica ide lijevo desno u dosjedu te se tako trosi. To opet moze bit problem dugotrajno. Sam mala diskusija, sve! "seljacki" napisano jer iskreno drugacije ni ne znam. Sad da idem ponovno ucit tolerancijska polja i vrste dosjeda s obzurom na tol polja i to tu prepricavat, nema smisla.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,549
IMG_20220325_134244~2.jpg
Pročišćeni dosijedi semeringa i kvačilo je trebalo dovesti u centar. Često je šalica pomalo van centa a još češće ova četiri excentra i treba ih potokariti.
Šalica je 76 mm, dok excentri 75,25, ustvari te vrijednosti bi trebale biti da bi kvačilo funkcioniralo.
Excentri češće odstupaju od zadane vrijednosti pa ih treba dovesti na odgovarajuću toleranciju. IMG_20220426_142608~2.jpg IMG_20220331_110325~2.jpg
 

Nemanja84

Novi član
Tu od
4 Svi 2022
Poruka
3
Poz. Imam kopacicu tomos umo 06, problem sa kvacilom. Da li postoji neki zamenski, jer je tesko naci original..
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,549
Nema zamjenski, samo ako nađeš polovan.
A koji je problem sa tvojim kvačilom?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,549
Tu je prikazano demontirani kvačilo, sa svim svojim pripadajućim djelovima.
Da bi kvačilo pravilno funkcioniralo mora imati sve pripadajuće dijelove (koji su na slici), još jedna opruga (koja je ispod excentra).
Ove podloške od 0,50 i 0,20 služe za štelanje kvačila.
Ovdje se vidi da je potokarena šalica a isto tako i excentri. Promjer šalice je 76 mm ,dok excentra bi trebao biti najmanje 75, 26 mm. I naravno da te vrijednosti ne odstupaju.
IMG_20220504_102933~2.jpg
Ako je kvačilo previše potrošeno , onda se može zaključiti da negdje nešto opterećuje kvačilo. A to može biti ležaj osovine šalice (bez podmazivanja ,pa blokira), ili pužni prijenos u banani.
 

Nemanja84

Novi član
Tu od
4 Svi 2022
Poruka
3
Ovo je mo excentar, nadam se da se na slici vidi koliko su mu potroseni rubovi, merio sam 71 mm u precniku
 

Prilozi

  • IMG_20220504_110535634.jpg
    IMG_20220504_110535634.jpg
    97.2 KB · Pregleda: 9

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,549
A joj🥺 , to kvačilo je godinama rondalo pod blokadom (kad je toliko nejednako potrošeno).
Po tome se može zaključiti da je cijeli pogon u banani ili je radilica van centra. Tako da zamijenom kvačila nećeš napraviti nič .
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,738
Baš jako istrošeno. Ovo je bio dostupan katalog.
Probaj pitati, možda još negdje nešto postoji na kakvoj zalihi:
Tomos 1.jpg
Tomos 2.jpg
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,549
E je katalog je dobavljiv , dok deli nisu dobavljivi (od kvačila pa na dolje), naravno novi djelovi.
Koliko se sjećam tamo negdje ranih devedesetih sam kupio pužno kolo (kataloški br. 15) u Kopru i to je bila trgovina na ulazu u tvornicu onda Tomos Koper. Prošlo svršeno vrijeme.
Ovdje je jedno kvačilo (tek demontirano), ono što je je vidljiva na slici šalica ima rub, jer su excentri van centra, pa se je (pretpostavljam) to još u tvornici tokarilo.

IMG_20220504_135418~2.jpg
Tako da sam danas skinuo taj rub i excentre doveo u centar. Koji u pravilu Ne budu u mjeri 57,25 mm, i uvijek variraju za dvi desete.
Inače šalica je tvrda ko sam đavao a excentri još i tvđi.
Tako da što se tiče kvačila može trajati 100 godina, naravno ako ostalo sve kako spada.
IMG_20220504_150752~2.jpg
 
Posljednje uređivanje:

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,549

MUHA​

Evo nakon malo dužeg vremena (nakon tvoje objave) slaganja motor Umo 06 za motokopačicu Mio 250 (na kojoj je u originalnoj verziji) bio Umo 08 1,6 KW. Koliko vidim na slikama imaš dva motora umo 08 1,6KW i umo 06 1,3 KW. Oba ova motora se vrte u desno i ne postoji niti jedan umo 06 i 08 (koji se vrte u desno) da premašuju okretaje 3500 o/min. Ako gledamo da su u tvorničkim postavkam, barem ja ne znam da takav postoji da se vrti više od 3500 o/min. Ako netko zna za takav motor nek ga prezentira.

Odlučio si složiti umo 06 1,3 KW, motor koji je u originalnoj verziji bio na strižnoj kosilici, onoj na jedan kotač, to znam po obliku polugica regulatora gasa.
Radio si brtve bloka i ispod cilindra od materijala debljine 0,4, a trebaju biti 0,30 i isto tako stavio si brtvu glave, koja uopće ne dolazi na umo 06 i umo 08. Složio si ga da se vrti u desno (on se je i prije vrtio) u desno.
Tako složen motor je neupotrebljiv za motokopačicu Mio 250. Imaš mogućnost da taj motor (kako je sad složen) limitiraš da se vrti do max 3500 o/min , i na taj način ćeš dobiti optimalne okretaje za tu kopačicu, to je jednostavnija varijanta.

Druga varijanta.
Pa imam redukror, pa ću složiti reduktor i tako će bit u redu. Ako pak složiš reduktor na tako složen motor onda će kopačica ići unazad.
Za složiti taj motor sa reduktorom potrebna je druga radilica za lijevi okret i drugačij navoj o ove i naravno potreban je drugi nosač motora.

PS. Spominješ maturu i već kad si je spomenuo, da ja imam maturu, ustvari imam tri mature IV stupnja (u različitim strukama i zanimanjima) i ne da se time hvalim , nego su bile takve životne okolnosti, da sam se morao obrazovati (radi posla). Ima ih još , ali bi post bio predugačak.

Možda je za tebe nešto žalosno ? Možda j e žalosno da ti već preko dva mjeseca stoje dvije novootvorene teme (od istoga forumaša), naravno koje su otvorene nepotrebno, ali Hu care! Za moje poimanje stvari to nije tako, dok možda za nekoga jeste!
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,976

MUHA​


Odlučio si složiti umo 06 1,3 KW, motor koji je u originalnoj verziji bio na strižnoj kosilici, onoj na jedan kotač, to znam po obliku polugica regulatora gasa.
Radio si brtve bloka i ispod cilindra od materijala debljine 0,4, a trebaju biti 0,30 i isto tako stavio si brtvu glave, koja uopće ne dolazi na umo 06 i umo 08. Složio si ga da se vrti u desno (on se je i prije vrtio) u desno.
Upravo tak i kao takav sam motorič radi savršeno.
Brtvila koja spominješ neznaš jel sam stavil ni kak su debela (jedino ako ti to vidiš po boji klingerita ;))
Ni dali ih ima ili nema.

Ako treba, meni nije mrsko ni karter podložiti.......



A kam se vrti selu svejedno 🤪

Tako složen motor je neupotrebljiv za motokopačicu Mio 250. Imaš mogućnost da taj motor (kako je sad složen) limitiraš da se vrti do max 3500 o/min , i na taj način ćeš dobiti optimalne okretaje za tu kopačicu, to je jednostavnija varijanta.
Djelomično si u pravu.
Odradil je kaj treba za ovu sezonu tak kak je a sljedeču ako bu mi se dalo popravni.

Druga varijanta.
Pa imam redukror, pa ću složiti reduktor i tako će bit u redu. Ako pak složiš reduktor na tako složen motor onda će kopačica ići unazad.
Za složiti taj motor sa reduktorom potrebna je druga radilica za lijevi okret i drugačij navoj o ove i naravno potreban je drugi nosač motora.
Za drugu varijantu imam sve, i naravno par nosača motora ;)

PS. Spominješ maturu i već kad si je spomenuo, da ja imam maturu, ustvari imam tri mature IV stupnja (u različitim strukama i zanimanjima) i ne da se time hvalim , nego su bile takve životne okolnosti, da sam se morao obrazovati (radi posla). Ima ih još , ali bi post bio predugačak.
Ovaj dio ne kontam :unsure:

Možda je za tebe nešto žalosno ? Možda j e žalosno da ti već preko dva mjeseca stoje dvije novootvorene teme (od istoga forumaša), naravno koje su otvorene nepotrebno, ali Hu care! Za moje poimanje stvari to nije tako, dok možda za nekoga jeste!
A ovaj ne razumijem, a nije im ni mjesto u temi.
O tome možemo na pp (y)
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,549
Taj motor se je prije vrtio do 3500 o/min, samo ga je trebalo presložiti na postavke na kojim a je bio.

Ovo je polutka radilice od umo 08 (desnog okreta), bila je na rotacionoj kosilici koja ima u produžetku nož direkt na radilicu. Pošto se u toj varijanti jako teško naleti da radilica nije dobila po , pa tako je i ova. Probavano je centriranje, ali nije dalo rezultata i sad bi trebalo pokušati izravnati ovu polutku. Ali kako ?:mad:
IMG_20220531_123511[1].jpg
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,738
U jednoj ludoj varijanti smo nekad davno, na poslu, odrezali dio savijene radilice od briggsa, nije bio Tomos, i kolega je istokario novi taj dio. Zašarafili smo ga u radilicu, zavarili, obradio ga je na tokarskom stroju, ja sam to sastavio i motorček je proradio. Zlo je bilo veliko, bila je nova kosilica i nastradala je radilica za 15 min rada, pokupila nekakvu šipku nabijenu u zemlju.
Pa koliko ti baca ta radilica od UMO 8? To su strašno mukotrpni motorčeki i trpe svašta. Barem ti ne paničariš kod takvog posla, to je moje uvjerenje preko foruma.
 

Najnoviji postovi

Na vrh