• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Maline

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
dali se itko bavi uzgojem malina? znaimaju me vaša iskustva i preporuke.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: maline

Za malinu treba dosta stajnjaka, još ako bi se nabavila ona vrsta Polanda ili poljakinja tako nekako, koja netreba oslonac a može se i strojno brati. To je onda pun pogodak, samo su ulaganja izuzetna.
 
T

Tomazy

Guest
Re: maline

Pozdrav društvo, trenutno sam novi na forumu ali vas vec duže vrijeme pratim. U jedanajstom mjesecu sam zasadio 2100 sadnica maline sorte wilamette,imao sam manju parcelu iza kuće pa reko da ne stoji prazna pa zasadio malinu.
 
H

hrvoje.crnjak

Guest
Re: maline

Bok ekipo! ja sam na jesen posadio 250 sadnica kupina,moglo bi se reć da su te dvije kulture slične,...a isto bas nemam iskustva...prije nego sam posadio pročitao sam knjigu "Maline i kupine,proizvodnja i promet jagodičastim voćem" autor Perry C. Crandall ..to mi je malo pomoglo...ja više nisam ništa drugo našao pa ak tko zna još kakvu knjigu na ovu temu nek javi !
jesi već postavio armaturu,ak jesi na koji si razmak stavio stupove?
 
T

Tomazy

Guest
Re: maline

Nisam još za koji mjesec ide armatura uglavno sve je doma i čeka povoljno vrijeme. Razmak će mi biti 6m između stupova a između redova 2,4m.... To sam i ja pročitao ali dosta je to staro čak u nekom djelu piše da se nakon orbrezivanja malina izvlači u međured i malčira a zna se da je potrebno iste što prije spaliti radi sprječavanja bolesti.
 
H

hrvoje.crnjak

Guest
Re: maline

je, da stara je malo knjiga ali ima i korisnih stvari.....i ja sam armaturu planirao na 6 m....di si uzimao stupove i iz kojeg su materijala i koliko su te izašli?.....to je dosta velik komad zemlje,negdje oko 1 h,zar ne?Ti bi na tih 2100 sadnica moagao dobit oko 12 i pol tona(oko 6 kg/sadnici)bar je tako za kupine....što planiraš s urodom?
 
T

Tomazy

Guest
Re: maline

hrvoje.crnjak kaže:
je, da stara je malo knjiga ali ima i korisnih stvari.....i ja sam armaturu planirao na 6 m....di si uzimao stupove i iz kojeg su materijala i koliko su te izašli?.....to je dosta velik komad zemlje,negdje oko 1 h,zar ne?Ti bi na tih 2100 sadnica moagao dobit oko 12 i pol tona(oko 6 kg/sadnici)bar je tako za kupine....što planiraš s urodom?

Stupovi su rađeni u susjedstvu od betona,već ih tip dugo radi i dosta su kvalitetni al nema firmu...cijena 42kn/kom... nije velika zemlja 0,37ha ali maline ti idu na razmak od 40 cm pa mi ih zato toliko izašlo na tu površinu....planirani urod je nekih 3 t valjda.... a što s urodom :scratch :scratch neznam planiram vino,džem i nešto konzum...rod je tek 2010 vidjet ćemo.
 
H

hrvoje.crnjak

Guest
Re: maline

to je ak sam dobro računao 1,43 kg/sadnici,zar maline imaju tako malen urod po jednoj sadnici?...jesi otvorio OPG?..pitam zbog poticaja?
 
T

Tomazy

Guest
Re: maline

hrvoje.crnjak kaže:
to je ak sam dobro računao 1,43 kg/sadnici,zar maline imaju tako malen urod po jednoj sadnici?...jesi otvorio OPG?..pitam zbog poticaja?
Da negdje sam pročitao do 1,5 kg po sadnici. OPG je otvoren več par godina samo bi sad valjda trebal promjeniti kulturu... moram pitati nadležne :?: ..... jedino sad čekam županijski potica za zasađeno čekam od 12.mj :scratch
 
T

Tomazy

Guest
Re: maline

Milky kaže:
Ja ove godine sadim 1.5 ha malina pa ćemo vidjeti kako će biti! Da li ti imaš već posađene maline?

Milky vi ste osigurali tržište?
 
T

Tomazy

Guest
Re: maline

Evo nešto malinama od naših susjeda..... malo je starije
Obrisan neispravan link.
 
T

Tomazy

Guest
Re: maline

Milky kaže:
Zar nije za poticaj potrebno posaditi najmanje 0.5ha? Sada vam postoji suradnja sa firmom iz Zg (Fragaria) koja će zajedno sa kooperantima saditi oko 100 ha malina i čitav urod ide u izvoz koji vam Fragaria otkupljuje 100%! Ako vas zanima pogledajte na njihovim stranicama ili još bolje pošaljite mail na jasminka@fragaria.hr i dobit ćete sve informacije! Ja preko njih idem u podizanje 1.5 ha na jesen!

Ma pričao sam ja s tom gospođom i kaže nek se javim par mj. prije roda da bi možda i uzeli moje iako im je to malo... Išao bih ja s njima u podizanje veće površine ali malo me financije muče a u kredit ne ulazim ni u ludilu. jesu i tebi postavili uvjet da nasad mora biti pod mrežama? ja sam iz Petrijanca kraj Varaždina.
 
T

Tomazy

Guest
Re: maline

Da, za državni poticaj minimum je 0,50ha ali župaja Varaždinska potiče s 5 kn po sadnici, minimum je 2000 kom za ostvarivanje poticaja.
 
T

Tomazy

Guest
Re: maline

Platio sam ih 9 kn+ PDV al išle su nešto gore neznam pošto su sad
 
T

Tomazy

Guest
Re: maline

Ja sam ih u potpunosti platio još u jesen 2007g. al kad sam ih dizal rekla je da idu gore uglavno ono što su ljudi taj dan uzimali na malo naplačivala je po 15 kn a kolko je sad na veliko nemam pjima.... po kolko ih daje fragarija?
 

Milky

Član
Tu od
8 Tra 2008
Poruka
161
Re: maline

Hvala za ovaj priručnik! Srbija prednjači u proizvodnji malina pa se kod njih može pronaći dosta informacija!
 
T

Tomazy

Guest
Re: maline

Milky kaže:
Kod fragarie je cijena 8kn+PDV! Ja ću uzeti 12600 komada!

O pa to je više nego za hektar ili? PO literaturi ide navodno 9000kom. Ako nije bed to ide preko habora?
 
T

Tomazy

Guest
Re: maline

Kak ti to misliš saditi :?: ručno? Ja sam posadil 2100 ručno za tri dana bilo nas je troje al bogami svako veće sam hodal svijen ko upitnik.
 
T

Tomazy

Guest
Re: maline

Milky kaže:
Sadit ću 1,433 ha, a otprilike ide oko 8000-9000 sadnica /ha!Nećemo ići preko HBOR-a, jer je potrebno dugo čekati za realizaciju a čujem da i veze igraju veliku ulogu a mi je nemamo! Za sadnju još ne znam kako ćemo, ali najvjerojatnije ćemo to ručno obaviti-još ćemo vidjeti! Zar postoji stroj za sadnju? Ako ti još imaš kakvih informacija o sadnji ili bilo čemu u vezi malina molim te da podijeliš sa nama na forumu! Kako si odradio obradu tla prije sadnje? Koliko si stajnjaka stavio i ostalo što ide?

pa vjerujem da bi se dalo to sadit sa strojem za lozu...al u mom kraju ga nema....
E sad obrada tla je išla ovako analiza zemlje razbacivanje stajnjaka 14t npk 7:20:30 1500kg i 800kg kalcija duboko podorano. eto u kratko bi t bilo to... e da predkultura je bila pšenica
 

Najnoviji postovi

Na vrh